Šaukėnų moksleiviai sukūrė geriausią patriotinį filmą

Šaukėnų moksleiviai sukūrė geriausią patriotinį filmą

Šau­kė­nų moks­lei­viai su­kū­rė ge­riau­sią pa­trio­ti­nį fil­mą

Tre­čia­die­nį Šau­kė­nų Vla­do Pūt­vio-Put­vins­kio gim­na­zi­jo­je su­reng­tas bai­gia­ma­sis res­pub­li­ki­nio kon­kur­so „Praei­ties stip­ry­bė – da­bar­čiai“ ren­gi­nys. Šau­kė­niš­kių moks­lei­vių ko­man­da, su­kū­ru­si pa­trio­tiš­ką fil­mu­ką, ta­po šio kon­kur­so nu­ga­lė­to­ja, ap­len­ku­si 98 Lie­tu­vos mo­kyk­las.

Da­lia KAR­PA­VI­ČIE­NĖ

daliak@skrastas.lt

Ko­va iki pa­sku­ti­nės aki­mir­kos

Šau­kė­nų Vla­do Pūt­vio-Put­vins­kio gim­na­zi­jos ko­man­da už pa­trio­tiš­ką fil­mu­ką ta­po res­pub­li­ki­nio kon­kur­so „Praei­ties stip­ry­bė – da­bar­čiai“ nu­ga­lė­to­ja.

Tri­jų da­lių fil­mu­ke pa­sa­ko­ja­ma apie Šau­lių są­jun­gos įkū­rė­ją Vla­dą Pūt­vį-Put­vins­kį, kal­bi­na­mas gim­na­zi­jos di­rek­to­rius Al­gi­man­tas Ar­ma­lis, jau­nie­ji šau­liai, moks­lei­viai, pri­sta­to­mas dai­nos apie Lie­tu­vą vaiz­do kli­pas. Bai­gia­ma­sis kon­kur­so ren­gi­nys ir ap­do­va­no­ji­mų įtei­ki­mas su­reng­tas Šau­kė­nuo­se. 17 mi­nu­čių fil­mu­kas, pa­ro­dy­tas ren­gi­nio sve­čiams ir šei­mi­nin­kams, su­lau­kė gau­sių plo­ji­mų.

Šau­kė­niš­kių ko­man­da sa­vo per­ga­le ne­bu­vo tik­ra iki pa­sku­ti­nės aki­mir­kos. Kon­kur­se da­ly­va­vo 99 Lie­tu­vos mo­kyk­los. Pir­miau­sia šau­kė­niš­kių ko­man­dos (Ju­li­ja Šli­mai­tė, Klau­di­jus Vir­maus­kas, Dei­man­tė Li­lei­ky­tė, Rai­mon­da And­ru­ly­tė, Ka­ro­li­na Len­kaus­kai­tė, mo­ky­to­jai Rai­nol­da Drun­gė­lie­nė, Ai­das Ka­lin­či­kas) fil­mu­kas ko­mi­si­jos bu­vo at­rink­tas į ge­riau­sių­jų de­šim­tu­ką. Kaip nu­ga­lė­to­jai šau­kė­niš­kiai su drau­gais vy­ko į Vil­nių, lan­kė­si Vil­niaus uni­ver­si­te­to Is­to­ri­jos fa­kul­te­te, Vals­ty­bės pa­ži­ni­mo cent­re, Lie­tu­vos di­džio­jo ku­ni­gaikš­čio Ge­di­mi­no šta­bo ba­ta­lio­ne.

Ta­čiau dar vy­ko ir bal­sa­vi­mas in­ter­ne­te, su šau­kė­niš­kių fil­mu­ku ga­lė­jo su­si­pa­žin­ti dau­gy­bė žmo­nių. „Įvy­ko ne­di­de­lis ste­buk­las. Šau­kė­nuo­se gy­ve­na apie 600 žmo­nių, se­niū­ni­jo­je – kiek dau­giau ne­gu 2 000 gy­ven­to­jų. O mū­sų fil­mu­kas su­rin­ko 6 053 bal­sus“, – džiau­gė­si A. Ar­ma­lis.

Ant­ro­je vie­to­je kon­kur­se – ne­daug nuo šau­kė­niš­kių at­si­li­ku­si Ma­ri­jam­po­lės Ry­giš­kių Jo­no gim­na­zi­ja. Tre­čia li­ko Laz­di­jų Mo­tie­jaus Gus­tai­čio gim­na­zi­jos ko­man­da.

Ko­man­dai nu­ga­lė­to­jai Kraš­to ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos var­du Mo­bi­li­za­ci­jos ir pi­lie­ti­nio pa­si­prie­ši­ni­mo de­par­ta­men­to di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Jo­kū­bas Li­lei­ka įtei­kė ap­do­va­no­ji­mą – Šiau­lių dai­lės mo­kyk­los di­rek­to­rės ke­ra­mi­kės Ire­nos Šliu­že­lie­nės au­to­ri­nį dar­bą iš bal­to­jo mo­lio. Už pi­lie­tiš­ku­mo ir is­to­ri­nės at­min­ties puo­se­lė­ji­mą Šau­kė­nų Vla­do Pūt­vio-Put­vins­kio gim­na­zi­jai įteik­ta Kraš­to ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos pa­dė­ka.

Gim­na­zi­jos di­rek­to­rius Al­gi­man­tas Ar­ma­lis dė­ko­jo gim­na­zi­jos moks­lei­vių ko­man­dai už di­de­lį ir pra­smin­gą dar­bą, vi­sai bend­ruo­me­nei – už pa­lai­ky­mą. Ko­man­dos na­rių, mo­ky­to­jų R. Drun­gė­lie­nės, A. Ka­lin­či­ko, Vio­le­tos Ku­čins­kie­nės pa­var­dės bus už­ra­šy­tos ant gim­na­zi­jos mu­zie­jaus Pa­dė­kos sie­nos. Sei­mo na­rei Al­mai Mon­kaus­kai­tei, Mo­bi­li­za­ci­nio ir pi­lie­ti­nio pa­si­prie­ši­ni­mo ren­gi­mo vy­riau­sia­jam spe­cia­lis­tui Juo­zui Šir­vins­kui, ko­man­dai nu­ga­lė­to­jai, mo­ky­to­jams įteik­ti gim­na­zi­jos Pa­dė­kos ženk­lai.

Šau­kė­nus va­di­no Put­vins­kio kraš­tu

Bai­gia­ma­ja­me kon­kur­so „Praei­ties stip­ry­bė – da­bar­čiai“ ren­gi­ny­je da­ly­va­vęs Vil­niaus uni­ver­si­te­to Is­to­ri­jos fa­kul­te­to moks­lo rei­ka­lų ir plėt­ros pro­de­ka­nas Sal­vi­jus Ku­le­vi­čius Šau­kė­nus va­di­no Put­vins­kio kraš­tu.

Ta­čiau, pa­sak sve­čio, Šau­kė­nų kraš­te Put­vins­kis nė­ra vie­nas. Kur­tu­vė­nuo­se mo­ky­to­jau­ja Po­vi­las Vi­šins­kis. Ten jam nuo­bo­du, to­dėl jis lan­ko­si Ši­lo Pa­vė­žu­pio dva­re, kaip ir ki­ti to me­to ra­šy­to­jai, švie­suo­liai. Dva­rą ga­li­ma va­din­ti net aka­de­mi­ja, nes ja­me vyks­ta di­džiu­liai kul­tū­ros, po­li­ti­kos pa­grin­dų klo­ji­mo dar­bai. Ku­ria­si mo­der­ni lie­tu­vių tau­ta. Vla­das Pūt­vis-Put­vins­kis pra­de­da kal­bė­ti lie­tu­viš­kai.

Vals­ty­bę kū­rė ne tik Put­vins­kis ar Vi­šins­kis, bet, pa­sak S. Ku­le­vi­čiaus, ir ki­ti lais­vi žmo­nės. 1905 me­tais vie­tos dva­ri­nin­ko, baž­ny­čios ir bend­ruo­me­nės ini­cia­ty­va ne­to­li Šau­kė­nų ant kal­no pa­sta­to­mas kry­žius, skir­tas spau­dos drau­di­mo pa­nai­ki­ni­mo me­ti­nėms.

„Lais­vė ir vals­ty­bė bu­vo ku­ria­ma kiek­vie­na­me Lie­tu­vos taš­ke, taip pat – ir Šau­kė­nuo­se. Lais­vė ku­ria­ma ne tik ko­vo­mis, krau­ju, bet ir kul­tū­ri­niu dar­bu. Is­to­ri­ja nė­ra tik praei­tis. Jei į is­to­ri­ją pa­žiū­rė­tu­me ati­džiau, kū­ry­bin­giau, tu­rė­tu­me to­kius re­zul­ta­tus, ko­kių jūs pa­sie­kė­te šia­me kon­kur­se“, – sa­kė Vil­niaus uni­ver­si­te­to Is­to­ri­jos fa­kul­te­to moks­lo rei­ka­lų ir plėt­ros pro­de­ka­nas.

Pat­rio­ti­nė, pi­lie­ti­nė dva­sia

Šau­kė­nų Vla­do Pūt­vio-Put­vins­kio gim­na­zi­jos di­rek­to­rius Al­gi­man­tas Ar­ma­lis pri­mi­nė, jog 2007 me­tais mo­kyk­lo­je lan­kė­si Pre­zi­den­tas Val­das Adam­kus, pa­lin­kė­jęs auk­lė­ti jau­ną­ją kar­tą pa­trio­ti­ne dva­sia.

Per de­vy­ne­rius me­tus po Pre­zi­den­to vi­zi­to mo­kyk­la ir sten­gė­si taip gy­ven­ti. Su­ren­gė du res­pub­li­ki­nius moks­lei­vių pa­trio­ti­nių ra­ši­nių kon­kur­sus apie Šau­lių są­jun­gą ir jos įkū­rė­ją Vla­dą Pūt­vį-Put­vins­kį. Su „Auš­ros“ mu­zie­ju­mi iš­leis­ta kny­ge­lė „Pa­žink Lie­tu­vos šau­lius“, į ku­rią bu­vo su­dė­ti ge­riau­sie­ji mo­ki­nių ra­ši­niai. Šau­kė­nų gim­na­zi­jo­je lan­kė­si kraš­to ap­sau­gos mi­nist­ras Juo­zas Ole­kas. Šau­lių gar­bės kuo­pa žy­gia­vo per mies­te­lį.

„Da­bar lai­mė­jo­me res­pub­li­ki­nį kon­kur­są, ma­nau, jog Pre­zi­den­to Val­do Adam­kaus prie­sai­ką įvyk­dė­me“, – sa­kė di­rek­to­rius.

„Lie­tu­vos vals­ty­bę ku­ria tau­ta“

Vie­na iš ko­man­dos nu­ga­lė­to­jų na­rių Ka­ro­li­na Len­kaus­kai­tė sa­kė, jog pa­trio­tas yra tas, ku­ris pa­čio­mis sun­kiau­sio­mis tė­vy­nei mi­nu­tė­mis ima­si sun­kiau­sių dar­bų.

Moks­lei­vė klau­sė, ar kiek­vie­nas ga­lė­tų pa­sa­ky­ti, koks yra ant­ra­sis Lie­tu­vos Kons­ti­tu­ci­jos straips­nis? Ir at­sa­kė: „Lie­tu­vos vals­ty­bę ku­ria tau­ta. Su­ve­re­ni­te­tas pri­klau­so tau­tai“.

„Vers­da­mi is­to­ri­jos va­do­vė­lių pus­la­pius, ma­to­me, jog žmo­nių, ku­rie au­ko­jo­si Lie­tu­vai, bu­vo la­bai daug. Ma­no nuo­mo­ne, ver­ty­bės, už ku­rias jie ko­vo­jo, ne­pa­ki­to“, – įsi­ti­ki­nu­si K. Len­kaus­kai­tė, tvir­tin­da­ma, jog dėl kal­bos, lais­vės pa­pro­čių sau­go­ji­mo ko­vo­tų ir šių die­nų did­vy­riai.

Iš­va­da – bet ku­ris lie­tu­vis ga­li bū­ti tau­tos kul­tū­ros puo­se­lė­to­jas. O tik­ras did­vy­ris bus tas, ku­ris kal­bės gim­tą­ja kal­ba, sau­gos lie­tu­viš­kus pa­pro­čius, bus pa­si­ruo­šęs bet ku­riuo me­tu sto­ti į ko­vą už lais­vę.

Kon­kur­so nu­ga­lė­to­jai kal­bė­jo ir apie pa­tir­tas emo­ci­jas, nu­ti­ki­mus ku­riant fil­mą, ir džiaugs­mą, lai­mė­jus kon­kur­są.

Sve­čiai po ofi­cia­lio­sios ren­gi­nio da­lies su­si­pa­ži­no su mo­kyk­la, lan­kė­si Ši­lo Pa­vė­žu­py­je, Be­ne­dik­ti­nų vie­nuo­ly­ne, Kel­mė­je – prie Vla­do Pūt­vio-Put­vins­kio ka­po.

Au­to­rės nuo­tr.

NU­GA­LĖ­TO­JAI: Res­pub­li­ki­nio kon­kur­so „Praei­tis – da­bar­čiai“ nu­ga­lė­to­ja ta­po Šau­kė­nų Vla­do Pūt­vio-Put­vins­kio gim­na­zi­jos ko­man­da, su­kū­ru­si pa­trio­tiš­ką fil­mu­ką. (Mo­ky­to­jai – Rai­nol­da Drun­gė­lie­nė, Ai­das Ka­lin­či­kas.)

KRAŠTAS: Vil­niaus uni­ver­si­te­to is­to­ri­jos fa­kul­te­to moks­lo rei­ka­lų ir plėt­ros pro­de­ka­nas Sal­vi­jus Ku­le­vi­čius Šau­kė­nus va­di­no Put­vins­kio kraš­tu.