
Naujausios
Konstantino Kurnatausko atminimo įamžinimo diena Kelmėje
Penktadienį Kelmėje surengta vienos iškiliausių tarpukario Lietuvos asmenybių – evangelikų reformatų kunigo, profesoriaus, daktaro Konstantino Kurnatausko, palikusio ryškų pėdsaką Kelmėje – atminimo įamžinimo diena. Prie Kelmės J. Graičiūno gimnazijos atidengta atminimo lenta, surengta konferencija, per kurią skaityti pranešimai apie K. Kurnatausko gyvenimą bei veiklą.
Konstantinas Kurnatauskas Kelmėje apsigyveno 1903 metais, kuomet, sulaukęs vos 25-erių, jau filosofijos mokslų daktaras, buvo įšventintas į evangelikų reformatų kunigus ir jam buvo patikėta istorinė Kelmės parapija su filijomis Kėdainiuose, Deltuvoje ir Seirijuose. K. Kurnatauskas buvo pirmasis nevalstybinės Kelmės progimnazijos, įkurtos 1921 metais, direktorius.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Evangelikų reformatų kunigo, profesoriaus, daktaro Konstantino Kurnatausko atminimo įamžinimo diena Kelmėje prasidėjo penktadienį pamaldomis Kelmės evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Prie Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos atidengta atminimo lenta šiai iškiliai asmenybei prisiminti ir pagerbti. Gimnazijoje surengta konferencija apie K. Kurnatausko gyvenimą ir veiklą.
Lietuvos evangelikų reformatų kunigas, generalinis superintendentas, filosofijos daktaras Konstantinas Kurnatauskas gimė 1878 metų balandžio 9 dieną Mintaujoje (Latvija).
Nuo 1897 metų studijavo teologiją Tartu universitete, 1899–1901 metais – teologiją ir filosofiją Karaliaučiaus universitete, 1902–1903 metais – istoriją ir filosofiją Leipcigo ir Erlangeno universitetuose. 1902 metais ordinuotas diakonu, 1903 metais – kunigu, Kelmės klebonu, tais pačiais metais tapo ir filosofijos daktaru. Kelmėje Konstantinas Kurnatauskas klebonavo iki 1936 metų.
1920 metais jo ir kitų Kelmės šviesuolių rūpesčiu įsteigtas Švietimo draugijos skyrius, kitais metais – Kelmės nevalstybinė progimnazija. Iki 1925 metų K. Kurnatauskas buvo jos vedėjas-direktorius, vėliau – mokytojas, šį darbą derindamas su docento ir kviestinio profesoriaus pareigomis Vytauto Didžiojo universitete. 1938 metais ordinuotas Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios generaliniu superintendentu.
Kunigas mokėjo daugiau kaip 20 kalbų, laisvai kalbėjo ir hebrajiškai, dėstė hebrajų kalbą Lietuvos universitete. 1928 metais jis parašė pirmąjį hebrajų kalbos vadovėlį. Ilgas jo mokslinių darbų sąrašas. K. Kurnatausko didžiulę biblioteką pokariu sovietų valdžia sunaikino ir išgrobstė.
1941 metais išvyko į Vokietiją. 1953 metais išeivijos sinode Saleme (JAV) išrinktas Lietuvos išeivijos evangelikų reformatų bažnyčios generaliniu superintendentu.
Konstantinas Kurnatauskas mirė 1966 metų vasario 3 dieną Rastedėje prie Oldenburgo, Vokietijoje.
Kelmėje K. Kurnatauskas yra palikęs šviesių prisiminimų ir reikšmingų darbų. Gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Živilė Klimienė sakė, jog iš vaikystės prisimenanti močiutės pasakojimus, kuriose jai Konstantinas Kurnatauskas būdavęs panašus į Kalėdų senelį. Kelmiškiai šiam geros širdies žmogui sunešdavo visus rastus šuniukus ir kačiukus. Konstantinas Kurnatauskas juos globodavo, o vėliau eidavo per kiemus, pamestinukus ir rastinukus pasikišęs po pažasčia, siūlydavo priimti nuolatinei globai. „Tik vėliau aš supratau, kad tam žmogui rūpėjo viskas, kas gyva, kad jis šelpė visus ir padėjo visiems, kam pagalbos labiausiai tuo metu reikėjo. Kelmiškiai yra K. Kurnatausko žodžių – „Visas mano turtas yra širdyje“ – liudininkai. Kuomet karo audrų blaškomas kunigas paliko Kelmę ir Lietuvą, jis išsinešė tik mažą lagaminėlį, pilną knygų“, – sakė Ž. Klimienė.
Kelmės J. Graičiūno gimnazijos istorijos mokytojas Egidijus Ūksas tvirtino, jog buvo nelengva rasti duomenų apie Konstantino Kurnatausko gyvenimą ir veiklą Kelmėje. Daugelį dalykų galima įsivaizduoti arba nuspėti.
Konstantinas Kurnatauskas priklausė vienai žinomiausių ir iškiliausių Lenkijos didikų šeimų. Tačiau kunigas ir profesorius, būdamas labai kuklus žmogus, pagrindiniu gyvenimo tikslu kėlęs tarnystę Dievui ir žmonėms, kilmės didingumą nustūmė į šoną. K. Kuranatauskas tikėjo, jog yra vedinas Dievo, ir tik jo valia gali panaudoti savo gebėjimus ten, kur yra paskirtas, su meile ir atsidavimu atlikti savo pareigas. Kalbėdamas savo parapijiečiams, pažįstamiems, draugams, mokiniams, visuomet pabrėždavo, kad tikintis žmogus negali nusigręžti, atsiskirti nuo aplinkos ir nedaryti jai jokio poveikio.
Apie Konstantino Kurnatausko gyvenimą ir veiklą pranešimą skaitė docentas, humanitarinių mokslų daktaras, Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Teologijos katedros vedėjas, Evangeliškosios teologijos centro direktorius, Vokietijos Federacinės Respublikos Garbės konsulas Arūnas Baublys.
Kunigo, profesoriaus Konstantino Kurnatausko atminimo ir pagerbimo padėkos dieną surengė Kelmės J. Graičiūno gimnazija, prisidėjo Kelmės rajono savivaldybė, Biržų krašto muziejus, Kelmės evangelikų liuteronų parapija, Lietuvos evangelikų reformatų sinodas.
Autorės nuotr.
„Visas mano turtas yra širdyje“, – taip tvirtino Konstantinas Kurnatauskas, kuomet karo audrų blaškomas buvo priverstas palikti Lietuvą ir Kelmę tik su mažu lagaminėliu, pilnu knygų.
Prie Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos penktadienį atidengta atminimo lenta Konstantinui Kurnatauskui – filosofijos mokslų daktarui, evangelikų-reformatų kunigui, pirmajam Kelmės nevalstybinės progimnazijos, įkurtos 1919 metais, direktoriui.
Apie Konstantino Kurnatausko gyvenimą ir veiklą pranešimą skaitė docentas, daktaras, Vokietijos Federacinės Respublikos Garbės konsulas Arūnas Baublys.