
Naujausios
„Subatos vakarėly“ prisimintas šienapjūtės metas
Šeštadienį Kirnaičiuose (Joniškio rajonas) už ilgų medinių stalų susėdo dešimt folkloro kolektyvų iš Joniškio, Radviliškio ir Panevėžio rajonų. Šventėje „Subatos vakarėly“ prisimintos šienapjūtės dainos, porinti pasakojimai, vaidinti linksmi vaizdeliai, vardytos patarlės, mintos mįslės ir minklės.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Papustė dalgelį
Renginį pradėjęs vienas iš organizatorių ir kolektyvo „Klėčia“ vadovų Gediminas Andrašiūnas „cidokliu“ pustė dalgį, pasakodamas, kad per šienapjūtę „lašiniai verkia“, nes darbymečiu daug valgio ruošti reikia, kad gerai, jei šieną šiaurės vėjas džiovina, tada žiurkės nepuls. Jis perspėjo jokiu būdu po darbų nepalikti dalgio neišgaląsto, nes kitaip ant jo laumės visą naktį jodinės.
Į talką pakviesti talkininkai, „Klėčios“ folkloro kolektyvo nariai su vadove Gražina Andrašiūniene ne tik dainas dainavo, bet ir paliežuvauti spėjo apie, neva, kaime gyvenantį žmogelį, kuris šieno per visą vasarą nerado laiko nupjauti, nes tai mašalai puolė, tai rasa trukdė, ir ant scenoje suverstos kupetos pasivolioti.
Ir liūdino, ir džiugino
Joniškio kultūros centro folkloro kolektyvas „Kupars“ (vadovė Rita Kipšaitė—Balčiūnienė) aiškino, kad grįžusius šienpjovius po darbų reikia vandeniu apšlakstyti, tada šienas sausas bus, ir pjauti jį reikia pradėti per šv. Antaną. Ta proga kolektyvas ir šokį „Antanukas“ sutrypė.
Joniškio kultūros centro Skaistgirio filialo folkloro kolektyvas dainomis palydėjo vadovės Birutės Dauginytės prisiminimus, kaip vaikystėje mėgdavusi po pievas braidyti ir tėvui prabilus, kad jau laikas kviesti šienpjovius, nuliūsdavusi, nes būdavo gaila pjaunamų pievų gėlių.
Dar labiau visus posmais apie šienapjūtėje susitikusius tėvo ir mamos netekusius mergelę ir bernelį sugraudino Rudiškių folkloro kolektyvas „Rudbala“ (vadovės Elytė Karnišauskienė ir Ingrida Buožiuvienė), o štai Plikiškių folkloro kolektyvas (vadovai Jolanta Kievišienė, Giedrius Stubaila) užgrojo linksmas melodijas, pastebėję, kad jų dainos gali kiek kitaip skambėti, nes atvyko tai visai nuo Lietuvos—Latvijos pasienio.
Skambėjo aukštaitiška šnekta
Kitaip skambėjo ir Panevėžio rajono Velžio bendruomenės namų folkloro kolektyvo „Gegužraibė“ (vadovė Virginija Stundžienė) aukštaitiška šnekta bei muzika. Jiems nenusileido Joniškio kultūros centro Maldenių filialo dainininkės (vadovė Emilija Kvedarienė) ir svečiai iš Radviliškio rajono: Baisogalos „Dainoriai“ (vadovė Stasė Anglickienė) ir Pociūnėlių „Garduva“ (vadovė Genovaitė Vorienė).
O Žagarės pagyvenusių ir neįgalių žmonių klubo „Švėtė“ kapela taip įsuko į šokių sūkurį, kad priminė vadovės Romos Stankienės pastebėjimą, jog kraunant šieną pastogėje, kai degina karštis ir žolės raižo, bado rankas ir kojas, užverda tikra „pekla“.
Šventės organizatorė Gražina Andrašiūnienė per pertraukėles tarp pasirodymų kvietė kolektyvų narius susirungti linksmosiose rungtyse: pasakyti vienas kitam kuo daugiau komplimentų, atsisėdus ant riešutų, atspėti, kiek jų ant kėdės padėta, užrišti kaklaryšį arba nupiešti šeimininkės portretą, kabant kitam dalyviui ant pečių žemyn galva.
Renginio dalyvius sveikino rajono vicemerė Vaida Aleknavičienė ir laikinai einanti Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjos pareigas Erika Šivickaitė.
Kultūros namų fojė veikė šviesaus atminimo vietos gyventojos Genovaitės Katilienės rankdarbių ir piešinių paroda.
Autorės nuotr.
DALGIS: Gediminas Andrašiūnas (centre) dalgį papustęs šienapjūtei, pakvietė ir talkininkus.
SKAMBUMAS: Skambiais balsais kultūros namų sienas drebino Skaistgirio folkloro kolektyvas.
SVEČIAI: Groja ir dainuoja svečiai iš Baisogalos (Radviliškio rajonas) – kolektyvas „Dainoriai“.
SUTIKIMAS: Svečius pasitinka Mortelė – kultūros darbuotoja Gražina Andrašiūnienė.
BAŽNYČIA: Šviesaus atminimo Genovaitės Katilienės parodoje – ir jos piešta Joniškio bažnyčia.