Parapijos 480-mečiui muziejuje atidaryta sakralinė ekspozicija

Parapijos 480-mečiui muziejuje atidaryta sakralinė ekspozicija

Pa­ra­pi­jos 480-me­čiui mu­zie­ju­je ati­da­ry­ta sak­ra­li­nė eks­po­zi­ci­ja

Jo­niš­kio is­to­ri­jos ir kul­tū­ros mu­zie­ju­je Jo­niš­kio pa­ra­pi­jos įkū­ri­mo 480 me­tų ir de­ka­na­to įstei­gi­mo 380 me­tų su­kak­čiai du­ris at­vė­rė nau­ja nuo­la­ti­nė eks­po­zi­ci­ja „Jo­niš­kio de­ka­na­to is­to­ri­ja ir sak­ra­li­nio pa­vel­do ver­ty­bės“, ku­rio­je ga­li­ma pa­ma­ty­ti dau­giau kaip 400 me­tų su­lau­ku­sią mal­dak­ny­gę, dai­li­nin­ko Ado­mo Var­no ta­py­tas Kry­žiaus ke­lio sto­tis, ki­tus ver­tin­gus eks­po­na­tus.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Kry­žiaus ke­lio sto­čių pa­veiks­lai

Nau­jo­jo­je eks­po­zi­ci­jo­je lan­ky­to­jus pir­miau­sia pa­si­tin­ka rau­do­nai da­žy­tų sie­nų fo­ne iš­ryš­kė­jan­tys Ado­mo Var­no ir ne­ži­no­mo XIX am­žiaus dai­li­nin­ko ta­py­ti Kry­žiaus ke­lio sto­čių pa­veiks­lai.

Mu­zie­ji­nin­kas Da­rius Vi­čas pri­mi­nė, kad šie pa­veiks­lai Jo­niš­kio baž­ny­čio­je ka­bė­jo iki XX am­žiaus sep­tin­to­jo de­šimt­me­čio.

Ado­mas Var­nas pa­ty­rė ne­ti­kė­tų gy­ve­ni­mo iš­šū­kių. Jam te­ko bėg­ti iš Lie­tu­vos nuo Ru­si­jos im­pe­ri­jos žan­da­rų, nes bu­vo pa­te­kęs į ne­ma­lo­nę dėl ak­ty­vaus da­ly­va­vi­mo kul­tū­ri­nia­me gy­ve­ni­me, suim­tas ir tar­dy­tas.

Be to, me­ni­nin­kas bu­vo ga­vęs šau­ki­mą į ca­ro ka­riuo­me­nę. Tad, su­si­klos­čius ne­pa­lan­kioms ap­lin­ky­bėms, jis pa­si­trau­kė į Len­ki­ją. Į Var­šu­vą jis at­vy­ko ti­kė­da­ma­sis su­ras­ti me­ni­nin­ką, de­ko­ra­vu­sį Jo­niš­kio baž­ny­čią. Jiems su­si­tik­ti ne­pa­vy­ko, bet A. Var­nas su­ra­do jo ko­le­gą ir pa­si­pra­šė ko­kio nors dar­bo. Šis pa­siū­lė ant skar­dos lakš­tų alie­ji­niais da­žais nu­ta­py­ti Kry­žiaus ke­lio sto­tis. Jau­na­sis me­ni­nin­kas ėmė­si šio iš­šū­kio, nors ir ne­tu­rė­jo pa­tir­ties. Ir tik nu­ta­pęs pa­veiks­lus bei lauk­da­mas vė­la­vu­sio už­mo­kes­čio su­ži­no­jo, kad dar­bus už­sa­kęs ku­ni­gas Liud­vi­kas Šiau­čiū­nas – jo gim­to­jo kraš­to Jo­niš­kio baž­ny­čios kle­bo­nas.

Su­lau­kęs už­mo­kes­čio,  A. Var­nas pa­ga­liau ga­lė­jo pra­dė­ti dai­lės stu­di­jas Kro­ku­vos me­no aka­de­mi­jo­je.

Pa­ra­pi­jos is­to­ri­ja ir li­tur­gi­niai reik­me­nys

Ki­ta da­lis eks­po­zi­ci­jos pa­sa­ko­ja Jo­niš­kio pa­ra­pi­jos is­to­ri­ją, ku­ri mi­ni jau 480 me­tų su­kak­tį. Pir­muo­ju ku­ni­gu pa­ra­pi­jo­je 1536 me­tais bu­vo pa­skir­tas Mor­kus Lianc­kis, o pir­mas Jo­niš­kio de­ka­na­to, įkur­to po šimt­me­čio, de­ka­nas – Kas­pa­ras Razmusavičius-Sputkinas (1627–1647 me­tai).

Ga­li­ma pa­va­rty­ti ne­ma­žai ku­ni­gų mon­sin­jo­ro Juo­za­po Do­bi­lai­čio ir Jo­no Marcinkaus-Tauronio nuo­trau­kų. Pas­ta­ra­sis ku­ni­gas neiš­ven­gė so­vie­tų rep­re­si­jų. Ta­len­tin­gas dva­si­nin­kas ra­šė li­te­ra­tū­ri­nius kū­ri­nius, iš­lei­do ke­le­tą dra­mų, pje­sių, va­do­vė­lių. 1937 me­tais jis iš­spaus­di­no an­ti­so­vie­ti­nę kny­gą „Mes alks­ta­me Die­vo“.

1953 me­tais Jo­nas Marcinkus-Tauronis bu­vo areš­tuo­tas ir nu­teis­tas 25-eriems me­tams pa­tai­sos dar­bų su tur­to kon­fis­ka­vi­mu. 1958 me­tais grį­žo iš trem­ties į Jo­niš­kį.

Eks­po­zi­ci­jo­je mi­ni­ma ir skau­di su­kak­tis – 1941 me­tais Rau­do­no­ji ar­mi­ja suė­mė ir nu­žu­dė Jo­niš­kio gim­na­zi­jos ka­pe­lio­ną ku­ni­gą Po­vi­lą Ra­ce­vi­čių ir zak­ris­ti­jo­ną Vla­dą Ka­se­lį. At­si­tik­ti­nu­mas, kad abu šie vy­rai bu­vo 33-ejų me­tų, kaip ir ant kry­žiaus mi­ręs Jė­zus Kris­tus.

Tarp eks­po­na­tų akį trau­kia ku­ni­gų rū­bai: ar­no­tai, stu­los, apei­gi­niai rin­ki­niai, len­ty­no­se po stik­lu ri­kiuo­ja­si ke­lių šim­tų me­tų se­nu­mo mal­dak­ny­gės, gies­my­nai. Se­niau­sia, iš­leis­ta 1737-aisiais, – iš de­ka­no Eduar­do Se­maš­kos ar­chy­vo.

Pa­sak mu­zie­ji­nin­ko Da­riaus Vi­čo, pir­mi­nė idė­ja bu­vo eks­po­zi­ci­ją reng­ti per dvi pa­tal­pas, nes tu­ri­ma kur kas dau­giau ką pa­ro­dy­ti: to pa­ties Ado­mo Var­no fo­tog­ra­fuo­tų kry­žių, res­tau­ruo­tų Skaist­gi­rio Kry­žiaus ke­lio skulp­tū­ri­nių kom­po­zi­ci­jų. Tai – atei­ties pla­nai. Kaip šmaikš­čiai pa­žymė­jo mu­zie­jaus di­re­ko­rė Ra­sa Ali­šaus­kie­nė, šią eks­po­zi­ci­ją ga­li­ma va­din­ti „pir­mu to­mu“.

Au­to­rės nuo­tr.

PA­VEIKS­LAI: Nau­jo­jo­je eks­po­zi­ci­jo­je lan­ky­to­jus pir­miau­sia pa­si­tin­ka rau­do­nai da­žy­tų sie­nų fo­ne iš­ryš­kė­jan­tys Ado­mo Var­no ir ne­ži­no­mo XIX am­žiaus dai­li­nin­ko ta­py­ti Kry­žiaus ke­lio sto­čių pa­veiks­lai.

EKS­PO­ZI­CI­JA: Vie­na eks­po­zi­ci­jos da­lis pa­sa­ko­ja Jo­niš­kio pa­ra­pi­jos, ku­ri mi­ni jau 480 me­tų su­kak­tį, is­to­ri­ją, čia eks­po­nuo­ja­mi ir li­tur­gi­niai rū­bai.

KNY­GOS: Len­ty­no­se po stik­lu ri­kiuo­ja­si XVI–XIX am­žiaus mal­dak­ny­gės, gies­my­nai.

PLA­NAI: Pa­sak mu­zie­ji­nin­ko Da­riaus Vi­čo, eks­po­zi­ci­ja bus ple­čia­ma, nes dar yra pa­kan­ka­mai ver­ty­bių, ku­rios ne­til­po.