
Naujausios
Ar pagelbės jaunimui mestas gelbėjimo ratas?
Radviliškio darbo biržos patalpose duris atvėręs Jaunimo darbo centras jau turi savo kontingentą, su kuriuo stengiasi bendrauti netradiciškai, jaunam žmogui suprantama kalba. Ar padės tai sumažinti jaunimo nedarbą?
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Penktasis Jaunimo darbo centras apskrityje
Radviliškio darbo biržoje kabantį Lietuvos žemėlapį šalia kitų miestų herbų papildė ir Radviliškio herbas, reiškiantis, kad ir šiame rajone pradėjo veikti Jaunimo darbo centras.
Dabar tokių centrų šalyje bus jau 40, o Šiaulių regione – penki.
Pasak Radviliškio darbo biržos vedėjos Irenos Urbelienės, kad centras veiktų, jie nepriėmė naujų darbuotojų – dirbti su jaunimu mokėsi biržos specialistės.
Centro darbuotojų užduotis – motyvuoti jaunus žmones, kurie nedirba, nesimoko ir neturi užimtumo. Jaunimo darbo centre jaunuoliams, atsižvelgiant į kiekvieno poreikius ir galimybes, bus teikiamos informavimo ir konsultavimo paslaugos.
Centro atidaryme dalyvavusio socialinės apsaugos ir darbo viceministro Gintaro Klimavičiaus teigimu, jaunimas turi ne gauti, o pasiimti visą jam siūlomą pagalbą, kad rastų galimybių dirbti čia ir jam nebereikėtų važiuoti į užsienį.
Lietuvos darbo biržos direktorė Ligita Valalytė teigė, jog jaunimo darbo centrai yra atvira erdvė jaunimui, kur jie gali sužinoti, kaip save realizuoti.
Laisvų darbo vietų rajono darbo rinkoje yra, tačiau ne visada yra norinčių dirbti. Pavyzdžiui, neseniai Savivaldybėje vyko konkursas į civilinės saugos specialisto pareigas, tačiau dalyvauti jame niekas nepanoro. Tris kartus buvo skelbtas konkursas Statybos skyriaus specialisto pareigoms – ir vėl nieko.
Beje, net ir pradėję dirbti, ne visi jaunuoliai išsilaiko naujame darbe. Čia ir vėl galima būtų pateikti darbo Savivaldybėje pavyzdį – konkursą laimėjusi ir Savivaldybės gydytoja pradėjusi dirbti jauna specialistė iš darbo išėjo jame gerai nė neapšilusi kojų.
Gal čia tik valdininkiškas darbas baido jaunus žmones?
Ne vienas rajono darbdavys irgi pasakys, kad jo įmonėje yra laisvų darbo vietų, tačiau gerų darbuotojų nėra. Tad kokių darbų reikia radviliškiečiams?
Erdvė jauniems žmonėms
Šiaulių teritorinės darbo biržos Radviliškio skyriuje yra registruoti 292 bedarbiai iki 29 metų.
Tai nėra labai dideli skaičiai, tačiau biržos specialistams nerimą kelia tai, kad 40 procentų šių jaunų žmonių neturi profesinės kvalifikacijos. O tai trukdo konkuruoti ir integruotis darbo rinkoje.
Jaunimo darbo centras – tai vieta ir erdvė jauniems žmonėms, tarp jų ir besimokantiems, kurie galės čia sužinoti, kokia profesija jiems būtų tinkamesnė, kokias pasirinkti studijas.
Su jaunimo darbo centru bendradarbiauja ir mokymo įstaigos, centre bus organizuojamos profesijų dienos, kurių metu įvairių profesijų atstovai supažindins su savo profesijos subtilybėmis.
Apie verslumą savo patirtimi dalinsis gerų rezultatų pasiekę jaunieji verslininkai.
Tikimasi, kad išsami informacija ir profesionalios konsultacijos skatins jaunuolių iniciatyvą mokytis ir būti aktyviems darbo rinkoje.
Neapsisprendusiems žmonėms svarbu pažinti save ir žinoti, ko nori. To irgi žadama mokyti centre.
„Jaunimui padėsime kartu su mūsų socialiniais partneriais – darbdaviais, rajone veikiančiomis jaunimo organizacijomis, organizuosime susitikimus su jais.
Su jaunimu negalima dirbti „valdiškai“ ir jo skirstyti į motyvuotą ir nemotyvuotą. Visi jauni žmonės yra motyvuoti, tik reikia atrasti, kam jie yra motyvuoti. O tai priklauso ir nuo specialisto, jo mokėjimo prakalbinti. Todėl stengiamės renginius padaryti patrauklius, nekalbėti aukštomis frazėmis, informaciją suteikti kad ir per žaidimus“, – pasakojo centro darbuotojos.
Darbo biržos duomenimis, Radviliškyje buvo įdarbinti 48 jauni žmonės. Tai – daugiausia iš visos apskrities.
Rajone mažėja darbo ieškančių absolventų, bet gal daug jų, neradę darbo, išvažiavo į užsienį?
„Mes dirbsime tam, kad išvažiavusių svetur būtų kuo mažiau“, – ryžtingai nusiteikusios naujojo centro darbuotojos.
Autorės nuotr.
Jaunimo darbo centro veikla domėjosi ir darbdaviai, ir dar nedirbantys jaunuoliai.
Apie jaunimo darbo centrų reikšmę jaunimui kalbėjo (iš kairės) Lietuvos darbo biržos direktorė Ligita Valalytė, Šiaulių teritorinės darbo biržos vadovas Rimundas Domarkas (stovi) bei socialinės apsaugos ir darbo viceministras Gintaras Klimavičius.
Žemėlapyje atsirado dar vienas herbas, rodantis, kad ir Radviliškyje jau veikia Jaunimo darbo centras.