
Naujausios
Sumažėjo savižudybių
Praėjusiais metais Kelmės rajone nusižudė 9 žmonės. Penkiais mažiau negu 2015 metais ir trylika mažiau negu 2011 metais.
Į pirmąjį dešimtuką pagal didžiausią savižudybių skaičių patekęs rajonas praėjusiais metais priartėjo prie Lietuvos vidurkio. Lietuvoje 100 tūkstančių gyventojų tenka 30 savižudybių, Kelmės rajone praėjusių metų duomenimis – 31,5 savižudybės. Gali būti, jog pasiekti tokių rezultatų galėjo padėti prevencinė veikla, kai drauge su dar keliomis savivaldybėmis pasirašytas memorandumas dėl bendradarbiavimo savižudybių prevencijos srityje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Baigėsi mokymai
Praėjusį trečiadienį surengti paskutiniai mokymai savižudybių prevencijos srityje. Juose dalyvavo 27 medikai.
Mokymai vyko visą praėjusių metų gruodžio mėnesį. Jie surengti atskiroms tikslinėms grupėms: socialiniams darbuotojams, bendruomenių pirmininkams, seniūnams, seniūnaičiams ir kitiems su šiuo iššūkiu galinčiais susidurti žmonėms. Iš viso mokymuose dalyvavo 187 rajono gyventojai.
Mokymus vedė Vilniaus universiteto docentas psichologas Paulius Skruibis, Sveikatos mokslų universiteto profesorė Nida Žemaitienė ir Kupiškio savivaldybės Psichologinių krizių valdymo grupės vadovė Valija Šap.
Parengtas algoritmas dėl reagavimo į savižudybių riziką. Jis bus patvirtintas rajono tarybos posėdyje. Kaip teigė Valija Šap, kelmiškių algoritmas dar geresnis ir tobulesnis už prevencinį darbą prieš savižudybes pirmiausia pradėjusių kupiškėnų. Jis konkretesnis, ir lengviau įgyvendinamas.
Pagal šį algoritmą prevencinį darbą dirbs įvairių sričių specialistai ir visuomenininkai. „Porą metų bus tikrai sunku valdyti situaciją, – sakė V. Šap. – Bet ir neturi būti lengva. Jūs pasiryžote gelbėti gyvybes. O tai sunkus darbas.“
Mokymus baigę specialistai ir visuomenininkai prevencinį darbą dirbs su didžiausios rizkos grupėmis: kaimo vyrais, bedarbiais, alkoholį vartojančiais, bandžiusiais žudytis žmonėmis. Iš 13 žmonių sudaryta savižudybių prevencijos darbo grupė, kuriai vadovauja Savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė.
Pirmieji vaisiai?
Nors dar tik vyko mokymai, tačiau gali būti, jog pradėta veikla jau davė vaisių. Praėjusiais metais rajone sau gyvybę atėmė tik 9 žmonės. Tai mažiausias jų skaičius nuo 2011 metų. O pirmajame Lietuvos savivaldybių dešimtuke pagal savižudžių skaičių buvęs Kelmės rajonas beveik susilygino su Lietuvos vidurkiu. Šimtui tūkstančių gyventojų Lietuvoje tenka 30 savižudybių, Kelmės rajone – 31,5.
Kaip informavo Visuomenės sveikatos biuras, Kelmės rajono savivaldybė buvo viena iš pirmaujančių savižudybių skaičiumi Lietuvoje. Pavyzdžiui, 2011 metais sau gyvybę atėmė 22 žmonės – 18 vyrų ir 4 moterys. 2012 metais užfiksuota 20 savižudybių – 17 vyrų ir 3 moterys. Šioks toks atoslūgis buvo 2013 metais, kai nusižudė 10 žmonių, o 2014 metais vėl pakilimas: sau gyvybę atėmė 19 žmonių – 16 vyrų ir 3 moterys. 2015 metais savižudybių šiek tiek pamažėjo – iki 13. Šiemet skaičiai teikia optimizmo.
Įdomu tai, jog suicidų pakilimai ir atoslūgiai beveik kiekvienais metais sutampa su pakilimais ir atoslūgiais visoje Lietuvoje. Tai rodo, jog savižudybių skaičių labiausiai lemia socialinės sąlygos, kurių bangavimas daugmaž vienodas visoje šalyje.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, žmonės dažniausiai žudosi dėl depresijos, alkoholizmo, asmenybės sutrikimo, sunkios sekinančios ligos. Vienai įvykusiai savižudybei tenka 10 – 20 bandymų žudytis.
Lietuvoje šį faktą lemia žmogaus vienišumas, nedarbas, išgyventos netektys, skyrybos, visuomenės krizės. Savižudybių skaičius Lietuvoje išlieka vienas iš didžiausių Europoje. Kasmet nusižudo apie 900 gyventojų. Vyrai žudosi penkis kartus dažniau negu moterys.
Nuo 2010 metų iki dabar Kelmės rajonas dėl savižudybių neteko 115 gyventojų. Tai ir paskatino dalyvauti bendrame Lietuvos Rotary organizacijos ir dar kelių savivaldybių projekte. Praėjusių metų gegužės mėnesį rajono Savivaldybė pasirašė memorandumą dėl savižudybių prevencijos įgyvendinimo.
Praktine patirtimi, kaip bendruomenės ir į vieną tinklą susijungę specialistai sėkmingai kovoja su savižudybėmis, dalijasi pirmoji šalyje projektą pradėjusi vykdyti Kupiškio savivaldybė.
Autorės nuotr.
Savižudybių prevencijos darbą koordinuosianti specialistų grupė susirinko patobulinti algoritmą.
Socialinės paramos skyriaus vedėja Reda Každailienė apžvelgė svarbiausius grupės darbus nuo memorandumo pasirašymo dienos gegužės mėnesį.