
Naujausios
Pareigūnai kreipėsi į mirusįjį
Šiaulių apylinkės prokuratūros adresuotas laiškas, kuriame pareigūnai pareiškė nutraukiantys dar 2003 metais pradėtą vagystės ikiteisminį tyrimą dėl senaties, vieno nukentėjusiojo tikrai nepasieks. Priežastis – greitai bus treji metai, kai šis vyras yra miręs.
Laišką gavusio mirusiojo artimieji priblokšti: argi teisėsauga, prieš išsiųsdama svarbius pranešimus, neturėtų pasitikslinti adresato duomenis?
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Šeima pasijuto nejaukiai
Kuršėniškis Linas „Šiaulių kraštui“ papasakojo buvęs šokiruotas, kai pažįstami kuršėniškiai jo šeimai perdavė laišką, adresuotą mirusiam uošviui. Laiškas – ne iš bet kur, o iš Šiaulių apylinkės prokuratūros.
Voke giminaičiai rado įdėtą dokumentą, kurį pasirašęs Šiaulių apylinkės prokuroras. Jis adresatui pranešė, kad baudžiamoji byla, 2003 metų rugpjūčio 8 dieną iškelta dėl vagystės iš jam priklausančių dirbtuvių Pakštelių kaime, Šiaulių rajone, prokuratūros nutarimu yra nutraukiama sukakus senačiai. Akcentuota, kad nukentėjusysis nutartį nutraukti baudžiamąją bylą turi teisę apskųsti per 20 dienų. Nutarties data: šių metų lapkričio 18 diena.
Prokuratūros atsiųstą nutartį išstudijavusiems adresato artimiesiems pasidarė nejauku jau vien todėl, kad ant voko parašytas adresas visiškai neatitiko nukentėjusiojo paskutinės gyvenamosios vietos. Trumpai tariant, Kuršėnuose, V. Kudirkos gatvėje, nukentėjusysis gyveno tik nusikaltimo įvykdymo metu, 2003-iaisiais, o netrukus po to persikraustė gyventi kitur. Taigi laiškas buvo nusiųstas naujiems gyventojams.
Maža to, vyras per 13 metų ne tik spėjo persikraustyti, bet jau pustrečių metų, kai yra miręs.
„Šiaulių kraštui“ paskambinęs mirusiojo giminaitis sakė suabejojęs teisėsaugos darbu.
„Nežinau, kam tuos „laurus“ priskirti – policijai ar prokuratūrai, bet faktas, kad darbas padarytas neatsakingai ir netgi neetiškai“, – sakė pašnekovas. Jo teigimu, šeima pasijuto nejaukiai, kai po artimojo mirties gavo jam skirtus dokumentus.
Vyro įsitikinimu, teisėsauga baudžiamosiose bylose, ypač tokio senumo kaip pastaroji, priimdama sprendimus tiesiog privalo bent jau žvilgtelėti į duomenų bazę ir pasidomėti konkretaus asmens likimo detalėmis.
Komisaras: padaryta klaida
Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato viršininkas Ričardas Šiumberevičius net nemėgina teisintis: įvyko klaida ir, komisaro žodžiais, ne tik neetiška, bet, žiūrint iš teisėsaugos pusės, netgi nesolidi klaida. Juolab atsižvelgiant ir į artimųjų jausmus.
Komisariato vadovas paaiškino, kad policijos archyve saugomos bylos, baigiantis senačiai, yra išsiunčiamos prokuratūrai nutarčiai priimti, nes tik prokuroras, įvertinęs visus už ir prieš, gali padėti tašką teismo nepasiekusioje byloje. Kai tik byla nutraukiama, žmogui iškart išsiunčiamas pranešimas.
R. Šiumberevičius pripažino, kad techninė galimybė sutikrinti asmenų, kuriems skirti teisėsaugos pranešimai, tikrai yra – tam yra duomenų bazė.
„Galiu patikinti, kad jeigu tikrai didžiulius darbo krūvius turintys prokurorai paprašytų patikslinti asmenų duomenis, policija tai padarytų be jokių kalbų“, – teigė pareigūnas.
Kad įvyko taip, kaip įvyko, komisaras sakė tik apgailestaujantis. Jis pažadėjo šį „liapsusą“ aptarti su vyriausiąja prokuratūros prokurore artimiausiame pasitarime. Pokalbis, anot jo, tam, kad panašių klaidų ateityje būtų išvengta.
„Policijos vardu noriu viešai atsiprašyti artimųjų. Suklydome. Tikrai nesolidu – nėra žmogaus, o mes jam rašome laiškus“, – teigė R. Šiumberevičius.
Prokuratūra skundžiasi darbo krūviais
Dėl nesusipratimo apgailestauja ir Šiaulių apylinkės prokuratūra.
„Suprantame ir atjaučiame artimuosius dėl dar kartą patirtų emocijų bei išgyvenimų, susijusių su artimojo netektimi“, – sakė G. Gendvilaitė, Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė.
Pasak jos, prokuratūra pagal Baudžiamojo proceso kodeksą privalo informuoti proceso dalyvius apie ikiteisminio tyrimo metu priimtus sprendimus.
Taip, anot G. Gendvilaitės, buvo padaryta ir šį kartą. Tačiau nei policija, kuri turi galimybę patikrinti asmens duomenis, nei prokuroras, priėmęs procesinį sprendimą, pasikeitusių duomenų, deja, nepatikrino. Susidariusią situaciją esą galėjo lemti ir didelis prokuratūrose dirbančių prokurorų darbo krūvis.
Pasikeitusios informacijos patikrinimas, „Šiaulių kraštui“ sakė G. Gendvilaitė, tūkstančiuose bylų reikalauja daug kaštų, visa tai atima daug laiko ir reikalauja nemažai žmogiškųjų resursų. Nepaisant to, anot pašnekovės, bus imtasi visų veiksmų, kad tokių situacijų ateityje būtų išvengta.
Šiaulių apylinkės prokuratūros vadovai ikiteisminio tyrimo pareigūnų vadovams po „Šiaulių krašto“ įsikišimo nurodė, prieš perduodant bylą prokuratūrai procesiniam sprendimui priimti patikrinti informaciją ir atnaujinti proceso dalyvių anketinius duomenis siekiant išvengti, kad tokie atvejai nesikartotų.
Per 2015 metus visoje Šiaulių apygardos prokuratūroje (kartu su apylinkės prokuratūromis) buvo nutraukti 6 178 ikiteisminiai tyrimai, iš jų – 1 239 dėl senaties.
Per šiuos metus iki 2016 metų gruodžio 1 dienos buvo nutraukti 4 549 ikiteisminiai tyrimai, iš jų – 759 dėl senaties.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato viršininkas Ričardas Šiumberevičius pripažino, kad klaida, kuri padaryta, nesolidi.
Kiekvienais metais, prokurorų nutarimu, nutraukiama tūkstančiai baudžiamųjų bylų.