
Naujausios
Dviračiais aplankė rajono bažnyčias
Radviliškiečių rengiamas tradicinis dviračių žygis šiemet vingiavo bažnyčių keliu. Tokia Valstybės dienai skirta išvyka surengta šeštą kartą.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Sumanymas – aplankyti rajono bažnyčias
Kaip jau tapo įprasta, dviračių sporto mėgėjai ir šiemet lietuviams svarbiai Mindaugo karūnavimo dienai paskyrė dviejų dienų žygį.
Dvejus metus iš eilės žygeiviai keliavo žymiausių rajono vėjo malūnų keliu, vėlesniais metais aplankė žymiausius dvarus, piliakalnius ir mitologinius akmenis, o šiemet išsirengė į žygį Paveldosaugos skyriaus pasiūlytu maršrutu – iš 17 rajone esančių bažnyčių apvažiavo 11.
Apie 40 įvairaus amžiaus dviratininkų kaip visada rinkosi prie Radviliškio kultūros centro, kuris taip pat yra vienas iš žygio organizatorių.
Nebe pirmus metus į žygį išsirengiantys keliautojai jau žinojo, jog ir šiemet jie iškeliaus ne tuščiomis.
Organizatoriai tradiciškai pasirūpino lankstinukais, kuriuose – lyg ant delno visas žygio maršrutas, ženkleliais, o į kelionę pasiėmė ir organizatorių parūpinto mineralinio vandens.
Žygeivius nebe pirmus metus išlydintis VĮ „Šiaulių regiono keliai“ saugaus eismo vyresnysis specialistas Antanas Vaidonavičius ir šįkart ne tik palinkėjo saugaus kelio, bet ir padovanojo žygeiviams šviesą atspindinčių liemenių.
Šiemet žygeiviams sėkmės linkėjo ir Radviliškio parapijos klebonas Tadas Rudys, pats pirmasis pasitikęs smalsius dviratininkus prie pirmojo žygio objekto – Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios, zakristijoje aprodęs šv. mišių ritualui reikalingas priemones.
Žygio organizatorius, Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vytautas Simelis papasakojo žygeiviams 1876 metais statytos varpinės istoriją. Visi norintys galėjo siaurais varpinės laipteliais užlipti iki pat viršaus, apžiūrėti ten laikomas bažnytines relikvijas.
Numynė 130 kilometrų
Iš 17 rajono bažnyčių 5 yra įtrauktos į Lietuvos nekilnojamųjų kultūros vertybių registro statinių kompleksų sąrašą. Joms yra suteikti saugomi ir registriniai statusai.
Bažnyčios išsiskiria savo architektūriniais stiliais: liaudies architektūros, klasicizmo, neogotikos, romantizmo, istorizmo ir kitais.
Pasak V. Simelio, svarbu paminėti, kad iš Lietuvoje išlikusių 265 medinių bažnyčių Radviliškio krašte yra 4. Visos kitos pastatytos iš akmenų, plytų, mūro.
Visose žygeivių aplankytose rajono bažnyčiose keliautojus sutiko dvasininkai, jie suteikė įdomių žinių ne tik apie statinius, bet ir supažindino su statinių istorija, bažnyčiose dirbusiais kunigais, aprodė patalpas, kurios įprastai nėra prieinamos paprastiems lankytojams.
Seniūnijose, pro kurias važiavo dviratininkų grupė, juos su savo programa, vaišėmis pasitikdavo kaimo bendruomenės.
Gražus šeštadienio vakaras irgi nebuvo skirtas pasyviam poilsiui – į skirtingas komandas susiskirstę žygeiviai turėjo įvykdyti įvairias užduotis, pakovoti, kad pelnytų įvairias nominacijas.
Pavargę, bet nepraradę geros nuotaikos, nesugadinę dviračių ir sveiki žygeiviai sekmadienį finišavo prie starto vietos – Radviliškio kultūros centro, kur buvo iškilmingai sutikti.
Žygio vadovas V. Simelis džiaugėsi, kad kelionė buvo sėkminga – be traumų ir sveikatos problemų, kad visi žygeiviai pasiekė finišą.
Iš viso dviratininkai numynė apie 130 kilometrų.
Žygių organizatorius neatskleidė paslapties, ar kitąmet ir vėl bus rengiamas panašus žygis, tik juokavo, jog jau daugelis svarbių paveldosaugai vietų yra apkeliauta.
Autorės nuotr.
STARTAS: Minti pedalus bažnyčių keliu pasiryžo apie keturias dešimtis dviračių sporto entuziastų.
VARPAS: Prie Radviliškio bažnyčios stovintis senasis varpas pagamintas 1866 metais. Su jo istorija supažindino žygio vadovas, rajono Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vytautas Simelis (priekyje).
VARPINĖ: Žygeiviai – šalia du kartus degusios ir 1985 metais atstatytos Radviliškio bažnyčios medinės varpinės.
RELIKVIJOS: Senojoje Radviliškio bažnyčios varpinėje galima pamatyti bažnytinių relikvijų.