Naujausios
SKAITYTOJAI KREIPIASI
Tualetai seniūnijos, žemė po jais – privati
Kiaunoriuose susiklostė keista situacija. Po žemės permatavimų socialiniams būstams priklausantys lauko tualetai atsidūrė privačioje „Šimšės“ žemės ūkio bendrovės vadovo Stanislovo Baltrušaičio žemėje. Bendrovės vadovas negriauna tualetų, dar nusiunčia ir savo darbuotojus, kad išsiurbtų duobes. Jei tik seniūnas paprašo...
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Nervina pelėsiai ir tualetai
Į redakciją kreipėsi Tytuvėnų apylinkių seniūnijos Kiaunorių kaime esančio socialinio būsto gyventojas Gintaras Medelis. Laiške redakcijai jis rašo:
„Gyvenu Kiaunorių kaime, Draugystės gatvėje, socialiniame būste, kuris įrengtas buvusioje kolūkio kontoroje. Mano butas pirmame aukšte, yra vienas kambarys ir virtuvė, abu po 15 kvadratinių metrų.
Virtuvėje lubos nedaug papelijusios, o kambaryje pusė lubų padengtos pelėsiais.
Virš mano buto antrajame aukšte irgi yra analogiški kambariai, buvę kabinetai, bet ten išplėštos grindys ir liko plikos perdengimo plokštės. Kampe prie lango perdengimo plokštėje iškalta apie 20 centimetrų diametro skylė tiesiai į plokštės kanalą.
Lango stiklas suskilęs ir skylėtas, kai lyja ar sninga, tai lietus arba tirpstantis sniegas pro stiklo skyles bėga tiesiai ant plokštės. Tame kampe žiemą visas kampas būna šlapias, o ant lubų kaip pirtyje kabo pupos dydžio vandens lašai.
Prašiau seniūno, kad ant tų plokščių užpiltų nors 20 centimetrų sluoksnį pjuvenų. Bet man atsakė – susitvarkyk pats, lyg aš būčiau išplėšęs grindis ir skylę plokštėje iškirtęs.
Aš pensininkas, mano pensija 172 eurai. Tai iš kokių lėšų man visa tai sutvarkyti? Ir ar priklauso? Juk butas – ne mano nuosavybė, jis Savivaldybės.
Niekada nesiskundžiau sveikata. Iki 39 metų aktyviai sportavau, žaidžiau regbį. Dabar sušlubavo sveikata, sutriko širdies ritmas, vėliau atsirado širdies nepakankamumas, svaigo galva, sutriko koordinacija, 2 savaites išgulėjau Kelmės ligoninėje.
Visi žinome, kad pelėsiai kenksmingi sveikatai, o gal ir jie prisidėjo prie visų tų negalavimų.
Netoli, apie 25 metrai nuo mano buto, stovi viešas tualetas. Bet jis neišsiurbtas. Buvo atvažiavusi asenizatorinė mašina, bet neišsiurbė, sako, – primėtyta skudurų ir plastikinių butelių. Vairuotojas baiminosi, kad užsikimš žarnos.
Greitai fekalijos bėgs per slenkstį link parduotuvės ir pieno surinkimo punkto. Bet turi būti išeitis, kaip išsiurbti ir išvalyti. Neįmanoma langų atidaryti, tiek priviso musių. O anksčiau, kai tualeto šuliniai būdavo siurbiami, musių nebuvo.
Gal po šio straipsnio valdžia imsis drastiškų priemonių mano atžvilgiu, kas žino? Tačiau tylėti negalėjau.“
Tualetai – niekieno, remontui pinigų nėra
Tytuvėnų apylinkių seniūnas Valdas Ivanauskas, supažindintas su Gintaro Medelio laišku, tvirtino, jog seniūnijos teritorijoje ir jos balanse jokio lauko tualeto nėra. Lauko tualetai, kuriais naudojasi pora socialinių būstų gyventojų, atsidūrė „Šimšės“ žemės ūkio bendrovės vadovui Stanislovui Baltrušaičiui priklausančioje žemėje. Paprašytas žemės savininkas atsiunčia savo techniką, kad išsiurbtų tualetų duobes.
Pasak seniūno, pagal sutartį tualetais privalo rūpintis patys socialinių būstų gyventojai.
„Gintaras Medelis atsikėlė iš Šiaulių. Gyveno su viena kiaunoriške moterimi. Kai ji mirė, bendruomenė prašė seniūnijos, kad G. Medeliui būtų skirtas socialinis būstas, – redakcijai pasakojo seniūnas V. Ivanauskas. – Skyrėme likusį laisvą vieno kambario butą. Jis sutiko su visomis sąlygomis. Žadėjo pats susitvarkyti. Nors butas buvo tuo metu suremontuotas, pakeisti langai. Galėtų pats šiek tiek tvarkytis. Nuomos mokestis – simbolinis – vienas ar pora eurų per mėnesį.“
Pasak seniūno, socialinių būstų remontui seniūnija gavo tik porą tūkstančių eurų metams. Stengiasi suremontuoti laisvus likusius būstus, kad galėtų suteikti naujiems gyventojams. „Tame pačiame name yra ir daugiau socialinių būstų, bet kiti gyventojai nesiskundžia, patys apsišiltina sienas iš vidaus.“
Žemės savininkas tualetus siūlo užrakinti
„Šimšės“ bendrovės vadovas ir žemės, ant kurių stovi tualetai, savininkas Stanislovas Baltrušaitis redakcijai tvirtino, jog jis galėtų ir nugriauti tualetus. Jam šie statiniai – nereikalingi. Tačiau, kai seniūnas paprašo, nusiunčia savo techniką ir išsiurbia.
Paskutinį kartą duobes valė gal rugpjūčio mėnesį. Tačiau ištraukę apie 6 kubus, vairuotojai baiminosi, kad užsikiš žarnos. Mat į duobes iš tikrųjų buvo primesta skudurų ir plastikinių butelių.
Pasak S. Baltrušaičio, duobės pastaruoju metu greitai prisipildo dėl lietingo rudens. Į jas bėga vanduo ir nuo pieno supirkimo punkto. Plaunami šaldytuvai, nuoplovos paleidžiamos žemyn.
S. Baltrušaitis pažadėjo dar kartą nusiųsti savo techniką, kad išvalytų tualetus. Jo nuomone, seniūnas turėtų pasirūpinti, kad tualetai būtų užrakinti. Jais dabar naudojasi tik du socialinių būstų gyventojai. Kiti pasistatė atskirus lauko tualetus. Tiems gyventojams reikėtų duoti raktus, kad bet kas prie jų neprieitų ir neterštų buteliais ir skudurais. O jeigu gyventojai patys tokių dalykų prisimėtys, patys ir bus kalti.