
Naujausios
Radviliškio baseinas taškosi įtartinais purslais
Radviliškio mieste kylantis baseinas lyg besotis reikalauja vis naujų papildomų lėšų. Jų reikia vis atsirandantiems papildomiems darbams atlikti. Besaikis rangovų ar užsakovų apetitas susidomino ir teisėsaugą.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Prireikė papildomų darbų
Radviliškyje, Radvilų gatvėje, statomame baseine nuo praėjusios vasaros pluša statybininkai. Praėjusių metų liepos pabaigoje čia buvo įkasta kapsulė su laišku ateities kartoms ir prasidėjo intensyvūs darbai.
Baseiną su sveikatingumo kompleksu stato UAB „Raseinių statyba“, su kuria rajono Savivaldybės administracija 2015 metų balandžio 27 dieną pasirašė statybos darbų rangos sutartį.
Iš viso baseino statybos kainuos per 3,5 milijono eurų. Rajono Savivaldybei iš savo biudžeto teks pridėti 20 procentų reikalingos sumos. Kita dalis bus – Valstybės investicijų programos lėšos.
Tačiau paaiškėjo, kad tiek lėšų bus per mažai, nes baseinui prireikė papildomų darbų. Ir prireikė gana greitai.
Praėjusių metų spalio 16 dieną rajono Savivaldybės administracija ir UAB „Raseinių statyba“ pasirašė sutartį dėl baseino statybos papildomų darbų už 125 tūkstančius eurų.
Šie darbai sukėlė klausimų rajono gyventojui Mariui Aleksiūnui.
Susidomėjęs, kas bus daroma už tokią sumą pinigų, tačiau oficialiuose šaltiniuose neradęs, o Savivaldybėje negavęs detalesnės informacijos, rajono gyventojas kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), kad ši išsiaiškintų, ar sutartis sudaryta teisėtai.
STT šių metų kovo 21 dieną dėl to kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą.
Keistas sutapimas – Savivaldybė tą pačią dieną sutartį su „Raseinių statyba“ nutraukė. Kaip vėliau buvo aiškinama – dėl skaičiavimuose aptiktos klaidos.
Tiesa, Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pažeidimų, susijusių su papildomų darbų pirkimu, nenustatė. Papildomų darbų atsiradimo poreikį, anot VPT, lėmė objektyvios aplinkybės.
Šis projektas pateko ir į Šiaulių apygardos prokuratūros taikinį – sprendžiama, ar pradėti dėl to ikiteisminį tyrimą.
Papildomi gręžiniai – darbo projekte
Kaip redakcijai paaiškino Savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas Gintautas Vičas, papildomų darbų baseine prireikė po to, kai buvo atlikti geologijos darbai.
Pirminė geologija, anot G. Vičo, buvo atlikta maždaug prieš devynerius metus. Rengiant techninį projektą buvo padaryti trys gręžiniai, o rangovas įpareigotas, rengiant darbo projektą, atlikti papildomus gręžinius ir iš naujo įvertinti geologiją.
Rengiant darbo projektą, buvo padaryti dar keli gręžiniai. Esą tuomet ir paaiškėjo, jog gruntas yra nestabilus, todėl jį reikės sutvirtinti papildomai.
„Pagal sutartį, jei darbų kiekis viršija 10 procentų, rangovas turi teisę į papildomų darbų apmokėjimą. Jei būtų mažiau, tuomet atsakomybę turėtų prisiimti rangovas“, – redakcijai paaiškino G. Vičas.
G. Vičo teigimu, problemos tame nėra: jei betonas tikrai buvo atvežtas ir supiltas, rangovas turi teisę į papildomą apmokėjimą.
Ir techninį, ir darbo projektą atliko ta pati bendrovė – UAB „Inžinerinė mintis“.
Rajono Tarybos nario Justo Malinausko įsitikinimu, visų gręžinių darymas turėjo atsirasti techniniame projekte ir jei to nebuvo padaryta, atsakomybę turi prisiimti projektuotojai.
Beje, projektas prašėsi lėšų ir kitiems papildomiems darbams.
Pagal pirminį projektą, baseino lubų plokštės būtų buvusios tik patinkuotos ir padažytos. Kitaip tariant, ant jų matytųsi atviri vamzdynai, kabanti signalizacija ir kitos „grožybės“. Net kavinė būtų likusi su pliko betono lubomis. Baseino vonia – apšiltinta, bet be tinkavimo.
Tad jau ir ne specialistas turėjo matyti, kad pirminis projektas buvo neišbaigtas.
Rajono vicemeras Kazimieras Augulis „Šiaulių kraštui“ patvirtino, jog pirminis projektas iš tiesų buvo labai „apkarpytas“, nes reikėjo įtilpti į skiriamas Valstybės investicijų programos lėšas. Valdininkas patikino: bet taip yra ne tik Radviliškyje, o visur.
„Tai, kas viršija skirtąją sumą, yra Savivaldybės rūpestis. Bet niekur nepasakyta, kad ši suma yra fiksuota ir negali būti papildyta. Jei Valstybės investicijų programoje yra atliekamų lėšų, departamentas gali skirti jų papildomai“, – aiškino G. Vičas.
Laimėtojas dar neaiškus, bet projektas jau yra?
Baseinui gali prireikti ir daugiau papildomų lėšų, jei bus norima jame patobulinti vadinamąją SPA zoną ir įrengti papildomų atrakcijų lankytojams. Jas įrengti sumąstyta po to, kai Savivaldybės delegacija apsilankė Šilalės baseine.
Todėl šių metų pradžioje VPT planuojamų pirkimų skiltyje atsirado įrašas apie dar vienus papildomus darbus, kuriems būtų skirta iki 500 tūkstančių eurų.
Tiek ar panašiai tiek gali kainuoti kokybiškesnės SPA zonos įrengimas.
Savivaldybė paskelbė, jog SPA zonos patobulinimo darbai bus perkami supaprastinto atvirojo konkurso būdu. Vadinasi, teoriškai konkursą laimėti turi galimybių ne tik baseiną statanti „Raseinių statyba“.
Būtent dėl to įdomiai nuskambėjo dabartinių projektuotojų kalbos būsimus SPA zonos patobulinimus pristatant rajono Tarybos Investicijų ir kaimo plėtros komiteto nariams. Projektuotojai pakeitimus pristatinėjo jau kaip parengtą projektą.
„Atsiranda papildoma pirčių zona su infraraudonųjų spindulių pirtimi. Suprojektavome himalajų druskos sieną. Taip pat atsiranda atskiras baseinas su atskira įranga, atskiru filtravimu. Masažinėje sistemoje atsiranda nebe viena įranga, kai paspaudus mygtuką, pasileidžia visi masažai, bet kiekvienas masažas tampa individualus. Vadinasi, valdymo automatika, siurbliai, vamzdynai yra individualūs kiekvienai zonai.
Biudžetą keičia ir patobulintas hidraulinis liftas. Dabar perprojektavome ir padarėme, kad liftas bus mobilus ir, atsiradus poreikiui, bus naudojamas bet kuriam baseinui. Įvedama garso sistema – muzika, linksmieji dušai, turintys atskirą programavimą, kitokia plytelių apdaila“, – galimus patobulinimus lyg jau parengtą projektą pristatinėjo projektuotojai.
„Truputį ne taip kalbat, vyrai. Jūs šiandien tik siūlot tą keisti“, – įsismarkavusius projektuotojus išvažiuojamajame komiteto posėdyje „nugesino“ Statybos skyriaus vedėjas G. Vičas.
Vėliau redakcijos paklaustas, kodėl projektuotojai taip drąsiai pristatinėjo pakeitimus lyg jau būtų aišku, kas juos atliks, G. Vičas atsakė, jog šiuo atveju rangovas rizikavo, nes patobulinimus gali daryti ir ne jis.
Birželio 1-ąją rajono meras Antanas Čepononis vyko į Kūno kultūros ir sporto departamentą tartis dėl Radviliškio baseino statybos darbų papildomo finansavimo.
Autorės nuotr.
STATYBOS: Praėjusių metų vasarą prasidėję Radviliškio baseino statybos darbai jau pareikalavo papildomų finansinių injekcijų.
PAŽINTIS: Rajono Tarybos Investicijų ir kaimo plėtros komitetą rangovai supažindino su baseino statybų eiga.
BASEINAS: 25 metrų ilgio baseine bus šeši plaukimo takai.
PROJEKTAI: Nors dar neaišku, ar reikės baseino SPA zonos pagerinimo darbų ir kas juos atliks, dabartiniai rangovai jau galėjo pateikti projektus, kaip kas atrodys.