
Naujausios
VASAROS POKALBIAI
„Man patinka Lietuva ir rūstūs lietuviai“
Šiaulietis 25 metų Liudas Nekrošius, šokių treneris, po studijų ir darbo Londone grįžo į gimtąjį miestą. Atidarė šokių studiją, mokyklose ir versle dirba, planuoja kurti šeimą.
Daug jaunų žmonių laimės ieško svetur, o jis grįžo. Susitinkame pokalbio bulvare. Čia jis pamato plakatą „Dar ne viskas prarasta, Šiauliai“ ir sako: „Su tokiu šūkiu ir grįžau.“
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Du kartus – vienuoliktokas
– Abiturientai vėl sprendžia: studijuoti, dirbti Lietuvoje ar išvažiuoti? Ką pats manai?
– Aš likau kartoti vienuoliktos klasės kurso – pats palikau save dar vieneriems metams. Mokiausi Didždvario gimnazijoje pagal tarptautinio bakalaureauto programą. Suvokiau, kad dar esu kvailas. Buvau pasirinkęs ne tuos dalykus, kurių man reikėjo. Ne vienas mano klasės draugas kartojo kursą.
Per tuos papildomus metus susivokiau, kokia kryptis domina. Sportinius šokius šokau nuo 10 metų, tad ieškojau studijų, susijusių su sportu, sporto medicina.
Radau Londone universitetą, kuris sudomino, kreipiausi. Bakalaureato darbui buvau pasirinkęs temą „Kavos poveikis nervinei sistemai“. Dokumentuose apie tai parašiau, ir iš Anglijos pats dėstytojas, mokslininkas neurologas, man paskambino. Sako: būtume suinteresuoti jus priimti, panašius dalykus tiriame.
Pasakė, jog tai bus sporto mokslo, kūno kultūros, mankštos tyrimų studijos. Kai įstojau, nebenustygau vietoje, nes žinojau, kad studijuosiu tai, kas man patinka.
– Kaip sekėsi Londone?
– Buvo sunku, nes buvau vienišas kaip pirštas. Jeigu nori studijuoti ir save išlaikyti, turi užsidirbti pinigų. Gyveni suaugusio žmogaus gyvenimą. Tėvai daug padėjo, nes neužteko to, ką užsidirbdavau.
Darbą radau šokių studijoje. Šokių mokymo praktikos turėjau. Gal nuo 16 metų manęs vis paprašydavo, kad pamokyčiau valso kokią vestuvininkų porą ar abiturientus.
Londone patyriau kultūrinį šoką, kai į studiją reikėjo keliauti traukiniu. Stotyje klausiu, ar tikrai į tą Londono zoną reikia važiuoti traukiniu? Sako – tik šokite.
Šokių mokykloje iš pradžių dirbau „altruistiškai“ – apmokėdavo tik kelionę. Bet man buvo svarbu, jog jau turėjau paklausą.
Paskaitos baigdavosi apie ketvirtą valandą, o šeštą jau keliauju į šokių mokyklą. Mokiau ir vaikus, ir suaugusius.
– Koks anglų požiūris į šokių mokyklas?
– Jiems – tai pramoga, malonumas.
Pirmą kartą atėjęs laukiu, kas susirinks. Įeina aštuoniasdešimtmetė. Apstulbau. Renkasi penkiasdešimties, keturiasdešimties, trisdešimties metų.
Pasikeičia batus, susėda bendrauti prie stalelių. Kas kavos, arbatos, kas paprašo toniko su džinu: ar galima? Prašom. Visi šnekučiuojasi 15 minučių iki pamokos.
Žmonės tiesiog susirinko pabendrauti ir pašokti – ne rezultatui, ne varžyboms treniruotis. Jei kas kam nepavyko – nieko baisaus, treneris patikina, jog pavyks kitą kartą.
Ta aštuoniasdešimtmetė senutė Airisė – mažutė, gležnutė, gatvėje lazdutės jai reikėtų, o šoka.
Klausiu, kada pradėjote šokti? Sako, kai tik studija atsidarė, o atsidarė ji prieš 20 metų. 60 metų ryžosi mokytis šokių. Tokių metų mūsų žmogus tik skundžiasi, kad ligos puola, bet nesijudina, guli ant sofos – kokie šokiai, kai „smertis“ čia pat?
Lietuvoje jeigu užsiimi šokiais, tai jau sieksi „Žuvėdros“ lygio.
Anglijoje šoka ir nebėga tekini daryti šukuosenų, pirkti suknelių už kelis tūkstančius eurų, kad dalyvautų kokiame konkurse ar čempionate.
– Ar patirtis Anglijoje paskatino įsteigti savo šokių studiją Šiauliuose?
– Taip. Be to, studijos padėjo suprasti, jog sportas yra labai sunkus žmogui, kuris nėra sportavęs. Trisdešimtmečiam ar dar vyresniam pradėti šokti, tai tas pats, kas mokytis iš naujo vaikščioti.
Pradedantysis atrodo panašiai kaip žmogus po insulto – judesiai sulaužyti. Pats nustemba: oi, esu kaip medis!
Žmonės būna taip įsitempę, kad išsigąsta ir daugiau nebemėgina šokti. Aiškinu, kad tai – nauja ir jūsų kūnui, ir smegenims.
Tai yra procesas, o mokytojas jį turi padaryti smagų, kad galiausiai tai taptų pramoga. Ir nesvarbu, ar išmokai šokti, kad keliautum į konkursą, ar kad tik pasišoktum su mylimąja.
„Būčiau vakarais verkęs“
– Kodėl grįžai į Lietuvą?
– Dar gimnazijoje maniau: jeigu išvažiuosiu studijuoti, tai grįšiu.
Anglijoje galėjau likti – turėjau gerai apmokamą darbą, menedžeris jau buvo patikėjęs šokių studiją. Mano draugė Evija, taip pat šiaulietė, buvo atvykusi studijuoti į tą patį Londono universitetą. Kai ji baigė studijas, reikėjo apsispręsti, ar Anglijoje kuriame gyvenimą, ar grįžtame į Lietuvą.
Nenorėjau ten likti. Jeigu ten užsiauginsi vaikus, nebegalėsi grįžti, ir būčiau vakarais verkęs, kad negrįžau, kad būsiu išdavęs Lietuvą.
Svarstėme, kur atsidaryti savo studiją: gal Vilniuje, Kaune – o kodėl ne Šiauliuose? Yra konkurencijos, bet ji čia mažesnė.
Lietuvą myliu. Grįžau ir dėl to, kad man patinka rūstūs lietuviai. Pasisveikini su nepažįstamu ir nustemba: kas čia toks, ar su galva negerai?
„Maximoje“ visada pasisveikinu su kasininke. Žinau, kad iš pradžių nesupras, bet po dienos kitos suvoks, kad tai normalus elgesys.
Anglijoje žmonės šypsosi, bet ką iš tiesų jaučia, nesuprasi. Lietuvoje, jeigu žmogus jaučiasi blogai, tai ir rodo, kad jam blogai. Neapsimestinis lietuviškas natūralumas man patinka.
Dar niekas neprarasta
– Ar grįžus į Šiaulius kas nors nustebino?
– Anglijoje jauni ir seni juda, bėga, grupelėmis sportuoja. Nustebino, kai pamačiau tai ir Šiauliuose. Dviračiais važiuoja su dviratininko apranga – vadinasi, ne į darbą, sudžiūvęs senukas bėga su sportiniais bateliais, moteriškė su šiaurietiškomis lazdomis žingsniuoja.
Negi pagaliau žmonės susirūpino savo sveikata? Judėjimas yra sveikatos pagrindas. Ir nereikia dejuoti: „Šiauliai – senukų miestas, jaunimas išvažiavęs – nieko nebėra.“ Dar niekas neprarasta.
– Ar savo istoriją laikai sėkmės istorija?
– Ne. Buvau partrenktas ne kartą. Bet esu realistas-optimistas. Jeigu mane partrenkė, žinau, kad atvažiuos ir greitoji pagalba – nepalaidoju savo galimybių.
Antri metai esu Lietuvoje – dar tik lipu į sėkmę.
Evijai esu pasipiršęs, gavau sutikimą, planuojame vestuves.
Įvairia veikla užsiimu: dirbu mokyklose šokių mokytoju, užsiimu prekybos verslu, dar ir spaustuvėje dirbu.
– Nenusivylei, kad reikia kelis darbus dirbti?
– Man patinka aktyvi veikla. Nuėjęs į aklųjų kKultūros centrą, altruistiškai pasisiūliau akluosius išmokyti šokti. Skeptiškai pasižiūrėjo. Sakau, parodysiu, kad tai įmanoma. Neregių senjorų poros per porą mėnesių išmoko ir valsą, ir tango, ir fokstrotą – nėra nieko neįmanoma. O man mokyti šokti – pomėgis, ne darbas.
– Savo studijos tinklalapyje skelbiate, kad ji sukurta iš meilės, ryžto ir dar didesnių svajonių. Kokių?
– Tikiuosi kada nors atidaryti sporto tyrimų centrą – sportininkams padėti, tirti jų būklę ir atskleisti galimybių požymius. Yra daugybė sportininkų, kurie nokautuojami dėl per didelių krūvių.
– Jeigu būtum meras, ką darytum?
– Turiu ambicijų, norėčiau tapti meru – tik, aišku, ne šiandien. Ką daryčiau? Štai, sėdime amfiteatre ant sulūžusių suoliukų – bado akis. Mokiniams reikia visuomeninio aktyvumo valandų – galima ir juos, ir jų tėvelius pasitelkti.
Šiauliai nėra didelis miestas, o bendrystės stinga.
Buvo akcija „Taikos glėbys“, po to daug komentatorių aiškino, nepasisekė, per mažai apsikabino. O kaip apkabinti nepažįstamą žmogų su mūsų lietuvišku mentalitetu – durneliu palaikys.
Jeigu klasės, mokyklos ne nuo apsikabinimo pradėtų, o nuo kažkokio bendro darbo, būtų kitaip. Kartu veikiame – tai ir apsikabiname. Taip tiltas tiesiamas tarp žmonių. Turime būti atviresni, švelnesni, supratingesni vienas kitam.
Ne daryti geriau už kitą – bet daryti kartu.
– Kaip užbaigtum sakinį: „Laimingas žmogus, kuris ...
– Kuris negaili savęs, kuris sako, o aš dar galiu.
Mes vis analizuojame, kas blogai, kas skauda, o reikia imti daryti, kad neskaudėtų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
NUOMONĖ: Liudas Nekrošius sako, jog Šiaulių nereikia vadinti nei senukų, nei emigrantų miestu: „Daug yra grįžusių, ne vienas toks esu.“
NUOSTATA: Liudas Nekrošius prieš dvejus metus apsisprendė grįžti į Lietuvą ir čia kurti savo sėkmės istoriją.