
Naujausios
Pavasarinis medunešis bitininkus labai nudžiugino
Bibliotekininkais dirbantys Dalia ir Antanas Galbuogiai iš Šedbarų ne vienerius metus laiko biteles. Abiems labai malonus ir įdomus šių darbštuolių gyvenimo būdas, ramybė.
Šedbariškiai jau ragauja pirmojo šiųmetinio medaus ir džiaugiasi ne tik jo gausa, bet ir subtiliu, neįprastu skoniu. Svarsto: galbūt bitutės medų daugiausia iš puikiai nektarą skyrusių pienių sunešė?
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Pienės puikiai skyrė nektarą
Šią savaitę Šedbaruose gyvenantys Dalia ir Antanas Galbuogiai ėmė pirmąjį šių metų savų bitelių medaus derlių ir nieko nelaukę pradėjo medsukį.
Bibliotekininkais dirbantys, tačiau, kaip patys sako, bitininkų širdis ir sielas turintys šebdariškiai džiaugėsi pavasariniu medunešiu – bitelės tikrai daug medaus prinešė.
Pasak Antano Galbuogio, šio pavasario medus – subtilaus, neįprasto skonio, bitučių surinktas iš įvairių augalų, tikriausiai daugiausia iš pienių. „Kiek stebėjau bičių augalų lankymą, šiemet jos dūzgė ir dirbo pakankamai gerai, pienės puikiai skyrė nektarą“, – pridūrė daugiau kaip trijų dešimčių metų bitininkavimo patirtį turintis šedbariškis.
Šiemet ponui Antanui jau teko „sugauti“ ir kelis neįprastai susispietusius spiečius.
Nuvykus į bityną, vienas spiečius pakilo iš Galbuogių avilio ir bandė nusileisti šeimininkui ant galvos, o kitas atzvimbė ir nutūpė į šalia augančią liepą. Nors ir neaukštai, bet ranka nelabai buvo pasiekiamas. A. Galbuogis, bijantis aukščio, vis dėlto ryžosi užsiropšti ant automobilio susemti spiečių ir suteikti bitelėms namus.
Pasak bitininkų, metų būna įvairių – kartais bitelėms sekasi mažiau, kartais daugiau medaus prinešti. Šiemet bitelės peržiemojo puikiai, gal todėl ir pavasarį sutiko stiprios, darbingos. Žiedų šį pavasarį nepagailėjo ir vaismedžiai, vaiskrūmiai, o bitelių darbui per pavasarinį medunešį įkyrūs lietūs netrukdė.
Neilgai trukus žydėti pradės ir liepos. Tačiau ne visuomet liepų žiedai vienodai gerai skiria nektarą, kartais bitelės neturi iš kur medaus paimti. tenka darbštuolėms medingųjų žiedų pamiškėse, pakrūmėse, pievose ieškoti.
Atgaiva nuo skubėjimo pilno gyvenimo
Dalia Galbuogienė pasakojo, jog iki vedybų su bitininku vyru apie unikalų bičių gyvenimą nieko nebuvo girdėjusi, su juo susidūrusi.
„Po vestuvių, kai tik vyras eidavo į bityną tvarkytis, ir aš su juo keliaudavau. Pamenu, pirmąsyk pasitiko dūzgiantis kamuolys. Bet bitės manęs neišgąsdino – atvirkščiai, labai sudomino, pradėjo traukte traukti. Taip ir bitininkaujame abu iki šiol. Bites laikome savo malonumui“, – aiškino ponia Dalia.
Šedbariškių bitelių šeimynų aviliai kiek tolėliau nuo šeimininkų gyvenamosios vietos, už kelių kilometrų, pamiškėje. Kai tik turi laiko, Galbuogiai važiuoja į savo bityną. Jei nėra darbų – paprasčiausiai pasėdėti, besiklausant malonaus, ritmingo bitelių ūžesio, pailsėti, atsigauti nuo kasdienio, skubėjimo pilno gyvenimo, pajusti tikrą atgaivą...
„Dažnai prisimenu dainą apie piktas bites, bet saldų jų medų. Tik aš pati bitučių geluonio nebijau, jos, galima sakyti, beveik niekada ant manęs nepyksta ir man negelia. Tačiau sūnaus niekaip neprivadiname į bityną, nes jis yra alergiškas bičių įgėlimui. Sūnų net baugina mums taip malonus bitelių dūzgimas“ – pasakojo bitininkai.
Nors Dalia ir Antanas Galbuogiai – užsiėmę žmonės, dirba bibliotekininkais, bitininkavimo nežada atsisakyti. Jei visai nebeturės laiko ar sveikatos, nors vieną bičių šeimyną tikrai laikys.
D. ir A. Galbuogių asmeninė nuotr.
MEDSUKIS: Bites laikantys Dalia ir Antanas Galbuogiai šiemet jau išsuko pirmąją medų. Medunešis nudžiugino medaus gausa ir neįprastu, subtiliu skoniu.