Aktų registravimo naujovės pritaikytos didmiesčiams?

Aktų registravimo naujovės pritaikytos didmiesčiams?

Ak­tų re­gist­ra­vi­mo nau­jo­vės pri­tai­ky­tos did­mies­čiams?

Nuo sau­sio 1-osios įsi­ga­lio­jo nau­jas Lie­tu­vos Res­pub­li­kos ci­vi­li­nės būk­lės ak­tų re­gist­ra­vi­mo įsta­ty­mas. Nuo šiol po­pie­ri­niai gi­mi­mo, san­tuo­kos, iš­tuo­kos, mir­ties liu­di­ji­mai ne­beiš­duo­da­mi.

„Mū­sų kraš­tas“ do­mė­jo­si, kaip įsta­ty­mas vyk­do­mas mū­sų ra­jo­ne.

Sau­lius JUŠ­KE­VI­ČIUS

saulius@skrastas.lt

Įsi­ga­lio­jo nau­ja tvar­ka

Pa­sak Rad­vi­liš­kio sa­vi­val­dy­bės Ci­vi­li­nės met­ri­ka­ci­jos sky­riaus ve­dė­jos Si­gi­tos Gra­baus­kie­nės, gy­ven­to­jams nuo sau­sio 1 die­nos vie­to­je bu­vu­sių ci­vi­li­nės būk­lės ak­tų įra­šų įre­gist­ra­vi­mo liu­di­ji­mų iš­duo­da­mas tei­sin­gu­mo mi­nist­ro pa­tvir­tin­tos for­mos ci­vi­li­nės būk­lės ak­to įra­šą liu­di­jan­tis iš­ra­šas.

„Vai­ko gi­mi­mas mū­sų sky­riu­je re­gist­ruo­ja­mas pa­gal svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų pa­teik­tus do­ku­men­tus, ta­čiau tė­vai tu­ri at­vyk­ti į sky­rių ir pa­teik­ti pra­šy­mą dėl vai­ko gi­mi­mo įre­gist­ra­vi­mo bei su­teik­ti vai­kui var­dą ir pa­var­dę. Tai jie ga­li at­lik­ti ir elekt­ro­ni­niu bū­du, pri­si­jun­gę prie LR Gy­ven­to­jų re­gist­ro in­for­ma­ci­nės sis­te­mos LRGRIS in­for­ma­ci­nės sis­te­mos ME­PIS „, – sa­kė ve­dė­ja.

Pa­sak jos, nuo sau­sio 1 die­nos mir­tį re­gist­ruo­ja Ci­vi­li­nės met­ri­ka­ci­jos sky­rius, ga­vęs as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gos su­da­ry­tą me­di­ci­ni­nį mir­ties liu­di­ji­mą iš Elekt­ro­ni­nės svei­ka­tos pa­slau­gų ir bend­ra­dar­bia­vi­mo inf­rast­ruk­tū­ros in­for­ma­ci­nės sis­te­mos (ESP­BI IS). Mi­ru­sio­jo ar­ti­mie­siems ne­rei­kia kreip­tis į ci­vi­li­nės met­ri­ka­ci­jos įstai­gą dėl mir­ties re­gist­ra­vi­mo.

S. Gra­baus­kie­nė sa­kė, kad mi­ru­sių­jų lai­do­ji­mas (bal­za­ma­vi­mas, kre­ma­vi­mas) or­ga­ni­zuo­ja­mas re­mian­tis as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų iš­duo­tu me­di­ci­ni­niu mir­ties liu­di­ji­mu.

Pa­gal nau­ją­sias Ci­vi­li­nės būk­lės ak­tų re­gist­ra­vi­mo tai­syk­les, se­niū­nai ar jų įga­lio­ti as­me­nys lei­di­mus lai­do­ti tu­ri iš­duo­ti rem­da­mie­si me­di­ci­ni­niu mir­ties liu­di­ji­mu. Ka­pi­nių pri­žiū­rė­to­jai taip pat tu­ri kaup­ti ne mir­ties liu­di­ji­mo, bet me­di­ci­ni­nio mir­ties liu­di­ji­mo duo­me­nis. Lai­do­ji­mo pa­šal­pos, so­cia­li­nės pa­šal­pos ir kom­pen­sa­ci­jos, mi­rus as­me­niui, iš­mo­ka­mos re­mian­tis as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų iš­duo­tu me­di­ci­ni­niu mir­ties liu­di­ji­mu.

Jei­gu gy­ven­to­jams rei­ka­lin­gas gi­mi­mo, san­tuo­kos su­da­ry­mo, san­tuo­kos nu­trau­ki­mo ar mir­ties įra­šo iš­ra­šas, jį ga­li­ma gau­ti Ci­vi­li­nės met­ri­ka­ci­jos sky­riu­je. Ta­čiau už šį do­ku­men­tą rei­kia mo­kė­ti. Iki nau­jo­jo įsta­ty­mo įsi­ga­lio­ji­mo mir­ties liu­di­ji­mai bu­vo iš­duo­da­mi pir­mą kar­tą ne­mo­ka­mai, o san­tuo­kos liu­di­ji­mo iš­da­vi­mas bu­vo įskai­čiuo­tas į san­tuo­kos re­gist­ra­vi­mo mo­kes­tį.

Pa­sak Ci­vi­li­nės met­ri­ka­ci­jos sky­riaus ve­dė­jos, im­da­mi be­veik tri­jų eu­rų mo­kes­tį už mir­ties iš­ra­šo iš­da­vi­mą tik­rai jau­čia­mės ne­pa­to­giai.

„Jau­čia­mės ne­pa­to­giai, im­da­mi be­veik tri­jų eu­rų mo­kes­tį už mir­ties iš­ra­šo iš­da­vi­mą. Keis­tai at­ro­do ir toks pat mo­kes­tis už vai­ko gi­mi­mo iš­ra­šą. Nors ir ne vi­siems jo pri­rei­kia. Jei vai­kui iš­duo­da­mas pa­sas ar ke­lio­nės do­ku­men­tas, Mig­ra­ci­jos tar­ny­ba vai­ko gi­mi­mo pa­žy­mė­ji­mą ma­to duo­me­nų ba­zė­je, ta­čiau vai­ką iš­si­ve­žant į už­sie­nį, toks do­ku­men­tas rei­ka­lin­gas ver­ti­mui. Jei vai­kas gi­mė ne­san­tuo­ko­je, už tė­vys­tės nu­sta­ty­mą no­ta­rui mo­ka­ma po 20 eu­rų už vai­ką. Dar be­veik po tris eu­rus ima­me mes už gi­mi­mo iš­ra­šo iš­ra­šy­mą, plius ban­ko pa­slau­gos. O jei dar iš­ra­šo rei­kia tė­vo dar­bo­vie­tei?“, – skai­čia­vo S. Gra­baus­kie­nė.

Ve­dė­ja sa­kė, jog nau­ja re­gist­ra­ci­jos pro­gra­ma nė­ra kol kas vi­siš­kai to­bu­la – ji dar tik sty­guo­ja­si, jau bu­vo at­ve­jų, kai ne­vei­kė ar ku­rį lai­ką stri­go.

„Dau­gu­ma nau­jo­vių, pa­vyz­džiui, vai­ko gi­mi­mo re­gist­ra­ci­ja (var­do su­tei­ki­mas vai­kui) la­biau pri­tai­ky­ti did­mies­čio gy­ven­to­jams, tu­rin­tiems kom­piu­te­rius ar ki­tus įren­gi­nius, o mes – pro­vin­ci­ja, tad dau­gu­ma gy­ven­to­jų ateis pas mus“, – sa­kė S. Gra­baus­kie­nė.

Re­gist­ruo­ja gy­dęs gy­dy­to­jas

Pa­sak Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nės di­rek­to­rės Da­nu­tės Po­ve­laus­kie­nės, li­go­ni­nė­je mi­rus pa­cien­tui, me­di­ci­ni­nį mir­ties liu­di­ji­mą iš­ra­šo jį gy­dęs gy­dy­to­jas.

„Vie­nas elekt­ro­ni­nio me­di­ci­ni­nio mir­ties liu­di­ji­mo nuo­ra­šas yra at­spaus­di­na­mas, pa­tvir­ti­na­mas gy­dy­to­jo pa­ra­šu ir ant­spau­du bei li­go­ni­nės ant­spau­du, re­gist­ruo­ja­mas „Elekt­ro­ni­nių me­di­ci­ni­nių mir­ties liu­di­ji­mų iš­da­vi­mo žur­na­le“. Šis do­ku­men­tas rei­ka­lin­gas, kad žmo­gų bū­tų ga­li­ma pa­lai­do­ti“, – re­gist­ra­ci­jos tvar­ką ir mir­ties liu­di­ji­mo at­siė­mi­mo tvar­ką aiš­ki­no di­rek­to­rė.

Mi­ru­sio­jo ar­ti­mie­ji, at­vy­kę mir­ties liu­di­ji­mo, tu­ri tu­rė­ti sa­vo as­mens do­ku­men­tą, mi­ru­sio­jo as­mens do­ku­men­tą (pa­są ar as­mens ta­pa­ty­bės kor­te­lę ir jo kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų kny­ge­lę).

Pa­sak jos, as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­goms bu­vo ban­do­ma už­krau­ti ir mi­ru­sio­jo as­mens do­ku­men­tų (pa­so, as­mens ta­pa­ty­bės kor­te­lės) ar­chy­va­vi­mo funk­ci­jas, ta­čiau bu­vo su­tar­ta, kad šiuos do­ku­men­tus į Po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tą nu­neš pa­tys mi­ru­sio­jo ar­ti­mie­ji, to­dėl re­gist­ra­ci­jos žur­na­le jie pa­si­ra­šo, jog įsi­pa­rei­go­ja mi­ru­sio­jo do­ku­men­tus nu­neš­ti į Po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to Mig­ra­ci­jos tar­ny­bą.

Di­rek­to­rės žo­džiais, kol kas li­go­ni­nė ne­su­si­dū­rė su sis­te­mos trik­džiais, ta­čiau jiems yra pa­si­ruo­šu­si.

Įfor­mi­ni­mo tvar­ka po­lik­li­ni­ko­je

Mi­rus pa­cien­tui, pri­si­ra­šiu­siam VŠĮ Rad­vi­liš­kio PSPC, me­di­ci­ni­nį mir­ties liu­di­ji­mą iš­ra­šo šei­mos ar bend­ro­sios pra­kti­kos gy­dy­to­jas, o jam ne­sant – ki­tas gy­dy­to­jas, rem­da­ma­sis tu­ri­mais me­di­ci­ni­niais do­ku­men­tais, jei pa­cien­tas sir­go, re­gu­lia­riai lan­kė­si pas gy­dy­to­jus ir mir­ties fak­tą nu­sta­čiu­sio as­mens (Grei­to­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos sku­bios pa­gal­bos spe­cia­lis­to, bend­ro­sios pra­kti­kos ar bend­ruo­me­nės slau­gy­to­jos) įra­šais, jei mir­ties prie­žas­tis aiš­ki, bei ar­ti­mų­jų in­for­ma­ci­ja dėl mir­ties fak­to ir ap­lin­ky­bių.

Įta­rus smur­ti­nę mir­tį, mi­rus pa­cien­tui vie­šo­je vie­to­je, mi­rus vai­kui iki 16 me­tų, nėš­čia­jai ar gim­dy­vei, mir­ties liu­di­ji­mą po teis­mo me­di­ci­nos eks­per­ti­zės iš­ra­šo gy­dy­to­jas eks­per­tas.

Kai mir­ties prie­žas­tis neaiš­ki, šei­mos ar bend­ro­sios pra­kti­kos gy­dy­to­jas nu­krei­pia pa­to­lo­goa­na­to­mi­niam iš­ty­ri­mui.

Jei mi­ru­sia­jam bu­vo kvies­ta GMP, be ki­tų do­ku­men­tų, bū­ti­na tu­rė­ti iš­kvie­ti­mų re­gist­ra­ci­jos kor­te­lės ko­pi­ją. Ga­vę iš­ra­šą, ar­ti­mie­ji pa­si­ra­šo mir­ties liu­di­ji­mo šak­ne­lė­je.

Lai­mos AGA­NAUS­KIE­NĖS nuo­tr.

Nuo šių me­tų sau­sio jau­na­ve­džiams po­pie­ri­niai san­tuo­kos liu­di­ji­mai ne­beiš­duo­da­mi.