
Naujausios
Jono Marcinkevičiaus premija – tituluotam kraštiečiui
Tradicinė kraštiečio rašytojo Jono Marcinkevičiaus literatūrinė premija šiemet atiteko buvusiam radviliškiečiui, įvairių literatūrinių premijų laureatui Vladui Kalvaičiui.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Premija – už knygą apie tremtį
Kasmetinė, nuo 2004 metų skiriama Jono Marcinkevičiaus literatūrinė premija šiemet paskirta 87 metų rašytojui, poetui, prozininkui, satyrikui, daugelio knygų autoriui Vladui Kalvaičiui, gimusiam ir augusiam Radviliškyje iki pat ištrėmimo į Sibiro lagerius.
Radviliškio viešojoje bibliotekoje surengtos premijos įteikimo iškilmės vyko kitą dieną po nominanto gimtadienio, tad raštytojas buvo sveikinamas su dviguba švente.
Premija V. Kalvaičiui paskirta už 2011 metais išleistą romaną „Sustiprinto režimo barakas“. Nominantui įteiktas literatūrinės premijos pažymėjimas, užrišta atminimo juosta.
Autorių ir jo apdovanotąjį romaną pristatė kraštietis, poetas, publicistas, literatūrinės Jurgio Buitkaus premijos laureatas, kraštotyrininkas Aleksandras Šidlauskas, vadovavęs vertinimo komisijai.
A. Šidlauskas stebėjosi V. Kalvaičio sugebėjimu atmintyje išsaugoti ir literatūriškai perteikti tiek atsiminimų, pavardžių, datų ir socialistinio lagerio vaizdų. Rašytoją stebino ir tai, kad apie baisius lageriuose praleistus metus kalbama be pykčio, pagiežos ir keršto, o tik faktais.
Vertintojas V. Kalvaičio knygą „Sustiprinto režimo barakas“ sugretino su šalyje ir užsienyje žinoma Dalios Grinkevičiūtės knyga apie tremtį – „Lietuviai prie Laptevo jūros“.
Daugelio premijų laureatas
Kelmės rajone, Tytuvėnuose, šiuo metu gyvenančio V. Kalvaičio novelių romanas „Sustiprinto režimo barakas“, jo paties vadinamas SRB, yra apdovanotas ir kitomis premijomis – Žemaitės, Liudo Dovydėno bei „Varpų“ literatūrinėmis premijomis. Šiemet V. Kalvaitis tapo ir Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu. Jo apdovanojimų bagaže – ir kitos garbingos nominacijos.
V. Kalvaičio kūryba ir naujais rašytojo užmojais bei idėjomis džiaugėsi jį sveikinę Kelmės rajono literatų klubo „Vieversys“ prezidentas Viktoras Gulbinas, Kelmės viešosios bibliotekos direktorė Rita Grišienė, artimieji.
V. Gulbinas priminė, jog V. Kalvaitis jau yra Kelmės garbės pilietis ir pasiūlė: gal reikėtų šį titulą jam skirti ir Radviliškyje?
Su apdovanotąja knyga susirinkusiuosius supažindino Grinkiškio Jono Poderio gimnazijos lietuvių kalbos mokytojas ekspertas Klemas Indrėkus.
Daugybės gražių žodžių sulaukęs nominantas prašė visų nedaugžodžiauti ir sakė esąs iki sielos gelmių sujaudintas ir sugraudintas, nes ši premija jam – pati reikšmingiausia.
Visiems už premiją padėkojęs nominantas pacitavo ištrauką iš savo novelių romano ir prisipažino, jog tai ne paskutinis jo parašytas kūrinys, kad jis ir toliau rikiuoja mintis kitam kūriniui.
Nauji konkurso reikalavimai
Jono Marcinkevičiaus literatūrinė premija šiemet buvo skiriama pagal naujus nuostatus.
Rajono Savivaldybės įsteigta literatūrinė premija dabar skiriama už geriausią kraštiečio autoriaus arba kito autoriaus Radviliškio krašto tematika išleistą prozos knygą.
Konkurse gali dalyvauti nuostatų reikalavimus atitinkantys autoriai, kurių konkursui pateiktos prozos knygos yra išleistos ne anksčiau nei prieš penkerius metus.
Laureatui skiriama 500 eurų premija.
Renginio dalyvius lyriškai atliekamais saksofono kūriniais džiugino Radviliškio vaikų muzikos mokyklos saksofono mokytojas Donatas Baltutis.
Bibliotekoje buvo galima apžiūrėti ir V. Kalvaičio leidinių parodą, susipažinti su Jono Marcinkevičiaus premijos laureatų sąrašu.
Autorės nuotr.
LAUREATAS: Radviliškyje gimęs ir augęs rašytojas, poetas, satyrikas Vladas Kalvaitis tapo Jono Marcinkevičiaus premijos laureatu.
KŪRYBA: Vlado Kalvaičio kūrinių lobyne – ne vienas prozos ir poezijos kūrinys.
APDOVANOJIMAI: 2011 metais išleistas Vlado Kalvaičio romanas „Sustiprinto režimo barakas“ pelnė jau ne vieną literatūrinę premiją.