Savivaldybės įmonės pelnu neapteko

Savivaldybės įmonės pelnu neapteko

Sa­vi­val­dy­bės įmo­nės pel­nu neap­te­ko

Kel­mės ra­jo­ne dir­ba pen­kios Sa­vi­val­dy­bės įmo­nės. Nors kai ku­rios gau­na do­ta­ci­jų iš biu­dže­to, Sa­vi­val­dy­bė pa­de­da gau­ti iš ban­kų pa­sko­las, lei­džia kel­ti kai­nas gy­ven­to­jams ir pa­de­da ki­tais bū­dais, įmo­nės ne­ga­li pa­si­gir­ti pel­nu. Apie tai kal­bė­ta ra­jo­no Ta­ry­bos po­sė­dy­je, nes bu­vo tvir­ti­na­mos Sa­vi­val­dy­bės bend­ro­vių ata­skai­tos.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Prak­tiš­kai – pel­nas, bu­hal­te­riš­kai – nuo­sto­lis

Vie­na di­džiau­sių Sa­vi­val­dy­bės įmo­nių Kel­mės vie­ti­nis ūkis už­sii­ma dau­gia­bu­čių na­mų ad­mi­nist­ra­vi­mu, at­lie­kų tvar­ky­mu, dau­gia­bu­čių at­nau­ji­ni­mo ad­mi­nist­ra­vi­mu, ke­lių ir sis­te­mų prie­žiū­ra bei re­mon­tu, žvy­ro ir smė­lio kar­je­rų eksp­loa­ta­vi­mu.

Per pa­sta­ruo­sius ke­le­rius me­tus bend­ro­vės pa­ja­mos išau­go. Pa­vyz­džiui, 2012 me­tais jos sie­kė 550 tūks­tan­čių eu­rų, 2015 me­tais – 800 tūks­tan­čių.

Per­nai bend­ro­vė ga­vo 46,7 tūks­tan­čio eu­rų pel­no. Ta­čiau dėl il­ga­lai­kio tur­to per­kai­na­vi­mo pa­tir­tas 58,7 tūks­tan­čio eu­rų nuo­sto­lis.

Bend­ro­vės di­rek­to­rius Dai­nius Po­po­vas tvir­ti­na, jog nė vie­na jų veik­los sri­tis nė­ra la­bai pel­nin­ga. Nau­din­giau­sia veik­la yra at­lie­kų su­rin­ki­mas ir rū­šia­vi­mas, ta­čiau sta­bi­liau­sios pa­ja­mos gau­na­mos iš dau­gia­bu­čių ad­mi­nist­ra­vi­mo ir ši­lu­mos punk­tų prie­žiū­ros. At­si­ra­dus nau­jai dau­gia­bu­čių ad­mi­nist­ra­vi­mo įmo­nei, Sa­vi­val­dy­bės bend­ro­vė pra­ra­do apie 6 tūks­tan­čius kvad­ra­ti­nių met­rų ad­mi­nist­ruo­ja­mo plo­to. Tai at­si­lie­pia jos pel­nui.

Kel­mės vie­ti­nia­me ūky­je dir­ba 48 žmo­nės. At­ly­gi­ni­mo vi­dur­kis – 484 eu­rai.

Kai ku­rie Ta­ry­bos na­riai ne­ga­lė­jo su­pras­ti, kaip pra­ktiš­kai tu­rė­da­ma pel­no bu­hal­te­riš­kai bend­ro­vė pa­ty­rė nuo­sto­lį. Klau­sė, ar bend­ro­vė­je ne per ma­žai ga­my­bos ir ne per daug biu­rok­ra­ti­jos.

Bend­ro­vės va­do­vui pa­reikš­ti prie­kaiš­tai dėl per­ne­lyg trum­pos tik ke­tu­rių la­pų ata­skai­tos, ku­rio­je trūks­ta bū­ti­niau­sios in­for­ma­ci­jos. „Di­de­lė bend­ro­vė. Ne­ma­žai žmo­nių dir­ba ad­mi­nist­ra­ci­jo­je ir ne­su­ge­bė­jo­te pa­reng­ti nor­ma­lios ata­skai­tos,“ – prie­kaiš­ta­vo Ta­ry­bos na­rys Vin­cas Met­ri­kis.

Ta­čiau ki­tas Ta­ry­bos na­rys Z. Ma­čer­nius di­rek­to­rių pa­gy­rė už ge­bė­ji­mą in­for­ma­ci­ją pa­teik­ti trum­pai.

In­ves­ti­ci­ja 200 tūks­tan­čių, pa­ja­mos 8 eu­rai

Apie 7415 klien­tų ap­tar­nau­jan­ti UAB „Kel­mės van­duo“ cent­ra­li­zuo­tai tie­kia­mu van­de­niu ap­rū­pi­na 79 pro­cen­tus ra­jo­no gy­ven­to­jų. Ta­čiau per­nai bend­ro­vės gry­na­sis pel­nas pa­ly­gin­ti su 2014 me­tais su­ma­žė­jo 9100 eu­rų.

Bend­ro­vė­je dir­ba 44 žmo­nės. Vi­du­ti­nis dar­bo už­mo­kes­tis 688 eu­rai.

UAB „Kel­mės van­duo“ bai­gė pro­jek­tą „Van­dens tie­ki­mo ir nuo­te­kų tvar­ky­mo inf­rast­ruk­tū­ros plėt­ra Kel­mės ra­jo­ne“. Nu­ties­ti van­den­tie­kio ir ka­na­li­za­ci­jos tink­lai Už­ven­ty­je ir kai ku­rio­se Kel­mės mies­to gat­vė­se. Van­dens ge­ri­ni­mo įren­gi­niai pa­sta­ty­ti Šed­ba­ruo­se, pra­dė­ti sta­ty­ti Pet­ra­liš­kė­je. Pa­si­tel­kus moks­li­nin­kus, iš­spręs­ta van­dens ko­ky­bės pro­ble­ma Kra­žiuo­se.

Ta­čiau iš­plė­tus tink­lus, ne vi­si gy­ven­to­jai tu­ri fi­nan­si­nių ga­li­my­bių pri­si­jung­ti prie cent­ra­li­zuo­to van­dens tie­ki­mo ir nuo­te­kų tvar­ky­mo. To­kių, kaip tei­gia bend­ro­vės „Kel­mės van­duo“ di­rek­to­rius Bro­nius Pa­liu­lis, 4 pro­cen­tai. Di­rek­to­rius pa­tei­kė pa­vyz­dį, jog drau­ge su Lio­lių se­niū­ni­ja įgy­ven­di­no van­dent­var­kos pro­jek­tą Mai­ro­nių gy­ven­vie­tė­je. Grę­ži­nys ir tink­lų tie­si­mas kai­na­vo apie 200 tūks­tan­čių eu­rų. O pa­ja­mos šio­je gy­ven­vie­tė­je 7,9 eu­ro per mė­ne­sį.

Kai ku­rie Ta­ry­bos na­riai di­rek­to­riui prie­kaiš­ta­vo, jog Kel­mė­je, pri­va­čių na­mų gy­ve­na­muo­se kvar­ta­luo­se, per va­sa­ros karš­čius iš čiau­po van­duo bė­ga ma­ža čiukr­še­le. Neį­ma­no­ma nor­ma­liai nu­si­praus­ti.

Di­rek­to­rius at­sa­kė, jog gy­ven­to­jai, tik­riau­siai, lais­to dar­žus, to­dėl pri­trūks­ta van­dens.

Di­rek­to­riaus bend­ra­par­tie­čiai svar­biau­sią­ją ra­jo­no bend­ro­vę gy­rė kaip dir­ban­čią ūkiš­kiau­siai, pui­kiai be­si­tvar­kan­čią. Tik kar­tais nau­jiems pro­jek­tams pri­trūks­ta lė­šų.

Di­des­nės van­dent­var­kos plėt­ros di­rek­to­rius ir ne­pra­na­šau­ja. „Kai pra­dė­jau dirb­ti, ra­jo­ne bu­vo 43 tūks­tan­čiai gy­ven­to­jų, da­bar – vos 34 tūks­tan­čiai,“ – sa­kė jis.

So­cia­li­nė funk­ci­ja ar vers­las?

Kel­mės au­to­bu­sų par­ko pa­grin­di­niai klien­tai vy­res­nio am­žiaus žmo­nės ir mo­ki­niai. Atas­kai­tą pri­sta­ty­da­mas di­rek­to­rius Arū­nas But­kus tvir­ti­no, jog au­to­bu­sų par­kas at­lie­ka tik so­cia­li­nę funk­ci­ją.

Au­to­bu­sai va­žiuo­ja 21 marš­ru­tu, ta­čiau pel­nin­gi tik du – trys marš­ru­tai. Sta­bi­lų pel­ną duo­da tik vie­nas. Bend­ro­vė per­nai per­ve­žė 396 tūks­tan­čius ke­lei­vių. Di­džiau­sią jų da­lį su­da­ro mo­ki­niai, už ku­rių ke­lio­nes mo­ka Sa­vi­val­dy­bė. 2014 me­tais ke­lei­vių per­vež­ta 56 tūks­tan­čiais dau­giau. Mo­kyk­lo­se mo­kė­si dau­giau mo­ki­nių.

Bend­ro­vę gelbs­ti Sa­vi­val­dy­bės do­ta­ci­jos ir ke­lios ki­tos vers­lo rū­šys. Ji pre­kiau­ja naf­tos pro­duk­tais, nuo­mo­ja au­to­bu­sus, pa­tal­pas, sau­go­ja ba­ga­žą, re­mon­tuo­ja au­to­mo­bi­lius. To­dėl per­nai pa­vy­ko gau­ti 17517 eu­rų pel­no.

Iš su­kaup­tų apy­var­ti­nių lė­šų UAB „Kel­mės au­to­bu­sų par­kas“ pir­ko po­rą nau­do­tų au­to­bu­sų, nau­do­tą au­to­mo­bi­lį „Volks­wa­gen Pas­sat“, kom­piu­te­rių ir ki­tų kas­die­niam dar­bui rei­ka­lin­gų prie­mo­nių.

Sa­vi­val­dy­bė lai­da­vo imant il­ga­lai­kę pa­sko­lą iš ban­ko, kad ga­lė­tų įsi­gy­ti nors ir nau­do­tų, bet mo­der­nes­nių au­to­bu­sų.

Dau­gu­ma vai­ruo­to­jų ne tik vai­ruo­ja au­to­bu­sus, bet dar dir­ba ir kon­duk­to­riais bei au­to­šalt­kal­viais. Už tai gau­na 670 eu­rų, t.y. už res­pub­li­kos trans­por­to dar­buo­to­jų vi­dur­kį ma­žes­nį at­ly­gi­ni­mą. Bend­ro­vės di­rek­to­rius į ran­kas gau­na 1100 eu­rų.

Su­si­pa­ži­nę su A. But­kaus ata­skai­ta Ta­ry­bos na­riai prie­kaiš­ta­vo, jog bend­ro­vės au­to­mo­bi­lis „Volks­wa­gen Pas­sat“ be­veik vi­sus me­tus bu­vo ne­pa­žy­mė­tas.

Kel­mės au­to­bu­sų par­kas pri­klau­so bend­ro­vei „Li­na­va“. Ta­ry­bos na­riai klau­sė, kiek šiai aso­cia­ci­jai ten­ka mo­kė­ti ir ko­kia nau­da bend­ro­vei bū­nant aso­cia­ci­jos na­re. Di­rek­to­rius at­sa­kė, jog mo­ka po 120 eu­rų kas mė­ne­sį, už tai gau­na vi­są rei­kia­mą tei­si­nę pa­gal­bą.

Ki­lo dis­ku­si­ja dėl au­to­bu­sų ke­lei­vių ir vai­ruo­to­jų kont­ro­lės. Klaus­ta, ar Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja, ne­re­tai ski­rian­ti do­ta­ci­jas, vyk­do kont­ro­lę. Di­rek­to­rius at­kir­to, jog kont­ro­lę vyk­do jis pa­ts.

Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė paaiš­ki­no, jog Sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tai ana­li­zuo­ja pa­dė­tį. Tai ir yra sa­vo­tiš­ka kont­ro­lės for­ma.

Ta­ry­bos na­rys „vals­tie­tis“ G. Kark­le­lis ste­bė­jo­si, jog Sa­vi­val­dy­bė, iš biu­dže­to už mo­ki­nių pa­vė­žė­ji­mą ir leng­va­ti­nius bi­lie­tus su­mo­kan­ti per šim­tą tūks­tan­čių, ne­kont­ro­liuo­ja. Gal rei­kė­tų pa­žiū­rė­ti lanks­čiau? Da­lį marš­ru­tų ati­duo­ti pri­va­ti­nin­kams...

So­cial­de­mok­ra­tas Z. Ma­čer­nius tvir­ti­no, jog į kai ku­rias vie­to­ves au­to­bu­sai iš vi­so ne­va­žiuo­ja. „Gal ga­lė­tų va­žiuo­ti bent kar­tą per mė­ne­sį, kad au­to­mo­bi­lių ne­tu­rin­tys žmo­nės ga­lė­tų nu­va­žiuo­ti pas gy­dy­to­ją?“ – klau­sė.

Di­rek­to­rius pa­tei­kė Ko­lai­nių pa­vyz­dį. Esą žmo­nės pra­šė, kad bent kar­tą per sa­vai­tę au­to­bu­sas va­žiuo­tų į Už­ven­tį. Nusp­ręs­ta ve­žio­ti ke­lei­vius iš Ko­lai­nių į Už­ven­tį ir at­gal ket­vir­ta­die­niais, kai Už­ven­ty­je yra tur­gus. De­ja, va­žiuo­ja vie­nas ar­ba du ke­lei­viai.

Ki­ti Ta­ry­bos na­riai klau­sė, ar bend­ro­vės fi­nan­si­nės pa­dė­ties ne­pa­tai­sė su­ma­žė­ju­sios de­ga­lų kai­nos. A. But­kus at­sa­kė, jog bran­go de­ta­lės ir ap­tar­na­vi­mo pa­slau­gos.

Re­no­vuo­ti na­mai ma­ži­na bend­ro­vės pel­ną

UAB Kel­mės ši­lu­mos tink­lai tie­kia ši­lu­mą Ty­tu­vė­nų mies­to dau­gia­bu­čiams, pri­žiū­ri ši­lu­mos sis­te­mas, tei­kia du­šo ir pir­čių pa­slau­gas, nuo­mo­ja tur­tą.

Atas­kai­tą pa­tei­kęs bend­ro­vės di­rek­to­rius Sta­sys Ado­ma­vi­čius in­for­ma­vo, jog bend­ro­vė per­nai ga­vo 225 313 eu­rų pa­ja­mų, bet tu­rė­jo 226 487 eu­rus iš­lai­dų. Di­džiau­sia da­lis pa­ja­mų gau­na­ma iš dau­gia­bu­čių na­mų šil­dy­mo ir ši­lu­mos sis­te­mų prie­žiū­ros. Ka­dan­gi Ty­tu­vė­nuo­se re­no­vuo­ti du dau­gia­bu­čiai, su­ma­žė­jo ši­lu­mos po­rei­kis. Tai at­si­lie­pė bend­ro­vės pa­ja­moms. Be to, du dau­gia­bu­čius šil­do UAB „Li­tes­ko“ Kle­mės fi­lia­las, vie­nas ke­tur­bu­tis at­si­sa­kė cent­ra­li­zuo­to šil­dy­mo.

Pir­čių ir du­šų pa­slau­gos bend­ro­vei per­nai at­ne­šė 9178 eu­rų nuo­sto­lį. Pas­lau­go­mis pa­si­nau­do­jo tik 1939 klien­tai, 362 ma­žiau ne­gu 2014 me­tais.

Bend­ro­vė­je dir­ba 14 žmo­nių. Vi­du­ti­nis at­ly­gi­ni­mas – 516 eu­rų per mė­ne­sį. Žie­mą dar­bi­nin­kai rū­pi­na­si dau­gia­bu­čių šil­dy­mu, va­sa­rą ga­mi­na bio­ku­rą.

Ka­dan­gi įmo­nė pa­ty­rė nuo­sto­lių di­rek­to­rius sa­kė pra­šy­siąs tvir­tin­ti nau­jas ši­lu­mos kai­nas, nes jos ne­si­kei­tė jau pen­ke­ri me­tai.

Ar kny­gy­nas iš­liks?

Neil­gą ata­skai­tą pa­tei­ku­si lai­ki­nai kny­gy­no di­rek­to­rės pa­rei­gas ei­nan­ti Ind­rė Kak­nev­čiū­tė – Alek­nie­nė tei­gė, jog par­da­vi­mų pa­ja­mos 2015 me­tais bu­vo 154 tūks­tan­čiai 180 eu­rų. Kaip ir vi­sų Sa­vi­val­dy­bės įmo­nių, taip ir kny­gy­no eko­no­mi­nė si­tua­ci­ja pa­ly­gin­ti su 2014 me­tais pra­stė­jo. Par­da­vi­mai su­ma­žė­jo dau­giau kaip 4000 eu­rų. Įmo­nės pel­nas – tik 1262 eu­rai.

Ta­ry­bos na­rys Vin­cas Met­ri­kis pa­si­džiau­gė, jog ma­ža įmo­nė­lė Kel­mės kny­gy­nas, ku­rio­je nuo­lat kei­čia­si va­do­vai, dar su­ge­ba gau­ti pel­no. Pre­kiau­ja ne tik kny­go­mis, kan­ce­lia­ri­nė­mis pre­kė­mis, bet ir do­va­no­mis, su­ve­ny­rais, nors vie­tos pa­sta­te – ma­žo­ka.

Tuo tar­pu ta­ry­bos na­rys Pet­ras Rač­kaus­kas abe­jo­jo, ar kny­gy­nas iš­liks. Jei iš­liks tap­siąs naš­ta sa­vi­val­dy­bei. Jo nuo­mo­ne, įmo­nė tu­rė­tų dirb­ti ge­riau, plės­ti pre­kių asor­ti­men­tą. Esą, kai rei­kia do­va­nos, neį­ma­no­ma ras­ti net pa­veiks­lo.

Ta­ry­ba vi­sų Sa­vi­val­dy­bės įmo­nių ata­skai­toms di­des­niu ar ma­žes­niu skai­čiu­mi bal­sų pri­ta­rė.

Au­to­rės nuo­tr.

DI­REK­TO­RIAI: Sa­vi­val­dy­bės įmo­nių di­rek­to­riai: Ind­rė Kak­ne­vi­čiū­tė – Alek­nie­nė, Bro­nius Pa­liu­lis, Dai­nius Po­po­vas ir Arū­nas But­kus ne­ga­lė­jo pa­si­gir­ti pel­nin­ga veik­la. Vi­sų įmo­nių fi­nan­si­niai re­zul­ta­tai per­nai bu­vo pra­stes­ni ne­gu 2014 – ai­siais. Ar tam įta­kos ne­tu­rė­jo eu­ro įve­di­mas?