Žalpiai minėjo jubiliejų ir šventė Loskavos atlaidus

Žalpiai minėjo jubiliejų ir šventė Loskavos atlaidus

Žal­piai mi­nė­jo ju­bi­lie­jų ir šven­tė Los­ka­vos at­lai­dus

Praė­ju­sį sek­ma­die­nį Žal­piai (Kelmės r.) mi­nė­jo 455 me­tų įkū­ri­mo ju­bi­lie­jų ir šven­tė tra­di­ci­nius Los­ka­vos (Šven­čiau­sio­sios Mer­ge­lės Ma­ri­jos Ma­lo­nin­go­sios) at­lai­dus.

Ne­di­de­lis, Kel­mės kraš­tui pri­klau­san­tis mies­te­lis, tarp Lio­lių ir Vi­duk­lės, gar­sus is­to­ri­ne praei­ti­mi.

Da­lia KAR­PA­VI­ČIE­NĖ

daliak@skrastas.lt

Kiek­vie­nais me­tais pa­sku­ti­nį­jį ge­gu­žės sek­ma­die­nį Žal­piuo­se vyks­ta Los­ka­vos (Šven­čiau­sio­sios Mer­ge­lės Ma­ri­jos Ma­lo­nin­go­sios) at­lai­dai. Šie­met at­lai­dai švęs­ti kar­tu su Žal­pių 455 me­tų ju­bi­lie­ju­mi. Ki­tą­met Los­ka­vos at­lai­dai su­lauks 85 me­tų, nes pir­mą­syk švęs­ti 1932-ai­siais.

Pro­fe­so­rius Al­fon­sas Mo­tu­zas Žal­pių Šven­to Be­ne­dik­to baž­ny­čio­je skai­tė pa­skai­tą „Žal­piai – Kel­mės kraš­to ka­ta­li­kiš­kos et­ni­nės kul­tū­ros švie­so­je“. Pas­kai­tos in­tar­puo­se kan­tič­ki­nių gies­mių gie­do­jo Žal­pių et­nog­ra­fi­nis an­samb­lis. Į pa­mal­das ir pa­skai­tą su­si­rin­ku­siems žmo­nėms bu­vo iš­da­ly­ti la­pe­liai su gies­mių teks­tais ir na­to­mis, bu­vo mo­koma­si gie­do­ti. Vė­liau gies­mės skam­bė­jo ei­se­no­je nuo baž­ny­čios iki bend­ruo­me­nės na­mų.

Bend­ruo­me­nės na­muo­se kal­bė­jo iš šio kraš­to ki­lę, šak­nų, ry­šių su Žal­piais tu­rin­tys žmo­nės. Žal­piš­kė Jad­vy­ga Glo­by­tė-Mic­kie­nė prieš 11 me­tų iš Klai­pė­dos grį­žo į sa­vo tė­viš­kę, ir yra la­bai lai­min­ga. Mo­te­ris gra­žiai su­tvar­kė so­dy­bą, už­sii­ma ma­lo­nia veik­la – siu­vi­nė­ja pa­veiks­lus. Ker­ka­siuo­se gi­mu­si, da­bar Tau­ra­gės ra­jo­ne gy­ve­nan­ti Ste­fa Sa­mui­ly­tė-Rič­kie­nė į šven­tę at­vy­ko su Dap­kiš­kių kul­tū­ros cent­ro mo­te­rų vo­ka­li­niu an­samb­liu.

Pri­si­mi­ni­mais, įžval­go­mis da­li­jo­si Ker­ka­sių že­mės ūkio bend­ro­vės va­do­vas Il­de­fon­sas Pet­ke­vi­čius, ki­lęs nuo Stul­gių, į Žal­pius at­si­kė­lęs prieš tris de­šimt­me­čius, nes bu­vo pa­skir­tas va­do­vau­ti tuo­me­ti­niam ko­lū­kiui, ir li­kęs. Ire­na Ja­ce­vi­čie­nė-Žu­kaus­kai­tė, į ren­gi­nį pa­kvies­ta kaip ra­šy­to­ja, gar­si­nan­ti Žal­pių di­džia­vy­rius, skai­tė sa­vo kū­ri­nių iš­trau­kas. Kal­bė­jo ir dau­giau sve­čių.

Šven­tė­je kon­cer­ta­vo Skuo­do ra­jo­no kul­tū­ros cent­ro liau­diš­kos mu­zi­kos ka­pe­la „Bar­tu­va“, Pak­ra­žan­čio kul­tū­ros cent­ro vo­ka­li­nis ter­ce­tas, Žal­pių et­nog­ra­fi­nis an­samb­lis.

Pa­sak Žal­pių kai­mo bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kės Ali­nos Ža­lan­daus­kie­nės, šių­me­ti­niai Los­ka­vos at­lai­dai ir Žal­pių šven­tė sky­rė­si nuo anks­tes­nių­jų. Tau­to­dai­li­nin­kas, kal­vis Al­ber­tas Mar­ti­nai­tis, ku­rio se­ne­lis ki­lęs iš gre­ti­mo Žal­piams Or­kių kai­mo, mo­kė vai­kus sa­vo ama­to ir me­no pa­slap­čių. Pir­mą sy­kį ei­se­nos nuo Žal­pių baž­ny­čios iki bend­ruo­me­nės na­mų prie­ky­je žings­nia­vo ir gro­jo Kel­mės me­no mo­kyk­los Pak­ra­žan­čio sky­riaus pu­čia­mų­jų or­kest­ras.

Dvi­gu­bos šven­tės Žal­piuo­se pa­bai­go­je nu­skam­bė­jo neo­fi­cia­lus mies­te­lio him­nas – Bro­nis­lo­vo Kli­ma­šaus­ko ir Sau­liaus Venc­kaus dai­na „Po Žal­pių ąžuo­lais“.

Žal­piš­kiai sa­vo gar­siuo­sius kraš­tie­čius de­ra­mai pa­ger­bė ir prieš de­šimt­me­tį, kuo­met bend­ruo­me­nė su Pak­ra­žan­čio se­niū­ni­ja, Kel­mės kraš­to mu­zie­ju­mi, ra­jo­no Sa­vi­val­dy­be su­ren­gė šven­tę „Vy­rą pa­gar­bin­ki, mū­za“.

Tuo­met ren­gi­nį ve­dė Žal­pių žen­tu va­di­na­mas bu­vęs ra­di­jo ir te­le­vi­zi­jos dik­to­rius Juo­zas Šal­kaus­kas. Jo žmo­nos ma­ma ir se­ne­liai ki­lę iš Ant­ka­pi­nio kai­mo, o any­tos se­suo – dai­li­nin­kė iliust­ra­to­rė Ro­mual­da Ve­ry­gai­tė, pa­do­va­no­ju­si Žal­pių kraš­to mu­zie­jui ke­le­tą pa­čios iliust­ruo­tų kny­gų.

Mi­nė­tas ir Žal­pių 450 me­tų ju­bi­lie­jus, pri­si­min­ti la­biau­siai šį kraš­tą iš­gar­si­nę žmo­nės – Žal­piuo­se gi­męs ir sa­vo kop­ly­čio­je su ma­ma pa­lai­do­tas ži­no­mas var­go­nų ir ki­tų mu­zi­kos inst­ru­men­tų meist­ras, sklan­dy­tu­vų konst­ruk­to­rius Jo­nas Ga­ra­le­vi­čius, iš šio kraš­to ki­lęs knyg­ne­šys, li­te­ra­tas, Stei­gia­mo­jo Sei­mo na­rys Ka­zi­mie­ras Ra­lys (Var­go­vai­kis), už ki­lo­met­ro nuo Žal­pių esan­čio Ant­ka­pi­nio kai­mo ki­lęs pir­ma­sis Ho­me­ro ver­tė­jas į lie­tu­vių kal­bą Je­ro­ni­mas Ra­lys, iš­ver­tęs vi­są „Odi­sė­ją“ ir 15 iš 24 „Ilia­dos“ gies­mių.

Žal­pių kraš­to Ra­lių gim­tų­jų tro­bų nė­ra li­kusių, bet Žal­piuo­se sto­vi pa­mink­las Je­ro­ni­mui Ra­liui, Ant­ka­pi­ny­je – at­mi­ni­mo ak­muo Ka­zi­mie­rui Ra­liui. Žal­pių ka­pi­nė­se am­ži­no poil­sio at­gu­lęs Jo­nas Ga­ra­le­vi­čius.

Lai­mos LA­PINS­KIE­NĖS nuo­tr.

PAS­KAI­TA: Pro­fe­so­rius Al­fon­sas Mo­tu­zas Žal­pių Šven­to Be­ne­dik­to baž­ny­čio­je skai­tė pa­skai­tą apie Žal­pius, gidotos kan­tič­ki­nės gie­smės.

GIES­MĖS: Kan­tič­ki­nių gies­mių gie­do­jo Žal­pių et­nog­ra­fi­nis an­samb­lis.

Ali­nos ŽA­LAN­DAUS­KIE­NĖS nuo­tr.

ŠVEN­TĖ: Į Žal­pių 455 me­tų ju­bi­lie­jų su­si­rin­ko ir bu­vę, ir da­bar­ti­niai žal­piš­kiai.

Ri­tos ŠČIG­LINS­KIE­NĖS nuo­tr.

EI­SE­NA: Per Žal­pius nu­vil­ni­jo links­ma šven­ti­nė ei­se­na.