
Naujausios
Nulūžusį kaštoną bandoma išgelbėti
Vieną seniausių Žagarės (Joniškio r.) parko medžių kaštoną prie pagrindinio dvaro rūmų fasado, sodintą XIX amžiaus pirmojoje pusėje, Lietuvos arboristikos centro mokslininkai, po konsultacijos su kolegomis iš užsienio, nutarė gelbėti. Tai beprecedentis atvejis Lietuvoje, kai bandoma jau ant žemės atgulusį pusę medžio atgaivinti ir suteikti antrą gyvenimą.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Išsaugojimo procesas bus ilgas
Lietuvos arboristikos centro mokslininkai, kuriems vadovauja centro direktorius Sigitas Algis Davenis, pradėjo Lietuvoje precedento neturintį gulinčio Žagarės dvaro kaštono gelbėjimą. Kaštonas neatlaikė gausios žiedų naštos ir gegužės 28-ąją lūžo. Pusė kamieno atplyšo ir nukrito ant žemės. Apie tai jau rašyta „Šiaulių krašte“ ("Lūžo šimtametis Žagarės kaštonas“, 2016 06 01).
Pasikonsultavę su specialistais ir partneriais iš kitų šalių, Lietuvos arboristai, nuo praėjusio ketvirtadienio atvykę į Žagarę, pjaustė nereikalingas kaštono šakas, lengvindami likusio medžio liemens lajos naštą, kad kilęs vėjas jo dar daugiau nesužalotų. Atplyšusią šaką mėginama pakelti, paremti ir taip pratęsti medžio gyvavimą. Lietuvos arboristikos centro direktorius teigia, kad šio kaštono gelbėjimas taps pamatu kitų šalies senųjų medžių priežiūrai.
Išsaugojimas bus ilgas procesas. Reikės natūralizuoti aplinką, ne vienerius metus „maitinti“ ir prižiūrėti kaštono šaknyną.
Vakaruose medžius ne tik gelbėja, bet ir sendina
S. A. Davenis „Šiaulių kraštui“ pasakojo, jog senų, sergančių medžių gelbėjimas kai kuriose Vakarų šalyse yra įprastas reiškinys. Pavyzdžiui, garsusis Šervudo girios (Anglija) ąžuolas, siejamas su Robino Hudo laikais, taip pat išsaugotas arboristų pastangomis, jo laja paramstyta, tačiau taip profesionaliai, kad atramas pamatytumėte tik gerai įsižiūrėję iš arti.
Pasaulyje plinta ne tik medžių gelbėjimo akcijos, bet ir „sendinimo“ mada. Kai kuriose šalyse jų kamienai, šakos net specialiai žalojami, įpjaunami, suraižomi, imituojamas žaibo kirčio pėdsakas ir panašūs dalykai. Tiesa, dar niekas nesugalvojo, kaip pastorinti medžio kamieną, o būtent jis – vienas svarbiausių seno medžio požymių.
Medis emociškai svarbus žagariečiams
Žagarės dvaro kaštonas – ne tik istorinis medis, bet ir emociškai svarbus vietiniams žagariečiams. Ne viena pora po šiuo medžiu prisipažino meilėje ir daug Žagarės vidurinės mokyklos, kuri kadaise veikė dvaro rūmuose, laidų nusifotografavo jo paunksnėje.
Regioninio parko direkcijos iniciatyva 2013 metais buvo parengtas dvaro parko sutvarkymo techninis projektas, kurį įgyvendinant vienas pirmųjų darbų turėjo būti šio kaštono išsaugojimas. Pritrūko kelių mėnesių iki darbų pradžios.
Autorės nuotr.
SPRENDIMAS: Apie 150 metų Žagarės parko kaštonas dabar pakeltas ant atramų.
Raimondo GINKAUS nuotr.
KĖLIMAS: Arboristai kelia ant žemės nugulusią atplyšusio kamieno dalį.
TECHNIKA: Beprecedentei gelbėjimo akcijai prireikė ir rimtos technikos.