
Naujausios
Ūkininkai investavo į vaikus ir senatvę
Kelmės rajone, Grimzelių kaime, gyvenantys Stefa ir Jonas Guščikai – vieninteliai šio kaimo gyventojai. Niekuomet nepritrūkę darbo, tiesiog viliojami iš vienos darbovietės į kitą darbštūs ir taupūs žmonės jau 16 metų ūkininkauja. Nors šiandieninės pieno kainos muša ūpą tiek daug ir sunkiai dirbti, šeima nepraranda optimizmo.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Ir sunku, ir lengva
Iš tolo šviečia graži, šviesiom spalvom dažyta Guščikų sodyba su tvenkinio akimi ir pirtele šalia jo. Čia buvo kukli, medinė trobelė, kurią jaunai šeimai skyrė „Dubysos“ kolūkis. Pokarinis namas. Iššaudytomis durimis. Šiek tiek apsitvarkė ir gyveno.
Dabar, kai pastatė ant kojų vaikus ir apsirūpino kur gyventi senatvėje, Guščikai nusprendė šiuolaikiškai susitvarkyti ir savo sodybą.
Jų ūkis – nedidelis. 12 melžiamų karvių, 30 hektarų pievų ir ganyklų. Prieš keletą metų karvių laikė beveik dvigubai daugiau – 21.
„Smagu buvo ūkininkauti, kai pieno kainos kilo, buvo pasiekusios ir litą už kilogramą žaliavos. Paskui smarkiai nukrito. Numušė ūpą dirbti. Dabar pakėlė iki 16,5 euro centų už kilogramą. Bet kas tai yra palyginti su investicijomis ir sunkiu darbu?
Juk prie gyvulio esi pririštas. Nei švenčių, nei sekmadienių, pasamdyti patikimesnio žmogaus negausi, – pasakoja Jonas Guščikas. – Bet ir atsisakyti, kol dar turime sveikatos, nesinori. Kartais atrodo, jog darbuotis savo ūkyje ir sunku, ir lengva. Ganyklos ir pievos – aplink namus. Vasarą su šlepetėmis gali eiti melžti karvių.“
Lengva ir todėl, kad karvės – labai pieningos. Vasarą ūkininkai kasdien parduoda po 500, žiemą – po 300 – 350 kilogramų pieno. Kai kurios karvės duoda ir po 40 litrų.
„Pienas karvei ant liežuvio“, – įsitikinę Guščikai, todėl savo juodmarges labai myli, negaili joms gero pašaro ir vitaminų.
Kai prireikia kur nors išvažiuoti, ne bet kam patiki gyvulius. Atvažiuoja sūnus su marčia.
Neėmė paskolų ir nepirko brangios technikos
Stefos ir Jono Guščikų profesija – zootechnikai. Gal todėl visas jų gyvenimas susijęs su gyvuliais. Jų laikė visuomet, net ir tada, kai abu turėjo darbus.
Ir Stefos, ir Jono darbo biografija prasidėjo Liolių kolūkyje. Stefa dirbo fermos vedėja, Jonas – zootechniku.
Vėliau jauną, darbščią šeimą perviliojo „Dubysos“ kolūkis. Čia vėl abu dirbo panašų darbą.
Atkūrus Nepriklausomybę, kolūkis iširo. Susikūrė bendrovė. Ir ta neilgai tegyvavo. Bet Guščikai nenuleido rankų. Stefa dar pasiliko dirbti bendrovės likvidacinėje komisijoje. Jonas subūrė brigadą ir pradėjo kirsti miškus. Iš pradžių darbavosi Lietuvoje, paskui ir Rusijoje.
Stefa, likivdavus bendrovę, isidarbino naktine aukle Vijurkų vaikų globos namuose. O savuose namuose – pilnas tvartas gyvulių. Šeimai teko rinktis – ar Jono miškas, ar Stefos vaikų namai.
Moteris atsisakė darbo. Pradėjo po truputį plėsti savo ūkelį. Pirko žemės, didino karvių bandą. Už žemės hektarą pradžioje mokėjo po 500 litų, o paskutiniuosius plotus pirko po 3 tūkstančius.
Kai sumažėjo vyro pajamos iš miško, jis sugrįžo prie ūkio, o ponia Stefa įsidarbino pieno surinkėja. Vienam šeimos nariui reikėjo dirbti, nes negalėjai sunaudoti visų iš ūkio gautų pajamų, reikėjo ir investuoti.
Guščikai neinvestavo į brangią techniką. Nenorėjo imti paskolų ir atidirbinėti bankui. Iš pradžių apsiėjo su vienu senu traktoriuku. Per šešiolika ūkininkavimo metų nusipirko kas būtiniausia: vieną naują traktorių, šieno presą ir pieno šaldytuvą. Žinoma, reikėjo ir daugybės kitų smulkesnių dalykų. Tačiau vertėsi iš savų lėšų.
Nuo paskolų stengėsi atgrasyti ir vaikus. Geriau patys jiems padėdavo, kad tik nerizikuotų lįsdami į banką.
Didžiausia investicija – darbštumas ir taupumas
Stefanija ir Jonas sako, jog tuo metu, kai kiti ūkininkai pirko brangią techniką, prabangius džipus, jie sau to neleido. Nusprendė investuoti į vaikus ir savo senatvę. Padėjo vaikams įsigyti būstus, atsistoti ant kojų. Ir pasirūpino savo senatve. Nusipirko pusę namo Šiauliuose, kad tuo metu, kai reikės pagalbos, būtų šalia vaikų.
Ūkininkų įsitikinimu, darbštus ir taupus žmogus kaime gali visai nebogai pragyventi. Tik nereikia norėti aukso kalnų iš karto.
Ponia Stefanija taupumo išmoko nuo vaikystės. Anksti mirė mama. Vaikus augino vienas tėvas. Nelepino. Sakydavo, jeigu nepatinka, eikite iš namų. Tik žinokite, jog durys plačios išeiti, bet siauros pareiti.
Dar gyvendama pas tėvą Stefanija sutaupė 6000 rublių. Anuomet tai buvo dideli pinigai. Tūkstantį išleido savo vestuvėms. Kitus pinigus paliko tėvo šeimai, kad turėtų iš ko į gyvenimą išleisti brolius.
Sukūrę šeimą Guščikai taip pat griežtai skaičiavo savo pajamas ir išlaidas. Laikė veislinę kiaulę, parduodavo paršelius. Laikė ir kitų gyvulių, gaudavo algas. Keletą metų padirbėję Liolių kolūkyje sugebėjo nusipirkti namą Kelmėje.
Tai buvo investicija. Po daugelio metų jį pardavė, galėjo padėti įsigyti būstą dukrai.
Darbštumo ir taupumo išmokė ir savo vaikus. Tai dar viena Guščikų investicija. Sūnus, dukra su žentu darbavosi Vokietijoje, Airijoje. Bet niekuomet neketino visam laikui palikti Lietuvos. Tėvai taip pat dėl to pasistengė – padėjo atsistoti ant kojų. Dabar dukra su vyru turi verslus, sūnus su marčia – darbus biudžetinėse įstaigose.
Sąžiningai atlikę tėvų misiją ūkininkai gali sau leisti daugiau. Kiek pavyksta atitrūkti nuo ūkio, pakeliauja po savo kraštą, nulekia prie jūros, nuvažiuoja į svečius. Daugiau nieko ir netrūksta iki gyvenimo pilnatvės.
Autorės nuotr.
Stefa ir Jonas Guščikai, padėję atsistoti ant kojų vaikams, sutvarkė ir savo sodybą Grimzelių kaime. Čia labai mėgsta svečiuotis vaikų šeimos.
Stefa ir Jonas Guščikai, dėl menkų pieno kainų sumažinę melžiamų karvių skaičių, gali leisti sau daugiau poilsio.
Aplink Guščikų namus – didžiulės erdvės, 30 hektarų pievų ir ganyklų.