
Naujausios
Lauko dienoje – elitiniai limuzinai
Praėjusį penktadienį Kelmės rajone, Pakražančio seniūnijos Ūpainių kaime, Vytauto Barkausko ūkyje, surengta Lauko diena „Mėsinių galvijų auginimas“. Ši ūkio šaka žemdirbiams siūlyta kaip alternatyva pieno ūkiui, kuris dėl menkų žaliavos supirkimo kainų tampa nuostolingas.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Didžiulį pulką rajono ūkininkų ir Lauko dienos svečių limuzinų augintojo Vytauto Barkausko sodybos kieme pasitiko Pakražančio kultūros centro muzikantai.
Kieme pastatyta erdvi palapinė. Stalus atstoja aukšti šienainio ritiniai, kėdes – presuoto šieno gabalai. Šienu kvepiančioje patalpoje bus paminėtas Lietuvos žemės ūkio rūmų devyniasdešimtmetis ir išklausyti pranešimai apie mėsinių galvijų auginimą.
Netrukus pasirodo ir pats sodybos šeimininkas Vytautas Barkauskas, kaip ir dera fermeriui, užsidėjęs plačiabrylę skrybėlę. Trys žalų limuzinų bandos parvarytos arčiau namų, kad Lauko dienos dalyviams paprasčiau jas būtų apžiūrėti.
Limuzinus ūkininkas pradėjo auginti prieš 18 metų. Pirmieji gyvuliai parvežti iš Vokietijos. Dabar jo ūkyje – 51 elitinės veislės limuzinas su kilmės dokumentais. Veislinius gyvulius ūkininkas perka Vokietijos ir Prancūzijos aukcionuose. Kainos siekia nuo 5 000 eurų. Ne aukcione Vokietijoje limuzinų veislės gyvulį galima nupirkti už 2 800 eurų, Prancūzijoje – už 3 500 eurų.
Iš viso Vytauto Barkausko ūkyje per 200 galvijų. Jie suskirstyti į tris bandas. Daugiau plėstis ūkininkas neketina, nes reikėtų statyti dar vieną fermą.
Kaip vėliau sakys Žemės ūkio ministerijos vertintojas Alvydas Pečiulaitis, tai stipri motininė banda iš vokiškos, prancūziškos ir airiškos genetinės medžiagos. Iš V. Barkausko veislei gyvulius perka ir kiti rajono ūkininkai, laipsniškai pereinantys nuo pieno ūkio prie mėsinių galvijų auginimo. Lauko dienoje dalyvavę pirkėjai džiaugėsi, jog pasisekė nusipirkti galvijų. Ūkininkas sąžiningai atrinko pačius tinkamiausius.
Tris karves ir porą bulių ūkininkas pardavė veislei į Šveicariją. Tačiau dažniausiai šveicarai perka limuzinų mėsą.
Praėjusiais metais V. Barkauskas Šveicarijos restoranams pardavė 9 160 kilogramų limuzinų mėsos. Šveicarai perka tik pačią geriausią skerdieną. Pavyzdžiui, šonkauliai lieka Lietuvoje. Brangiausiai moka už telyčių ir kastruotų buliukų mėsą. Nekastruotų bulių skerdieną tenka parduoti pigiau.
Lietuviai marmurine vadinamos cholesterolio beveik neturinčios limuzinų mėsos neįperka. Jos kilogramas kainuotų apie 6 eurus. Ūkininkai iš mėsos perdirbėjų girdėję, jog Lietuvos vartotojams lieka tik senos karvės, o parduodant skerdieną – ta gyvulio dalis, kurios neperka užsieniečiai.
Turtingoms šalims visada reikės geros, kokybiškos mėsos.
„Jei perdirbėjai žemdirbius dar labiau spaus, mėsiniai galvijai yra alternatyvi veikla“, – į Lauko dieną susirinkusiems rajono ūkininkams sakė Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.
Jis dėkojo piketo prie Žemės ūkio ministerijos dalyviams. Protesto akcijos davė rezultatų. Tiesioginės išmokos už hektarą pasėlių išaugo nuo 144 iki 196 eurų. Tačiau Europos vidurkio dar nepasiekta. Todėl Lietuvos žemdirbiai patiria iškreiptas konkurencines sąlygas.
Didžiausia klaida, pasak A. Stančiko, padaryta 2008 metais, kai buvo panaikintos pieno kvotos. Dabar pieno superkama 6 procentais daugiau, negu reikia. Perdirbėjai ir prekybininkai naudojasi ta situacija ir mažina žaliavos kainas.
„Vartotojui pieno produktų kainos sumažėjo 1–2 procentais, o žaliavos kaina krito perpus. Kur dingsta pinigai?“ – klausė Žemės ūkio rūmų pirmininkas.
Jo nuomone, reikalingas kainų reguliavimas. Geras pavyzdys ir kooperacija. Kur išvystyta kooperacija, kooperatyvai kompensuoja ūkininkų patirtus nuostolius.
Lietuvoje kooperacija – silpna. O Europos Sąjunga nenori kompensuoti Lietuvos žemdirbiams dėl Rusijos embargo patirtų nuostolių. Mažesnes išmokas gaunančios naujos Europos Sąjungos šalys turėtų vienytis ir kovoti dėl nevienodų konkurencinių sąlygų.
Žemės ūkio ministerijos vertintojas Alvydas Pečiulaitis patarė mėsinius galvijus apsisprendusiems auginti ūkininkams negailėti pinigų veisliniams gyvuliams. Kartais ūkininkai veislinį buliuką iš Lietuvos ūkių nuperka ir už 1 000 eurų. Tačiau jis nevertintas, neturi kilmės dokumentų. Po penkerių metų atsiranda prieauglio. Jį teks parduoti pigiau, nes taip pat bus nevertintas ir be dokumentų.
„Geriau iš pradžių įsigyti mažiau galvijų, bet kokybiškesnių. Vėliau investicija atsipirks su kaupu,– sakė A. Pečiulaitis. – Pirkti veislinį gyvulį be dokumentų tas pats, kas be dokumentų pirktum automobilį.“
Vertinamos motinos ir buliukai iki 18 mėnesių. Normalus veislinis gyvulys per parą turi priaugti daugiau kaip kilogramą, maždaug 1,3–1,5 kilogramo.
Auginant mėsinius galvijus, būtina juos sverti. Jauniklio prieaugis parodo, kiek pieno jam atiduoda motina. Jeigu jis grynaveislis ir menkai auga, reikia brokuoti motiną.
Mėsinių galvijų augintojai, kaip ir pieno ūkiai, nėra apsaugoti nuo apsukruolių supirkėjų, kurie kartais galbūt užsiima net perpardavinėjimu. Pavyzdžiui, šveicarai už gyvo svorio kilogramą moka po 3,26 euro, lietuviai – tik po 2,40 euro.
„Kaip manote, kodėl perdirbėjai reiškia pretenzijas dėl mažėjančių išmokų žemdirbiams už gyvulius? Todėl, kad žemdirbių išmokas jie įsikalkuliuoja į savo pelną, ūkininkams siūlydami mažesnes supirkimo kainas, – sakė A. Pečiulaitis. – Ūkininkas, 18 mėnesių auginęs gyvulį, neturi jo parduoti už tokią kainą, kad supirkėjas plotų rankomis dėl gero pirkinio. Todėl nepatartina parduoti gyvo gyvulio. Naudingiau parduoti skerdieną.“
A. Pečiulaitis Lauko dienos dalyviams parodė ūkininko V. Barkausko bandą. Pakomentavo į ką atkreipti dėmesį, kad įsitikintum, jog galvijas iš tiesų bus produktyvus.
Žemės ūkio rūmų atstovas Kelmės rajone Albertas Mackevičius, Žemės ūkio skyriaus vedėjas Juozas Rimkus ir kiti Savivaldybės atstovai pasveikino Žemės ūkio rūmų pirmininką su 48 žemdirbių interesus ginančias organizacijas jungiančių rūmų 90-mečiu.
Apžiūrėję ūkininko V. Barkausko bandas Lauko dienos dalyviai buvo vaišinami limuzinų mėsos troškiniu su daržovėmis.
Autorės nuotr.
ŪKININKAS: Ūpainių kaimo ūkininkas Vytautas Barkauskas, iš pradžių turėjęs mišrų ūkį, susikoncentravo į mėsinių galvijų limuzinų veisimą ir auginimą mėsai.
ALTERNATYVA: Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas (dešinėje) Lauko dienoje žemdirbiams siūlė alternatyvą pieno ūkiui – mėsinių galvijų auginimą. Šalia ūkininkas Vytautas Barkauskas ir Žemės ūkio rūmų savivaldos organizatorius Kelmės rajone Albertas Mackevičius.
BANDA: Per keliolika metų suformuota puiki limuzinų banda.
KOMENTARAI: Žemės ūkio ministerijos vertintojas Alvydas Pečiulaitis Lauko dienos dalyviams pasakojo, kaip turi atrodyti gero įmitimo mėsiniai galvijai, į ką atkreipti dėmesį perkant gyvulį veislei ir mėsai.
PIETŪS: Mažylis limuzinas pietauja.
PAVOJUS: Pamatęs daug žmonių bulius be perstojo baubė.
SUSIPAŽINIMAS: Pulkas Lauko dienos dalyvių apžiūrėjo ūkininko Vytauto Barkausko limuzinų bandas.