
Naujausios
Valdžios rezervatas nori išmesti žurnalistus ir kritikus
Radviliškio rajono savivaldybė sumanė pažaboti žiniasklaidą. Pasiūlyta, kad Tarybos komiteto posėdyje norintys dalyvauti asmenys, tarp jų ir žurnalistai, turėtų komitetui ne vėliau kaip prieš 1 darbo dieną (likus ne mažiau kaip 8 darbo valandoms) iki posėdžio pradžios pateikti raštišką prašymą. Leidimą duotų (arba ne) komiteto pirmininkas.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Pakeitimai – skubos tvarka
Radviliškio rajono savivaldybė sumanė politikų rankomis pažaboti žiniasklaidą – rajono Tarybai skubos tvarka, net nesvarsčius jo komitetuose, pateiktas svarstyti sprendimo projektas, kuriame numatyti apribojimai ir privatiems asmenims, ir žiniasklaidos priemonių atstovams.
Įsikišus Vyriausybės atstovo Šiaulių apskrityje tarnybai, šio klausimo svarstymas buvo atidėtas.
Bemaž visi siūlyti reglamento pakeitimai yra susiję su Tarybos komitetų darbu. Projekte siūlyta, kad komiteto posėdyje norintys dalyvauti asmenys, tarp jų ir žurnalistai, turėtų komitetui ne vėliau kaip prieš 1 darbo dieną (likus ne mažiau kaip 8 darbo valandoms) iki posėdžio pradžios pateikti raštišką prašymą dėl dalyvavimo posėdyje.
Su prašymu reikėtų pateikti ir dokumentą, patvirtinantį, kad atstovaujamas viešosios informacijos rengėjas ir (ar) skleidėjas yra įregistruotas Lietuvos Respublikos įstatymų tvarka bei dokumentą, patvirtinantį žurnalisto statusą.
Tarybos sprendimo projekte siūlyta, kad sprendimą dėl suinteresuotų asmenų dalyvavimo, techninių priemonių naudojimo, posėdžio tvarkos užtikrinimo bei poveikio priemonių taikymo priimtų komiteto pirmininkas ir jam dėl to net nereikėtų tartis su kitais komiteto nariais.
Projekte pirmininkui taip pat suteikta teisė nuspręsti, kiek suinteresuotų asmenų gali dalyvauti komiteto posėdyje. Kuo vadovaujantis būtų vykdoma tokia atranka, projekte nenurodyta.
Apynasrį žiniasklaidai sumanyta uždėti ir fiksuojant komiteto darbą. Numatyta, jog komiteto pirmininkas galės spręsti, leisti ar neleisti viešame komiteto posėdyje daryti garso ar vaizdo įrašus bei naudoti kitas technines priemones.
Komiteto posėdžiuose, pasak sprendimo projekto rengėjų, garso įrašas būtų daromas, tačiau jis nebūtų įtrauktas į Savivaldybės dokumentų apskaitą ir būtų tik pagalbinė priemonė komiteto sekretoriui rašant protokolą.
Tai yra, nei gyventojai, nei visuomenės informavimo priemonės šių įrašų pasiklausyti negalėtų, o patys tokius įrašus galėtų daryti tik pirmininkui leidus.
Projekte pateikta ir kitų žurnalistų darbui trukdančių ribojimų.
Į posėdį kvietė policiją
Šių reglamento pakeitimų Savivaldybei prireikė po įvykusio incidento Investicijų ir kaimo plėtros komiteto posėdyje.
Posėdžio metu į jį buvo iškviesti policijos pareigūnai, kuriems nurodyta išvesdinti posėdyje dalyvavusį ir garso bei vaizdo įrašą dariusį radviliškietį Marių Aleksiūną.
M. Aleksiūnas aktyviai domisi rajono Savivaldybės bei Tarybos veikla ir aktyviai reiškia savo poziciją įvairiais svarstomais klausimais, nurodo klaidas ir pažeidimus, kuriuos, jo manymu, daro valdantieji.
Iš posėdžio pareikalauta išvesdinti ir jame dalyvavusį žiniasklaidos atstovą – rajone leidžiamo savaitraščio leidėją ir verslininką.
Šio savaitraščio redakcija jau kreipėsi į Seimo kontrolierių, prašydama įvertinti, ar Savivaldybės atstovai bei Radviliškio rajono policijos pareigūnai nepažeidė Visuomenės informavimo įstatymo bei neviršijo įgaliojimų, apribodami teisę rinkti informaciją.
Kertasi su kitais įstatymais
Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje Asta Jasiūnienė domėjosi siūlomais reglamento pakeitimais ir papildymais bei patarusi Tarybai nepriimti jų skubos tvarka.
„Mums iškilo abejonių, ar priėmus tokį sprendimą, nebus pažeistas Visuomenės informavimo įstatymas ir teisė gauti informaciją iš valstybės ir Savivaldybės įstaigų dėl žurnalistų teisių suvaržymų.
Sprendimas buvo parengtas neatsižvelgus į šiuos įstatymus ir nesuderinus su jų nuostatomis. Todėl paprašėme, kad šis klausimas nebūtų svarstomas ir į pareikštas pastabas būtų atsižvelgta, nes projekte numatyti suvaržymai žiniasklaidai kertasi su kitais įstatymais.
Rengiant reglamento pataisas, reikėtų apgalvoti ir kitus aspektus – dėl kitų piliečių dalyvavimo posėdžiuose“, – sakė A. Jasiūnienė.
Viešinamos politikų nuodėmės
Žiniasklaida ne kartą yra viešinusi Radviliškio valdininkų, politikų ir jiems prijaučiančiųjų nuodėmes.
Buvusios ir dabartinės valdžios viršūnės – meras Antanas Čepononis, buvęs Administracijos direktorius Eugenijus Pranevičius – tebevarsto teismų duris. Teisiamųjų suole sėdi ir Radviliškio kultūros centrui vadovavęs Romualdas Juzukonis, buvę Tarybos nariai Aloyzas Juodis ir Gintaras Žilėnas.
Iš viso korupcijos skandalas įsukęs keliolika Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narių ir jiems prijaučiančiųjų. Teisiamiesiems pateikti kaltinimai korupcija, piktnaudžiavimu bendrininkų grupėje, dokumentų klastojimu, kitais teisės aktų pažeidimais.
Buvusiam Lizdeikos gimnazijos direktoriui Jonui Varkulevičiui teismas atėmė teisę dirbti pedagoginį darbą, kadangi jis nuteistas baudžiamojoje byloje už dokumentų klastojimą ir melagingą pranešimą teismui.
Martyno Ambrazo (ELTA) asociatyvi nuotr.
METODAI: Uždėti apynasrį kritiškai žiniasklaidai ir išstumti ją už durų – vienas iš labiausiai tobulėjančių valdžios darbo metodų.
Autorės nuotr.
LAISVĖ: Rajono Tarybai skubos tvarka siūlyta suvaržyti žiniasklaidos laisvę.