
Naujausios
Jubiliatai tebekuria Šiaulių dailės istoriją
Ketvirtadienį Šiaulių dailės galerijoje atidaryta legendinių dailininkų, dailės pedagogų – Sigito Prancuičio ir Petro Rakštiko – kūrybos parodos. Abu autoriai švenčia jubiliejų: Sigitas Prancuitis – 70-ąjį, Petras Rakštikas – 60-ąjį.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
S. Prancuitis jubiliejinėje kūrybos parodoje „Kūrybos metskaitlis“ eksponuoja beveik penkių dešimtmečių savo kūrybą: „vyriausias“ darbas – dar 1968 metais kurtas autoportretas. Atspėjusiam, ką reiškia senovinis žodis „metskaitlis“, S. Prancuitis padovanojo savo kūrybos darbą.
S. Prancuitis sakė, kad atrinkęs į parodą charakteringiausius darbus, ypatingą vietą skirdamas asambliažams, nes „mus supantis pasaulis taip pat yra asambliažas – Dievo sukurtas iš daugybės detalių į bendrą kompoziciją“.
P. Rakštikas parodoje „Keramika, piešiniai, fotografija“ pristato pastaruoju metu kurtas keramines švilpynes, piešinius bei fotografijas.
Abu autoriai visą gyvenimą dirba ne tik kūrybinį, bet ir pedagoginį darbą. S. Prancuitis didžiausią savo gyvenimo dalį praleido mokydamas vaikus Šiaulių dailės mokykloje, docentas P. Rakštikas ilgai dirbo Šiaulių universitete, dabar dailės pedagogu dirba Šiaulių rajono Kuršėnų meno mokykloje.
„Mes visi tarsi plytos – iš vienų mokaisi, kitus mokai, iš to ir statome kultūrą“, – parodos atidaryme sakė P. Rakštikas.
Menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis, pristatydamas parodą kalbėjo, jog kultūroje nuolatos vyksta pokyčiai: suspindi ir nutyla, o kai kurie kūrėjai visai išnyksta iš kūrybos lauko.
„Tačiau Sigitui Prancuičiui ir Petrui Rakštikui būdingas kūrybinis stabilumas. Niekada nebuvo jų tylių ir ilgų atoslūgių. Jie kaip garvežiai stūmė naujausias idėjas, išraiškos priemones ir turtino miestą meno kūriniais, savo buvimu, įžvalgomis, gyvenimiška pozicija, laikysena“, – sakė menotyrininkas V. Kinčinaitis.
Jis priminė, kad tokie kūrėjai yra miesto, jo kūrybinės erdvės išskirtinumas ir įvykis, nes net ir tarp daugybės užsienio autorių, kurie pristato savo darbus, S. Prancuitis ir P. Rakštikas yra korifėjai.
Abiem autoriams, pasak V. Kinčinaičio, būdingas nenuspėjamumas, kūrybinis aktyvumas yra miesto turtas, įkvepiantis kitus kūrėjus, formuojantis Šiaulių dailės paveikslą ir istoriją.
„Pagal šiuos abu menininkus galima spręsti, kas yra kūrybiškumas, grožis, harmonija. Kaip sukuriama harmonija tarp daugybės mus supančio chaoso. Bet tik duok S. Prancuičiui „prasisukti“ tame chaose, jis iš jo sukuria meną, transformuoja chaosą į kūrybą“, – sakė V. Kinčinaitis.
Pristatydamas P. Rakštiko darbus, ypač fotografijas, menotyrininkas pabrėžė ypatingą autoriaus „pastabumą ir meilę detalėms, spalvų niuansams, nušvitusia harmonija pačioje banaliausioje kasdienybėje“.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Dailininkas Sigitas Prancuitis jubiliejinėje parodoje prie savo kurtų asambliažų.
Petras Rakštikas jubiliejų švenčia pristatydamas naujausius keramikos darbus, piešinius ir fotografijas.