
Naujausios
Akmeniniai plojimai Liaudanskiui
Kelmė, ko gero, neįsivaizduojama be Kražantės ir Vilbėno vingių, į dangų iškilusios raudonšonės bažnyčios ir Juozo Liaudanskio. Savamokslis akmentašys, nuo kurio gimimo praėjo jau 112 metų, amžininkų ir jį pažinojusiųjų buvo vadinamas akmens dainiumi. Kelmei ir visai Lietuvai jis paliko ne vieną akmeninę skulptūrą, sustingusį angelą ar šventąjį ant brangių žmonių kapų.
Juozo Liaudanskio, mirusio 1989-ųjų sausį, akmentašystės tradicija Kelmėje tęsiama iki šių dienų. Nuo 2004-ųjų, kas antri metai vykstančių akmentašių simpoziumų dalyvių sukurtos trys dešimtys akmeninių akcentų, skulptūrų puošia miestą. Šį rudenį, pagerbiant J. Liaudanskį, jo vardu pavadinta ir Kelmės kultūros centro Dailės galerija.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Juozas Liaudanskis, jį pažinojusiųjų tvirtinimu, nepaliaudavo kartoti, jog jį ramina tik akmuo ir darbas. Todėl nereikia stebėtis, kad gulėdamas mirties patale pagaliuką į pagaliuką mušė.
Ne veltui per Dailės galerijos atidarymą šį rudenį Kelmės kultūros centre vietoje įprasto simbolinės juostos kirpimo skambėjo akmenukų tauškėjimas, kaukšėjimas. Įvairiose galerijos vietose buvo pridėtas ne vienas kibiras nuskeltų riedulių, kuriuos renginio svečiai, vieną į kitą mušdami, Juozui Liaudanskiui dovanojo akmeninių plojimų jūrą.
Juozo Liaudanskio sūnus Raimondas Liaudanskis tuokart džiaugėsi, jog taip gražiai, simboliškai ir prasmingai prisimintas ir įvertintas jo akmentašio tėvo palikimas Kelmei ir jos žmonėms.
R. Liaudanskis prisiminė savo ir tėvo kelionę į Maskvą, į sąjunginę parodą, kurioje buvo eksponuojamos Juozo Liaudanskio skulptūros. Tarp 15 paviljonų Lietuvos paviljonas buvęs vienas iš populiariausių, lankytojai vis kelmiškio akmentašio teiravosi, kaip jis sugeba tarsi gyvas būtybes iš akmenų išlaisvinti. Juozo Liaudanskio atsakymas buvo tvirtas.
Jo manymu, viskas priklauso nuo kūrėjo. Jei žmogus bus gobšuolis, vertelga, intrigantas, pavyduolis, jei matys siaurą pasaulį tik niūriomis spalvomis, jei viso savęs neatiduos darbui, ir jo kūriniai bus negyvi, netikri, be šilumos.
Kai Juozas Liaudanskis grįžo iš Maskvos, ne vienas jo teiravosi, kas toje parodoje ir didžiuliame mieste jam labiausiai patikę. Akmentašys atsakė paprastai: „Akmenų daug.“
Per ilgus metus Juozo Liaudanskio sukurtos skulptūros tebestovi Kelmėje. Centre, prie fontano – rami skalbėja. Prie Kražantės tilto – skulptūra tankistams, kurie būtent tą tiltą paskutiniąją karo dieną nuo susprogdinimo ir išsaugojo. Dar – muzikantų grupė, lietuvaitė, turinti Juozo Liaudanskio dukros bruožų, knygnešiai... Kiekviena skulptūra tarsi įaugusi į konkrečią erdvę. Bent jau kelmiškiams būtų labai sunku kažkur kitur ją matyti.
1988 metais Juozas Liaudanskis iš akmens išlaisvino paskutinę jam paklususią gyvybę – sukūrė paminklą kelmiškiui poetui Broniui Laucevičiui-Vargšui. Šaltą žiemą prie Kražantės upės vis girdėjosi, liudininkų teigimu, tašomo akmens garsai. Dėl paskutiniojo savo kūrinio akmentašiui teko nubraukti ir ašarą – po nakties, atėjęs dirbti, sykį rado piktadarių nuskeltą skulptūros nosį. Ilgai taisė, graudulio apimtas.
1988 metų rugsėjo 11 dieną paminklas buvo atidengtas, šventė sutapo su pirmuoju Kelmės Sąjūdžio mitingu stadione. 1989 metų sausį Juozas Liaudanskis, sulaukęs 85 metų, mirė, taip ir neįgyvendinęs savo didžiausios svajonės – nesukūręs paminklo Tadui Blindai.
Ant Juozo Liaudanskio kapo Kelmės kapinėse stovi jį pažinojusio, kartu su juo akmenį tašiusio skulptoriaus Kazio Bimbos sukurtas antkapinis paminklas. Šalia kitas kūrinys. Ant kadaise Juozo Liaudanskio ištašytos begalvės skulptūrėlės kelmiškis akmentašys, tautodailininkas, meno kūrėjas, Liaudanskio tradicijų tesėjas Valdas Bandza pritaisė galvą. Gyvenęs akmenų apsuptyje, Juozas Liaudanskis ir ilsisi jų apsuptas.
2004 metais, kai Kelmė minėjo miesto 710 metų sukaktį ir Juozo Liaudanskio gimimo šimtmetį, surengtas akmentašių simpoziumas, tapęs tradiciniu renginiu. Kas antri metai akmentašiai iš visos Lietuvos, o vėliau – ir iš užsienio kuria akmeninius akcentus, skulptūrėles. Kelmėje liko visos trys dešimtys darbų.
Iš autentiškos Juozo Liaudanskio biografijos, rašytos 1978 metais:
– Nuo pat savo mažų dienų labai mėgau meną. Kai motina eidavo bažnyčion, prašydavau, kad ir mane tenai vestųs, o nuėjęs žiūrėdavau į pieštus ir iš skulptūrų dirbtus šventuosius, o parėjęs namosna, ganydamas karves, patsai juos dirbdavau iš medžio ar iš molio. Nuo mažų dienų mylėjau medžius, gėles, paukštelius, žvėris, sielodavaus, kai koks piemuo nulauždavo medelį ar išdraskydavo paukštelio lizdelį.
Jau suaugęs į vyro amžių, atitarnavęs Lietuvos kariuomenėj, atsikėliau iš kaimo gyventi į Kelmės miestą, pradėjau dirbti kapų akmeninius paminklus. Turėdamas labai didelį norą prie meno, rasdamas kapuose kokio skulptoriaus sukurtą skulptūrą, atidžiai ją apžiūrėdavau iš visų pusių ir namuose patsai ją tuojau kurdavau. Ne iš karto pasisekdavo ją atidirbti, reikėdavo kelis kartus pakartoti, kolei tinkamai išeidavo.
Prisiminimai apie Juozą Liaudanskį
Kelmiškį akmentašį pažinoję žmonės apie jį yra išsakę daug gražių žodžių.
Kunigas ir poetas Ričardas Mikutavičius dar tarybiniais laikais, tvirtino jog Lietuvą garsina ir vienija krepšinis, „Žalgiris“ ir krepšininkas Arvydas Sabonis, o Kelmę ir kelmiškius – Juozas Liaudanskis. Jo menui esą neabejingi katalikai ir partiniai, latrai ir blaivininkai, jis vienija gyvuosius ir mirusius tėviškėnus.
Profesorius, menotyrininkas Vytenis Rimkus yra sakęs, jog Juozas Liaudanskis, prieš pradėdamas kalti, ilgai rinkdavosi akmenį, išsirinkęs – glostydavo, stuksendavo plaktuku, priglaudęs ausį klausydavo po keletą dienų.Tai nebuvo medžiagos tyrinėjimas, kaip buvo galima spėlioti. Akmentašys aiškinosi, ar tikrai slypi akmenyje jo sumanytas vaizdas, ar gyvas, ar galima jį išlaisvinti. Todėl ir kalbėdavosi su akmeniu kaip su žmogumi, kol susitardavo ir imdavosi kalto.
Apie Juozą LIAUDANSKĮ
Gimė 1904 metų sausio 27 dieną Jukniškės kaime (Kelmės r.) beturčių tėvų šeimoje. Kilus rusų-japonų karui, J. Liaudanskio tėvą, kadrinį rusų armijos seržantą, pašaukė karan. Tačiau jis pabėgo į Ameriką. Bet, laimės neradęs, koją susižeidęs, greitai grįžo į Lietuvą.
Juozo Liaudanskio tėvai labai taupė, iš parduotų gyvulių, pasiskolinę, nusipirko šešias dešimtines nedirbamos žemės. Tačiau vėl užėjo kitas karas, dabar Juozo Liaudanskio tėvas išėjo kariauti. Greitai pakliuvo į vokiečių nelaisvę, kurią kentė ketverius metus.
Juozas Liaudanskis neturėjo jokios vilties mokytis, nors ir labai norėjo. Reikėjo padėti prie ūkio. Visi mokslai truko kelis mėnesius. J. Liaudanskį rašyti, skaityti ir skaičiuoti pramokė pusbrolis.
Juozo Liaudanskio tėvas ir senelis darydavo antkapinius paminklus, iš jų ir išmoko akmenį tašyti. Sukūręs šeimą, apsigyvenęs Kelmėje, J. Liaudanskis ėmėsi ir paminklus tašyti, ir antkapines skulptūras kurti. Jo kūrinių yra Kelmėje, Kurtuvėnuose, Lioliuose, Stulgiuose, Laukuvoje, Marijampolės ir net Vilniaus kapinėse.
Antkapiniai paminklai – labai įvairūs, dažniausiai nepanašūs vieni į kitus, dominuoja angelų, Kristaus ir Marijos skulptūros. Specialistų teigimu, paminklai užbaigti, vientisi, puikios kompozicijos.
1965 metais kelmiškį akmentašį atrado Valstybinio dailės instituto studentai, jam atsivėrė galimybės kurti pasaulietine tematika. Nuo 1966 metų J. Liaudanskio darbai eksponuoti beveik visose respublikinėse, taip pat sąjunginėse liaudies meno parodose, geriausi darbai – ir už tuometinės Tarybų Sąjungos ribų – Čekoslovakijoje, Lenkijoje, VDR, Vengrijoje.
Skulptorius mirė 1989 metų sausio 23 dieną.
Autorės nuotr.
Savamokslis akmentašys Juozas Liaudanskis vadinamas akmens dainiumi.
Kelmės kapinėse ant Juozo Liaudanskio kapo pastatytos dvi akmeninės skulptūrėlės. Vienos autorius – Kazys Bimba. Kitos – originali atsiradimo istorija. Ant kadaise Juozo Liaudanskio ištašytos begalvės skulptūrėlės kelmiškis akmentašys, tautodailininkas, meno kūrėjas, Liaudanskio tradicijų tesėjas Valdas Bandza pritaisė galvą.
Juozo Liaudanskio sūnus Raimondas Liaudanskis akmentašio tėvo pėdomis nepasekė, jis – drožėjas iš medžio, tautodailininkas. (Šalia – skulptorė Daliutė Ona Matulaitė).
Šį rudenį atidarytai Kelmės kultūros centro dailės galerijai suteiktas Juozo Liaudanskio vardas.
Kelmės krašto muziejaus nuotr.
Juozas Liaudanskis akmenį kalė iki mirties, 85 metų.