
Naujausios
Švedijos braškynai padėjo auginti vaikus
Digna Dargužienė penkis vaikus augino beveik viena: kad jiems netrūktų duonos ir galimybės mokytis, plėšėsi per tris darbus, septynerius su puse metų lenkė nugarą Švedijos braškynuose, salotų laukuose, į kuriuos pakvietė ir paūgėjusias dukras.
Vaikai suprato, kad pinigai uždirbami sūriu prakaitu, jei neturi tinkamo išsilavinimo, ir išmoko taupyti. O jų mama dabar gyvenimo džiaugsmą ragauja Žagarėje, į kurią prieš šešerius metus persikėlė iš Šiaulių. Moteris jau lankė pynimo iš vytelių kursus, Joniškyje Trečiojo amžiaus universitete mokosi anglų kalbos.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Išvyko prieš 20 metų
Į Švediją Digna Dargužienė išvyko 1996-aisiais, kai Lietuva dar tik svajojo tapti Europos Sąjungos nare, o emigrantai, tarsi naujų žemių atradėjai, grįžę į namus pasakodavo apie nepažįstamą kultūrą, kitokią gamtą, pasakiškas algas, nelegalų slapstymąsi.
Moteris Lietuvoje tuo metu jau senokai plėšėsi per tris vietas. Šiauliuose pasakoja dirbusi vaikų darželio auklyte ir ūkvede, turėjusi kitų darbų.
Kadangi vyras žuvo ir vėliau su kitu nesusiklostė gyvenimas, reikėjo svarstyti, kaip išauginti penkis vaikus, kurių mažiausiai dukrai, tėvui išėjus, tebuvo penkeri.
Draugės pasiūlymas kelti sparnus į svetimą šalį atėjo pačiu laiku. .
Kaip dabar pamena tuos laikus, nors nuo pirmo išvažiavimo praėjo beveik 20 metų.
Keldavosi ketvirtą ryto ir, nuskubėję automobiliu, penktą jau lenkdavo nugarą neaprėpiamuose braškių laukuose.
Didžiules, sultingas, tačiau bekvapes ir beveik beskones, lyginant su lietuviškomis – uogas reikėdavo pakuoti į kartonines dėžutes.
Stebino uogų dydis
„Uogos buvo didžiulės. Kaip dabar matau – tarsi geltonosios slyvos, tik kad raudonos. Stangrios, kietos, specialiai išvestos veislės, kad būtų patogu transportuoti. Skubindavomės skinti didžiausias, kad kitas greta einantis nenurinktų, – pasakoja Digna Dargužienė. – Tačiau vieni metai buvo labai lietingi. Nemažai braškių, net ir atspariųjų, pradėjo težti. Jas savininkas skubiai veždavo į fabriką gaminti džemų.“
Braškes laistydavo trąšomis, įvairiomis mineralinėmis medžiagomis, tad uogos tarpte tarpdavo. Darbininkai, būdavo, nuskina išnokusias, o vadovavęs lenkas Mirekas netrukus vėl į tą patį lauką varo naujo derliaus imti.
Ketverius metus plušėjusi braškių laukuose vėliau lietuvė įsidarbino prie salotų. Gūžines salotas pakuodavo į maišelius ir dėdavo į dėžutes. Juokauja, kad pamaina visą sąstatą vagonų prikraudavo.
Mokėjo duoklę
Gyveno keturios lietuvių šeimos mažame Bromolla miestelyje. Įsikūrė rąstiniame namelyje. Sąlygos buvo normalios: turėjo, kur gaminti maistą, maudytis, skalbtis ir džiovinti rūbus. Miegodavo dviaukštėse lovose. Tad netrukus moteris pasikvietė savo dukras, kad darbo ir pinigų santykį bei skonį pajustų.
Kartą lietuviams teko patirti ir reketą. Atėjęs grupės vadovas pareiškė, kad mafijai kiekvienas privalo sumokėti po 1000 litų, kad galėtų toliau ramiai dirbti.
„Davėme, o kur dėsies? Tokia buvo įprasta duoklė. Nė vienas nenorėjome turėti problemų ir važiuoti namo“, – atvirauja moteris.
Nors darbo valandos buvo ilgos, emigrantai rasdavo laiko ir po šalį pakeliauti. Moterį labai sužavėjo Švedijos gamta ir prieinamumas, patogumas žmogui. Miškeliuose takai asfaltuoti – malonu ir pėsčiam eiti, ir dviračiu važiuoti.
Moteris stengdavosi aplankyti muziejus, dvarus, istorinius paminklus.
Svajoja apie senų žmonių darželį
7,5 metų Švedijoje praleidusi moteris ir grįžusi į Lietuvą daugelį dalykų mato naujai. Ji svajoja apie tokį senų žmonių darželį, kur atvežti senoliai galėtų užsiimti įvairiais dalykais, kurie juos pralinksmina, poilsiauti, žaisti įvairius intelektualinius ir kitus žaidimus. Darželis turėtų įsikurti gamtos apsuptyje.
Gimė ir augo Digna Dargužienė „ant bruko“, Šiauliuose. Gyveno dabartinėje Dvaro gatvėje, mokėsi Juliaus Janonio vidurinėje mokykloje (dabar gimnazija – aut. past.).
Daugelį metų mieste gyvenusi moteris visada troško ramybės, gaivaus oro. Prieš kelerius metus savo svajonę išpildė, įsigijusi namą ir persikėlusi gyventi į Žagarę. Čia įsiliejo į neįgaliųjų draugijos veiklą.
Visi vaikai užaugo, mokosi arba dirba. Rūta baigė vizualinės reklamos studijas, Deimantė – filosofiją ir politiką, Ferdinandas – elektronikos inžineriją, Linas – statybos aukštesniąją mokyklą. Lairidijana po gimnazijos įsidarbino pardavėja.
Autorės nuotr.
RYŽTAS: Tam, kad užaugintų penkis vaikus, Digna Dargužienė 7,5 metų Švedijoje skynė braškes, pakavo salotas.
Asmeninė nuotr.
KELIAVIMAS: Laisvu po darbo metu lietuvė stengėsi pakeliauti, pasigrožėti šalimi.