
Naujausios
Parapijos 480-mečiui muziejuje atidaryta sakralinė ekspozicija
Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje Joniškio parapijos įkūrimo 480 metų ir dekanato įsteigimo 380 metų sukakčiai duris atvėrė nauja nuolatinė ekspozicija „Joniškio dekanato istorija ir sakralinio paveldo vertybės“, kurioje galima pamatyti daugiau kaip 400 metų sulaukusią maldaknygę, dailininko Adomo Varno tapytas Kryžiaus kelio stotis, kitus vertingus eksponatus.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Kryžiaus kelio stočių paveikslai
Naujojoje ekspozicijoje lankytojus pirmiausia pasitinka raudonai dažytų sienų fone išryškėjantys Adomo Varno ir nežinomo XIX amžiaus dailininko tapyti Kryžiaus kelio stočių paveikslai.
Muziejininkas Darius Vičas priminė, kad šie paveikslai Joniškio bažnyčioje kabėjo iki XX amžiaus septintojo dešimtmečio.
Adomas Varnas patyrė netikėtų gyvenimo iššūkių. Jam teko bėgti iš Lietuvos nuo Rusijos imperijos žandarų, nes buvo patekęs į nemalonę dėl aktyvaus dalyvavimo kultūriniame gyvenime, suimtas ir tardytas.
Be to, menininkas buvo gavęs šaukimą į caro kariuomenę. Tad, susiklosčius nepalankioms aplinkybėms, jis pasitraukė į Lenkiją. Į Varšuvą jis atvyko tikėdamasis surasti menininką, dekoravusį Joniškio bažnyčią. Jiems susitikti nepavyko, bet A. Varnas surado jo kolegą ir pasiprašė kokio nors darbo. Šis pasiūlė ant skardos lakštų aliejiniais dažais nutapyti Kryžiaus kelio stotis. Jaunasis menininkas ėmėsi šio iššūkio, nors ir neturėjo patirties. Ir tik nutapęs paveikslus bei laukdamas vėlavusio užmokesčio sužinojo, kad darbus užsakęs kunigas Liudvikas Šiaučiūnas – jo gimtojo krašto Joniškio bažnyčios klebonas.
Sulaukęs užmokesčio, A. Varnas pagaliau galėjo pradėti dailės studijas Krokuvos meno akademijoje.
Parapijos istorija ir liturginiai reikmenys
Kita dalis ekspozicijos pasakoja Joniškio parapijos istoriją, kuri mini jau 480 metų sukaktį. Pirmuoju kunigu parapijoje 1536 metais buvo paskirtas Morkus Lianckis, o pirmas Joniškio dekanato, įkurto po šimtmečio, dekanas – Kasparas Razmusavičius-Sputkinas (1627–1647 metai).
Galima pavartyti nemažai kunigų monsinjoro Juozapo Dobilaičio ir Jono Marcinkaus-Tauronio nuotraukų. Pastarasis kunigas neišvengė sovietų represijų. Talentingas dvasininkas rašė literatūrinius kūrinius, išleido keletą dramų, pjesių, vadovėlių. 1937 metais jis išspausdino antisovietinę knygą „Mes alkstame Dievo“.
1953 metais Jonas Marcinkus-Tauronis buvo areštuotas ir nuteistas 25-eriems metams pataisos darbų su turto konfiskavimu. 1958 metais grįžo iš tremties į Joniškį.
Ekspozicijoje minima ir skaudi sukaktis – 1941 metais Raudonoji armija suėmė ir nužudė Joniškio gimnazijos kapelioną kunigą Povilą Racevičių ir zakristijoną Vladą Kaselį. Atsitiktinumas, kad abu šie vyrai buvo 33-ejų metų, kaip ir ant kryžiaus miręs Jėzus Kristus.
Tarp eksponatų akį traukia kunigų rūbai: arnotai, stulos, apeiginiai rinkiniai, lentynose po stiklu rikiuojasi kelių šimtų metų senumo maldaknygės, giesmynai. Seniausia, išleista 1737-aisiais, – iš dekano Eduardo Semaškos archyvo.
Pasak muziejininko Dariaus Vičo, pirminė idėja buvo ekspoziciją rengti per dvi patalpas, nes turima kur kas daugiau ką parodyti: to paties Adomo Varno fotografuotų kryžių, restauruotų Skaistgirio Kryžiaus kelio skulptūrinių kompozicijų. Tai – ateities planai. Kaip šmaikščiai pažymėjo muziejaus direkorė Rasa Ališauskienė, šią ekspoziciją galima vadinti „pirmu tomu“.
Autorės nuotr.
PAVEIKSLAI: Naujojoje ekspozicijoje lankytojus pirmiausia pasitinka raudonai dažytų sienų fone išryškėjantys Adomo Varno ir nežinomo XIX amžiaus dailininko tapyti Kryžiaus kelio stočių paveikslai.
EKSPOZICIJA: Viena ekspozicijos dalis pasakoja Joniškio parapijos, kuri mini jau 480 metų sukaktį, istoriją, čia eksponuojami ir liturginiai rūbai.
KNYGOS: Lentynose po stiklu rikiuojasi XVI–XIX amžiaus maldaknygės, giesmynai.
PLANAI: Pasak muziejininko Dariaus Vičo, ekspozicija bus plečiama, nes dar yra pakankamai vertybių, kurios netilpo.