
Naujausios
Ar įmanoma sumažinti skurdą?
Radviliškio regiono profesinių sąjungų centro atstovai aiškinosi, koks turėtų būti socialiai ir politiškai atsakingas požiūris į skurdą ir socialinę nelygybę.
Saulius JUŠKEVIČIUS
saulius@skrastas.lt
Skurdo riba
Profsąjungų atstovai konferencijoje diskutavo apie skurdo ir socialinės atskirties mažinimo galimybes.
Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministro Laisvūno Bartkevičiaus, Lietuvoje 28,9 procentų žmonių gyvena už skurdo rizikos ir socialinės atskirties ribos. Net 19,4 procento Lietuvos gyventojų – asmenys, esantys žemiau skurdo rizikos ribos. Apie 400 tūkstančių gyventojų patiria skurdo riziką.
Anot viceministro, didžioji dalis už skurdo rizikos ir socialinės atskirties gyvenančių šalies piliečių – neturintys darbo.
„Net 46 procentai šalies gyventojų patiriantys skurdo riziką – vieniši asmenys, auginantys vieną ar daugiau vaikų, beveik 40 procentų – šeimos, auginančios tris ir daugiau vaikų, o beveik 35 procentai – vieniši asmenys“, – dėstė statistiką viceministras.
Sutaupytos lėšos – įvairioms reikmėms
Viceministras aiškino, jog praėjusiais metais Radviliškio rajono savivaldybė socialinėms pašalpoms mokėti nepanaudojo šiek tiek daugiau nei 3 milijonų eurų piniginei paramai skirtų lėšų.
Iš jų dalis buvo skirta socialinių paslaugų teikimui ir finansavimui, būsto ir gyvenamosios aplinkos pritaikymui asmenims su negalia, transporto lengvatų užtikrinimui, mokyklų, vaikų darželių remontui, vietinių kelių priežiūrai ir remontui, ligoninės medicininei ir kitai įrangai įsigyti, baseino statybai.
Viceministras sakė, kad Europos Sąjunga rekomenduoja piniginės socialinės paramos sistemą susieti su aktyvumo skatinimo priemonėmis, kad žmonės po truputį patys grįžtų į darbo rinką.
„Lietuvoje veikia šiam tikslui skirtas verslumo skatinimo fondas, kurio funkcija – suteikti finansines paskolas verslo pradžiai ir teikti kitą pagalbą, siekiant palengvinti pradedantiesiems verslą įsitvirtinti darbo rinkoje. Įgyvendinamos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti priemonės, yra visokių programų, skirtų jaunimo užimtumui didinti“, – sakė jis.
Įstatymų niuansai
Į socialinės apsaugos ir darbo viceministrą L. Bartkevičių kreipėsi penkių mažamečių vaikų tėvas Aleksandras Filipavičius. Vyras bėdojo dėl dabartinės pašalpų mokėjimo sistemos, kai gaudamas papildomų pajamų už parduotą pieną, netenki tiek pat pašalpų.
A. Filipavičiui pabandęs atsakyti rajono Socialinės paramos skyriaus vedėjas Darius Brazys daugiavaikio tėvo nepaguodė – esą tokie yra įstatymų niuansai.
„Kuo skiriasi žmogus, dirbantis namų ūkyje ir gaunantis pajamų, nuo žmogaus, dirbančio su verslo liudijimu pas kitą savininką?“ – klausė D. Brazys susirinkusių ir nurodė, jog dirbantiems su verslo liudijimu kitam savininkui yra nustatyta piniginė suma, kuri neįtraukiama į gaunamas pajamas, skaičiuojant pašalpas.
Pasak D. Brazio, 2011 metais Radviliškio rajono savivaldybėje buvo išmokėta daugiau nei 3,42 milijono eurų socialinių pašalpų, o 2015 metais jų sumažėjo iki beveik 1,47 milijono eurų.
„Sumažėjusias išlaidas socialinei paramai ir sumažėjusį asmenų, gaunančių socialinę paramą, skaičių lėmė tai, kad atsirado galimybė patiems kontroliuoti, ar prašantieji socialinės paramos nepiktnaudžiauja valstybės parama“, – aiškino vedėjas.
Būtinybė bendradarbiauti
Apie sunkią Lietuvos kaime gyvenančių žmonių, kurie bando ūkininkaudami prisidurti prie pašalpų ar algos, padėtį kalbėjo ir Lietuvos žemės ūkio darbuotojų profesinių sąjungų federacijos pirmininkė Regina Dapšytė.
Ji užsiminė, jog žemės ūkio produkcijos perdirbėjai ir prekybininkai nesiskaito su žemdirbiais.
Sidabravo seniūnas Vidmantas Blužas pageidavo, jog seniūnijose dirbtų daugiau socialinių darbuotojų ar jų padėjėjų ir kad jie savo darbo laiką, atostogas derintų ir su seniūnija.
Visi konferencijoje pasisakę pranešėjai kalbėjo apie būtinybę bendradarbiauti su vietos bendruomenėmis, skatinti užimtumą, mažinti nedarbą, užtikrinti gyventojų saugumą.
Autoriaus nuotr.
KONFERENCIJA: Radviliškio regiono profesinių sąjungų centro atstovai, socialiniai darbuotojai diskutavo apie skurdo ir socialinės atskirties mažinimo galimybes.
VICEMINISTRAS: Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Laisvūnas Bartkevičius aiškino, jog skurdžiai gyvena dar nemažai šalies piliečių.
PAKLAUSIMAS: Šiaulėnų seniūnijoje gyvenantis Aleksandras Filipavičius: „Pašalpų skyrimo įstatymus reikia tobulinti.“