
Naujausios
Kelmė – etniškiausia Žemaitijoje
Gruodžio 14 -ąją Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse vyko geriausiai tradicijas puoselėjusių etnografinių regionų seniūnijų konkurso laimėtojų pagerbimas. Kelmės miesto seniūnija pelnė pirmąją vietą už 2015 metais Žemaitijos etnografiniame regione geriausiai puoselėtas etnines tradicijas.
Renginį organizavo Lietuvos Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija.
„Etninė kultūra – tautos būties, išlikimo ir tvirtumo esmė, nacionalinės kultūros pamatas“ teigiama Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatyme. Kelmės rajone tam skiriama daug dėmesio. Kelmės kultūros centro struktūroje yra Etninės kultūros ir tradicinių amatų skyrius, kuriam vadovauja Nomeda Jokubauskienė.
Vienas iš seniausiai organizuojamų renginių – Liaudies meno šventė, kuri vyksta kasmet nuo 1980 metų. Tai savitas, įvairias visuomenės grupes tenkinantis kultūros renginys, kurio tikslas – liaudies tradicijų savitumo ir autentiškumo išsaugojimas, puoselėjant žemaičių tradicinius amatus bei muzikavimo tradicijas. Šios šventės išvakarėse organizuojama turtinga tautodailės paroda „Tradicija ir dabartis“.
Kitas gražus ir reikšmingas etnokultūros reiškinys – Žemaičių etnomuzikavimo ir tradicinių amatų vasaros kursai. Kasmet liepos viduryje Kelmę aplanko apie 200 svečių iš įvairių Lietuvos kampelių – tai minėtų kursų dalyviai. Išnaudojant visas galimas miesto erdves čia vyksta etnomuzikavimo ir tradicinių amatų mokymai. Kursų dalyviams sudaromos sąlygos susipažinti su ritualinio religinio instrumentinio folkloro, apeiginio giedojimo, smuikavimo, grojimo bandonija, kankliavimo, grojimo armonika, piemenų pučiamųjų instrumentų, žemaitiško dainavimo, šokių ratelių žaidimų, fokl-roko, kanklių gaminimo, kaukių drožybos, pynimo iš vytelių ir šiaudelių, riešinių mezgimo, siuvinėjimo, audimo staklėmis, juostų audimo, folklorinio kostiumo detalių gaminimo, keramikos, akmens tašymo, tradicinės juvelyrikos gudrybėmis.
Minėtuose kursuose paskaitas skaito mokslininkai, etninės kultūros specialistai, muzikologai. Praktinius užsiėmimus veda tradicinių amatų ir tautodailės žinovai, menininkai, choreografai, etnomuzikavimo specialistai.
Kelmės kultūros centre kasmet organizuojama rajono folkloro kolektyvų šventė „Graži mūsų šeimynėlė“. Šis renginys atlikėjus įpareigoja dar labiau domėtis savo krašto etnine kultūra, nes norima, kad būtų atliekami mūsų krašto autentiški kūriniai. Galime pasidžiaugti, kad net du folkloro kolektyvai, „Ramočia“ ir „Taduja“, yra pelnę Aukso paukštės apdovanojimą.
Kelmėje kas antri metai vyksta akmentašių simpoziumas, vis populiarėja pasakotojų konkursas „Žodis žodį gena“, svarų vaidmenį įgauna folkloro festivalis „Ir pajauga žalia leipa“, vaikų ir moksleivių – liaudies kūrybos atlikėjų – konkursas „Tramtatulis“ bei folkloro ansamblių šventė „Žaliū žaliū žuolynele“ ir kiti.
Deramo kelmiškių įvertinimo sulaukė pastaraisiais metais vykstantys jomarkai, liaudies kūrybos klubo „Medeinė“ organizuojamos vakaronės. Visa tai iš organizatorių reikalauja ne tik kūrybiškumo, sumanumo, bet ir entuziazmo, atsidavimo kultūriniam darbui.
Be šių paminėtų renginių etninę kultūrą kuruojantys specialistai siekia, kad būtų visapusiškai plėtojama tautodailė. Šiuo metu Kelmės rajone yra 12 amatininkų, gaminančių 15 sertifikuotų tautinio paveldo produktų. Dirba vienas sertifikuotas (atestuotas) meistras. Tai akmentašys Valdas Bandza. Sertifikuotus produktus gamina Kelmės Koops – duoną, baltą pyragą ir šakotį.
Kultūros centro direktoriaus Arno Arlausko užsispyrimu ir principingumu Kelmėje jau veikia akmentašių dirbtuvės, sumaniai išnaudojant kultūros centro pastato nenaudingas erdves įrengta J. Liaudanskio dailės galerija ir modernios tradicinių amatų dirbtuvės. Šiose naujose erdvėse sėkmingai vyksta edukaciniai užsiėmimai vaikams ir suaugusiesiems, organizuojamos įvairios (tarp jų ir tautodailės) parodos, vyksta renginiai. Tokiam vyksmui dažnai prireikia ir Kelmės krašto muziejuje autentiškai įrengtų rūsių bei svirno. Visa tai – gražus etninės kultūros puoselėjimo derinys.
Veikla, puoselėjanti etninę kultūrą, vyksta ir kitose rajono vietovėse.
Nuo seno daug nagingų žmonių ir puikių tautodailininkų gyvena Šaukėnuose. Čia rengiamos tautodailės darbų parodos. Daug metų, kai Šaukėnų kultūros įstaigų darbuotojai užrašinėja šiam kraštui būdingas kultūros tradicijas ir papročius, filmuoja nykstančius kaimus, rašo metraštį. Neseniai Šaukėnų kultūros centras pavadintas kultūros ir amatų centru. Tai įpareigoja dar daugiau dėmesio skirti etninei kultūrai.
Jau keleri metai, kai Pakražančio kultūros centro darbuotojai organizuoja unikalią sūrių šventę „Jurgis, Jorgis ir Jurgelis – skamba jis visom tarmelėm“. Tai renginys, kurio metu stengiamasi atgaivinti senąsias Jurginių tradicijas. Čia „atrakinama“ žemė, šeimininkės pateikia įvairių rūšių sūrių, vaišinama bendruomenės moterų kepama kiaušiniene.
Kūrybingai Jurginių tradicijos puoselėjamos Pagryžuvyje. Antano ir Nijolės Bagūnų sodyboje balandžio pabaigoje kasmet renkasi jaunieji bendruomenės gyventojai. Čia „piemenėliai“ susipažįsta su senosiomis Jurginių tradicijomis ir patys įsitraukia į tą vyksmą.
Rajono gyventojų laukiama tapo Kukečių seniūnijos šventė „Piliakalnis senas mums praeitį mena“, kuri organizuojama per Žolinę. Tai toks metas, kai vasaros žiedai jau subrendę, todėl čia daug kalbama apie vaistažoles, jų rinkimą ir paskirtį. Pagal senus lietuvių papročius per Žolinę buvo skerdžiamas gyvulys, kurio mėsa vaišindavosi visas kaimas. Laikantis šio papročio, šventėje nuo pat ryto jau kepamas jautukas, o vakare visi juo vaišinami.
Užvenčio kraštas pasižymi savo unikalia autentiška tarme. Čia net vyrų vokalinis kvartetas turi pavadinimą „Kun saką?“ Šio kolektyvo repertuare yra kūrinių, atliekamų žemaitiška tarme. Užventyje kasmet vyksta graži, jau tradicine tapusi seniūnijos šventė „Venta, Venta, Venta – tu žemaičiui šventa“, kurios metu svarbią vietą užima liaudiškų šokių grupių koncertai.
Senieji lietuvių papročiai, nagingų amatininkų darbai demonstruojami tradicinėje šventėje „Linas“, kuri vyksta Budraičių kaime, Tytuvėnų apylinkių seniūnijoje. Šioje šventėje linų auginimas prisimenamas kaip sena dar tebegyvuojanti žemdirbystės šaka. Šventės metu dominuoja kultūros tradicijos, atėjusios iš amžių glūdumos, atgaivinimas.
Kelmės rajone puoselėjamos bendruomenėse gyvuojančios religinių ir kalendorinių švenčių tradicijos. Daug žmonių sukviečia Kelmės kultūros centro organizuojama Rasų šventė ant Kubilių piliakalnio. Šventės metu garbinama ugnis, apdainuojami medžiai, kupolaujama, buriama iš surinktų žolynų, deginamas laužas, plukdomi vainikai, pasitinkama saulė, prausiamasi rasa – visa tai vyksta pagal senąsias tokios šventės tradicijas.
Kukečių seniūnijoje, Lupikuose, gegužės mėnesį vietos gyventojai renkasi į gegužines pamaldas (mojavas). Maldomis ir giesmėmis garbinama Švč. Mergelė Marija. Meldžiamasi bendruomenės namuose. Mojavos pamaldos vyksta ir prie Martyno pušies Plikšilio kaime, Užvenčio seniūnijoje, Žalpiuose.
Plačiai žinomi Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės atlaidai Kiaunoriuose, Užventyje, Šv. Roko atlaidai Kražiuose, Petrinės bei Loskavos atlaidai Žalpių kaime, Oninės Verpenoje, Stulgiuose, Šedbaruose.
Beveik visuose rajono kampeliuose švenčiamos Joninės, Užgavėnės, organizuojamos Atvelykio šventės. Prisitaikant prie švenčių papročių, mokoma lietuvių liaudies ratelių, žaidimų, šokių. Vyksta etnokultūrą populiarinantys įvairūs edukaciniai užsiėmimai. Ypač jie suaktyvinami prieš didžiąsias religines šventes – Velykas ir Kalėdas.
Jadvyga GAUPŠIENĖ
Kelmės rajono savivaldybės administracijos
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė
Kelmės kultūros centro nuotr.
Į Rumšiškes pasiimti apdovanojimo už etninės kultūros puoselėjimą vyko (iš kairės) Kelmės kultūros centro dailininkas Andrius Seselskas, Etninės kultūros ir tradicinių amatų skyriaus vedėja Nomeda Jokubauskienė, Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skytriaus vyriausioji specialistė Jadvyga Gaupšienė ir Kelmės miesto seniūnas Romas Atkočaitis.