
Naujausios
Gasčiūnai tapo 2017-ųjų mažąja kultūros sostine
Gasčiūnai (Joniškio rajonas) tapo 2017-ųjų metų Lietuvos mažąja kultūros sostine, atstovausiančia Šiaulių apskričiai. Iš viso šalyje bus dešimt tokių sostinių – po vieną iš kiekvienos apskrities.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Gasčiūnai prisistatyti veš spektaklį
Gasčiūnų kaimas – viena nuošalesnių rajono vietovių, tačiau ten vyksta aktyvus kultūrinis gyvenimas.
Asociacija „Gasčiūnų kaimo bendruomenė“ turi Amatų centrą autentiškame senoviniame name, kur vyksta įvairios edukacijos, pastaruoju metu aktyviai dirbama su keramikos dirbiniais. Kaime veikia muziejinė senų daiktų ekspozicija, organizuojamos teatrų šventės, sodybų apžiūros.
Bendruomenė yra prisidėjusi populiarinant Joniškio krašto turistines-piligrimines vietas. Jų pastangomis rengtas turistinis maršrutas „Paslaptingieji piligrimų takai“, besitęsiantis per Jakiškių–Maironių, Gasčiūnų, Kurmaičių, Kalnelio ir kitus rajono kaimus, aplankant bažnyčias ir koplyčias.
Mažosios Lietuvos kultūros sostinės vėliavą ir sertifikatą „Naisių vasaros“ festivalyje atsiėmęs asociacijos „Gasčiūnų kaimo bendruomenė“ pirmininkas Eligijus Dargis „Krašto žinioms" sakė, kad kitų metų programa po truputį dėliojama, tačiau, kol ji nebaigta, dar neskelbiama. Pirmasis bendras visų dešimties kitų metų mažųjų kultūros sostinių renginys vyks rugsėjo mėnesį Vilniuje, kur bendruomenės prisistatys.
„Mes vešime spektaklį, tačiau nenuspręsta, kurį. Turime iš ko rinktis“, – sakė E. Dargis.
Rinko pagal bendruomeniškumą, kultūrinį gyvenimą
Joniškio rajono kaimo bendruomenių sąjungos vadovė Rasa Birutytė pasakojo, kad mažąsias Lietuvos kultūros sostines atrinko Kultūros ministerija su Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga ir kultūros mecenatu Ramūnu Karbauskiu, kuris yra šių sostinių akcijos iniciatorius. „Apie mažosios kultūros sostinės rinkimus buvo informuotos visos 34 Joniškio rajono kaimo bendruomenčs, priklausančios Kaimo bendruomenių asociacijai. Pasiūlymą pristatyti asociacijos „Gasčiūnų kaimo bendruomenė“ kandidatūrą pateikė rajono kaimo bendruomenių asociacijos viena steigėjų Alfrida Kubeckienė. Daugiau kandidatūrų iš rajono teikta nebuvo“, – paaiškino R. Birutytė.
Lietuvos kaimo bendruomenių asociacijos pirmininkė Guoda Burokienė sakė, kad iš Šiaulių apskrities buvo pateikta ne viena ir ne dvi kandidatūros, tačiau atrankos komisija vertino vykdytus projektus, bendruomeniškumą ir kultūrinį gyvenimą, į kurį įsitraukia vietos žmonės. Tad šįkart sostinės estafetės, komisijos nuomone, labiausiai verti buvo Gasčiūnai.
Kartu su Gasčiūnais mažosios Lietuvos kultūros sostinės titulu ir atsakomybe 2017 metais dalinsis Palūšė (Ignalinos rajonas), Vabalninkai (Biržų rajonas), Paežeriai (Vilkaviškio rajonas), Vilyčiai (Pagėgių rajonas), Priekulė (Klaipėdos rajonas ), Punia (Alytaus rajonas), Ukrinai (Mažeikių rajonas), Raudondvaris (Kauno rajonas ), Labanoras (Švenčionių rajonas).
Asociacijos „Gasčiūnų kaimo bendruomenė“ nuotr.
ŠVENTĖS: Gasčiūnų amatų centro aplinkoje vyksta įvairios šventės.
SVEIKINIMAS: Asociacijos „Gasčiūnų kaimo bendruomenė“ pirmininką Eligijų Dargį, su seserimi Rima (pirma iš dešinės) Naisių festivalyje atsiėmusį Mažosios Lietuvos kultūros sostinės vėliavą ir sertifikatą, pasveikino Joniškio rajono savivaldybės tarybos narys Vytautas Pakatilius (kairėje) bei Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė E. Šivickaitė.