
Naujausios
Prisiminimai, tilpę į mažą sąsiuvinį...
Vytenis RIMKUS
Profesorius, habilituotas daktaras
Vartydamas savo popierių krūvas aptikau mažą sąsiuvinėlį, prirašytą apie gyvenimą tremtyje Sibire. Jį rašė Zina Grybaitė 1990 metais. Pas mane jis atsidūrė, kad kur nors spausdinčiau, bet taip ir liko užmirštas. Perskaičiau su vis didėjančiu susidomėjimu jaunos vienuolikametės, paauglės išgyvenimus, svajones.
Apskritai apie Sibirą prirašyta labai daug, daug kas kartojasi, bet visur yra ir kas nors kitaip. Šio sąsiuvinio tekstas man pasirodė itin originalus, savotiškai aprašyti įvykiai suaugusiems gal ir menkiau įsispraudę atmintyje. Nors jau praėjo daug metų nuo to laiko, pagalvojau, kad verta atsiminimus pateikti spaudoje. O tam būtina sužinoti apie autoriaus dabartį, gal pavyktų net susipažinti.
Ir štai po ilgokų paieškų šiemet, vieną saulėtą rudens sekmadienį, su žmona atvykstame į Pakruojį ir susitinkame su rašinio autore jos jaukiame pačios šeimos pastatytame name. Užsimezgė ilgas pokalbis, paaiškėjo, kad tremtin keliavome tame pačiame traukinyje, pirmąsias Velykas sutikome Alzamajaus (Irkutsko srities miestelis) stadione po atviru dangumi, kad po septynerių metų tame pačiame Alzamajuje esame buvę kažkokiuose renginiuose, net rašinyje paminėtų Lukių vestuvėse.
Apie savo jaunystę Zina parašė jau suaugusi, gyvenimas tęsėsi Lietuvoje, nestokojantis džiaugsmo ir dramatiškų įvykių, šeimos gausėjimo ir mirimų. Ji tik suabejojo, ar verta prisiminti tų metų intymesnių dalykų, gal dabar ji atlaidžiau pažiūrėtų ir į savo skriaudikus. Galų gale sutarėme, kad rašinys telieka toks, koks yra, tegul liudija paauglės, jaunos merginos jauseną ir gyvenimą anais senais nelaisvės metais, kurie atrodo tokie neseni.
Alzamajaus lietuviai
Zina GRYBAITĖ-MONKEVIČIENĖ
Ešelono broliai, ešelono sesės,
Niekad neišdavę mūsų Lietuvos,
Lagerius praėję, tremtyje kentėję,
Žuvę už Tėvynę svetimuos kraštuos.
Gyvulinis vagonas, nuvežęs mano jaunystę į Alzamajaus vergų aikštę, paliko, uždėdamas vargo grandines dešimčiai metų. Iš aikštės mus 25-ias šeimas pavežė mašinomis dar apie 80 km, kur vietovė vadinosi „Ukauskoj sielsoviet“, sutrumpintai „Uk“.Čia Uke buvo pats sunkiausias žodžiais neišsakomas laikotarpis. Po septynių metų vėl sugrįžome į Alzamajų.
Taigi prisiminimai iš Uko gyvenimo. Pirmieji metai dar buvo pakenčiami, kas turėjo nusivežęs iš Lietuvos tai maisto, tai rūbų, o kiti dar vieną kitą siuntinį gaudavo, šiaip taip vertėmės, bet gyvenimas ėjo vis sunkyn, vis žiauryn. Prasidėjo duonos daviniai (normos), jeigu eini į darbą – gauni puskilogramį, darbingesnis ir kilogramą. Mūsų šeima buvo 5 asmenų, darbingi buvo tik trys. Tėtė, brolis – 15 metų, aš – 11 metų. Valgyti norėjom penki, mama buvo ligota – dirbti negalėjo, o sesuo 5 metų. O tas mūsų kolūkis, vadinamas Kalinino vardu, buvo apleistas, kad nežinau nei kaip aprašyti. Buvo pokario metai, vietiniai vyrai daugelis negrįžę iš karo, o kiti dirbo miško darbuose, kolūkyje dirbo kelios moterėlės, nusenę senukai. Jaunimo iš vis nebuvo, gal jie gyveno kur miestuose. Gyvenimas išmoko visko, pripratom, išmokom įvairius darbus, prisitaikėm prie klimato, nors iš pradžių buvo labai, labai sunku, bet tikėjimas ir ta geroji viltis, kad mes viską iškęsime ir sugrįšime į gimtąją Lietuvą, suteikdavo jėgų. Darbų niekas neskirstė – kam lengvesnis, kam sunkesnis, ar tu paauglys, jaunuolis, užaugęs, vyras ar moteris. Turėjai dirbti, jei norėjai valgyti ir išgyventi.
Prisimenu ir niekada to nepamiršiu, kaip pirmą kartą išvarė šieno pjauti su dalgiais, nes technikos anuo metu dar nebuvo. Išrikiavo pievoj visus, o brigadininkas Farafonovas – „laukinis sutvėrimas“, žmogum jo nepavadinsi: pasiėmęs tokį rusišką (ant striuko koto dviejų metrų gyvuliams varyti botagą) pradėjo mokyti pjauti šieną. Kaip sakoma, skęstantis ir už šiaudo griebiasi – pora kirčių tuo botagu, kad kraujas trykštų ir dalgis eitų lygiai, plačiom pradalgėm, ir nė viena žolelė po pradalge nepasilieka nenupjauta, ir niekam nesvarbu, kad ašaros ir prakaitas palydi lietuvio aimanas, karčią dalią...
Po šienpjūties atėjo ruduo, derliaus nuėmimas. Be Kalėdų nepareidavom į namus, nes darbas būdavo beveik rankinis, laukai už 15–12–8 kilometrų. Guoliai būdavo tokiose belangėse trobelėse, ant žemės priklota šiaudų, o žmonės išsirikiuojame kaip silkės bačkoj. Tai buvo ne poilsis, o kančia, nes nei pirties, nei rūbų pasikeisti nebuvo kaip. O „gyvybės“ tai taip ir laukdavo nakties, blakės krisdavo iš lubų, sienų, o utėlės pakeldavo tokią sceną, kad nuo kasymosi tos trobelės stogas kilnodavos.
O dar svarbiausia – jau atėjo ir badmetis, tas „ėdalas“ – taip jį tegalima pavadinti, tas pats diena iš dienos, be riebalo, be pieno. Privirdavo katilą srėbalo, ir to beveik sočiai nebūdavo. Du samčiai – norma, tris kartus per dieną. Duona būdavo forminė: sūri, karti, primaišyta kokių pjuvenų, žmonės pradėjo tinti, jėgos sekti. O kam pasiskųst? Vėjuj? Darbams nei galo, nei krašto nematyti, negirdėti jokios prošvaistės. Darbai, darbai, darbai. Makotinos Savinas, antroji ferma – Pod Trūboj – taip vadinosi mūsų kolchozo laukų gyvenvietės.
Sibiro žiema tremtiniams tai turbūt visų sunkiausias laikotarpis. Šalčiai, aplink migla. Svarbiausia tos kelios pirmosios žiemos, mūsų rūbai nepritaikyti, duodavo lyg tai spec. rūbų, surankiotų, lopytų, perlopytų iš vietinių rusų. Kai pagalvoji – plaukai statosi, o reikėjo dėvėti, nieko nepadarysi. Bet iškentėjom ir tas skriaudas su Dievo pagalba, čia šiandieną tas liko tik prisiminimuose. Tuos žiemos darbus irgi išmokė Farafanovas ir kol gyvensime, jie taip pat liks nepamirštami.
Mūsų Uko mergaičių buvo brigada, pjaudavom mišką, veždavom pašarus gyvuliams ir panašiai. Tai Genutė Balčiūnaitė, Genutė Tamošaitytė, Stefa Mačiulytė, Augutė Bikauskaitė, Angelė Rusteikaitė, Alfonsa Brazytė, Ona Matuzevičiūtė ir aš – Zina Grybaitė. Buvom vargšių vargšės, visur normos, visur pažeminimas, vis mažai ir mažai. Reikia malkų parvežti, sausų, storų daug, o taigoj sniego taip pat daug, arkliai nuvaryti, nepaeina, mus po tris su šešiais arkliais išsklaido už keliolikos kilometrų. Taip pat ir su šiaudais, du arkliai – dvejos rogės vienai, o šiaudai po sniegu, arkliai nepaeina, turim atkasti dar ir arkliams taką. Už tokį „trudadienį"-darbadienį gaudavom metų gale 2 kap. Ir pusę kilogramo mišinio, rasdavom ir žirnį, ir miežį, ir vikį, ir kvietį. Taigi reikia tik įsivaizduoti, ką rasdavom grįžę iš tokių darbų ant stalo. Bet mūsų Mamų stiprybės, tų saulių dėka, jų atsisakytų kąsnelių, poilsio valandėlių, mes būdavom laimingi, vakarais šiltai prikūrentoj trobelėj svajodami apie Tėvynę Lietuvą, apie laisvę, be kaltės kaltų...
Gyvenimas ėjo vis sunkyn, valgėm žoles, pavyzdžiui, čeremšą, tai primenanti česnaką, ir to nebūdavo kasdien, nes augdavo miškuose, o specialiai niekas neleisdavo. Ir dar vienas vaizdas niekada neišdils... Buvo toks Kaveckų Domininkas, pagyvenęs bernas, ligotas, be sveikatos, lėtas. Jis vieną kartą atnešė į laukus savos gamybos lepioškų (papločių) iš rupių miltų, nelabai išminkytų, be druskos, o keptų ant špyžių, vietom apdegę, griebėm drebėdami, kad tik daugiau nutverti. Toks tada buvo gardėsis, prašėm, kad dar iškeptų, bet vargšas aiškinosi, kad miltų niekur negalįs nutverti.
Toks buvo tremtinių gyvenimas: be laiko prabėgo nekalta vaikystė, o taip pat ir žydinčioji jaunystė nepabaigiamuos darbuos, alkana, apiplyšusi, sukaustyta nadziratelių-prižiūrėtojų. Nors ir kaip iškankinti, pažeminti, bet tikėjimo sugrįžti į Lietuvą niekada nepraradom, viltis ėjo visada šalia.
Turėjau labai gerą draugę Aldutę Petrauskaitę ir gyvenom vienam name. Turėdamos truputį laisvesnio laiko, tuoj eidavom pasivaikščioti po vienintelę Uko gatvę, svajodavom, grįžusios į Lietuvą būtinai jau su savo šeimomis atvažiuoti vieni pas kitus. Tos svajonės išsipildė, nors negreit – po kokių 20 metų, bet palaikom ryšius ir dabar, nes mus skiria tik 37 km. O Sibiro draugystė išliko visam gyvenimui. Ir su Jadvyga Urbietyte susitikusios Šiauliuose negalim atsikalbėti – juk tai to vargo draugės, to žiauraus vargo draugės. Bendrai visi ten gyvenę likom giminės.
* * *
Taip kelis metus slinko dienos, monotoniškos, vienodos, alkanos, skarmaluotos. Tikrą badą jaučiau penkias paras. O buvo taip... Vyko šienapjūtė už trisdešimt kilometrų nuo Uko. Badazanovka vadinosi ta vietovė, šienavom ant labai gražios upės Udos krantų. Vieną naktį išgirdom labai sunerimusius arklius, rytą paaiškėjo – patvinusi upė. Paaiškėjo, kad mes iš visų pusių apsemti, o vanduo vis kyla. Iš dviejų pusių kalnai, mažieji upeliai išsilieję, tiltas į kaimą ar išneštas, ar taip labai apsemtas – nežymu, bet šienpjūties plotas kelių kilometrų, baimės dar neturėjom. Nors Uda šniokštė putojo, nešė viską, kas pakrantėse pasitaiko: medžiai, kelmai, jau ir laivai nebeplaukia.
Ta vasara buvo labai karšta, kažkur tirpo kalnuose sniegas ir Uda tvino. Ir Farafonovas buvo dingęs. Su mumis lietuviais dar šienavo ir tremtiniai ukrainiečiai, žmonių iš viso virš šimto, o vanduo vis kyla, bet anekdotai ir dainuškos dar netyla. Tiktai trečioj paroj, kada pasibaigė maisto paskutinė kruopa, nerimas pradėjo skverbtis, vanduo vis kyla, nuvalgėm nuo ievų uogas, nes ten tų krūmų daug, valgėm žolę, čiulpėm medžių šaknis, o vanduo vis kilo.
Nunešė ir mūsų palapines su visu turtu, artinosi lėta mirtis. Arkliai, tie gudrūs gyvuliai, nuo žmonių nesitraukė, ir niekam nepakilo ranka papjauti arklį nors nuo bado gintis. O tas žemės plotelis vis mažėjo. Suklaupę meldėmės, giedojom ir kartojom: Viešpatie, ar Tavo kančios buvo dar didesnės... Bet, vanduo sustojo, pradėjo trauktis, žiaurusis likimas paliko mus ateinančioms bėdoms.
Sugrįžo ir Farafonovas raitas ant arklio, jis suprato, kas galėjo įvykti, bet laukinė to žmogaus širdis nesudrebėjo, pasišalino vienas, jam nesvarbu tų žmonių gyvybės, nes jie tremtiniai. Jam šienas rūpėjo labiau kaip žmonės, atvežė du maišus degtinės ir saujelę kruopų, virėjai liepė išvirti skystos buizos, kad žmonės neužsivalgytų, nesusirgtų, visiems, nežiūrint lyties, amžiaus, privertė išgerti po pilną stiklinę degtinės. O paskui po truputį atveždavo tai bulvių, tai kruopų. Ir šiandien, po tiek dešimtmečių tie prisiminimai verčia riedėti ašaroms.
Arba dar toks nutikimas javapjūtės metu. Mes nuo namų už 14 km Makotine gyvenom. Vieną vakarą aš su ukrainiete Olga Štoiko nutarėm pareiti pas mamas, pasikeisti rūbus, apsiprausti, bet, mūsų nelaimei, pastebėjo Farafonovas. Jis raitas ant arklio artėjo įsiutęs, mes bėgom, griuvom, aplink lankos, toliau miškas, jėgos apleido, verkėm, prašėm pasigailėti, bet įsiutęs žvėris negirdėjo, baisūs budelio keiksmažodžiai ir botagas smigo į mūsų jaunus kūnus, arklys nubraukė kojom odą, Olgai sutraiškė pėdą. Mes kruvinos, suplėšytais rūbais, šlubos iki ryto pasiekėm komendantūrą. Buvo iškviestas ir pats Farafonovas, bet jis aiškinosi, kad rodęs pavyzdį, kad kiti be jo žinios neitų. Taip ir liko randai tik mums vargšėms tremtinėms. Mes linkėjom jam, kad, jeigu gyvenime sutiktumėm savuos kraštuos, tai šalto vandens neduotumėm, šunimis užpjudytumėm...
* * *
Taip slinko tremtinių dienos. Tarp tų skriaudų, poilsio valandėlėmis nepamiršome lietuviškų dainų, Tėvynės ilgesys trumpino vargo dienas. O kokie gražūs buvo dainų žodžiai, braukdavo ašaras seneliai – visi tikėjom ir stengėmės kaip nors išlikti ir sugrįžti į gimtinę Lietuvą. Klausydami mūsų dainų surimtėdavo ir svetimtaučiai, nors žodžių ir nesuprato. Mes, jaunimas, ne tik dainuodavom, bet ir šokdavom. Turėjom savo kapelą, muzikos meistrai buvo du broliai ir sesuo Mačiukaičiai, tėvas ir sūnus Petrauskai, jų rankose bet koks muzikos instrumentas atgydavo. Mūsų šokiai ir dainos būdavo be bilietų, dykai. O sugrįžę į gimtinę radom viską normuotą, visur bilietai, bilietai. Tik gamtoj poilsiavietėse, paupiuose sėdėjo niekieno nevaržomi mėlynanosiai, apsistatę pigiu alkoholiu, dėkodami Stalinui už laimingą gyvenimą.
Ukas – tai buvo kančių sala, to juodo vargo kampelis, rodėsi, kad ir gamta užsirūstinusi ant tremtinių, žiemos ledinės, o vasaros – moškių debesys, tos kankintojos, sieteliai degutai – tai nepakeliamos priemonės taip iškamuodavo žmones, kad šiandien prisiminus norisi rėkti: už ką?
Taigi už ką kankino mus Sibire, už ką atėmė gražiausius jaunystės metus, už ką? Už ką? Už ką? Tie žodžiai skambės visada, net istorijos puslapiuose.
Jaunystėj turbūt viskas lengviau pakeliama, turbūt ir Uko jaunimas, nors ir kaip išvargę būdavom, bet vakarones turėdavom ir laukdavom sekmadienio, nes būdavo poilsio diena. Prisimenu tokį vėl žiaurų nutikimą. Buvo ruduo, orai vėsoki, vakaronė vyko sovchoze (tarybiniame ūkyje), nes iš mūsų kolūkio perkeltos kelios šeimos ten gyveno. Taigi ten į šokius ėjom, mūsų berniukų pulkelis nuėjo aplinkiniu keliu, o mes 12 mergaičių pasukom tiesiai, pro krūmokšnius, pro geležinkelio „trūbą“ (taip ten vadinosi viso kelio gal du kilometrai). Tik staiga iš krūmų su pistoletu rankoje prieš mus iššoko girtas nadziratelis (prižiūrėtojas), su keiksmažodžiais rėkdamas iššaudysiąs visas banditkas litovkas. Iš baimės apmirėm, nes jis ginkluotas, na ir prasidėjo žvėries išdaigos: suklupdo visas į balą ir eina aplink, kurią pirma nušauti, vėl liepia atsistoti ir vėl klauptis, o iš baimės vos gyvos. Nuveda visas po „trūba“, vėl suklupdo. Augutei Bikauskaitei įkišo pistoletą į gerklę ir šaukia, kad ji sakytų: „Stalinas dievas“, vėl išveda iš po „trūbos“ visaip gąsdindamas, iššauna aukštyn. Mes pamatom atbėgančius geležinkeliu mūsų du vairuotojus rusus Valentiną Abramovą ir Valodią Novosiolovą. Jie sutramdo žvėrį ir mus išlaisvina, nežinau, jeigu ne tų gerųjų vaikinų pasirodymas, ar iš tikrųjų nebūtų prasidėjęs šaudymas. Kai pasiskundėm komendantūrai, tai žadėjo jį nubausti, bet...
* * *
Su tokiais įvairiais nutikimais bėgo pavasariai, vasaros, rudeniai, žiemos. Pradėjo po truputį atsileisti pančiai, pradėjom jau susitikinėti su kitais apylinkės kaimelių lietuviais, vis labiau viltis ėjo priekyje, o gal, o gal artėja tas laikas, kada važiuosim namo į Lietuvą. Tegul mūsų takeliai lieka lankomi ekskursantų, tegul mena jiems lietuvius mūsų vardai, nes liko įamžinti Makotino trobelės adverijoj visų ten dirbusių lietuvių inicialai. Taip pat liko pavardės, vardai ant uolų, labai gražaus, žodžiais nenusakomo krioklio, kurio papėdėje vingiuoja gražioji Uda su salelėm, laiveliais. Tas krioklys nuo mūsų buvo už 14 km. Nueidavom kasmet.
Iš mūsų gyvenvietės labai aiškiai matydavosi Sajano kalnai su sniego viršūnėmis. Taip pat labai mūsų apylinkėse buvo graži ir savaip įdomi Sibiro taiga, pavasarį iūsipuošusi žiedų kilimu, tokiu nuostabiu, nepamatęs – neįsivaizduosi, ir šaltiniu šaltinėliu su „gyvybės vandeniu“ – tokiu tyru, tokiu gardžiu, kuris primena apie save už puskilometrio. Ir prie šaltinio atrandi pėdas ką tik gėrusios meškos, bet spėjusios pasišalinti nuo tremtinių, nors mes ir buvom atvežti jai, bet žvėris tai ne žmogus, mažiau reiklus.
Juozas Lukys – mūsų geriausias fotografas. Jis įamžino krioklį, kitus Uko vaizdus. Ir šiandien beverčiant ano gyvenimo knygos lapus, žiūrint fotografijas, yra, oi yra kas prisiminti.
Aš buvau iš Uko jaunimo beveik jauniausia, iš pradžių tai visai vaikas, tik aš savo ūgiu mažai skyriausi nuo kitų. Bet buvau gerbiama ir visur kartu dalyvaudavau. O toks amžius, kada neslegia jokie rūpesčiai, atrodo viskas gerai, visko užtenka, kad tik nueiti į šokius, pamatyti filmą. Už filmą ir ten reikėdavo mokėti, ir aš vieną kartą tik per plauką išsivadavau nuo 10 metų kalėjimo.
O buvo taip: ėjom iš darbo būrelis mergaičių – ukrainiečių ir lietuvaičių pro fermas, ten buvo arklių ferma, karvių ferma ir vištidė, žiūrim, vištininkės nėra. Ką gi? Viena pasiūlo pasivogti viščiukų, parduosime ir nueisime į kiną „Tarzanas“. Ilgai nelaukdamos prisikišom viščiukų kur katra sugebėjom ir einam kaip niekur nieko, baigėme prieiti kaimą, o Viešpatie, Farafonovas atjoja. Lyg tyčia, kad sučiauškės viščiukai. O jis jau čia pat, bet šį kartą mes jį apgavom. Kad pradėjom viena ant kitos šaukt kuo garsiau, viena ant kitos su įvairiais keiksmažodžiais, perrėkdamos viščiukus, matom, kad jis sako kažką, bet nesuprantam, ūžėme, o jis pirmą kartą gyvenime taip išsišiepęs juokėsi ir nujojo savais keliais. O man, jei už vištuką po metus, būčiau gavus 10 metų. Kitos dar daugiau. Ragulis už penkis kilogramus kviečių gavo 5 metus, vaikai du maži, o trečias laukiamas, tai taip buvo.
Gyvenimas nestovi vietoj, kaip gamta keičiasi, taip ir žmogaus gyvenimas. Amžino nieko nėra ir nebus. Jau tie pančiai ėmė dar labiau trūkinėti, pradėjo išleisti į kitas gyvenvietes gyventi, nors komendantūroj ir turėjom registruotis kas mėnesį, bet jau šiltesni vėjai pradėjo skverbtis. Mūsų šeima amžiams palikom Uką, bet liko ten brangiųjų mūsų vargo sesių ir brolių, kurių kaulelių nėr kam parvežti į Lietuvą, nors dabar galimybė ir yra. Tegul ilsisi vargšai ramybėje, teošia jiems taiga, primindama, kad jų gimtajame krašte statomi paminklai, rašomos knygos, rodomi filmai, kad istorija minės Jų vardus.
Iš Uko išvažiuodama turėjau 18 metų. Taigi persikėlėm iš Uko į Alzamajų, čia jau gyveno daug lietuvių, gyvenimas pagerėjo, pradėjom daugiau uždirbti, mes, vaikai, užaugom. Vėl naujos pažintys su bendražygiais, vėl didesnis tikėjimas, kad galbūt važiuosime į Lietuvą.
Susidraugavau Alzamajuje su Albina Lukyte, kiek gražių svajonių turėjom, svarbiausia, kokie bus jie, tie berneliai, nes jau atėjo laikas tom svajonėm. Ji sutiko pirma manęs savąjį Kazimierą Vaidžiulį visam gyvenimui. Ir man gyvenimas padovanojo pirmąją meilę, didelę, gražią. Meilę iš didžiosios raidės, tai buvo J (urgis) M (olnikas), mano jaunystės svajonių „karalaitis“. Bet, deja, likimas pašykštėjo tos laimės, tuo metu baigė trūkti tremties pančiai ir mūsų šeima skubėjome į gimtąją Lietuvą. Taigi palikau visus tremtinės vargus, svajones, J (urgį), aušo kito gyvenimo rytas.
Greitieji traukiniai atvirais langais, durimis, vežė mus atgal į tiek pasiilgtą, išsvajotą, brangią šalį – gimtinę Lietuvą.
Turiu labai didelį turtą – dukrą Ireną, sūnų Rimą ir du anūkėlius Modestą ir Simoną.
Zina Grybaitė-Monkevičienė,
1990 m. liepos mėnuo.
Zinos Grybaitės-Monkevičienės asmeninio albumo nuotr.
Akimirka iš tremtis. Iš kairės: Zina Grybaitė, Juozas Lukis ir Aldona Petrauskaitė.
Zina Grybaitė su savo drauge Aldona Petrauskaite-Lukiene tremtyje.
Zinos Grybaitės-Monkevičienės atsiminimų rankraštis.
Dvi lietuvaitės tremtinės nusifotografavo prie Ulos krioklio.