
Naujausios
SOS vaikai!
Praėjusių metų pradžioje šeimose buvo globojami tik 39 vaikai. Kitiems reikalingiems globos beliko tenkintis vaikų namų prieglobsčiu. Metų pabaigoje šeimose buvo globojami jau 93 vaikai. Juos globoja 65 šeimos. Globoti svetimus vaikus pasiryžusių šeimų vis dar trūksta. Socialinių globėjų iš viso nepavyksta rasti. O socialinės rizikos šeimose vis dar auga 244 vaikai.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Trūksta įstatyminės bazės
Rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Danguolė Teišerskienė sako, jog labai trūksta aiškios įstatyminės bazės vaikų globos klausimais. Vaiko teisių apsaugos įstatymo nauja redakcija Seime laukia palaiminimo jau nuo 2013 metų. Ypač aiškumo reikia dabar, kai nuo institucinės globos sparčiai einama prie vaikų globos šeimose.
Naujoje įstatymo redakcijoje bus įtvirtinta nuostata, jog pas laikinus globėjus vaikas galės būti tik 3 mėnesius. Vėliau turės būti grąžintas į šeimą arba pateks pas nuolatinius globėjus. Motyvuojama tuo, jog per ilgesnį laiką vaiko psichikoje gali atsirasti negrįžtami pokyčiai, jis pradeda jaustis niekam nereikalingas.
Socialine globa šeimos nesidomi
Laikinąja socialine globa rajone kol kas buvo susidomėjusi tik viena šeima. Tačiau ir ji persigalvojo. Nors socialiniai globėjai įdarbinami, jiems skaičiuojamas darbo stažas, tačiau daugelis nenori nuolatinės globotinių kaitos. Jis priimti globotinius turi būti pasiruošęs 24 valandas per parą. Bet kada iš socialinės rizikos šeimos gali atvežti būrį mažylių. Globėjai prie jų prisiriša. Bet paskui vaikai arba grąžinami į šeimą, arba patenka pas nuolatinius globėjus.
Pagal naująsias Įstatymo nuostatas jie greičiau galės būti ir įvaikinami, nes tėvams bus paprasčiau apriboti teises. Beje, dabar grąžinti ar negrąžinti vaikus šeimai sprendžia Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai. Priėmus naująją įstatymo redakciją, spręs teismas.
O kol kas daug painių dalykų ir sąvokų, kurios sukelia daug neaiškumų ir interpretacijų. Sunku ir vaiko teisių gynėjams, ir globėjams.
Laikinosios socialinės globos paslaugas siūlo SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija. Tačiau savivaldybėms jų paslaugos gali būti per brangios.
Todėl bent kol kas Vijurkų vaikų globos namams nupirktos penkios papildomos lovos. Iš socialinės rizikos šeimų laikinai paimti vaikai bus apgyvendinami čia.
Globotinių daugiau negu norinčių juos globoti
Šiuo metu rajone parengta nemažai globėjų. Metų pradžioje be tėvų globos likusius vaikus globojo 21 šeima, o metų pabaigoje – jau 65.
56 vaikus globoja gimnaičiai: seneliai, seserys, broliai, tetos, dėdės bei tolimesni giminės. 37 globotinius savo namuose priglaudė svetimi žmonės. Tačiau į šeimas pateko tik 93 vaikai iš 156 reikalingų globos. Likusieji auga vaikų globos namuose. 11 tėvus turinčių našlaičių iki trejų metų amžiaus, 16 – ketverių – šešerių metų, 26 septynerių – devynerių, 53 dešimties – keturiolikos ir 50 – 15 – 17 metų amžiaus.
Dažniausias pagrindas globai tėvų nesirūpinimas vaikais, girtavimas, smurtas. Tik vieno vaiko tėvas yra miręs, du auga vaikų namuose, nes vienas iš tėvų neveiksnus arba nepilnametis, kelių vaikų tėvai negali jais pasirūpinti dėl ligos ar dėl to, kad atlieka bausmę. 41 globotinį augino viena motina. Duomenų apie tėvą nėra.
81 iš tėvų paimtas vaikas jau turi nuolatinius globėjus. 75 vaikams paskirta laikinoji globa. Tai reiškia, kad tėvai dar gali pakeisti gyvenimo būdą ir atgauti savo atžalas.
Vaikų iš socialinės rizikos šeimų paimama nemažai. Per praėjusius metus globa naujai nustatyta 37 vaikams. Tačiau gyvenimo būdą pakeičia ir savo atžalas susigrąžina tik viena kita šeima. Užpernai ir pernai vaikus susigrąžinti įstengė tik dvi šeimos.
D. Teišerskienė sako, jog tokiems tėvams gali nemažai padėti bendruomenės. Tai parodė Šaukėnų pavyzdys, kai tris vaikus praradusiam tėvui bendruomenė padėjo susirasti darbą, parėmė malkomis ir būtiniausiais daiktais. Vaikai grįžo namo.
Socialinės rizikos šeimose dar gyvena pustrečio šimto vaikų
Socialinės rizikos šeimų po truputį mažėja. Pernai iš sąrašo išbrauktos 35. Naujų įrašyta tik 23.
Tačiau palyginti su gyventojų skaičiumi jų dar nemažai –111. Jose auga 244 vaikai. Taigi, nemažas potencialas vaikų globos namams ir globėjų šeimoms.
Pernai šiose šeimose smurtą patyrė 8 vaikai. Tiksliau, tiek atvejų užfiksuota. Ir tai tėra tik ledkalnio viršūnė. Nes sužiūrėti viską, kas vyksta socialinės rizikos šeimose, praktiškai neįmanoma. O patys vaikai linkę slėpti negerumus savo šeimose. Jaučia gėdą ir didelę kančią. Geriau kenčia, bet nenori, kad kas nors sužinotų apie tai, kas dedasi jų namuose.
Autorės nuotr.
Kadangi neatsiranda socialinių globėjų, kuriems iš asocialių šeimų paimtus vaikus būtų galima atvežti visą parą, šios paslaugos kol kas bus teikiamos Vijurkų vaikų globos namuose.
Rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Danguolė Teišerskienė sako, jog asocialioms šeimoms pakilti turėtų padėti kaimo bendruomenės ir seniūnaičiai.