
Naujausios
Priešinamasi skulptūrai su drakonu
Artėjančiai Lietuvos nepriklausomybės 100-mečio sukakčiai kuriamą skulptūrą numatyta pastatyti šalia Papilės (Akmenės r.) bažnyčios. Sumanymas kritikuotas praėjusį antradienį vietos pagyvenusių žmonių klubo „Atgaiva“ narių susirinkime.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
„Atgaivos“ klubo nariai sakė, kad pokalbiui susirinko, paskaitę „Šiaulių krašto“ publikacijas „Drakonas – į kaimynus Simonui Daukantui (2016 05 12) , „Papilė turės priimti drakoną?“ (2016 06 02).
Rašyta, kad 2018 metais šalia miestelio bažnyčios turėtų būti pastatyta skulptūra, vaizduojanti besiraitantį drakoną ir viršum jo pakibusį ant arklio raitą šventą Jurgį. Toks kūrinys monumetalumu pretenduoja prilygti Papilės vizitine kortele esančiam Simono Daukanto paminklui.
Papilės seniūnas Antanas Vaičius viešai teigė: „Nebebus keičiama tema – paminėti Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo 100-metį numatytu religiniu akcentu. Nebus keičiama ir parinkta vieta skulptūrai – netoli bažnyčios.“
Tuo tarpu antradienį papilėniškiai susirinkime pasirašė siūlymą iš naujo svarstyti, ar pasirinktas tinkamas vaizdinys sukakčiai paminėti.
Stebėtasi, kodėl neskelbtas konkursas skulptūros idėjai. Kodėl ne gyventojai sprendė, kurią pasirinkti įgyvendinti. Esą nevėlu tai padaryti.
Papilės kultūros namų režisierė Nijolė Grudžinskienė sakė, kad yra šokiruota jau parinktos skulptūros eskize pateiktų proporcijų.
„Kai pamačiau, koks bus didžiulis drakonas ir mažutis šventas Jurgis, pagalvojau: Jūs, maži žmogeliukai, ant savo arkliukų su šiaudiniais pagaliukais nelieskit didelių slibinų, nes gausit sprigtą ir atversit kanopas“, – sakė N. Grudžinskienė.
Ji rodė bažnytinį paveikslą su šventuoju Jurgiu. Jis – didingas pirmame plane, o gerokai mažesnis drakonas suvokiamas kaip nusilpęs.
„Tuo tarpu Papilėje numatytas drakonas toks išraiškingas, jog gali įbauginti prošal einančius vaikus, nors turėtų skatinti maldai“, – teigė N. Grudžinskienė.
Ji įžvelgia, jog skulptūros autorius galbūt koks laisvamanis ar net satanistas – jei iškraipo religines vertybes.
Prisiminta istorija viename Vidurio Lietuvos miestelyje, kai kunigas sukritikavo seimūno sumanymą pastatyti paminklą ožiui. Kadangi jis siejamas su egzorcizmu. Įžvelgta, kad drakonas taip pat turi panašių sąsajų.
„Papilėje irgi galima pakeisti planus, kol mes, senieji, neišmirėme, nes jaunimas tyli – jiems viskas bus gerai, ką pastatys“, – sakė susirinkime dalyvavusios močiutės.
Papilėje prisimenamas Anykščių mėgėjų teatro spektaklis apie Simoną Daukantą ir jį vaidinančio aktoriaus žodžiai: „Mieste vieni kurmiai, o tik vienas kitas ant šaligatvio čirškiantis žvirblis.“
„Negi mes, papilėniškiai, esame kurmiai, kuriems tas pats, kas mus pasitiks prie bažnyčios vartų“, – sakė N. Grudžinskienė.
Toje vietoje, Papilės seniūno A. Vaičiaus teigimu, nebeturėtų likti kryžiaus. Tuo tarpu susirinkimo dalyviai tą kryžių pavadino miestelio relikvija. Senolių teigimu, jis ne šimto ar dviejų senumo, o dar daugiau. Susirinkime nuspręsta neleisti kryžiaus iškelti.
Siūlyta prisiminti Lietuvos nepriklausomybės ištakas nuo varpininkų, aušrininkų judėjimų. Tad paminklas Papilėje galėtų būti su aušros ar varpo simboliais, pritaikant tautinių motyvų. Tuomet Papilės centras išlaikytų paminklu S. Daukantui kuriamą tautiškumo dvasią.
Manoma, kad skulptūrai yra tinkamesnė erdvė prie kultūros namų. Prie bažnyčios statomi automobiliai, ir vargu ar jų supama iškilsianti skulptūra atrodytų garbingai.
Autoriaus nuotr.
REIKALAVIMAS: Papilės seniūnijos pagyvenusių žmonių klubo „Atgaiva“ nariai susirinkime diskutavo, kaip tinkamiau pagerbti Lietuvos nepriklausomybės 100-metį.
PARAŠAI: Papilės seniūnijai pareikštų reikalavimų protokolą pasirašė senosios miestelio gyventojos.
KRYŽIUS: Prie bažnyčios norima išsaugoti kelių šimtmečių senumo kryžių.