Kelmės knygyno nepavyko uždaryti

Kelmės knygyno nepavyko uždaryti

Kel­mės kny­gy­no ne­pa­vy­ko už­da­ry­ti

Pas­ku­ti­nia­jam praė­ju­sių me­tų ra­jo­no Ta­ry­bos po­sė­džiui bu­vo pa­reng­tas spren­di­mas lik­vi­duo­ti nuo­sto­lin­gai dir­ban­čią Sa­vi­val­dy­bės įmo­nę Kel­mės kny­gy­ną. Kny­gy­no dar­buo­to­jos pra­šė ne­nai­kin­ti kny­gy­no, nes tu­rin­čios pla­ną, kaip dirb­ti pel­nin­gai. Dau­gu­ma Ta­ry­bos na­rių ne­pri­ta­rė kny­gy­no lik­vi­da­vi­mui.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Dirb­ti nuo­sto­lin­ga, už­da­ry­mas kai­nuo­tų

Nut­rauk­ti kny­gy­no veik­lą ke­tin­ta nuo sau­sio pir­mos die­nos, o lik­vi­da­vi­mo pro­ce­dū­rą baig­ti iki ge­gu­žės mė­ne­sio.

Šiuo me­tu mies­to cent­re įsi­kū­ręs kny­gy­nas pre­kiau­ja kny­go­mis, pra­ty­bų są­siu­vi­niais, kan­ce­lia­ri­nė­mis pre­kė­mis, dai­lės kū­ri­niais, su­ve­ny­rais, vie­tos tau­to­dai­li­nin­kų dar­bais, uni­ka­liais aus­tais ir mo­lio su­ve­ny­rais su Kel­mės mies­to her­bu ir pa­va­di­ni­mu. Kny­gy­ne dir­ba di­rek­to­rė, dvi par­da­vė­jos, bu­hal­te­rė ir žie­mos se­zo­nu kū­ri­kas.

Apie kny­gy­no lik­vi­da­vi­mą bu­vo kal­bė­ta jau se­niai. Ta­čiau ke­le­tą pa­sta­rų­jų me­tų įmo­nė ne­pa­tir­da­vo nuo­sto­lių, tu­rė­da­vo ir ne­di­de­lio pel­no.

Praė­ju­siais me­tais kny­gy­nas pa­ty­rė apie 8 tūks­tan­čių eu­rų nuo­sto­lį. To­dėl nu­spręs­ta jį už­da­ry­ti, o pa­tal­pas mies­to cent­re iš­nuo­mo­ti ar­ba par­duo­ti. Mat joms jau rei­ka­lin­gas re­mon­tas.

Kny­gy­no už­da­ry­mas at­neš­tų ne­ma­žus nuo­sto­lius. Nu­ma­ty­tos lė­šos iš­mo­kė­ti dar­buo­to­jams išei­ti­nes kom­pen­sa­ci­jas. Joms pri­reik­tų 12 tūks­tan­čių 192 eu­rų.

Nuos­to­lius at­neš­tų ir pre­kių li­ku­tis. Kny­gų ir pra­ty­bų są­siu­vi­nių yra už 68 tūks­tan­čius 79 eu­rus. Jų grą­žin­ti bū­tų įma­no­ma tik 70 pro­cen­tų. Neg­rą­žin­tų pre­kių su­ma siek­tų 20 tūks­tan­čių 423 eu­rus. Kan­ce­lia­ri­nių pre­kių ne­bū­tų įma­no­ma grą­žin­ti. Jų li­ku­tis už 29 tūks­tan­čius 386 eu­rus. Dai­lės ga­mi­nių li­kę už 13 tūks­tan­čių 401 eu­rą. Jų grą­ži­ni­mas siek­tų tik 50 pro­cen­tų. Įsis­ko­li­ni­mas ga­li­miems kre­di­to­riams siek­tų 53 tūks­tan­čius 510 eu­rų.

Dar­buo­to­jos tu­ri pla­ną

Į Ta­ry­bos po­sė­dį atė­ju­si lai­ki­no­ji kny­gy­no di­rek­to­rė Ind­rė Kak­ne­vi­čiū­tė-Alek­nie­nė per­da­vė Ta­ry­bos na­riams kny­gy­no dar­buo­to­jų pra­šy­mą ne­lik­vi­duo­ti jų įstai­gos.

Di­rek­to­rė sau pri­siė­mė da­lį kal­tės dėl pa­tir­tų nuo­sto­lių. Esą ji tik lai­ki­nai ei­nan­ti pa­rei­gas, trūks­ta pa­tir­ties. Kny­gy­ne kei­tė­si dar­buo­to­jos. Šie­met ne­pa­vy­ko lai­mė­ti pel­nin­ges­nio kan­ce­lia­ri­nių pre­kių par­da­vi­mo kon­kur­so. Dėl to ir pa­tir­ti nuo­sto­liai.

Ta­čiau kny­gy­no dar­buo­to­jos tu­rin­čios pla­ną, kaip iš­gel­bė­ti įstai­gą nuo nuo­sto­lių ir dirb­ti pel­nin­gai.

Jei­gu kny­gy­nas bus pa­nai­kin­tas, Kel­mės gy­ven­to­jai pra­ras ga­li­my­bę nu­si­pirk­ti uni­ka­lių vie­tos tau­to­dai­li­nin­kų su­ve­ny­rų, tau­to­dai­li­nin­kai ne­tu­rės kur jų par­duo­ti, mo­ky­to­jams iš vie­tos kny­gy­no pa­to­gu mo­ki­niams nu­pirk­ti pra­ty­bų są­siu­vi­nių, nes at­si­skai­ty­ti jie ga­li vė­liau, kai su­ren­ka pi­ni­gus iš tė­vų.

Vė­liau re­dak­ci­jos pa­klaus­ta apie de­ta­les­nį kny­gy­no iš­li­ki­mo pla­ną I. Kak­ne­vi­čiū­tė-Alek­nie­nė sa­kys, jog įma­no­ma su­ma­žin­ti apie pu­sant­ro eta­to, vie­ną par­da­vė­jos ir pu­sę bu­hal­te­rės. Ga­li­ma iš­nuo­mo­ti da­lį pa­tal­pų. Dai­lės kū­ri­nius ir su­ve­ny­rus su­neš­ti į bend­rą sa­lę, kny­gų pa­lie­kant tik po vie­ną eg­zemp­lio­rių, ki­tas lai­kant san­dė­ly­je. Kai vi­sos pre­kės bus vie­no­je pa­tal­po­je, pa­kaks ir vie­nos par­da­vė­jos.

Jei­gu kny­gy­nas bus lik­vi­duo­tas, o pa­tal­pos iš­nuo­mo­tos ar par­duo­tos, di­rek­to­rė abe­jo­jo, ar nau­jas sa­vi­nin­kas im­sis pre­kiau­ti kny­go­mis, pra­ty­bų są­siu­vi­niais ar su­ve­ny­rais. Kny­gy­no  iš vi­so ne­liks.

Ta­ry­bos na­riai ne­si­ry­žo už­da­ry­ti

Tarp Ta­ry­bos na­rių ki­lo dis­ku­si­ja. Vie­ni tei­gė, jog Ta­ry­ba ne­tu­ri pa­si­rin­ki­mo, pri­va­lo priim­ti spren­di­mą. Esą Sa­vi­val­dy­bė ne­ga­li tu­rė­ti nei kir­pyk­lų, nei vais­ti­nių, nei kny­gy­nų. Prieš aš­tuo­ne­rius me­tus bu­vo ki­lu­si ašt­ri dis­ku­si­ja dėl Sa­vi­val­dy­bės vais­ti­nės, ku­ri taip pat dir­bo nuo­sto­lin­gai. Pa­nai­ki­no Sa­vi­val­dy­bės vais­ti­nę, pa­tal­pas iš­nuo­mojo „Gin­ta­ri­nei vais­ti­nei“– ir nie­ko neat­si­ti­ko.

Ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis ti­ki­no, jog ša­ly­je tik dvi ar trys sa­vi­val­dy­bės tu­ri kny­gy­nus. Ki­tur jie jau pa­nai­kin­ti. Kny­gy­no dar­buo­to­jos gau­sian­čios dar­bo ir pri­va­čia­me kny­gy­ne.

Ta­čiau kai ku­rie Ta­ry­bos na­riai sua­be­jo­jo, ar kny­gy­nas tas pa­ts kas vais­ti­nė. Vais­ti­nių Kel­mė­je daug, o kny­gy­nas – tik vie­nas. To­dėl siū­lė pa­lauk­ti, kol iš mo­ti­nys­tės ato­sto­gų grįš di­rek­to­rė ir tuo­met spręs­ti įstai­gos li­ki­mą.

Iš 20 Ta­ry­bos po­sė­dy­je da­ly­va­vu­sių na­rių 9 bal­sa­vo už kny­gy­no už­da­ry­mą, 11 su­si­lai­kė. Spren­di­mas lik­vi­duo­ti ne­priim­tas.

Au­to­rės nuo­tr.

Kel­mės kny­gy­no di­rek­to­rė Ind­rė Kak­ne­vi­čiū­tė-Alek­nie­nė džiau­gia­si, jog kny­gy­nas kol kas at­si­lai­kė prieš ke­ti­ni­mus jį už­da­ry­ti. Ta­čiau ma­no, jog siū­ly­mas lik­vi­duo­ti ir vėl bus tei­kia­mas Ta­ry­bai.