
Naujausios
Edita Pučinskaitė tebegyvena dviračių pasaulyje
Vienai geriausių visų laikų Lietuvos dviratininkių, Italijoje gyvenančiai Editai Pučinskaitei lapkričio 27-ąją sukanka 41-eri metai. „Šiaulių krašto“ interviu su ja.
Į gimtąją Naująją Akmenę Edita parskrido su seserimi Ingrida, dirbančia Europos Komisijoje Briuselyje, pasveikinti neseniai jubiliejus paminėjusių septyniasdešimtmetės mamos Valerijos ir aštuoniasdešimtmečio Leonardo Pučinskų.
Abi grįžo be šeimų. Vyrams paliko prižiūrėti atžalas. Edita augina du sūnus, Ingrida – du sūnus ir dukrą.
Sesuo Daiva yra gerokai toliau nuo namų – matematikos mokslų daktarė skaito paskaitas Jungtinėse Amerikos Valstijose.
E. Pučinskaitė būdama devyniolikmetė įsiveržė į pasaulio moterų dviračių sporto elitą – 1995 metų pasaulio čempionate pelnė bronzos medalį. 1998-aisiais laimėjo prestižines „Tour de France“ lenktynes, dar po metų tapo pasaulio čempione ir dar laimėjo bronzą, buvo išrinkta geriausia Lietuvos sportininke. 2001-aisiais pasaulio pirmenybėse pelnė sidabro medalį. 2006 ir 2007 metais triumfavo „Giro d’Italia“ lenktynėse. Iš viso laimėjo apie 100 aukšto lygio varžybų.
Kaip dabar gyvena įspūdingą dviratininkės karjerą 2010 metais baigusi kraštietė?
– Tie šešeri metai – visai kitoks gyvenimas negu buvo sporte. Tuomet visa koncentracija – į save. Reikėjo dėl sportinės karjeros. Dabar visas dėmesys skirtas vaikams. Jie mano prioritetas. Lukas – dvejų metukų, Tomui netrukus sukaks ketveri.
Tačiau gyvenimas ir toliau įdomus. Taip pat greitas, kaip ir sporto laikais. Tik mažiau pasaulio matau, mažiau keliauju.
Bet nenutolau nuo dviračių sporto. Dirbu su moterų komanda „Inpa Bianchi“. Kaip turinti profesionalės patirties prieš dvejus metus buvau pakviesta tapti naujos pasaulinio lygio Italijos komandos vadybininke. Bet ne sporto reikalams. Nes tokiu atveju tektų vėl keliauti po pasaulį, gyventi panašiu tempu kaip ir savo sportavimo laikais. Aš noriu didžiąją dalį dienos leisti su savo vaikais. Juk dabartinis jų amžiaus periodas – pats gražiausias tėvams. Ir svarbiausias vaikams. Mes tuo mažiau reikalingi vaikams, kuo jie labiau auga. Todėl paprašiau komandos vadovų leisti man derinti šeimą ir naująjį užsiėmimą.
Tad pirmoje dienos pusėje, kol sūnūs būna darželyje, aš rūpinuosi komandos varžybų kalendoriaus sudarymu, derinu reikalus su rėmėjais ir ieškau naujų, rengiu kontraktus ir aptariu jų detales su dviratininkėmis, su jas aptarnaujančiu personalu, organizuoju susirinkimus su komandos vadovybe priimti sprendimams. Dar esu atstovė spaudai.
– Tavo tikslas dirbant su komanda – kas pavyks, tas bus gerai ar kokios aukštumos?
– Viskas priklauso koks bus finansavimas. Iš sporto laikų išlikau ambicinga. Pradėjau dirbti su vidutinio lygio komanda, kuri pasauliniame reitinge buvo per viduriuką. Rengiausi, kad ji pasaulinėse arenose skins pergales.
Bet netikėtai po pirmųjų dviejų metų praradome pagrindinį rėmėją. Todėl prieš kelias savaites sprendėme klausimą – bekeliauti toliau ar atsisakyti idėjos. Vis dėlto – pirmyn. Tik kitokiomis apsukomis.
Jei komanda žlugtų, tikiu, kad man kils naujų idėjų, atsivers kiti projektai.
Kita vertus, atsisveikinusi su didžiuoju sportu, nuo dviračio nenulipau – vis išvažiuoju paminti savo malonumui. Nebefiksuodama įvairiausių duomenų. Iškart draugai įtraukė į dviračių mėgėjų klubą „Avis Bike“, skatinantį kraujo donorystę. Tapau donore. Klubas organizuoja masinius važiavimus dviračiais. Vienas pavadintas mano vardu. Kaskart susirenka per pusę tūkstančio dviračių sporto entuziastų, kurių daugelis – donorai.
Ta veikla mane daro laimingą. Pati iš dviračių sporto labai daug paėmiau, dabar savo veikla stengiuosi duoti ir kitą svorį tam mynimui. Iš tų masinių važiavimų surinktų lėšų trečdalį skiriame labdaros projektams ar donorystės organizacijoms.
– Jūsų kartą, kur buvo Diana Pučinskaitė, Rasa ir Jolanta Polikevičiūtės, ugdęs treneris Valerijus Konovalovas rėmėsi Italijos dviračių sporto baze. Atstovavote šios šalies sporto klubams. Ar dirbdama vadybininke irgi Italijoje eini savo trenerio takais?
– Į sukurtą „Inpa Bianchi“ komandą iškart buvo pakviesta Lietuvos gana aukšto lygio tiek plento, tiek treko dviratininkė Daiva Tušlaitė. Ji tapo olimpinių žaidynių dalyve. Tačiau kitamet nebebus komandoje. Išėjo į vieną iš geriausių Italijos klubų`"Alė Cipollini“. Nes visoms sportininkėms, kurios labiau apmokamos, pasakėme, kad ieškotų kontraktų finansiškai stipresniuose klubuose. Kadangi „Inpa Bianchi“ dėl lėšų stygiaus priėmė labai jaunas mergaites. Jos perspektyvios, turi karjeros galimybių, bet šiandien menkai apmokamos. Kol kas nekviečiama lietuvaičių.
Išėjus iš didžiojo sporto mano kartai, baigėsi ir Lietuvos moterų dviračių rinktinės dominavimo pasaulinėje arenoje laikas. Ar iš naujosios moterų kartos įsižiebs kokia žvaigždutė, nedrįstu pranašauti.
Man liūdnoka, kad Lietuvos moterų plento rinktinė šiandien nėra net šešėlis to laikmečio, kuomet už Lietuvą atstovavo mūsų karta. Aš labai norėčiau dirbti su Lietuvos jaunom merginom. Bet tam reikia lėšų ir rėmėjų, kurių, deja, vis mažėja.
– Sportuodama rasdavai laiko žurnalistikai, turėdama autorinę skiltį viename didžiausių specializuotų mėnesinių Italijos sporto žurnalų „Ciclismo“.
– Rašydavau publicistinius tekstus apie dviračių sportą. Neberašau, kai žurnalas užsidarė. Dabar laiko tam nebeturėčiau.
– Tačiau įtraukė kitas kūrybinis procesas – lietuvių kino režisieriaus Arūno Matelio komandoje, fiksavusioje kadrus naujam filmui apie dviračių sportą.
– Kontaktai užsimezgė nuo elektroniniu paštu gauto laiško apie kūrybinius planus ir klausimo, ar man būtų įdomu bendradarbiauti. Atsakiau – kodėl gi ne. Pasijutau pamaloninta, nes Arūnas Matelis man jau tuomet buvo didelis autoritetas. Po kelerius metus trukusio bendradarbiavimo tapome geri draugai. Jis į Italiją atvyko aptarti detalių. Iš pradžių sakė, kad pakaks patarimų. Paskui mano misija tapo įtikinti vyrų dviračių lenktynių „Giro d’Italia“, trunkančių tris savaites, organizatorius įsileisti į varžybas filmuotojus. Reikėjo įtikinti, kad kuriamas filmas Italijoje yra tokio masto, kokio niekas dar nesukūrė ir taps naudingas viso pasaulio dviračių sportui. Kai jis dažnai purvinamas, daug blogų atsiliepimų dėl išpūstų dopingų skandalų.
Įtikinėjimai užtruko mėnesių mėnesiais. Bet pavyko, ko per daugiau kaip šimtametę lenktynių istoriją nėra buvę. Norint įsileisti bet kokius kino meno kūrėjus, pirmiausia reikia ypatingo pasitikėjimo, kad filmas nebus kompromituojantis. Juk iš anksto sutarties su menininku nesudarysi – jo kūrybinė laisvė nevaržoma. Susitarimai liko paremti žodžiais.
A. Matelis sakė, kad padėjo mano kaip dviratininkės autoritetas. Aš sakau: režisieriaus pasaulinis vardas.
Filmo kūrėjų sumanymas – atskleisti dviračių sporto pasaulį per jame lyg nematomus lenktynininkus, kurie vadinami gregeriais. Jie per visą savo sportinę karjerą neturi varžytis dėl aukščiausių apdovanojimų, o vien padėti komandų lyderiams distancijoje.
Galiausiai man buvo paskirtas darbas su vienu iš filme pristatomų keturių pagrindinių personažu – gregeriu. Turėdavau organizuoti kūrybinės grupės filmavimus su Paulo. Jį savotiškai paruošdavau bendraudama. Paliesti kokią nors jo vidinio pasaulio stygą, kokį režisierius sumanė atskleisti, užfiksuojant kino kadrais veido išraiškoje, kūno judesyje.
Filmavimo darbai baigti, dabar vyksta montavimas.
Kalbėjosi Vytautas RUŠKYS
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Edita Pučinskaitė laiminga, kad tebegyvena greitai, kaip dviratininkės karjeros laikais.
Edita (iš kairės) ir Ingrida Pučinskaitės praėjusią savaitę parskrido į gimtąją Naująją Akmenę pasveikinti jubiliejus šventusių tėvų Valerijos ir Leonardo Pučinskų.
Edita Pučinskaitė – viena tituluočiausių Lietuvos sportininkių
Per savo karjerą iškovojo apie 100 pergalių. Iš Naujosios Akmenės kilusi dviratininkė 1995 metų pasaulio čempionate pelnė bronzos medalį, 1998 metais laimėjo „Tour de France“ lenktynes, 1999 metais pasaulio čempionate iškovojo auksą ir bronzą bei buvo išrinkta geriausia Lietuvos sportininke, 2001 metais pasaulio pirmenybėse pelnė sidabro medalį, o 2006 ir 2007 metais triumfavo „Giro d'Italia“ lenktynėse. Edita 2007 metais pasaulio reitinge buvo pakilusi į ketvirtąją vietą. Dviratininkė dalyvavo Sidnėjaus, Atėnų ir Pekino olimpinėse žaidynėse.
Pagal ELTA inf.
EPA-ELTA nuotr.
Edita Pučinskaitė 2008-aisiais: 32 metų lietuvė antrą sezoną iš eilės atstovavo Vokietijos komandai „Nuernberger“.
Dviratininkė Edita Pučinskaitė 1999 metais Veronoje (Italija) tapo pasaulio čempione.
Tomo Gaubio (ELTA) nuotr.
2004-ieji: Edita Pučinskaitė su savo vyru italu Robertu Rossi.