
Naujausios
Trispalvė iš sijonėlio, palaidinukės ir stalo gelumbės
1991 metų Sausio 13-oji Ukrainoje, Slavsko mieste. 30 lietuvių slidinėtojų eina kalnų miestelio gatvėmis su Lietuvos trispalve ir degančiomis žvakutėmis rankose. Juos seka apie pusšimtis ukrainiečių. Tokiais prisiminimais Kelmėje minint Laisvės gynėjų dieną pasidalijo tytuvėniškis Aldutis Prapuolenis.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Brangiausias prisiminimas
Į minėjimą buvęs architektas, dabar senjoras Aldutis Prapuolenis atsinešė trispalvę, pasiūtą iš raudono ukrainietės sijonėlio, geltonos kitos ukrainietės palaidinukės ir gabalo žalios gelumbės, kurią vienas ukrainietis mokytojas išrėžė iš savo rašomojo stalo.
Lietuvos vėliava, menanti rūsčią 1991 metų Sausio 13-ąją, vienas brangiausių A. Prapuolenio daiktų, susijusių su reikšmingais prisiminimais.
Sausio pradžioje A. Prapuolenis visuomet išvyksta slidinėti į kalnus. 1991 metų žiema nebuvo išimtis. Ukrainoje, Slavsko mieste, slidinėjo maždaug trisdešimties lietuvių grupė.
Per radiją išgirdo pranešimus apie tankus, artėjančius prie televizijos bokšto. Lietuviai, nors ir būdami kitoje šalyje, nusprendė prisidėti prie tautiečių protesto akcijų. Surengė piketą prie pašto. Akcijai reikėjo Lietuvos vėliavos. Ją pasisiūti padėjo keletas ukrainiečių.
Po piketo lietuviai slidininkai, nešdami trispalvę ir degančias žvakutes, patraukė per miestelį. Prie jų prisijungė apie pusšimtis ukrainiečių.
„Žvakelių liepsnas pustė stiprus kalnų vėjas, bet jos neužgeso“, – pasakojo A. Prapuolenis.
Ginti Nepriklausomybės į Vilnių išvažiavo moksleivis jo sūnus. „Dabar sūnaus jau nebėra. Kiekvieną Sausio 13-ąją nunešu vėliavą ant jo kapo“, – kalbėjo prieš keletą metų sūnų praradęs tėvas.
Tęsia kamerinio paminėjimo tradicijas
Laisvės gynėjų dienos paminėjimą surengė Kovo 11-osios klubas ir Kelmės rajono senjorų bendruomenė „Artimi“. Tradiciją paminėti Sausio 13-ąją be pompastikos įdiegė Nepriklausomybės akto signataras, buvęs Seimo narys, dabar jau Amžinybėn iškeliavęs Antanas Račas.
Šiandien jo tradiciją tęsia senjorų bendruomenės pirmininkas Jonas Stabingis. Minėjimai rengiami Kelmės krašto muziejuje.
Muziejaus direktorė Danutė Žalpienė akcentavo, jog ši data skatina lietuvius didžiuotis savo šalimi. Už gražų pavyzdį jaunimui ir pagarbą tradicijoms organizatoriams dėkojo rajono Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Stasys Jokubauskas.
Vienybės ir atidos vienas kitam linkėjo Seimo nario Juozo Rimkaus padėjėja Janina Skeberdienė. Atmintį perduoti savo vaikams ir anūkams linkėjo Kelmės seniūnas Romas Atkočaitis. 1991 metų sausio dienas prisiminė buvęs policininkas, šiandieninis Kelmės vietinio ūkio direktorius Dainius Popovas.
Minėjimo organizatorius Jonas Stabingis apgailestavo, jog Parlamento ir televizijos bokšto gynėjų gretos retėja. Tie, kurie dar gyvi, Sausio 13-ąją išsiskirsto: vieni išvyko į Vilnių, kiti – į Šiaulius. Savo mieste lieka tik vienas kitas.
Per minėjimą patriotines dainas dainavo senjorų bendruomenės „Artimi“ mišrus vokalinis ansamblis, vadovaujamas Augustino Bartkevičiaus.
Autorės nuotr.
Tytuvėniškis Aldutis Prapuolenis rankose spaudė trispalvę, kurią Ukrainoje slidinėjusi lietuvių grupė pasisiuvo su ukrainiečių pagalba.
Tarp pasisakymų skambėjo senjorų bendruomenės „Artimi“ mišraus vokalinio ansamblio atliekamos patriotinės dainos.
Sausio 13 -ąją kamerinėje aplinkoje kasmet pažymi tradicijoms ištikima senjorų bendruomenė.