
Naujausios
Nuėję į parduotuvę ūkininkai suvokia, kiek uždirbo
Iš nedidelio pieno ūkio ir 17 hektarų žemės gyvenantys Kelmės rajono Baldegių kaimo ūkininkai Laima ir Sigitas Raliai nejaučia nepriteklių, nes kaime maisto pilni namai. Jeigu ko nors prireikia parduotuvėse, tuomet suvokia, koks menkas pagal kainas tėra ūkininkų uždarbis. Tačiau šeima džiaugiasi, jog tarnauja ne svetimam ponui, o nugarą lenkia savo žemei ir savo gyvuliui.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Nedidelis mūrinukas palei gatvę Baldegiuose. Ralių namai atpažįstami iš kiemą puošiančių didžiulių raudonviršių. 37 metų ūkininkė Laima Ralienė čia gyvena nuo trejų metukų. Tai jos tėvų namai. Nuo vaikystės Laima buvo nestiprios sveikatos. Tėvas pasakė: „Tu nesveika, mes – nesveiki – būkim visi kartu“, tarsi nujausdamas, jog pirmas iškeliaus Amžinybėn ir paliks žmoną vieną su dukra.
Laima ir pasiliko. Buvo susiradusi darbą Kelmėje. Tačiau važinėti buvo sudėtinga. Darbas labai sunkus, o atlyginimas – tik minimalus. Gyvenvietės pabaigoje gyveno Sigitas. Pora sujungė savo gyvenimus ir ūkelius. Po motinystės atostogų Laima nebegrįžo į darbą.
Dabar Raliai juokauja: „Esam patys sau ponai. Laikom 13 galvijų, 6 kiaules, 40 vištų, turim 17 hektarų žemės. Nesimaudom prabangoje. Tačiau gyvenam taip, kaip patys išmanom.“
Ūkininkai neslepia, pastaruoju metu, kai už pieną bemokėjo tik po 10 centų, per didžiuosius darbymečius tekdavo skolintis pinigų iš kaimo pensininkų. Arba prašyti, kad techniką turintys ūkininkai šieną supresuotų ir javus nupjautų skolon. Dažną mėnesį išlaidos viršydavo pajamas. Per mėnesį už pieną išeidavo tik 140 eurų.
Nors nelengvai, tačiau į žemę įsikibusi šeima kasmet po truputį eina į priekį. Griovė senus pastatus, ant tų pamatų statė naujus. Dar neblogus senuosius pastatus didino. Sodyboje atsirado naujas garažas, viralinė, malkinė, jų pačių vadinama medininku, vištidė. Padidintas senasis tvartas.
Ponia Laima sako, jog, norint tobulinti ūkį, reikia labai gerai apskaičiuoti, gyventi taupiai, nuolat suktis, kad prasimanytum papildomų pajamų. Juolab kad jų šeima nerizikuoja imti paskolų iš bankų. Neprašė ir paramos.
„Geriau mažiau, bet savo“, – laikosi tokios pozicijos.
Laimos vyras Sigitas – auksinių rankų žmogus. Labai daug darbų padaro pats. Pats dirbo prie statybų. Sugalvoja įvairiausių racionalizacijų, kad ūkio darbai taptų lengvesni.
Sumeistravo elektrinį burokų smulkintuvą. Raliai gyvuliams duoda šakniavaisių. Tačiau šiuolaikinės karvės kažkodėl nemoka sukramtyti pjaustytų burokų. Todėl tenka tarkuoti. Pritarkuoti keliolikai galvijų rankomis būtų labai sunku.
Pati Laima taip pat sukasi, kaip išmanydama. Prisiveisė vištų. Naminius kiaušinius noriai perka žmonės iš miesto, ypač auginantys mažus vaikus. Net iš Vilniaus atvažiuoja nusipirkti ekologiškais pašarais šertos kiaulės.
L. Ralienė sako gyvulius šerianti senoviškai. Negali suprasti, kaip dabar ūkininkai, norėdami pasilengvinti sau gyvenimą, gyvulius šeria sausais miltais ir vandeniu. Tik du kartus per dieną.
Gyvulys, jos įsitikinimu, taip pat nori šilto maisto. Jam reikia daržovių. Nesvarbu, žiema ar vasara, ūkininkė savo kiaules šeria tris kartus per dieną, o mažus paršelius – po 4–5 kartus. Karves melžia ir pietų.
Kaimynai kartais stebisi Ralių atsidavimu savo gyvuliams. Jų ganyklos toli. Bet ūkininkai sėda ant dviračių ir mina po tris kartus per dieną, kad pamelžtų karves, kad jų nesugadintų.
L. Ralienė nesupranta tokių žmonių, kurie atveža į gyvenvietę savo gyvūną arba jo jauniklį, švysteli pro automobilio dureles ir nuvažiuoja. Jų gyvenvietėje daugybė pamestų kačių. Jos ateina į kiemą, prašo ėsti. „Neturiu tokios širdies, kad išvaryčiau, – pasakoja Laima. – Šeriu penkias savo kates ir dar apie 15 pamestinukių. Vasarą jų pamažėja, o rudenį grįžta dar daugiau. Kas mėnesį nuperku 20 kilogramų maišą sauso ėdalo ir sušeriu. Šeimos biudžetui tai nemaži pinigai. Bet negalėčiau žiūrėti į iš bado mirštančius gyvūnus.“
Autorės nuotr.
Laima Ralienė sako, jog jos gyvenimas labai paprastas: troba, tvartas ir kelionė iki Kelmės sutvarkyti kokių nors reikalų. Tačiau moteris patenkinta, kad nereikia lenkti nugaros svetimiems.
Pulkas vištų Laimai Ralienei teikia džiaugsmo ir atneša naudos.