Gyvenimo prasmė – padėti kitam

Gyvenimo prasmė – padėti kitam

Gy­ve­ni­mo pra­smė – pa­dė­ti ki­tam

Kel­miš­kę Bro­nę Grik­šie­nę va­di­na tie­siog Bro­ne­le iš „Ca­ri­to“. Dėl šios mo­ters ge­ru­mo ir pa­si­aukojimo ki­tiems, dėl at­jau­tos, dėl mo­kė­ji­mo da­ly­tis. Iš sun­kios li­gos iš­si­kaps­čiu­si Bro­ne­lė ti­ki žmo­gaus va­lios ir ge­ru­mo ste­buk­lais. Ir ji ne vie­na to­kia.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Atė­jo iš sun­kios li­gos

„Ca­ri­te“ Bro­ne­lė ir dar pul­ke­lis ge­ra­da­rių su­si­ren­ka ant­ra­die­niais. Ma­žy­tės pa­tal­pos ša­lia baž­ny­čios sto­vin­čia­me me­di­nia­me na­me. Dar­bo sta­las, kė­dė, pa­sie­niais su­sta­ty­tos len­ty­nos ge­rų žmo­nių at­neš­tiems daik­tams ir dra­bu­žiams.

Plu­ša ke­lios mo­te­rys. Rū­šiuo­ja dra­bu­žius ir de­da į len­ty­nas. Kas ži­no „Ca­ri­to“ dar­bo lai­ką, daik­tų at­ne­ša ant­ra­die­niais. Ki­ti tie­siog pa­de­da prie du­rų. Tre­ti skam­bi­na. Tuo­met at­bė­ga ar­čiau­siai būs­ti­nės gy­ve­nan­ti Ci­ci­li­ja.

Ant­ra­die­niais atei­na ir tie, ku­riems ge­ras dra­bu­žis pa­leng­vi­na bui­ties naš­tą, ne­rei­kia iš­leis­ti ke­lių eu­rų iš men­kos pa­šal­pos, pen­si­jos ar al­gos. Ypač pra­ver­čia vai­kiš­ki dra­bu­žė­liai.

Ca­ri­tie­tės pa­de­da rū­bus iš­si­rink­ti, pa­si­ma­tuo­ti, pa­ta­ria, pa­ro­do. Jų va­do­vė Bro­ne­lė tu­ri ir or­ga­ni­za­ci­nių dar­bų, tvar­ko do­ku­men­ta­ci­ją.

Bro­nė Grik­šie­nė, va­di­na­ma tie­siog Bro­ne­le, į or­ga­ni­za­ci­ją atė­jo prieš sep­ty­ne­rius me­tus. Sa­va­no­riau­ti ją pa­kvie­tė sen­bu­vė Al­do­na Turs­kie­nė.

Iš pra­džių į „Ca­ri­to“ būs­ti­nę ei­da­vo be di­de­lio no­ro. Il­gai sir­gu­si mo­te­ris bu­vo at­pra­tu­si nuo vie­šu­mos ir žmo­nių. Vė­liau pa­ju­to pra­smę pa­dė­ti vie­ni­šiems ne­lai­min­giems žmo­nėms, nes vie­nat­vės vis dau­gė­ja.

Bū­da­ma 32 me­tų Bro­ne­lė su­si­rgo sun­kia li­ga – iš­sė­ti­ne skle­ro­ze. Nuo to lai­ko ir už­si­da­rė na­muo­se. Blo­gai jau­tė­si, vie­na ne­ga­lė­jo išei­ti net į mies­tą. Tu­rė­da­vo įsi­kib­ti į vy­rą ar­ba vai­kus. Iš­li­pus iš au­to­bu­so, ap­svaig­da­vo gal­va. Tu­rė­da­vo at­si­rem­ti į ją ly­din­tį ar­ti­mą žmo­gų, už­si­merk­ti ir šiek tiek pa­sto­vė­ti.

Nors var­to­jo vais­tus, li­ga pro­gre­sa­vo. Ėmė­si ir ne­tra­di­ci­nių gy­dy­mo­si bū­dų. Da­bar Bro­ne­lė ga­li vaikš­čio­ti be pa­ly­do­vų, tie­siog pa­ki­lo iš sa­vo li­gos.

Ge­ru­mas su­vie­ni­ja

Pa­ti pa­ty­ru­si, ką jau­čia li­go­tas žmo­gus, Bro­ne­lė at­jau­čia ir ki­tus. Iš as­me­ni­nių lė­šų per­ka lauk­ne­šė­lius ke­liems var­gin­giems, vie­ni­šiems žmo­nėms. Lan­ko sa­vo kai­my­ną.

Bro­ne­lės va­do­vau­ja­ma Kel­mės „Ca­ri­to“ or­ga­ni­za­ci­ja pla­ti­na žva­ku­tes. Už gau­tus pi­ni­gus prieš di­džią­sias šven­tes nu­per­ka lauk­ne­šė­lius ke­lioms de­šim­tims vie­ni­šų ir sun­kiai be­si­ver­čian­čių žmo­nių. Juos ap­lan­ko.

Kai ku­rie, ga­vę iš „Ca­ri­to“ dra­bu­žių, įme­ta ke­lis cen­tus į au­kų lėkš­tu­tę. Šie pi­ni­gai taip pat ski­ria­mi lauk­ne­šė­liams. Kar­tais, ži­no­da­mi apie Bro­ne­lės veik­lą, do­va­nė­lėms eu­rą ki­tą paau­ko­ja jos kai­my­nės. Vie­nas kel­miš­kis nuo­lat pa­re­mia jų or­ga­ni­za­ci­ją.

„Vie­niems rei­kia rim­to lauk­ne­šė­lio, vi­so mais­to pa­ke­to, ki­tiems – tik sim­bo­li­nio, – pa­sa­ko­ja Bro­ne­lė. – Dau­ge­liui vie­ni­šų žmo­nių ma­lo­nu, kai kas nors bent prieš šven­tes ap­lan­ko, pa­si­kal­ba, iš­klau­so. Per­nai prieš Ka­lė­das ap­lan­kė­me 60 žmo­nių. Vie­nas rė­mė­jas at­ve­žė daug me­daus. Vi­siems už­te­ko­me do­va­nė­lių.“

„Ca­ri­to“ mo­te­rys ir iš as­me­ni­nių lė­šų pa­ruo­šia po ke­le­tą do­va­nė­lių ra­jo­no gy­ven­to­jams. At­si­ne­ša vai­šių ir Kū­čių va­ka­rie­nei, ku­rią ren­gia kiek­vie­nais me­tais.

„Kar­tais pa­gal­vo­ju apie sa­vo vai­kys­tę. Kai­me pa­skers­da­vo kiau­lę, skers­tu­vė­mis ap­da­lin­da­vo kai­my­nus. Vie­na se­nu­tė ne­si­kė­lė iš pa­ta­lo. Kai­my­nai ei­da­vo jos pa­slau­gy­ti. Da­bar su­sve­ti­mė­jo­me. Ge­ra­da­riai – re­tas da­ly­kas, – pa­sa­ko­ja Bro­ne­lė. – Nu­ny­ko ir „Ca­ri­to“ or­ga­ni­za­ci­jos, ku­rių Kel­mės ra­jo­ne bu­vo net aš­tuo­nios.“

„Ca­ri­to“ mo­te­rys ap­gai­les­tau­ja, kad ne­tu­ri trans­por­to. Ap­lan­ky­tų dau­giau žmo­nių, ypač kai­muo­se. Kar­tais jas pa­ve­ža po­li­ci­jos au­to­mo­bi­lis, kar­tais Kel­mė­je gy­ve­nan­tis vys­ku­po vai­ruo­to­jas Bro­nius Kaz­laus­kas.

Ge­ru­mo mo­ky­to­jos

Bro­ne­lės ge­ru­mo mo­ky­to­jo­mis yra ir „Ca­ri­to“ mo­te­rys.

Al­do­na Turs­kie­nė sa­va­no­riau­ja jau 17 me­tų. Ire­na Kaz­laus­kie­nė or­ga­ni­za­ci­jai ati­da­vė dau­giau kaip dvi­de­šimt sa­vo gy­ve­ni­mo me­tų. Į „Ca­ri­tą“ ji atė­jo su Ste­fa And­ru­ly­te, Ur­šu­le Pau­laus­kie­ne, Ele­na Bal­čiū­nai­te.

Al­do­na nuo­lat lan­ko tris vie­ni­šus žmo­nes. Juos iš­klau­so, nu­per­ka vais­tų. Tai ne­leng­va mi­si­ja. Dar sun­kiau, kai prieš Ka­lė­das vi­sos ca­ri­tie­tės su lauk­ne­šė­liais ap­lan­ko li­go­ni­nės Slau­gos sky­riu­je gu­lin­čius žmo­nes. Sun­ku at­si­to­kė­ti, kai vie­no­je vie­to­je pa­ma­tai tiek daug ne­lai­min­gų žmo­nių.

Ki­ta „Ca­ri­to“ sa­va­no­rė Ci­ci­li­ja Jo­cie­nė jau 14 me­tų „Ca­ri­te“. Ji glo­bo­ja dvi vie­ni­šas se­se­ris. Vie­nai – 97 me­tai, ki­ta – ne ką jau­nes­nė, ne­pa­jė­gia pa­si­rū­pin­ti nei sa­vi­mi, nei ant lo­vos gu­lin­čia se­se­ri­mi. Ce­ci­li­ja žiū­ri į laik­ro­dį – lai­kas su­gir­dy­ti vais­tus, pa­mai­tin­ti, pa­kur­ti kros­nį. Po­nia Ci­ci­li­ja da­bar ir nak­vo­ja pas glo­bo­ti­nes, pa­li­ku­si sa­vo na­mus.

Kar­tais ran­da lai­ko ap­lan­ky­ti ir dar po­rą li­go­tų sa­vo glo­bo­ti­nių.

Da­nu­tė Bart­ke­vi­čie­nė prieš ket­ve­rius me­tus iš­gy­ve­no sun­kią ne­tek­tį. Mi­rė jos vy­ras. Mo­te­ris pa­si­ju­to vie­ni­ša. Pa­siū­ly­mas sa­va­no­riau­ti „Ca­ri­te“ bu­vo kaip tik.

Mo­te­rys mi­ni ir ki­tas sa­vo bend­ra­min­tes Re­gi­ną Jan­kan­tie­nę, Gra­ži­ną Ja­nu­šaus­kai­tę.

Da­bar vi­sos ca­ri­tie­tės tar­si šei­mos na­rės. Sa­va­no­rys­tė joms išė­ji­mas iš na­mų, sa­vo ir ki­tų vie­nat­vės iš­blaš­ky­mas. Dar­bo „Ca­ri­te“ pra­smę jos jau­čia kiek­vie­na­me žings­ny­je.

Au­to­rės nuo­tr.

Kel­mės „Ca­ri­to“ va­do­vę Bro­nę Grik­šie­nę kel­miš­kiai va­di­na tie­siog Bro­ne­le.

(Iš kai­rės) Al­do­na Turs­kie­nė, Da­nu­tė Bart­ke­vi­čie­nė, Ci­ci­li­ja Jo­cie­nė ir Bro­nė Grik­šie­nė ant­ra­die­niais tu­ri dar­bo „Ca­ri­to“ būs­ti­nė­je.