
Naujausios
Kalėdų Senelio pareigos ir sunkios, ir įdomios
Šiuo metu Kalėdų seneliams pats darbymetis. Mokyklose ir darželiuose rengiamos Kalėdų šventės. Kai kurios mokyklos pramogas su Kalėdų Seneliu pakeičia edukacinėmis programomis.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Seneliai – profesionalai
Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelyje-darželyje šiemet Kalėdų Senelis su Snieguole atvyko iš Klaipėdos. Darželio direktorė Lilija Paradnikienė džiaugiasi, jog profesionalūs svečiai patiko vaikams. Jie nepavargo, nesėdėjo, o grojo, šoko ir džiaugėsi švente drauge su vaikais.
Pasak direktorės, Kalėdų Seneliu dažniausiai pasirūpina vaikų tėvai.
Tą patį tvirtina ir Kelmės „Kražantės“ progimnazijos direktorė Laima Simėnienė. Pradinukai dar nori pramogos su Kalėdų Seneliu, todėl tėvai pasamdo profesionalą, o kartais Kalėdų Senelio drabužius apsivelka kas nors iš klasės vaikų tėvų.
Vyresnieji mokiniai jau nebetiki Kalėdų seneliais, todėl renkasi modernesnes pramogas. Vienos klasės važiavo į Pakruojo dvarą, kitos rinkosi Kelmės dvare arba Kražių kolegijoje į rengiamus edukacinius užsiėmimus. Trečios tiesiog rengia diskotekas.
Sunkus darbas
Nelabai noriai į Kalėdų Senelio vaidmenis įsijaučia ir vietos profesionalai.
„Anksčiau turėjome jauną aktorių Vaidą Praspaliauską, jis mielai imdavosi Kalėdų Senelio vaidmens. Jam patikdavo šėlti su vaikais, – pasakoja Kelmės mažojo teatro vadovas Algimantas Armonas. – Kitiems aktoriams tai yra šalutinė veikla. Dažniausiai per Kalėdų renginį parodome vaikišką spektaklį. Po to „ateina“ Kalėdų Senelis, pabendrauja su vaikais, paklauso jų dainų ir eilėraščių, išdalija dovanas. Tai labai sunkus darbas. Su Senelio rūbais labai karšta. O privalai būti įspūdingas, vikrus. Vaikai dabar daug žino, daug yra matę. Nelengva juos nustebinti.“
Kelmės kultūros centro direktorius Arnas Arlauskas mena, kaip atkurtos Nepriklausomybės pradžioje kartu su viena muzikante ir kultūros darbuotoja kaip Kalėdų Senelio komanda dalyvavo daugelyje švenčių. „Neblogai prasukome savo „versliuką“. Uždirbome pinigų Kalėdų šventėms. Dabar pabūti Kalėdų Seneliu sutinku labai retai. Per didelė kompleksija. Su tais drabužiais būni tarsi išviręs, prakaitas tiesiog varva. Be to, reikia ir pasiruošti. Be pasveikinimo neateisi, be atsisveikinimo neišeisi.“
A. Arlauskas sako, jog „Kalėdų Senelio darbe reikia nemažai improvizacijos. O improvizuoti reikia talento. Pavyzdžiui, nueini pasveikinti Tarybos narių. O išeidamas pateiki jiems sąskaitą už paslaugas ir paprašai, kad kuo greičiau apmokėtų.
Arba pavadini juos zuikučiais. Solidūs žmonės nepyksta. Jiems visai smagu bent kartą metuose suvaikėti“.
Ponas Arnas neneigia, kad šis šventinis darbas drauge ir įdomus. „Yra proga pabendrauti su įvairiais žmonėmis. Pavyzdžiui, kartais būni pakviestas į kokių nors turtuolių namus. Jie tokie susireikšminę. Bandai pralinksminti, bet pasijunti taip, tarsi numirėliai būtų sau iškilmes pasidarę“.
Pastaruoju metu A. Arlauskas retai sutinka pabūti Kalėdų seneliu. Gaila iš šeimos atimamo laiko. Norisi ir pačiam šventės, poilsio. Ne viskas matuojama uždirbamais pinigais.
Kalėdų Senelis buvo vaikščiotojas
A. Arlauskas pasakoja, jog Kalėdų šventimo tradicijos Lietuvoje keitėsi. Kalėdų seneliai atsirado tik po Antrojo pasaulinio karo. Iki tol per Kalėdas linksmindavo žiemos persirengėliai. Jie apsivilkdavo išverstus kailinius, užsidėdavo vadinamąją ličyną (kaukę), pasiimdavo lazdą ir keliaudavo per namus.
Vaikščiotojai vaidindavo įvairius herojus: gerves, meškas, ožį. Gervės lesdavo šeimininkų iškeptus blynus, ožiai krėsdavo visokias išdaigas, meška šokdindavo arklį.
Kaukėtieji persirengėliai po Žemaitijos kaimus vaikščiodavo per Kalėdas, Naujuosius metus, Tris karalius, Užgavėnes, Velykas.
Per Kalėdas persirengėliai per kaimą tempdavo blukį (kelmą) ir ieškodavo, kokioje sodyboje jį palikti. Kad nepaliktų blukio, sodybos šeimininkai turėdavo juos vaišinti. Buvo manoma, jog paliktas blukis paliks ir visas praėjusių metų nelaimes bei skriaudas. Galų gale blukis būdavo nunešamas į kaimo galą ir sudeginamas.
Uždaresnėse bendruomenėse, ypač tose, kurios propaguoja pagonišką gyvenimo būdą, blukio tempimas vyksta ir dabar. Tačiau toks Kalėdų Senelis, kuris vaikščiodavo praėjusiuose amžiuose šiandieniniams vaikams sukeltų šoką.
Šiandieninis Kalėdų senelis, dalijantis dovanas, yra savotiškas šv. Mikalojaus prototipas. Ikonografijoje jis vaizduojamas su trimis maišeliais rankose. Tuose maišeliuose yra auksiniai pinigai. Tai simbolis, menantis, jog šis šventasis padėjo ištekėti trims vienišoms neturtingoms seserims, duodamas joms kraitį.
Pasinaudojant jo, kaip dovanų dalintojo, įvaizdžiu Olandijoje atsirado Kalėdų herojus Sinterklass, o Amerikoje Santa Klausas. Vėliau tradicija pasklido po visą Europą. Atkeliavo ir iki Lietuvos.
Autorės nuotr.
Kelmės mažojo teatro vadovui Algimantui Armonui Kalėdų laikotarpiu parodžius vaikišką spektaklį tenka persirengti Kalėdų Seneliu ir dalyti vaikams dovanas. Šiemet jau teko pabuvoti net Mosėdyje.
Kelmės kultūros centro direktorius Arnas Arlauskas sako, jog Kalėdų Senelio darbas – gana sunkus.