
Naujausios
Snaiges eglutei galima suverti iš karoliukų
Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Žagarės filialo darbuotojos pakvietė norinčius išmokti verti snaiges eglutei iš karoliukų. Užsiėmimą vedė tautodailininkė, pedagogė Alanta Maižiutė.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sudaro pasikartojantys motyvai
Mokymus vedusi tautodailininkė Alanta Maižiutė sakė, kad jai artimiausi yra mezgimas, nėrimas, o snaigės iš karoliukų – dar naujas dalykas. Tačiau šioje kūrybinėje kryptyje įgyta patirtis rodo, kad gražiausios būna snaigės iš dviejų, trijų spalvų derinių. Daugiau jų blaško dėmesį per dideliu margumynu.
Reiktų žinoti, kad snaigei būtini bent penki spinduliai – patį pagrindą sudarantys pasikartojantys motyvai, o nerekomenduojama jų daugiau kaip 12. Dar vienas ypatumas – snaigės paprastai veriamos nuo kraštų ir kiekviena karoliukų eilė, motyvas, ornamentas eina centro link.
Snaigėms verti reikia įvairių spalvų, ilgio, dydžio karoliukų (tokius gražiadarbės naudoja kurdamos papuošalus, megzdamos riešines), plonos vielos, žirklių arba mažų replyčių ir – kantrybės, nes vieną nedidelę snaigę gali tekti verti valandą ar pusantros. Karoliukai maži, išsilaksto, reikia kruopštumo, kartais darbelis riečiasi, nepavyksta padaryti lygaus ir plokščio, nes parenkami netinkamo dydžio, ilgio elementai. Kad pavyktų tinkamai apskaičiuoti, įvertinti, kokie elementai dera, reikės greičiausiai ne vieno bandymo.
Snaigė su šešiais spinduliais
Į užsiėmimą bibliotekoje susirinkę vaikai ir suaugusieji kūrė snaiges su šešiais spinduliais.
Pirmiausia nedidelei snaigei verti reikėjo atkirpti maždaug metro arba šiek tiek ilgesnį gabalą vielos.
Snaigę verti pradedame nuo pagrindinio motyvo, kuris vėliau sudarys spindulius. Pasiimame pirmą didesnį karoliuką ir perveriame viela du kartus, kad jis nekristų, taip užfiksuodami vėrinio pradžią. Tada veriame vieną ilgesnį karoliuką-vamzdelį, po to tris arba penkis mažiausius karoliukus (turi būti nelyginis skaičius). Kad susidarytų snaigės spindulio viršūnės „lašelis“, vielutę antrą kartą perveriame per pirmąjį iš penkių suvertų mažų karoliukų, vėl mauname ilgą karoliuką-vamzdelį ir jau turime pagrindinį motyvą, kurį kartojame šešis kartus nuo pradžios (jei snaigė bus su šešiais spinduliais). Gale vėrinį sujungiame, kad susidarytų uždaras ratas.
Pradedame verti antrą karoliukų eilę, kuri eis į snaigės vidurį ir turės traukti pirmą eilę. Veriame du mažus karoliukus, vieną didesnį, vėl du mažus ir perveriame per pirmos eilės arčiausią didesnį karoliuką, einant ratu pagal laikrodžio rodyklę. Jei teisingai darome, pamatysime išryškėjantį pirmą snaigės spygliuką. Motyvą kartojame, kol ratas užsidaro.
Trečioje eilėje veriame vieną ilgesnį vamzdelį, didesnį karoliuką, vėl vamzdelį, ir perveriame vielute per antros eilės motyvo arčiausią didįjį karoliuką. Vėl einame ratu.
Paskutinėje eilėje, kuri suteikia galutinę formą, reikės trečios eilės spygliukus centre sujungti.
Kiekviena snaigė gali būti veriama vis kitaip derinant karoliukų formas ir spalvas bei kuriant savitus pasikartojančius motyvus.
Autorės nuotr.
Snaigių raštai skirtingi, tad kiekviena bus veriama vis kitaip derinant karoliukų formas ir spalvas.
Veriant snaiges visoms užsiėmimų dalyvėms reikėjo papildomų tautodailininkės Alantos Maižiutės (kairėje) paaiškinimų.
Tautodailininkė sako, kad veriant snaiges iš karoliukų, patartina nemaišyti daug spalvų, nes bus margumynas.
Pirmą didesnį karoliuką viela perveriame du kartus, kad jis užsifiksuotų ir nekristų.
Taip atrodo teisingai suvertas pirmos eilės motyvas, kurį kartojame šešis kartus.
Pirmosios snaigės dar nelabai dailios, bet savos gamybos.
Suverta antra eilė (su baltu karoliuku) turi traukti pirmąją, kad formuotųsi snaigės viršūnėlės.
Mokymus vedusi tautodailininkė Alanta Maižiutė sakė, kad jai artimiausi yra mezgimas, nėrimas, o snaigės iš karoliukų – dar naujas dalykas.