Ge­riau­sias me­tas raug­ti ko­pūs­tus – delčia

Ge­riau­sias me­tas raug­ti ko­pūs­tus – delčia

Ge­riau­sias me­tas raug­ti ko­pūs­tus – delčia

Vy­tau­tas ZUR­BA

Ag­ro­no­mas, eko­lo­gi­nio ūkio sa­vi­nin­kas

Šiuo me­tu mė­nu­lis del­čios fa­zė­je. Tai pa­ts ge­riau­sias me­tas raug­ti ko­pūs­tus žie­mai. Mū­sų se­no­liai steng­da­vo­si raug­ti ko­pūs­tus žie­mai pa­sku­ti­nę del­čios die­ną. Šią die­ną už­raug­ti ko­pūs­tai bū­na la­bai ska­nūs, kie­ti ir traš­kūs. Sla­vų ir Vi­du­rio Eu­ro­pos tau­tos val­giui nuo se­no nau­do­ja daug ko­pūs­tų, švie­žių, rau­gin­tų ir ki­tais bū­dais pa­ruoš­tų. Ko­pūs­tai tu­ri daug vi­ta­mi­nų, mi­ne­ra­li­nių me­džia­gų ir ki­tų bio­lo­giš­kai ver­tin­gų me­džia­gų, ku­rios stip­ri­na or­ga­niz­mo imu­ni­te­tą. Moks­li­nin­kai ty­ri­nė­da­mi ma­ro pa­pli­ti­mą Eu­ro­po­je nu­sta­tė, kad ma­ro ban­ga daž­nai ap­lenk­da­vo te­ri­to­ri­jas, ku­rių gy­ven­to­jai au­gi­no ir var­to­jo daug ko­pūs­tų ir tai ban­do­ma paaiš­kin­ti ko­pūs­tų ste­buk­lin­go­mis ga­lio­mis. Net­gi įžy­maus ke­liau­to­jo ir at­ra­dė­jo Džeim­so Ku­ko ke­lio­nės sėk­mę lė­mė rau­gin­ti ko­pūs­tai. Jis į eks­pe­di­ci­jos lai­vą pa­kro­vė 60 sta­ti­nių su rau­gin­tais ko­pūs­tais. Ke­lio­nės me­tu jū­rei­viai ne­si­rgo skor­bu­tu.

Rau­gi­ni­mui tin­ka vė­ly­vos ru­de­ni­nės ir žie­mi­nės ko­pūs­tų veis­lės. Nuė­mus ko­pūs­tus, jų gū­žes rei­kia pa­lai­ky­ti sa­vai­tę ar dvi, kad su­ma­žė­tų van­dens kie­kis jo­se. Rau­gi­ni­mui nau­do­ja­mos kie­tos gū­žės. Jos nu­va­lo­mos, pa­ša­li­na­mi su­ply­šę, pa­žeis­ti la­pai. Sten­gia­ma­si su­smul­kin­ti ne pla­tes­nė­mis kaip 5 mm plo­čio juos­te­lė­mis. Pa­sū­do­mi, su­mai­šo­mi su prie­sko­niais ir su­de­da­mi į stik­lai­nius, sta­ti­nai­tes ar ema­liuo­tus ki­bi­rus, su­spau­džia­mi, už­de­da­mi dang­čiai ir pa­sle­gia­ma. Prieš de­dant ko­pūs­tus rau­gi­ni­mo in­dų vi­di­nį pa­vir­šių pa­tar­ti­na iš­tep­ti me­du­mi. Me­dus su­nai­ki­na pe­lė­sius ir ki­tus kenks­min­gus mik­roor­ga­niz­mus ir ko­pūs­tams su­tei­kia ma­lo­nų kva­pą. Ko­pūs­tų pa­vir­šius tu­ri bū­ti vi­są lai­ką ap­sem­tas iš­si­sky­ru­sio­mis sul­ti­mis. Prie­šin­gu at­ve­ju pa­vir­šius pe­lys, ges, ko­pūs­tai įgaus ne­ma­lo­nų kva­pą ir sko­nį.

Ko­pūs­tai leng­vai rūgs­ta, nes juo­se esan­tis cuk­rų ir ki­tų me­džia­gų kie­kis la­bai pa­lan­kus pie­no rūgš­ties bak­te­ri­joms vys­ty­tis. Kaip prie­sko­nis daž­niau­siai de­da­mi kmy­nai ir lau­ro la­pai. 10 kg ko­pūs­tų ga­li­ma įber­ti apie 5 g kmy­nų ir ke­le­tą lau­ro la­pų. Daž­niau­siai ko­pūs­tai rau­gia­mi su­mai­šy­ti su mor­ko­mis, span­guo­lė­mis ir obuo­liais. Ga­li­ma rau­gin­ti ko­pūs­tus su­mai­šy­tus su sal­džio­sio­mis pa­pri­ko­mis, cuk­ri­niais run­ke­liais, rau­do­nai­siais bu­ro­kė­liais, krie­nais.

Jei­gu ko­pūs­tai ait­rūs, juos su­smul­kin­tus rei­kia per­pil­ti ver­dan­čiu van­de­niu, at­vė­sin­ti ir tik ta­da už­raug­ti. Jei­gu gū­žės ap­ša­lo, iš jų ga­li­ma raug­ti tik grei­tam var­to­ji­mui skir­tus ko­pūs­tus, nes vė­liau jie bus minkš­ti.

Kad ko­pūs­tų sko­nis bū­tų ma­lo­nes­nis ir jie gra­žiai at­ro­dy­tų, rei­kia dė­ti an­ta­ni­nių obuo­lių. Obuo­lius ga­li­ma dė­ti kas ke­li ko­pūs­tų sluoks­niai, ma­žes­nius ne­pjaus­ty­tus ar su­pjaus­ty­tus, san­ty­kiu: 10 kg ko­pūs­tų – 0,5 kg obuo­lių. Mor­kų de­da­ma 10–15 pro­cen­tų.

Drus­kos rei­kia ber­ti ne dau­giau kaip 20–25 g 1 kg ko­pūs­tų. Įbė­rus daug drus­kos rau­gin­ti ko­pūs­tai bū­na la­bai sū­rūs, be to, drus­kos per­tek­lius stab­do pie­no rūgš­ties mik­roor­ga­niz­mų vys­ty­mą­si, to­dėl su­si­da­ro są­ly­gos įvai­riems ne­pa­gei­dau­ti­niems mik­roor­ga­niz­mams dau­gin­tis. Jei­gu drus­kos per ma­ža (15–17 g ki­log­ra­mui ko­pūs­tų), ko­pūs­tai su­minkš­tė­ja, įgau­na ne­ma­lo­nų kva­pą, juo­se pra­de­da dau­gin­tis pu­vi­mo bak­te­ri­jos.

Po pa­ros, šil­to­je vie­to­je, ko­pūs­tai pra­de­da rūg­ti, ant sū­ry­mo pa­vir­šiaus su­si­da­ro pu­tos. Rau­gin­ti rei­kia 15–20 laips­nių tem­pe­ra­tū­ro­je, jei­gu tem­pe­ra­tū­ra aukš­tes­nė kaip 25 laips­niai pra­de­da vys­ty­tis svies­to rūgš­ties bak­te­ri­jos ir ko­pūs­tai ap­kars­ta. Jei­gu tem­pe­ra­tū­ra že­mes­nė nei 15 laips­nių, rū­gi­mas vyks­ta silp­nai ir il­gai, yra pa­vo­jus vys­ty­tis pu­vi­mo bak­te­ri­joms. Nor­ma­lio­se są­ly­go­se rū­gi­mas trun­ka 10–15 pa­rų. Per tą lai­ką ko­pūs­tuo­se su­si­kau­pia apie 1 pro­cen­tą pie­no rūgš­ties bei ne­žy­mūs kie­kiai ac­to, obuo­lių, gin­ta­ro rūgš­čių ir 0,25 pro­cen­to al­ko­ho­lio, ku­rie sau­go juos nuo ge­di­mo. Rūgs­tan­čius ko­pūs­tus rei­kia nuo­lat pri­žiū­rė­ti, nu­grieb­ti pu­tas, nes jo­se pra­de­da dau­gin­tis pe­lė­siai ir ki­ti mik­roor­ga­niz­mai, nuo ku­rių ko­pūs­tai pa­si­da­ro gli­tūs. Pe­lė­sius rei­kia rū­pes­tin­gai ša­lin­ti. Kas ant­rą die­ną rūgs­tan­čius ko­pūs­tus rei­kia plo­na laz­de­le pra­dur­ti iki rau­gi­ni­mo in­do dug­no, kad leng­viau ga­lė­tų išei­ti su­si­da­riu­sios du­jos. Įrū­gu­sius ko­pūs­tus rei­kia iš­neš­ti į vė­sią pa­tal­pą, kur jie baigs lė­tai rūg­ti.

Jei­gu nau­do­ja­me ma­žai ko­pūs­tų, ga­li­ma raug­ti 3 lit­rų tal­pos stik­lai­ny­je ir nuo­la­tos tu­rė­ti švie­žiai rau­gin­tų ko­pūs­tų. Šiam rei­ka­lui tin­ka vi­sų rū­šių ko­pūs­tai, net žie­di­niai ir ka­lia­ro­pės. Sup­jaus­to­me ko­pūs­tus ir su­mai­šo­me su su­pjaus­ty­to­mis šiau­de­liais mor­ko­mis kmy­nais ir span­guo­lė­mis. Su­ki­ša­me į stik­lai­nį, su­spau­džia­me. 1 lit­re šal­to van­dens iš­tir­pi­na­me du nu­brauk­tus šaukš­tus ru­pios drus­kos ir du nu­brauk­tus šaukš­tus cuk­raus ir už­pi­la­me ant ko­pūs­tų. Ko­pūs­tai bū­na dar ska­nes­ni, jei vie­toj cuk­raus de­da­me du šaukš­tus me­daus. Šil­tai lai­ko­me 3 pa­ras, po to de­da­me į šal­dy­tu­vą ir ga­li­me var­to­ti.

Ska­niau­si ko­pūs­tai – rau­gi­na­mi me­di­nė­se sta­ti­nai­tė­se. Ruo­šiant sta­ti­nai­tes rau­gi­ni­mui, jų vi­dų pa­tar­ti­na iš­trin­ti čes­na­ku. Ko­pūs­tų rau­gi­ni­mui ne­tin­ka jo­duo­ta drus­ka – ko­pūs­tai bus kars­te­lė­ję. Rau­giant ko­pūs­tų gū­žes ne­smul­kin­tas rei­kia įdė­ti ku­ku­rū­zų bur­buo­lių ar­ba stam­biai traiš­ky­tų ku­ku­rū­zų.

Rau­gin­tuo­se ko­pūs­tuo­se la­bai su­ma­žė­ja nit­ra­tų ir ki­tų azo­to jun­gi­nių, nes vys­tan­tis mik­roor­ga­niz­mams, jie sa­vo kū­no sta­ty­bai su­nau­do­ja di­de­lius kie­kis azo­to ir bal­ty­mų. Pert­ręš­ti azo­to trą­šo­mis rau­gin­ti ko­pūs­tai bū­na minkš­ti.

Iš­rū­gu­sius ko­pūs­tus ga­li­ma per­dė­ti į ma­žes­nius in­dus ar stik­lai­nius ir už­pil­ti alie­ju­mi, kad ap­sem­tų per 1–2 cm – ši­taip jie iš­bus iki pa­va­sa­rio. Fa­suo­tuo­se rau­gin­tuo­se ko­pūs­tuo­se ar­ba juos per­de­dant į ma­žes­nius in­dus vi­ta­mi­no C kie­kis su­ma­žė­ja ne ma­žiau kaip 15 pro­cen­tų.

Rau­gin­tus ko­pūs­tus ge­riau­sia lai­ky­ti 1–4 laips­nių tem­pe­ra­tū­ro­je, o sū­ry­mas tu­ri ap­sem­ti juos ke­liais cen­ti­met­rais. Pa­siė­mę ko­pūs­tus iš sta­ti­nai­tės su­ly­gin­ki­te pa­vir­šių ir ne­pa­mirš­ki­te iš vir­šaus už­dė­ti dang­tį ir svar­me­nį.