
Naujausios
PAPRASTOS ISTORIJOS
Zoselė nebeužeis
Nijolė SAIMININKIENĖ
Zoselė ir Jadziūnė – senos vaikystės draugės. Augo kaimynystėj, mokėsi kartu, vyrus tame pačiame kaime susirado, o kai abi našlėmis liko, tai ir visai supanašėjo. Kaip seserys gyveno kaimynystėj.
Buvo tik vienas dalykas, kuris jas skyrė: Zoselė mylėjo kates ir visada porelę jų turėjo. O pas Jadziūnę katės neužsibūdavo: tai kažko apsiėdusios nugaišdavo, tai po mašina pakliūdavo, tai šiaip – tiesiog dingdavo iš kiemo.
Visą gyvenimą Zoselė, jei tik buvo reikalas, iš savo kačių vados kelis katinukus kam nors atiduodavo, nes Zoselės katinai buvo paklausūs ir žinomi kaip švarūs, drausmingi ir labai peliauni.
Kodėl jie pasikeisdavo, pakliuvę pas Jadziūnę – paslaptis. Pabuvę kelias savaites, jie pradėdavo kniaukti naktimis, darže lysves iškapstydavo, vištukus daigodavo ir net amžinatilsį Jadziūnės vyrui Vaciui į batus privarydavo, jei tas įkaušęs namo grįždavo.
Šitaip nedorai pragyvenę pas Jadziūnę kokius porą metų, tie katinai kokiu nors būdu apleisdavo Jadziūnės kiemą, taigi tekdavo pas Zoselę užsiprašyti mažiukų iš naujos vados. Ir taip bene penkias dešimtis metų.
Štai ir šį pavasarį – pradžioj, savaitę pragulinėjęs, nugaišo Rainis, paskui ir Murkę rado nudaužtą ant kelio. Atidūsavo Jadziūnė savo katinų, pakasė giliai po obelim, ir pasuko link Zoselės naujų užsiprašyti.
Zoselė sutiko atrinkti gražiausius, kai tik jos Marcelė (Zoselė savo katinams žmonių vardus duodavo) atsives. Jau labai stora Marcelė gulėjo čia pat, ant suolo galo, ir pritariamai murkė.
Iš naujos vados Zoselė Jadziūnei atrinko trispalvę katytę ir rainą katinuką. Marcelė, su mažyliais įguldyta į pintą krepšį, prisimerkus žindė katukus ir buvo labai patenkinta, kai Bolius (toks katino vardas) įsliuokdavo į krepšį ir susirangydavo jai už nugaros.
Ir atsitik tu man taip, kad kai tik katukai ūgtelėjo ir be motinos katės galėjo puikiausiai apsieiti, Jadziūnei pradėjo rastis visokių reikalų. Pirmiausia, porai savaičių išvažiavo į miestą pas dukrą, nes toji su vyru Turkijon atostogaut išvyko, o vaikus paliko namie.
Po to Jadziūnė ilgai slaugė susirgusią savo seserį kitam Lietuvos gale, taigi vėl katinų perėmimą teko atidėti. Paskui pati išvažiavo pailsėt pas sūnų į pajūrį, kur daugiau paskui anūkus lakstė, negu pajūryje gulinėjo.
Galiausiai sulaukus, kol Jadziūnė iš visų kelionių grįš, jau vasarai į pabaigą persiritus, Zoselė neteko kantrybės ir nuėjo pas Jadziūnę bartis, kam ši katinukų užsiprašė, o nepasiima. Keturi katinai kieme – jau daugoka.
Jadziūnė virė avietes. Langas buvo praviras, todėl širšės, užjutusios verdamos uogienės kvapą, nors ir vaikomos balta pašluoste, vis aplink Jadziūnės galvą birbino. Jadziūnė jas pašluoste pliaukšt, tos atšoka oru į šoną, ir vėl atgal – tai prie šaukšto, tai prie stiklainio. Galiausiai viena primušta cvaktelėjo Jadziūnei į ranką.
Tik spėjo Jadziūnė ištraukti iš rankos geluonį, kai ant slenksčio Zoselė bestovinti. Pikta, rimtam pokalbiui nusiteikus.
Jadziūnė puldinėja sugelta ranka, o Zoselė nuo slenksčio be įžangų pila, kad ši jau visai prarado gėdą: katinų užsiprašo, o kai ateina laikas pasiimti, tai ir akių neberodo. „Slepies, ar ką? O gal persigalvojai? Tai taip ir sakyt reikėjo, gal kam įsiūlius būčiau, o dabar kur tokius, jau beveik užaugusius, bedėsiu? Jau tolimam kieme sunkiai bepripras...“
Jadziūnė, spausdama tvinkčiojančią ranką, skolinga neliko: „Ot svarbumas, Jėzusmarja... Katinai nepaimti... Taigi jau patys pas mane per tvorą landžioja. Gal su baldakimu turiu aš jų ateit parsinešti? Grūsk per tvorą, ir baigta.“
Zoselei net amą užtraukė nuo tokio atsakymo. „Tai kaip tu gali šitaip? Čia juk gyvas padarėlis, skaityk, nuo tėvo-motinos atplėšiamas. Manai, kad katinas, tai jausmų neturi? Per tvorą...Tave taip per tvorą iškištų, kaip jaustumeis?“
Jadziūnė įsisprendė vidury virtuvės ir rėžė, nerinkdama žodių: „Tu manęs su kate nelygink. Tai tu, savo vaikų nesulaukus, su katėm kaip su vaikais visa amžių bobutuojies. O man Dievas nepagailėjo ir vaikų net porą davė, taip kad labai gerai žinau, kur katino, o kur žmogaus vieta.“
Čia Zoselė pasijuto kaip šaltu vandeniu perpilta. Nuleido galvą, įkvėpė oro ir pasakė: „Tai, žinok, tada viskas tuom ir pasakyta. Tu gyvenk su savo vaikais, aš su savo katinais. Ir kad į mano kiemą kojos nebekeltum, supratai?“
„Eik tik, eik, lakink savo kates...Labai čia man reikia...“ – nusisuko Jadziūnė ir įmerkė tvinksinčią ranką į kibirą su šaltu vandeniu.
Zoselė išėjo. Kaip žadėjo, taip ir padarė: visus keturis katinus prižiūrėjo. O Jadziūnė, kelis kartus per tvorą žvilgtelėjusi į draugės kiemą, nutarė nesižeminti, nekalbinti ir net nesisveikinti.
„Pamanyk, atsirado... Pamokys, matai... Ji už mane keturiais mėnesiais jaunesnė. Tai ji turi ateit ir atsiprašyt, kam mane taip įžeidė. Aš tai jau tikrai neisiu“, – galvojo sau Jadziūnė, ir net „labas“ susitikusi gatvėj Zoselei nebesakė.
Taip atėjo žiema. Vakarais Zoselės kieme nuo langų nudrykdavo ilgi šviesos ruožai, tarsi kviesdami Jadziūnę nepasididžiuoti ir užsukti arbatos. Tokie patys ir nuo Jadziūnės langų nudrykdavo. Ir Jadziūnė pagalvodavo, o gal šiandien Zoselė ims ir užeis? Gal ne arbatos, gal druskos ar degtukų pasiskolint. Dažnai net tyčia durų neužrakindavo.
Bet Zoselė nėjo. Ir Jadziūnė nėjo.
Nuėjo tik tada, kai į Zoselės namus takelis eglišakiais pabarstytas buvo. Numirė Zoselė. Netrukus po Naujųjų užmigo ir nebeatsibudo.
Jadziūnė nupirko didelį vainiką, pastatė gale karsto, stovėjo ilgai, žiūrėjo į savo negyvą, nusmailėjusia nosele ir tokią pasikeitusią draugę, o mintyse vis atsiprašinėjo. „Atleisk man, Zosele, kad tada taip... Jau šitaip durnai tada pasakiau, kad nei žmogui, nei kunigui išpažinti... Aš juk taip net negalvojau niekada, čia per tą širšę, per jos geluonį viskas. Ar tikėjausi, kad išeisi taip negrįžtamai? Juk tiek laiko ir progų buvo vėl ateit, apsikabint... Dovanok, Zosele, už mano puikybę. Maniau, dar yra laiko, dar ateis diena, dar susieisim. O va kokioj dienoj susiėjom... Dovanok... Nors anam pasauly atleisk...“
Iš širdies verkdama, Jadziūnė ėjo paskui karstą visą kelią iki kapinaičių. Nejautė nei šalčio, nei vėjo, mintyse vis atleidimo melsdama. Tik nelengvėjo nei nuo tų atsiprašymų, nei nuo ašarų. Jau pavėluota.
Grįžusi namo rado ant laiptukų visus keturis Zoselės katinus. Atrakino namus, atidarė duris ir ištarė: „Na, marš į vidų, šalta... Eikit, eikit, pieno įpilsiu.“
Įsileidusi katinus, užsirakino duris iš vidaus. Zoselė jau nebeužeis.