Joniškyje apsilankė buvę olimpiečiai

Joniškyje apsilankė buvę olimpiečiai

Jo­niš­ky­je ap­si­lan­kė bu­vę olim­pie­čiai

Leng­vaat­le­čiai, plau­ki­kai, irk­luo­to­jai, krep­ši­nin­kai Jo­niš­ky­je da­li­jo­si pri­si­mi­ni­mais apie sa­vo gar­bės me­tus, sun­kias, iki de­vin­to pra­kai­to iš­sunk­da­vu­sias tre­ni­ruo­tes. Olim­pi­niais žie­dais pa­puoš­tais marš­ki­nė­liais jie „ap­ren­gė“ ge­riau­sius Jo­niš­kio jau­nuo­sius spor­ti­nin­kus.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Lin­kė­jo įreng­ti ba­sei­ną

Lie­tu­vos olim­pie­čių gru­pės va­do­vė, plau­ki­mo krū­ti­ne pa­sau­lio re­kor­di­nin­kė, 1980-ųjų Mask­vos olim­pia­dos čem­pio­nė Li­na Ka­čiu­šy­tė at­vi­ra­vo, kad olim­pi­nis me­da­lis So­vie­tų Są­jun­go­je jai reiš­kė lais­vę po di­de­lio var­go. Pa­siek­ti per­ga­lę ne­bu­vo pa­pras­ta, įtam­pą kė­lė di­de­lė kon­ku­ren­ci­ja.

Ste­bė­da­ma, sek­da­ma da­bar­ti­nės plau­ki­mo žvaigž­dės Rū­tos Mei­lu­ty­tės ke­lią, vieš­nia sa­kė ma­tan­ti, kad jau­no­ji spor­ti­nin­kė yra ga­bi, tu­ri pui­kią reak­ci­ją, jos la­bai ge­ri, tiks­lūs star­tai, per ku­riuos at­si­plė­šia nuo prie­ši­nin­kių. Pa­ly­gin­ti sa­vo ir R. Mei­lu­ty­tės ruo­ši­mo­si var­žy­boms ji ne­siė­mė, nes jau­no­ji plau­ki­kė ly­de­riau­ja 100 met­rų plau­ki­me, o jai pa­čiai ge­riau­siai sek­da­vo­si įveik­ti 200 met­rų at­stu­mą. Skir­tin­ga spor­ti­nin­kių tre­ni­ruo­čių me­to­di­ka.

Li­na Ka­čiu­šy­tė ap­gai­les­ta­vo, kad ne vi­suo­se ra­jo­nuo­se yra bai­sei­nai, kur vai­kai ga­lė­tų mo­ky­tis plauk­ti, ir lin­kė­jo Jo­niš­kiui sta­tant nau­ją spor­to cent­rą jį įreng­ti.

Bu­vu­si plau­ki­kė pa­si­džiau­gė, kad į 2016-ųjų Olim­pia­dą Rio de Ža­nei­re (Bra­zi­li­ja) iš­vyks gau­siau­sia vi­sų lai­kų ne­prik­lau­so­mos Lie­tu­vos olim­pi­nė ko­man­da.

Svar­bus psi­cho­lo­gi­nis pa­si­ren­gi­mas

Leng­vaat­le­tis Adol­fas Alek­se­jū­nas, 1964 me­tais To­ki­ju­je pa­sie­kęs 3000 met­rų kliū­ti­nio bė­gi­mo olim­pi­nį re­kor­dą, pa­sa­ko­jo, kad ypač svar­bus spor­ti­nin­kui psi­cho­lo­gi­nis pa­si­ruo­ši­mas. Jis pa­ts per pir­mą bė­gi­mą at­si­dū­rė gre­ta pa­sau­lio čem­pio­no ir tai slė­gė, ta­čiau pa­vy­ko jį ap­lenk­ti.

„Kai švies­len­tė­je pa­ma­čiau, jog pa­siek­tas olim­pi­nis re­kor­das, vos į kel­nes ne­pri­dė­jau,“ – apie pa­tir­tą emo­ci­nį smū­gį vaizdžiai pa­sa­ko­jo leng­vaat­le­tis.

Tie­sa, pa­tek­ti tarp tri­jų ge­riau­sių fi­na­le jam ne­pa­vy­ko, olim­pia­do­je užė­mė sep­tin­tą vie­tą.

A. Alek­se­jū­nas įsi­ti­ki­nęs, kad maž­ne 90 pro­cen­tų ge­riau­sių spor­ti­nin­kų yra ki­lę iš kai­mo ar ra­jo­ni­nių mies­te­lių. Ten gy­ve­nan­tiems bent jau anks­čiau tek­da­vo ir lau­ko dar­bus at­lik­ti, ir gy­vu­lius pri­žiū­rė­ti, o jam pa­čiam ir tris ki­lo­met­rus iki mo­kyk­los pė­din­ti. Tad kū­nas sa­vai­me fi­ziš­kai tvir­tė­jo, di­dė­jo iš­tver­mė.

Irk­luo­ti rei­kia tin­ka­mų rau­me­nų

Mon­rea­lio ir Mask­vos olim­pi­nių žai­dy­nių auk­so me­da­lių lai­mė­to­ja, vie­na ti­tu­luo­čiau­sių Lie­tu­vos spor­ti­nin­kių krep­ši­nin­kė ir tre­ne­rė An­ge­lė Rup­šie­nė pa­sa­ko­jo rink­ti­nė­je bu­vu­si že­miau­sia, vos 168 cen­ti­met­rų ūgio, bet drau­ga­vu­si su aukš­čiau­sia so­vie­tų rink­ti­nės na­re, 210 cen­ti­met­rų ūgio Ul­ja­na Se­mio­no­va. Kar­tu pa­tir­ta daug nuo­ty­kių, įvai­rių ku­rio­zi­nių si­tua­ci­jų.

O tris­kart Eu­ro­pos, 10 kar­tų So­vie­tų Są­jun­gos ir pen­kis kar­tus – Lie­tu­vos irk­la­vi­mo čem­pio­nas An­ta­nas Bag­do­na­vi­čius olim­pi­nė­se žai­dy­nė­se pel­nęs ant­rą ir tre­čią vie­tas, tei­gė, kad svar­bu ne tik ge­ras rau­me­ny­nas, bet ir mo­kė­ji­mas irk­luo­ti bū­tent tais rau­me­ni­mis, ku­riais rei­kia.

Su­si­ti­ki­mo or­ga­ni­za­to­rius, Krep­ši­nio mu­zie­jaus įkū­rė­jas bei Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas Leo­nas Ka­ra­liū­nas pri­sta­tė ir ki­tus olim­pie­čius: plau­ki­kę, spor­to tre­ne­rę, pa­sau­lio uni­ver­sia­dos 200 met­rų komp­lek­si­nio plau­ki­mo bron­zos me­da­li­nin­kę Bi­ru­tę Už­ku­rai­ty­tę-Stat­ke­vi­čie­nę, leng­vaat­le­tį bė­gi­ką ir sli­di­nin­ką, Lie­tu­vos čem­pio­ną Ro­mual­dą Bi­tę, irk­luo­to­ją, Lie­tu­vos čem­pio­nę Bi­ru­tę Juo­zė­nai­tę-Ša­kic­kie­nę, Lie­tu­vos bė­gi­mo čem­pio­nę In­gą Pet­raus­ky­tę-Juo­deš­kie­nę, So­vie­tų Są­jun­gos irk­la­vi­mo čem­pio­na­tų bron­zos me­da­li­nin­kę Re­gi­ną Bal­tu­ty­tę-Mi­lec­kie­nę, Lie­tu­vos ie­ties me­ti­mo čem­pio­nę Ri­tą Ra­ma­naus­kai­tę.

Jiems įteik­tos at­mi­ni­mo do­va­nė­lės, o sve­čiai Lie­tu­vos tau­ti­nio olim­pi­nio ko­mi­te­to marš­ki­nė­liais ap­do­va­no­jo ge­riau­sius jau­nuo­sius Jo­niš­kio ra­jo­no spor­ti­nin­kus. Vė­liau sve­čiams su­reng­ta eks­kur­si­ja Krep­ši­nio mu­zie­ju­je.

Au­to­rės nuo­tr.

PA­SIE­KI­MAI: Leng­vaat­le­tis Adol­fas Alek­se­jū­nas 1964 me­tais To­ki­ju­je pa­sie­kė 3000 met­rų kliū­ti­nio bė­gi­mo olim­pi­nį re­kor­dą, o krep­ši­nin­kė An­ge­lė Rup­šie­nė ta­po Mon­rea­lio ir Mask­vos olim­pi­nių žai­dy­nių auk­so me­da­lių lai­mė­to­ja.

RAU­ME­NYS: Į Krep­ši­nio mu­zie­jaus įkū­rė­jo ir su­si­ti­ki­mo ini­cia­to­riaus Leo­no Ka­ra­liū­no (de­ši­nė­je) klau­si­mus at­sa­ki­nė­da­mas irk­luo­to­jas An­ta­nas bag­do­na­vi­čius sa­kė, kad kad svar­bu ne tik ge­ras rau­me­ny­nas, bet ir mo­kė­ji­mas irk­luo­ti bū­tent tais rau­me­ni­mis, ku­riais rei­kia.

AP­DO­VA­NO­JI­MAI: Olim­pi­nė čem­pio­nė plau­ki­kė Li­na Ka­čiu­šy­tė ap­do­va­no­jo ge­riau­sius jau­nuo­sius Jo­niš­kio ra­jo­no tink­li­nin­kus.