
Naujausios
„Pašaliniams įeiti draudžiama“
Dalia KARPAVIČIENĖ
Nieko naujo ir originalaus. Rytas – vakaras. Pasilabinimas. Rankos paspaudimas. Žvilgsnis iš padilbų. Vaikiškai naivi šypsena.
Tas pats kelias į darbą – ir niekuo nesiskiriantis – atgal. Tie patys kaimynai. Ta pati muzika ir šūksniai po neuždirbtų, bet dykai gautų pinigų. Ta pati tyla varganus centus ištriukšmavus.
Ties patys šunys, išvedę pasivaikščioti šeimininkus, visiškai abejingi savo dvikojų ponų nurodymams ir reikalavimams. Tie patys purvini spalvoti konteineriai ir ko gero tas pats žmogus, nenusakomos spalvos striuke ir odiniais batais, per pusę persisvėręs atliekų ir šiukšlių maišalynėje.
Toks pats ruduo, kaip pernai ar prieš dešimtmetį, su nežymiais kosmetiniais pakeitimais. Ta pati pabaigos nuojauta ir kartu beužsimezganti amžina ir niekuomet nemirštanti viltis.
Tas pats nuolatinis nerimas. Dėl savęs. Ir kitų, su tavimi susijusių.
Tie patys baltai pilki įkyrūs balandžiai, tik ir besitaikantys tiesiog iš rankų išplėšti tavo pyrago gabalą.
Ir laukimas – tas pats. Dėl to vienodumo net pradedi painiotis, ar Adventas artėja, ar Užgavėnės? Ar puošti Kalėdų eglę, o gal – marginti kiaušinius?
Tik staiga į pabaigą artėjant pilkajam spaliui, kažkas pasikeičia. Ne vien dėl miestų, miestelių, kaimų aikštėse pražystančių dirbtinių ir gyvų gėlių. Ne tik dėl kuklių ir prabangių žvakių žvakelių. Ir ne dėl krepšelių ar vainikėlių.
Gyvieji ruošiasi prisiminti mirusiuosius. Kas dar išgali – ateiti ar atvažiuoti prie kauburėlių, žibančių liepsnelių. Susitikti artimus savo. Pakalbėti apie darganotą orą, apie užsienyje laimę radusius, bet širdį išdraskiusius vaikus. Apie pačių ligas ir netikėtus retus pasveikimus. Betrūksta tik šalia kapų pasistatyti stalą, apdengti balta staltiese, susidėti vaišių. Nes kur kitur ir kada, jei ne per Vėlines, dar – per laidotuves, krūvon susirenka po pašalius išsibarsčiusios giminės.
Turbūt neįmanoma būtų suskaičiuoti, kiek žvakelių uždegama per dvi pirmąsias lapkričio dienas. Jei kas sudėliotų žvakes vieną šalia kitos, šviesą ir keistą šilumą skleidžiantis, tarytum gyvas, banguojantis kilimas užklotų tikriausiai trečdalį Lietuvos.
Uždegsiu ir aš ne vieną žvakę. Nieko išskirtinio! Kaip ir visi – tiems, kurie mane mylėjo, tiems, kuriuos mylėjau aš, kurių iki šiolei gaila, kurių labai trūksta, su kuriais jau nebepasikalbėsiu apie gyvenimą.
Kapinėse net ir per Vėlinių savotišką sumaištį, jaučiama ramybė. Bet tai – ir kitas pasaulis, kuriame gyvasis yra tik trumpam užsukęs pašalinis.
Kažkodėl pastarosiomis dienomis vis akis užkliūva už užrašo – „Pašaliniams įeiti draudžiama“. Gerai, kad prie įėjimo į kapines tokio užrašo nepakabino.
Draudimas sukelia įvairių keistų minčių. Esu šio pasaulio pilietis, tikrai – ne pašalpinis, ne veltėdis ar išnaudotojas. Pagal savo galimybes, išsilavinimą ir užimamas pareigas stengiuosi sąžiningai dirbti. Ir dirbu. Bet daugelį metų, kartkartėmis vis kyla mintis, ar tik nebūsiu tam tikrais atvejais tikrai pašalinis – tai yra – svetimas, nevietinis, nesavas, nekviestas, iš kitur atėjęs?
Pavyzdžiui, teisinėje valstybėje Lietuvoje galėčiau pirmiausia dėl smalsumo ir nuotykio pabandyti kur nors kandidatuoti. Kas man uždraus? Tik dar nepradėjusi tokios aferos, puikiausiai suprantu: būčiau šimtaprocentinis kvailas pašalinis dantis politikoje praėdusių piliečių būryje.
Niekas negalėtų uždrausti pabandyti „ant senatvės“ išmokti kokio neįprasto amato ar užsiėmimo, pavyzdžiui, skambinti pianinu. Bet su mažais, vikriais vaikų pirščiukais manieji nė iš tolo nesuspėtų. Be to, kaip reiktų jaustis tarp mokinukų? Kaip pašaliniam, tikriausiai. Aišku ir be jokių lentelių.
Kažkaip nedrąsu: o jei po žemiškųjų kelionių ir klajonių nedrąsiai pabeldus į Dangaus vartus, prieš akis kokia nežemiška būtybė „išmes“ užrašą, jog „pašaliniams įeiti draudžiama“? Tikrai nežinočiau ką atsakyti.
O šiaip – nieko naujo ir originalaus. Rytas – vakaras. Kas kartą – vis rytas ir vakaras...