Jaunimas turi originalių verslo idėjų

Jaunimas turi originalių verslo idėjų

Jau­ni­mas tu­ri ori­gi­na­lių vers­lo idė­jų

Kom­piu­te­rių re­mon­to ir pro­gra­ma­vi­mo pa­slau­gos, pra­mo­gos gal­vo­sū­kių kam­ba­riuo­se, me­di­nių su­ve­ny­rų ga­my­ba, šo­kių stu­di­ja ir vai­kų prie­žiū­ra, šei­mos cent­ras, bu­rian­tis vai­kus au­gi­nan­čias ma­mas, am­fi­teat­ras Kel­mės „Drau­gys­tės“ par­ke – to­kias vers­lo idė­jas per Kel­mė­je vyks­tan­čias „Vers­lo die­nas-2016“ pri­sta­tė jau­ni­mas, pa­ra­šęs iš­sa­mius, skai­čia­vi­mais ir rin­kos ana­li­ze pa­grįs­tus vers­lo pla­nus.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Kom­piu­te­rius re­mon­tuo­jan­čių įmo­nių be­veik nė­ra

Kel­mės J. Grai­čiū­no gim­na­zi­jos mo­ki­niai Jus­tas Di­ka­vi­čius ir Ei­man­tas Ga­jaus­kas, va­do­vau­ja­mi mo­ky­to­jo Ne­ri­jaus Ša­raus­ko, pri­sta­tė UAB „Elekt­ro­na“, ku­ri teik­tų kom­piu­te­ri­nės tech­ni­kos re­mon­to ir pro­gra­ma­vi­mo pa­slau­gas, vers­lo pla­ną.

Gim­na­zis­tai drau­ge su eko­no­mi­kos mo­ky­to­ju Ne­ri­jum Ša­raus­ku pa­ty­ri­nė­jo rin­ką. Dau­ge­ly­je mies­te­lių, to­kiuo­se kaip Už­ven­tis, Šau­kė­nai, nė­ra kom­piu­te­ri­nės tech­ni­kos re­mon­ti­nin­kų. Kel­mė­je  dir­ban­čių le­ga­liai be­veik nė­ra. To­dėl bū­tent čia įžvel­gė nau­din­gą vers­lo ni­šą. Pas­lau­gas jie teik­tų klien­to na­muo­se: tai­sy­tų su­ge­du­sius kom­piu­te­rius, įdieg­tų pro­gra­mas, ša­lin­tų vi­ru­sus,at­sta­ty­tų duo­me­nis.

Jau­nie­ji vers­li­nin­kai įver­ti­no ir tai, kad Lie­tu­vo­je, IT pa­slau­gų sri­ty­je pa­ja­mos išau­go 85 pro­cen­tais, o pro­gra­ma­vi­mo sri­ty­je – 41 pro­cen­tu.

Ka­dan­gi Kel­mė­je ir ra­jo­ne be­veik nė­ra kon­ku­ren­tų, vai­ki­nai ti­ki­si ne­sun­kiai įsi­tvir­tin­ti rin­ko­je, o kon­ku­ren­tus nu­ga­lė­ti priei­na­mo­mis kai­no­mis bei pa­slau­ga klien­to na­muo­se.

Tai bū­tų ne­di­de­lė įmo­nė, ku­rio­je dirb­tų di­rek­to­rius, du IT spe­cia­lis­tai, bu­hal­te­rė ir va­ly­to­ja.

Dva­ro pa­slap­tys

Kel­mės „Kra­žan­tės“ pro­gim­na­zi­jos mo­ki­niai: En­ri­ka Dir­ba­naus­kai­tė, Ro­kas Kar­pa­vi­čius, Be­nas Mus­nec­kis ir Ar­tio­mas Ve­se­lo­vas, va­do­vau­ja­mi mo­ky­to­jos Lai­mos Ka­rei­vie­nės, su­kū­rė Kel­mė­je dar ne­san­čios pra­mo­gos – gal­vo­sū­kių kam­ba­rio vers­lo pla­ną.

Mo­ki­niai iš­siaiš­ki­no – Kel­mė­je, Ra­sei­niuo­se ir ki­tuo­se ap­lin­ki­niuo­se ra­jo­nuo­se to­kios pra­mo­gos nė­ra. Sa­vo pro­gim­na­zi­jos pa­tal­po­se mo­ki­niai iš­si­nuo­mo­tų pa­tal­pas ir įkur­tų du gal­vo­sū­kių kam­ba­rius: „Kel­mės dva­ro pa­slap­tys“ ir „Stik­lo kal­nas“.

Jų klien­tai bū­tų vai­kai nuo še­še­rių me­tų, mo­ki­niai ir suau­gu­sie­ji žmo­nės iki 99 me­tų. 4-6 žmo­nių gru­pė bū­tų už­ra­ki­na­ma gal­vo­sū­kių kam­ba­ry­je ir per va­lan­dą tu­rė­tų iš­spręs­ti vi­sas or­ga­ni­za­to­rių pa­teik­tas už­duo­tis. Iš kam­ba­rio išei­tų tik iš­spren­du­si vi­sas už­duo­tis, o jei ne­pa­vyks­ta, pa­spau­dę pa­gal­bos myg­tu­ką.

Gal­vo­sū­kių kam­ba­ry­je „Dva­ro pa­slap­tys“ rei­kė­tų spręs­ti su Gru­ževs­kių gi­mi­nės is­to­ri­ja ir su Kel­me bei Gru­ževs­kių dva­ru su­si­ju­sius gal­vo­sū­kius. Tai ska­tin­tų ra­jo­no ir iš ki­tur at­vy­ku­sį jau­ni­mą pa­žin­ti gim­to­jo kraš­to is­to­ri­ją.

„Stik­lo kal­no“ kam­ba­ry­je gal­vo­sū­kiai bū­tų ki­to­kio po­bū­džio.

Pro­gim­na­zi­jos mo­ki­niai žai­di­mus ves­tų ne tik lie­tu­vių, bet ir ang­lų bei ru­sų kal­bo­mis. Lan­ky­to­jus mė­gin­tų pri­trauk­ti rek­la­ma ir do­va­nų ku­po­nais. Jie įsi­ti­ki­nę, kad tai bū­tų uni­ka­lus lais­va­lai­kio pra­lei­di­mo bū­das ir vie­tos jau­ni­mui, ir at­vy­kė­liams.

Mo­ki­niai pa­skai­čia­vo, jog ne­di­de­lės to­kio vers­lo pra­džiai rei­ka­lin­gos in­ves­ti­ci­jos at­si­pirk­tų per aš­tuo­nis mė­ne­sius. Jie ne­kur­tų įmo­nės, nu­si­pirk­tų tik in­di­vi­dua­lios veik­los pa­žy­mė­ji­mus. Šis pro­jek­tas nė­ra tik vi­zi­ja. Jis iš tie­sų bus įgy­ven­din­tas. Gal­vo­sū­kių kam­ba­riai bus įkur­ti „Kra­žan­tės“ pro­gim­na­zi­jos pus­rū­siuo­se.

Me­di­niai ste­buk­lai

Ty­tu­vė­nų gim­na­zi­jos mo­ki­niai Ži­vi­lė Min­či­naus­kai­tė, Gab­rie­lė Lands­ber­gai­tė ir Tau­ras Kaž­dai­lis, pa­de­da­mi mo­ky­to­jo Al­gio Venc­kū­no, pri­sta­tė idė­ją ga­min­ti ir in­ter­ne­tu par­da­vi­nė­ti įvai­riau­sius me­di­nius daik­tus.

Gim­na­zis­tai at­si­ne­šė ga­mi­nių pa­vyz­džių: rai­ži­niais puoš­tą gal­vo­sū­kių dė­žu­tę, nes, no­rint ati­da­ry­ti vi­sus jos stal­čiu­kus, rei­kia ge­ro­kai pa­suk­ti gal­vą, me­di­nę pi­ni­gi­nę ir ki­to­kių dir­bi­nių.

Ta­čiau di­džiau­sią pa­klau­są, jų ma­ny­mu, tu­rė­tų me­di­niai mol­ber­tai, ku­rie par­duo­tu­vė­se kai­nuo­ja apie 80 eu­rų, jų pa­ga­min­ti kai­nuo­tų apie 50. Mat, jų gi­man­zi­jo­je yra Me­no mo­kyk­los sky­rius. Mol­ber­tus pirk­tų dai­lės be­si­mo­kan­tys vai­kai. Be to, Ty­tu­vė­nuo­se gy­ve­na ne­ma­žai pie­šė­jų, ku­riems taip pat pra­vers­tų įper­ka­mi iš eko­lo­giš­kų me­džia­gų pa­ga­min­ti mol­ber­tai.

Jau­ni­mas pa­si­ry­žęs ga­min­ti ir nuo­trau­kų rė­me­lius, pa­puo­ša­lų dė­žu­tes, su­ve­ny­rus pa­gal už­sa­ky­mus, me­di­nius žais­lus.

„Tai eko­lo­giš­kos, il­gaam­žės ir ko­ky­biš­kos pre­kės, – ar­gu­men­ta­vo Tau­ras Kaž­dai­lis. – At­li­ko­me ap­klau­są. Dau­ge­lis ap­klaus­tų­jų sa­kė, jog to­kios par­duo­tu­vės rei­kia.“

Gim­na­zis­tai ap­skai­čia­vo, jog me­di­nius ga­mi­nius bū­tų pa­pras­ta siųs­ti.

Veik­lą ty­tu­vė­niš­kių bend­ro­vė pra­dė­tų, kai pa­da­ry­tų ga­mi­nių maž­daug už 2 000 eu­rų.

Šo­kiai, vai­kų prie­žiū­ra ir am­fi­teat­ras

Kel­mės pro­fe­si­nio ren­gi­mo cent­ro vers­lo va­dy­bos spe­cia­ly­bės stu­den­tės Mo­des­ta Pob­rė­žie­nė ir Al­ma Kur­ga­no­va, pa­de­da­mos pro­fe­si­jos mo­ky­to­jos Re­gi­nos Pa­lu­bins­kie­nės, iš­dės­tė šo­kių stu­di­jos, ren­gi­nių or­ga­ni­za­vi­mo ir vai­kų prie­žiū­ros vers­lo pla­ną.

Jų pla­nuo­se mies­to cent­re iš­si­nuo­mo­ti bu­vu­sios ka­vi­nės pa­tal­pas, įreng­ti ten šo­kių stu­di­ją bei vai­kų žai­di­mų kam­ba­rį ir teik­ti pa­slau­gas Kel­mės gy­ven­to­jams. Vai­kus au­gi­nan­čios ma­mos ga­lė­tų atei­ti su vai­kais. Jie čia bū­tų uži­ma­mi žai­di­mų kam­ba­ry­je, o ma­mos tuo me­tu ga­lė­tų mo­ky­tis šo­kių ar tie­siog pa­si­mankš­tin­ti ae­ro­bi­kos už­siė­mi­muo­se.

Vai­kus ma­mos ga­lė­tų pa­lik­ti ir no­rė­da­mos nuei­ti į gro­žio sa­lo­ną, ap­si­pirk­ti ar su­si­tvar­ky­ti ki­tus rei­ka­lus mies­te.

Įmo­nė, ku­rio­je dirb­tų tik šei­mos na­riai, or­ga­ni­zuo­tų ir ren­gi­nius: vai­kų krikš­ty­nas, gim­ta­die­nius, ju­bi­lie­jus.

Mo­te­rų įsi­ti­ki­ni­mu, tai nau­din­gas, svei­ka­tą stip­ri­nan­tis, nuo­tai­ką pa­ke­lian­tis vers­las.

Vai­kų prie­žiū­ros bei šei­mų bend­ra­vi­mo or­ga­ni­za­vi­mo pa­slau­gas teik­tų ir Šei­mos cent­ro vers­lo pla­ną pri­sta­čiu­sios J. Grai­čiū­no gim­na­zi­jos mo­ki­nės Mo­ni­ka Strel­kaus­kai­tė ir Eve­li­na Šim­ku­tė bei „Au­ku­ro“ pa­grin­di­nės mo­kyk­los mo­ki­nys Klai­das Pluš­čiaus­kis.

Jau­nie­ji vers­li­nin­kai tvir­ti­na, jog Šei­mos cent­ras tu­rė­tų bū­ti mies­to pa­kraš­ty­je, ra­mio­je vie­to­je. Čia atei­tų ma­mos su vai­kais. Joms bū­tų ren­gia­mos šo­kių, po­kal­bių ir ki­tos te­mi­nės va­lan­dė­lės. Vai­kai žais­tų ir bend­rau­tų su ki­tais bend­raam­žiais.

Be to, šei­moms su vai­kais bū­tų or­ga­ni­zuo­ja­mos iš­vy­kos į žy­mias, lan­ky­ti­nas sa­vo ra­jo­no ir ki­tų ra­jo­nų vie­tas.

J. Grai­čiū­no gim­na­zi­jos mo­ki­nys Eri­kas Rim­kus iš­kė­lė idė­ją Kel­mės „Drau­gys­tės“ par­ke įkur­ti am­fi­teat­rą ir kon­cer­ti­nę įmo­nę, ku­ri rū­pin­tų­si fil­mų ro­dy­mu, kon­cer­tų ir ki­tų ren­gi­nių or­ga­ni­za­vi­mu šia­me am­fi­teat­re.

Pir­mo­ji vie­ta pro­gim­na­zi­jai

Moks­lei­vių vers­lo idė­jas ir pla­nus ver­ti­no pen­kių žmo­nių ko­mi­si­ja, va­do­vau­ja­ma vers­li­nin­ko Vy­tau­to Si­ru­so.

Bu­vo nu­sta­ty­ti aiš­kūs kri­te­ri­jai ir už kiek­vie­ną iš jų ko­mi­si­jos na­riai pa­ra­šė sa­vo ba­lą nuo 0 iki 10. At­siž­velg­ta į idė­jos ori­gi­na­lu­mą, ryš­ku­mą, nau­ju­mą, so­cia­li­nių pro­ble­mų spren­di­mą, vers­lo pla­ną, idė­jos ap­ra­šy­mą ir pri­sta­ty­mą, ap­skai­čia­vi­mus, rin­kos ana­li­zę.

Pir­mo­ji vie­ta už rea­liai įgy­ven­di­na­mą vers­lo idė­ją pa­skir­ta Kel­mės „Kra­žan­tės“ pro­gim­na­zi­jai. Sa­vi­val­dy­bės skir­tą 300 eu­rų pri­zą mo­ki­niai pa­nau­dos gal­vo­sū­kių kam­ba­riams įkur­ti.

Ant­ro­ji vie­ta pa­skir­ta J. Grai­čiū­no gim­na­zi­jos mo­ki­niams už kom­piu­te­ri­nės tech­ni­ko re­mon­to pa­slau­gas tei­kian­čios bend­ro­vės vers­lo pla­ną. Gim­na­zis­tams ati­te­ko 200 eu­rų Kel­mės kre­di­to uni­jos skir­tas pri­zas.

Tre­čią­ją vie­tą ir 100 eu­rų Vers­li­nin­kų aso­cia­ci­jos skir­tą pri­zą pel­nė Ty­tu­vė­nų gim­na­zi­jos mo­ki­niai, ke­ti­nan­tys ga­min­ti ir par­da­vi­nė­ti me­di­nius dir­bi­nius. Pa­sak Kel­mės tu­riz­mo ir vers­lo in­for­ma­ci­jos cent­ro di­rek­to­rės Vi­li­jos Vir­bic­kės, ty­tu­vė­niš­kiams bus su­da­ry­tos są­ly­gos už­si­dirb­ti lė­šų vers­lo pra­džiai. Prieš Ka­lė­das bus or­ga­ni­zuo­ja­ma mo­ki­nių dir­bi­nių mu­gė, ku­rio­je jie ga­lės par­duo­ti jau pa­ga­min­tus me­di­nu­kus ir už gau­tus pi­ni­gus to­liau plė­ti­ti vers­lą.

Au­to­rės nuo­tr.

Kel­mės „Kra­žan­tės“ pro­gim­na­zi­jos mo­ki­nių (iš kai­rės) En­ri­kos Dir­ba­naus­kai­tės, Be­no Mus­nec­kio, Ar­tio­mo Ve­se­lo­vo ir Ro­ko Kar­pa­vi­čiaus gal­vo­sū­kių kam­ba­rių vers­lo pla­nas pel­nė pir­mą­ją vie­tą.

Ant­ro­ji vie­ta ati­te­ko Kel­mės J. Grai­čiū­no gim­na­zi­jos mo­ki­niams Ei­man­tui Ga­jaus­kui ir Jus­tui Di­ka­vi­čiui už bend­ro­vės, ku­ri teiks kom­piu­te­ri­nės tech­ni­kos re­mon­to pa­slau­gas, vers­lo pla­ną.

Sa­vo vers­lo pla­ną pri­sta­tė Kel­mės J. Grai­čiū­no gim­na­zi­jos mo­ki­nės Eve­li­na Šim­ku­tė ir Mo­ni­ka Strel­kaus­ky­tė bei „Au­ku­ro“ pa­grin­di­nės mo­kyk­los mo­ki­nys Klai­das Pluš­čiaus­kis.

Ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kas jau­nas vers­li­nin­kas Vy­tau­tas Si­ru­sas mo­ki­nių vers­lo pla­nus ver­ti­no pa­gal griež­tai api­brėž­tus kri­te­ri­jus.

Kel­mės tu­riz­mo ir vers­lo in­for­ma­ci­jos cent­ro di­rek­to­rė Vi­li­ja Vir­bic­kė kas­met or­ga­ni­zuo­ja „Vers­lo die­nas“.