
Naujausios
Aktų registravimo naujovės pritaikytos didmiesčiams?
Nuo sausio 1-osios įsigaliojo naujas Lietuvos Respublikos civilinės būklės aktų registravimo įstatymas. Nuo šiol popieriniai gimimo, santuokos, ištuokos, mirties liudijimai nebeišduodami.
„Mūsų kraštas“ domėjosi, kaip įstatymas vykdomas mūsų rajone.
Saulius JUŠKEVIČIUS
saulius@skrastas.lt
Įsigaliojo nauja tvarka
Pasak Radviliškio savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Sigitos Grabauskienės, gyventojams nuo sausio 1 dienos vietoje buvusių civilinės būklės aktų įrašų įregistravimo liudijimų išduodamas teisingumo ministro patvirtintos formos civilinės būklės akto įrašą liudijantis išrašas.
„Vaiko gimimas mūsų skyriuje registruojamas pagal sveikatos priežiūros įstaigų pateiktus dokumentus, tačiau tėvai turi atvykti į skyrių ir pateikti prašymą dėl vaiko gimimo įregistravimo bei suteikti vaikui vardą ir pavardę. Tai jie gali atlikti ir elektroniniu būdu, prisijungę prie LR Gyventojų registro informacinės sistemos LRGRIS informacinės sistemos MEPIS „, – sakė vedėja.
Pasak jos, nuo sausio 1 dienos mirtį registruoja Civilinės metrikacijos skyrius, gavęs asmens sveikatos priežiūros įstaigos sudarytą medicininį mirties liudijimą iš Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (ESPBI IS). Mirusiojo artimiesiems nereikia kreiptis į civilinės metrikacijos įstaigą dėl mirties registravimo.
S. Grabauskienė sakė, kad mirusiųjų laidojimas (balzamavimas, kremavimas) organizuojamas remiantis asmens sveikatos priežiūros įstaigų išduotu medicininiu mirties liudijimu.
Pagal naująsias Civilinės būklės aktų registravimo taisykles, seniūnai ar jų įgalioti asmenys leidimus laidoti turi išduoti remdamiesi medicininiu mirties liudijimu. Kapinių prižiūrėtojai taip pat turi kaupti ne mirties liudijimo, bet medicininio mirties liudijimo duomenis. Laidojimo pašalpos, socialinės pašalpos ir kompensacijos, mirus asmeniui, išmokamos remiantis asmens sveikatos priežiūros įstaigų išduotu medicininiu mirties liudijimu.
Jeigu gyventojams reikalingas gimimo, santuokos sudarymo, santuokos nutraukimo ar mirties įrašo išrašas, jį galima gauti Civilinės metrikacijos skyriuje. Tačiau už šį dokumentą reikia mokėti. Iki naujojo įstatymo įsigaliojimo mirties liudijimai buvo išduodami pirmą kartą nemokamai, o santuokos liudijimo išdavimas buvo įskaičiuotas į santuokos registravimo mokestį.
Pasak Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos, imdami beveik trijų eurų mokestį už mirties išrašo išdavimą tikrai jaučiamės nepatogiai.
„Jaučiamės nepatogiai, imdami beveik trijų eurų mokestį už mirties išrašo išdavimą. Keistai atrodo ir toks pat mokestis už vaiko gimimo išrašą. Nors ir ne visiems jo prireikia. Jei vaikui išduodamas pasas ar kelionės dokumentas, Migracijos tarnyba vaiko gimimo pažymėjimą mato duomenų bazėje, tačiau vaiką išsivežant į užsienį, toks dokumentas reikalingas vertimui. Jei vaikas gimė nesantuokoje, už tėvystės nustatymą notarui mokama po 20 eurų už vaiką. Dar beveik po tris eurus imame mes už gimimo išrašo išrašymą, plius banko paslaugos. O jei dar išrašo reikia tėvo darbovietei?“, – skaičiavo S. Grabauskienė.
Vedėja sakė, jog nauja registracijos programa nėra kol kas visiškai tobula – ji dar tik styguojasi, jau buvo atvejų, kai neveikė ar kurį laiką strigo.
„Dauguma naujovių, pavyzdžiui, vaiko gimimo registracija (vardo suteikimas vaikui) labiau pritaikyti didmiesčio gyventojams, turintiems kompiuterius ar kitus įrenginius, o mes – provincija, tad dauguma gyventojų ateis pas mus“, – sakė S. Grabauskienė.
Registruoja gydęs gydytojas
Pasak Radviliškio ligoninės direktorės Danutės Povelauskienės, ligoninėje mirus pacientui, medicininį mirties liudijimą išrašo jį gydęs gydytojas.
„Vienas elektroninio medicininio mirties liudijimo nuorašas yra atspausdinamas, patvirtinamas gydytojo parašu ir antspaudu bei ligoninės antspaudu, registruojamas „Elektroninių medicininių mirties liudijimų išdavimo žurnale“. Šis dokumentas reikalingas, kad žmogų būtų galima palaidoti“, – registracijos tvarką ir mirties liudijimo atsiėmimo tvarką aiškino direktorė.
Mirusiojo artimieji, atvykę mirties liudijimo, turi turėti savo asmens dokumentą, mirusiojo asmens dokumentą (pasą ar asmens tapatybės kortelę ir jo kompensuojamųjų vaistų knygelę).
Pasak jos, asmens sveikatos priežiūros įstaigoms buvo bandoma užkrauti ir mirusiojo asmens dokumentų (paso, asmens tapatybės kortelės) archyvavimo funkcijas, tačiau buvo sutarta, kad šiuos dokumentus į Policijos komisariatą nuneš patys mirusiojo artimieji, todėl registracijos žurnale jie pasirašo, jog įsipareigoja mirusiojo dokumentus nunešti į Policijos komisariato Migracijos tarnybą.
Direktorės žodžiais, kol kas ligoninė nesusidūrė su sistemos trikdžiais, tačiau jiems yra pasiruošusi.
Įforminimo tvarka poliklinikoje
Mirus pacientui, prisirašiusiam VŠĮ Radviliškio PSPC, medicininį mirties liudijimą išrašo šeimos ar bendrosios praktikos gydytojas, o jam nesant – kitas gydytojas, remdamasis turimais medicininiais dokumentais, jei pacientas sirgo, reguliariai lankėsi pas gydytojus ir mirties faktą nustačiusio asmens (Greitosios medicinos pagalbos skubios pagalbos specialisto, bendrosios praktikos ar bendruomenės slaugytojos) įrašais, jei mirties priežastis aiški, bei artimųjų informacija dėl mirties fakto ir aplinkybių.
Įtarus smurtinę mirtį, mirus pacientui viešoje vietoje, mirus vaikui iki 16 metų, nėščiajai ar gimdyvei, mirties liudijimą po teismo medicinos ekspertizės išrašo gydytojas ekspertas.
Kai mirties priežastis neaiški, šeimos ar bendrosios praktikos gydytojas nukreipia patologoanatominiam ištyrimui.
Jei mirusiajam buvo kviesta GMP, be kitų dokumentų, būtina turėti iškvietimų registracijos kortelės kopiją. Gavę išrašą, artimieji pasirašo mirties liudijimo šaknelėje.
Laimos AGANAUSKIENĖS nuotr.
Nuo šių metų sausio jaunavedžiams popieriniai santuokos liudijimai nebeišduodami.