
Naujausios
Šaukėnų moksleiviai sukūrė geriausią patriotinį filmą
Trečiadienį Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazijoje surengtas baigiamasis respublikinio konkurso „Praeities stiprybė – dabarčiai“ renginys. Šaukėniškių moksleivių komanda, sukūrusi patriotišką filmuką, tapo šio konkurso nugalėtoja, aplenkusi 98 Lietuvos mokyklas.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Kova iki paskutinės akimirkos
Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazijos komanda už patriotišką filmuką tapo respublikinio konkurso „Praeities stiprybė – dabarčiai“ nugalėtoja.
Trijų dalių filmuke pasakojama apie Šaulių sąjungos įkūrėją Vladą Pūtvį-Putvinskį, kalbinamas gimnazijos direktorius Algimantas Armalis, jaunieji šauliai, moksleiviai, pristatomas dainos apie Lietuvą vaizdo klipas. Baigiamasis konkurso renginys ir apdovanojimų įteikimas surengtas Šaukėnuose. 17 minučių filmukas, parodytas renginio svečiams ir šeimininkams, sulaukė gausių plojimų.
Šaukėniškių komanda savo pergale nebuvo tikra iki paskutinės akimirkos. Konkurse dalyvavo 99 Lietuvos mokyklos. Pirmiausia šaukėniškių komandos (Julija Šlimaitė, Klaudijus Virmauskas, Deimantė Lileikytė, Raimonda Andrulytė, Karolina Lenkauskaitė, mokytojai Rainolda Drungėlienė, Aidas Kalinčikas) filmukas komisijos buvo atrinktas į geriausiųjų dešimtuką. Kaip nugalėtojai šaukėniškiai su draugais vyko į Vilnių, lankėsi Vilniaus universiteto Istorijos fakultete, Valstybės pažinimo centre, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo batalione.
Tačiau dar vyko ir balsavimas internete, su šaukėniškių filmuku galėjo susipažinti daugybė žmonių. „Įvyko nedidelis stebuklas. Šaukėnuose gyvena apie 600 žmonių, seniūnijoje – kiek daugiau negu 2 000 gyventojų. O mūsų filmukas surinko 6 053 balsus“, – džiaugėsi A. Armalis.
Antroje vietoje konkurse – nedaug nuo šaukėniškių atsilikusi Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija. Trečia liko Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos komanda.
Komandai nugalėtojai Krašto apsaugos ministerijos vardu Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento direktoriaus pavaduotojas Jokūbas Lileika įteikė apdovanojimą – Šiaulių dailės mokyklos direktorės keramikės Irenos Šliuželienės autorinį darbą iš baltojo molio. Už pilietiškumo ir istorinės atminties puoselėjimą Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazijai įteikta Krašto apsaugos ministerijos padėka.
Gimnazijos direktorius Algimantas Armalis dėkojo gimnazijos moksleivių komandai už didelį ir prasmingą darbą, visai bendruomenei – už palaikymą. Komandos narių, mokytojų R. Drungėlienės, A. Kalinčiko, Violetos Kučinskienės pavardės bus užrašytos ant gimnazijos muziejaus Padėkos sienos. Seimo narei Almai Monkauskaitei, Mobilizacinio ir pilietinio pasipriešinimo rengimo vyriausiajam specialistui Juozui Širvinskui, komandai nugalėtojai, mokytojams įteikti gimnazijos Padėkos ženklai.
Šaukėnus vadino Putvinskio kraštu
Baigiamajame konkurso „Praeities stiprybė – dabarčiai“ renginyje dalyvavęs Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto mokslo reikalų ir plėtros prodekanas Salvijus Kulevičius Šaukėnus vadino Putvinskio kraštu.
Tačiau, pasak svečio, Šaukėnų krašte Putvinskis nėra vienas. Kurtuvėnuose mokytojauja Povilas Višinskis. Ten jam nuobodu, todėl jis lankosi Šilo Pavėžupio dvare, kaip ir kiti to meto rašytojai, šviesuoliai. Dvarą galima vadinti net akademija, nes jame vyksta didžiuliai kultūros, politikos pagrindų klojimo darbai. Kuriasi moderni lietuvių tauta. Vladas Pūtvis-Putvinskis pradeda kalbėti lietuviškai.
Valstybę kūrė ne tik Putvinskis ar Višinskis, bet, pasak S. Kulevičiaus, ir kiti laisvi žmonės. 1905 metais vietos dvarininko, bažnyčios ir bendruomenės iniciatyva netoli Šaukėnų ant kalno pastatomas kryžius, skirtas spaudos draudimo panaikinimo metinėms.
„Laisvė ir valstybė buvo kuriama kiekviename Lietuvos taške, taip pat – ir Šaukėnuose. Laisvė kuriama ne tik kovomis, krauju, bet ir kultūriniu darbu. Istorija nėra tik praeitis. Jei į istoriją pažiūrėtume atidžiau, kūrybingiau, turėtume tokius rezultatus, kokių jūs pasiekėte šiame konkurse“, – sakė Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto mokslo reikalų ir plėtros prodekanas.
Patriotinė, pilietinė dvasia
Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazijos direktorius Algimantas Armalis priminė, jog 2007 metais mokykloje lankėsi Prezidentas Valdas Adamkus, palinkėjęs auklėti jaunąją kartą patriotine dvasia.
Per devynerius metus po Prezidento vizito mokykla ir stengėsi taip gyventi. Surengė du respublikinius moksleivių patriotinių rašinių konkursus apie Šaulių sąjungą ir jos įkūrėją Vladą Pūtvį-Putvinskį. Su „Aušros“ muziejumi išleista knygelė „Pažink Lietuvos šaulius“, į kurią buvo sudėti geriausieji mokinių rašiniai. Šaukėnų gimnazijoje lankėsi krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. Šaulių garbės kuopa žygiavo per miestelį.
„Dabar laimėjome respublikinį konkursą, manau, jog Prezidento Valdo Adamkaus priesaiką įvykdėme“, – sakė direktorius.
„Lietuvos valstybę kuria tauta“
Viena iš komandos nugalėtojų narių Karolina Lenkauskaitė sakė, jog patriotas yra tas, kuris pačiomis sunkiausiomis tėvynei minutėmis imasi sunkiausių darbų.
Moksleivė klausė, ar kiekvienas galėtų pasakyti, koks yra antrasis Lietuvos Konstitucijos straipsnis? Ir atsakė: „Lietuvos valstybę kuria tauta. Suverenitetas priklauso tautai“.
„Versdami istorijos vadovėlių puslapius, matome, jog žmonių, kurie aukojosi Lietuvai, buvo labai daug. Mano nuomone, vertybės, už kurias jie kovojo, nepakito“, – įsitikinusi K. Lenkauskaitė, tvirtindama, jog dėl kalbos, laisvės papročių saugojimo kovotų ir šių dienų didvyriai.
Išvada – bet kuris lietuvis gali būti tautos kultūros puoselėtojas. O tikras didvyris bus tas, kuris kalbės gimtąja kalba, saugos lietuviškus papročius, bus pasiruošęs bet kuriuo metu stoti į kovą už laisvę.
Konkurso nugalėtojai kalbėjo ir apie patirtas emocijas, nutikimus kuriant filmą, ir džiaugsmą, laimėjus konkursą.
Svečiai po oficialiosios renginio dalies susipažino su mokykla, lankėsi Šilo Pavėžupyje, Benediktinų vienuolyne, Kelmėje – prie Vlado Pūtvio-Putvinskio kapo.
Autorės nuotr.
NUGALĖTOJAI: Respublikinio konkurso „Praeitis – dabarčiai“ nugalėtoja tapo Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazijos komanda, sukūrusi patriotišką filmuką. (Mokytojai – Rainolda Drungėlienė, Aidas Kalinčikas.)
KRAŠTAS: Vilniaus universiteto istorijos fakulteto mokslo reikalų ir plėtros prodekanas Salvijus Kulevičius Šaukėnus vadino Putvinskio kraštu.