
Naujausios
Senjoro gyvenimas gali būti labai įdomus
Kelmiškė Ona Dichavičienė 42 savo gyvenimo metus atidavė bibliotekininkės ir 10 metų apylinkės pirmininkės darbui. Dešimtmetį dar dirbo būdama pensininkė. Dabar jau keliolika metų naudojasi užtarnauto poilsio privalumais. Senjorės gyvenimu moteris nesiskundžia. Sako, jog jis gali būti labai įdomus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Trečiojo amžiaus universiteto studentė
Kai atsisakė darbo Kelmės Žemaitės viešojoje bibliotekoje, Ona Dichavičienė sako šiek tiek bijojusi, ar neprailgs dienos, kaip adaptuosis be įprastos kasdieninės veiklos. Tačiau pačios nuostabai pratintis nė nereikėjo, veikla atėjo pati.
„Nemėgstu vaikščioti pas kaimynes ir tuščiai plepėti, geriau paskaitau knygą“, – apie paties gyvenimo suformuotas nuostatas ir pomėgius kalba Ona Dichavičienė.
Dabar knygų jai tiesiog į namus pristato bibliotekininke dirbanti marti Vilma. Kas rytą moteris laukia atnešamų laikraščių. Sako, jog negalėtų gyventi be naujausių žinių.
Tačiau visą gyvenimą tarp inteligentų praleidusi ponia Ona ir dabar neužsisklendžia namuose ir nesitenkina vien knygų ir laikraščių skaitymu.
Ji lanko net tris Trečiojo amžiaus universiteto fakultetus: lietuvių kalbos, socialinių mokslų ir psichologijos.
Garbaus amžiaus sulaukusiai studentei įdomu viskas – netgi lietuvių kalba. Trečiojo amžiaus universitete dėsto Savivaldybės kalbos tvarkytoja. Poniai Onai smalsu išgirsti apie raštvedybą, rašybos ir skyrybos naujoves.
Įdomių paskaitų moteris išgirsta socialinių mokslų fakultete. Daug sužino užsiėmimuose su psichologais. Tai ir vienas iš būdų padėti sau.
Trečiojo amžiaus universitetą O. Dichavičienė lanko ne pirmi metai. Keturis fakultetus jau baigė. Ypač įdomu būdavo Tradicinių amatų fakultete. Čia išmoko daug praktinių dalykų. Moteris rodo pačios rankomis dekupažo technika išgražintą papuošalų dėžutę, rėmelius nuotraukai, margais žiedais išpuoštą skirtuką skaitomai knygai. Šiame fakultete dalintasi valgių receptais, bendrauta.
Nemažiau naudingas buvo ir sveikatos fakultetas. Sveiką gyvenseną pripažįstanti senjorė kas rytą mankštinasi, stengiasi sveikai maitintis. Specialistų patarimai įnešė dar daugiau žinių į jos gyvenimą.
Senjorų klubo kūrėja
Ona Dichavičienė buvo ir šiandien labai plačią veiklą vykdančio senjorų klubo „Artimi“ kūrėja. Kartu su klubo vadovu Jonu Stabingiu jie buvo pirmieji šios organizacijos vienytojai. Dabar su senjorais moteris dalyvauja visų valstybinių švenčių minėjimuose, šventėse, susitinka su kitų rajonų senjorais.
Vasarą, kai nesimoko Trečiojo amžiaus universitete, suaktyvėja senjorų veikla. Jie daug keliauja.
Bendraudama su bendraamžiais ponia Ona pamiršta vienatvę, kuri visu sunkumu užgriuvo prieš penkerius metus, kai mirė jos vyras.
„Pasidarė sunkiau ir psichologiškai, ir fiziškai. Gyvenu name. Yra nemažai darbų. „
Laimė, moters sūnus ir marti neemigravę. Gyvena netoliese, Kelmėje. Jie pasirūpina mamai atnešti malkų, sukasti daržą, nupjauti žolę. Visa kita garbaus amžiaus moteris dar sugeba pati.
Taupiai gyventi nereiškia skursti
Beveik visą laiką iš kuklaus bibliotekininkės atlyginimo gyvenusi senjorė turi tenkintis ir maža pensija. Su našlės priedu negauna nė trijų šimtų eurų. Tačiau moteris nesiskundžia:
„Visą gyvenimą turėjau taupyti. Taigi, ir dabar taupyti nėra sunku. Taupiai gyventi tai nereiškia skursti. Leidžiu sau ir su bendraamžiais pabūti, ir šventę susikurti. Švaistytis pinigais netgi nemėgčiau. Man vienai ne kažkiek ir reikia. Dujų baliono užtenka visiems metams. Dabar, kai kūrenu krosnį, ir valgį ant krosnies išsiverdu. Malkų irgi užtenka vienos mašinos. Namelis nedidelis – apie 60 kvadratinių metrų. Daiktų sukauptų per gyvenimą taip pat užtenka. Didžiausios išlaidos tik vaistams. Bet ir jų stengiuosi vartoti saikingai.“
Gyvenimas buvo margas
Ramiais žiemos vakarais O. Dichavičienė kartais mintimis perbėga savo vaikystę, jaunystę, visą gyvenimą. Jis buvo įvairus, margas, bet gražus.
Užaugo didelėje šeimoje Radviliškio rajone, tarp keturių brolių ir dviejų seserų. Ji buvo pati mažiausia. Tarp vyriausiojo brolio ir mažiausiosios Onutės buvo 17 metų skirtumas. „Buvau jau paauglė, o broliai mane dar vis ant rankų nešiodavo“, – malonius vaikystės lepinimus mena senjorė.
Tėvų šeima buvo labai darni ir gerbiama. Mama Amžinybėn iškeliavo su niekuo šioje žemėje nė karto nesusipykusi. Broliai buvo puikūs muzikantai, visų laukiami ir mylimi.
Kai baigusi metų trukmės bibliotekininkų kursus 1958 metais pradėjo dirbti Panevėžio rajone, gaudavo tik 35 rublių atlyginimą. Tačiau nuo jaunystės nebuvo linkusi dejuoti. Iš tėvų namų parsiveždavo maisto, o savom išlaidom ir tokio atlyginimo užtekdavo. Neakivaizdžiai dar ir Vilniaus universitetą baigė.
Beje, dešimtmetį ponia Onutė darbavosi apylinkės pirmininke Radviliškio rajono Skėmių ir Kėdainių rajono Gudžiūnų apylinkėse.
„Ten buvo sunkus darbas. Kas dveji metai rinkimai. Daug viršininkų ant galvos. Išdirbau šešias kadencijas, paskui nusprendžiau grįžti prie tikrojo savo darbo.“
Savo sąlygas diktavo ir aplinkybės. Gimė sūnus. Reikėjo pastovesnės gyvenamosios vietos. Tuomet perpirko vyro močiutės namelį Kelmėje ir atsikėlė čia. Visą laiką iki užtarnauto poilsio ponia Onutė ir dirbo Kelmės Žemaitės viešojoje bibliotekoje.
„Gyvenimas buvo judrus, nuolatos tarp žmonių. Daug bendravimo. Daug renginių. Gal todėl ir dabar negaliu nustygti vietoje“ – svarsto O. Dichavičienė.
Autorės nuotr.
Ona Dichavičienė sako, jog ir garbaus amžiaus sulaukęs žmogus gali gyventi labai įdomiai ir turiningai.
Trečiojo amžiaus universitete Ona Dichavičienė išmoko dekupažo technikos, kuria papuošė skirtuką knygų puslapiams, rėmelį nuotraukai, išmoko piešti ant stiklo ir išdekoravo lėkštutę.