
Naujausios
SKAITYTOJAI KREIPIASI
Žąsims ir kalakutams turguje – ne vieta
Nuo gegužės pirmosios Kelmės turguje uždrausta prekiauti paukščiais, triušiais, kačiukais, šuniukais ir kitais gyvūnais. Mat, turgus neatitinka higienos sąlygų ir Gyvūnų gerovės įstatymo.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Turgus ar operacinė?
Į redakciją atėjęs kelmiškis skaitytojas klausė, kodėl Kelmės turguje neliko vištų, viščiukų, žąsų, žąsiukų – jokių paukščių. Negalima parduoti nei triušio, nei šuniuko ar kačiuko, nei kokio kito gyvūno.
„Kas sugalvojo tokią asilišką tvarką? – piktinosi skaitytojas. – Gal po pusmečio uždraus pardavinėti ir medų? Juk turgus tam ir yra, kad žmonės prekiautų. Jeigu neleidžia prekiauti turgaus prekėmis, kam tada iš viso reikalingas tugus?“
Nusivylęs, kad negali parduoti savo triušių, skambino skaitytojas iš vieno Liolių seniūnijos kaimo. Jo nuomone, apribojimai – tai dar vienas smulkaus kaimo verslo žlugdymo pavyzdys.
„Iš vienos pusės skatinama kurti kaimo verslus, iš kitos lyg apinasris uždedami kvaili biurokratiniai reikalavimai. Niekur užsieniuose tokių dalykų nėra. Daug paprasčiau žiūrima į higienos reikalavimus,"– stebėjosi skaitytojas.
Iš Šaukėnų seniūnijos kaimo skambinusi moteris pasakojo kiekvieną pavasarį atvažiuodavusi į turgų, nusipirkdavusi ką tik išperintų paukščių: vienadienių viščiukų, žąsiukų, per vasarą užsiaugindavusi.
Šiemet atvažiavusi į Kelmę ir paukščiukų neradusi. Moteris stebėjosi, jog iš turgaus atimamas jo išskirtinis požymis – galimybė prekiauti savo užaugintu ar išperintu paukščiuku, triušiu, nereikalingais kačiukais ar šuniukais.
„Juk į „Maximą“ nenuneši parduoti gyvos žąsies ar vištos ir pirkti ten tokių dalykų nerasi. Tegu pristato ir šimtą maximų – ten nebus to, ką gali rasti turguje. Jeigu kam nepatinka, kaip padėtas ar kokios spalvos, pavyzdžiui, sūris, tegu neperka. O jeigu vieną sykį apsigaus, daugiau iš to pardavėjo nepirks. Man visai patikdavo, kai mašinų bagažinėse kriuksėdavo paršiukai, vieną karvę turintis kaimo žmogus prisidurdavo kelis litus parduodamas veršelį. Juk turgus – ne operacinė, kad čia turi būti sterili aplinka.
Dabar turgus prilygs prekybos centrui. Ir prekės panašios kaip prekybos centre.
Greitai įeisime ir rasime čia tik sendaikčius. Kažin, ar tie seni, dulkių prisikaupę daiktai niekaip neveikia maisto produktų?“ – dvejojo skaitytoja.
Sugriežtinta tvarka
Kelmės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Arūnas Vileikis „Kelmės kraštui“ paaiškino, jog nuo šių metų gegužės pirmosios sugriežtinti prekybos naminiais gyvūnais reikalavimai.
Kelmės miesto prekyvietė nepritaikyta prekiauti gyvūnais. Prekyvietėje turėtų būti atskira erdvė būtent gyvūnams. Nuo jos iki prekiautojų maisto produktais turėtų būti ne mažesnis kaip 50 metrų atstumas. Prekiautojams gyvūnais turėtų būti atskiras įvažiavimas. Prie įvažiavimo padėti dezinfekciniai kilimėliai.
Gyvūnams turėtų būti įrengtos pastogės, girdyklos, kanalizacija, mėšlo pašalinimo įranga. Jeigu turgavietės šeimininkai įvykdytų visas šias sąlygas, turgavietė būtų patvirtinta kaip leidžianti prekiauti ūkiniais gyvūnais.
Paršeliais neleidžiama prekiauti jau keletas metų, kai kilo kiaulių maro grėsmė. Tačiau ūkininkai jais gali prekiauti namuose.
Jeigu turgavietė atitiktų reikalavimus ir į ją ūkininkai vežtų ūkinius gyvūnus, reikėtų turėti važtaraščius ir kitus dokumentus, kurie reikalingi atsekamumui.
Parduodant kačiuką ar šuniuką, jis taip pat turi būti paženklintas.
Dėl prekybos kiaušiniais, pasak A. Vileikio, nėra didelių pasikeitimų. Kaimo gyventojai, laikantys iki 50 vištų, gali prekiauti neženklintais kiaušiniais. Tik privalo turėti pažymą, jog yra deklaravę savo paukščius Maisto ir veterinarijos tarnyboje.
Jeigu ūkininkai laiko daugiau kaip 50 vištų, tuomet kiaušiniai turi būti suženklinti. Pardavėjas privalo turėti deklaraciją ir informacinį lapelį apie savo ūkį, kad pirkėjas žinotų iš ko pirko.
„Kaimo žmonėms, kurie nesinaudoja internetu, gali būti sunkokai įgyvendinami tokie reikalavimai,"– sakė A. Vileikis. – Tačiau tokia yra sugriežtinta tvarka.“
Turgavietės pritaikyti neapsimoka
Kelmės turgavietė priklauso UAB „Kelmės prekyba“. Jos direktorius Rimantas Giržadas tvirtino, jog sutvarkyti turgavietę taip, kad ji atitiktų visus prekiauti gyvūnais reikalavimus kainuotų labai daug.
Pirminiais skaičiavimais įvykdyti bent minimalius reikalavimus kainuotų per 5000 eurų. Tačiau darbų eigoje atsirastų nenumatytų išlaidų ir darbai dar labiau išbrangtų.
„Investicijos neatsipirktų nė per dešimtmetį, – aiškino R. Giržadas. – Juk per mėnesį tik 4 kartus yra turgaus dienos. Turgaus mokestis 3 – 5 eurai. Be to, ne kiekvieną turgaus dieną yra prekiautojų gyvūnais. Jų Kelmės turguje niekuomet nebūdavo labai daug. Tik vienas – kitas. Būtų tik labai daug nereikalingos dokumentacijos ir išlaidų.“
Autorės nuotr.
GEROVĖ: Saugant gyvūnų gerovę ribojamos galimybės žmonėms.
DRAUDIMAI: Dėl sugriežtintų prekybos gyvūnais taisyklių žąsys bus apsaugotos nuo pardavimo.