
Naujausios
Pilietiškumui nėra nei atostogų, nei išeiginių
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus specialistas 42 metų Piotras Gerasimovas, gegužės 13-ąją Šiauliuose, Gegužių gatvėje, sučiupęs vaiką partrenkusį girtą vairuotoją, Šiaulių tautodailininką 55-erių Vilių Šlapelį, savo poelgio nesureikšmina, sako pasielgęs taip, kaip turėtų pasielgti kiekvienas pilietiškas žmogus.
Anot 22 metus Šiaulių policijoje dirbančio P. Gerasimovo, pagalba kitam žmogui yra kiekvieno visuomenės nario, kiekvieno žmogaus, pareiga.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Viskas įvyko akimirksniu
– Gegužės 13-ąją Šiauliuose, Gegužių gatvėje, jūsų akyse buvo sunkiai sužalotas aštuonmetis. Jis gydomas Kaune. Medikai teikia vilties. Jūs buvote tas, kuris sureagavote žaibiškai ir nusivijote iš avarijos vietos nuvažiuojantį automobilį. Gal pastebėjote, kaip reagavo kiti avarijos liudytojai?
– Viskas įvyko spontaniškai. Važiuodamas išgirdau baisų smūgio garsą – jis iki šiol tebeskamba ausyse – po akimirkos pamačiau kažką nukritusį ant perėjos, supratau, kad tai kuprinė. Po ja gulėjo mėlynai apsirengęs vaikiukas. Vairuotojas užuot sustojęs nuvažiavo. Pastebėjau akimirksniu sustojusį kitą automobilį, iš jo iššoko vairuotojas, atrodo, vyras. Neatsimenu jo automobilio markės. Tas žmogus puolė prie vaiko.
Iš karto apsukau savo mašiną ir leidausi paskui nuvažiuojantį kraislerį. Pastebėjau, kad jį vejasi ir dar vienas automobilis. Kraisleriui įsukus į Architektų gatvės 2-ojo namo kiemą, prišokau prie vairuotojo, parodžiau pažymėjimą. Mačiau, kaip kartu vijęsis automobilis nuvažiavo. Greičiausiai vairuotojas įsitikino, kad pažeidėjas nebepaspruks.
Vaiką partrenkęs 55-erių šiaulietis nesigynė, tik teigė, kad berniukas pats iššoko į kelią. O juk partrenktas jis eidamas per perėją. Nuo vairuotojo sklido alkoholio tvaikas. Mano kolegos jam nustatė 2,27 promilės girtumą.
– Nelaimės akimirką atsirado ir daugiau į pagalbą atskubėjusių žmonių. Ir greičiausiai ne pareigūnų.
– Taip, į pagalbą atbėgusių žmonių buvo daugiau. Jie neliko stebėtojais, kuriuos sukausto išgąstis. Jie šoko padėti vaikui, kartu vijosi pažeidėją. Tai puikūs pilietiškumo pavyzdžiai.
Asmeniškai aš savo poelgio absoliučiai nesureikšminu – pasielgiau kaip paprastas atostogaujantis žmogus, reagavau spontaniškai. Na, gal tik kiek racionaliau, nes turiu didžiulę darbo policijoje patirtį.
Pilietiškumas ir atvirkščiai
– Ši nelaimė – tarsi liudijimas, kad pilietiškumas, neabejingumas mums yra nesvetimas. Ką manote jūs?
– Manau, kad mūsų žmonės iš tiesų tampa vis pilietiškesni. Yra labai daug neabejingų žmonių, savo krašto, šalies piliečių.
Tai rodo ir skambučiai policijai – žmonės praneša apie nebūtinai nusikalstamas veikas ar pažeidimus, jie nebijo pasidalyti savo įtarimais. Pavyzdžiui, kad štai toks ir toks automobilis keistai manevruoja, kad ten ir ten vaikštinėja įtartini asmenys, kad naktį gretimame bute triukšmauja kaimynas. Galbūt tai ir nieko blogo, bet patikrinti verta. O čia kartais, žiūrėk, ir įkliūna girti, be dokumentų, gal žingsnis nuo tragedijos.
Yra daugybė pavyzdžių, kuomet piliečiai nelieka abejingi kitiems ir skuba į pagalbą. Pilietiškumui nėra nei atostogų, nei išeiginių. Jei toks jausmas žmoguje yra, jis visada kartu.
– Vis dėlto nepilietiškumo pavyzdžių taip pat galima rasti...
– Gyvenime pasitaiko visko. Paprastas pavyzdys, pažiūrėkite, kaip kai kurie vairuotojai stato savo automobilius! Tai yra didžiausia nepagarba kitiems eismo dalyviams.
Manau, jau pats laikas pradėti šiek tiek daugiau galvoti apie šalia esantį žmogų. Gi pilietiškumas ir yra tai, kad galvoji apie kitą: ar jam bus patogu, ar jis saugus, ar aš jam nepakenksiu.
Ne paslaptis, kad dalis visuomenės vis dar galvoja: padariau pažeidimą – duosiu kyšį, ir švarus. Ar tokį žmogų galima pavadinti sąmoningos visuomenės dalimi? Ir kodėl kartais neatrandama drąsos tiesiog prisiimti atsakomybės už savo poelgį?
– Kada viskas galėtų pasikeisti?
– Manau dar teks palūkėti. Vaikas auga šeimoje, joje ir turėtų būti padedami pirmieji pilietiškumo, neabejingumo pagrindai. Pagarbos kitam šaknis vaikas turi išleisti savo šeimoje.
Jaunas žmogus mokosi iš savo tėvų. Mokosi požiūrio į atsakomybę, į kaimyną, į policininką. Jei tėvas savo pavyzdžiu rodys, kaip reikia išsisukinėti iš situacijos, tai taip suaugęs elgsis ir jo vaikas. O jei tėvai nuo mažumės rodys, kaip reikia prisiimti atsakomybę, taip ir bus.
– Jūsų paminėtus skambučius policijai kiti galėtų pavadinti skundimu, o pranešėjus skundikais...
– Tai primityvus požiūris. Koks gali būti tai skundimas, jei žmogui rūpi, kad kažkas kažkam nenutiktų? Aš manau, net nemanau, o esu tikras, kad tai – žmonių sąmoningumas. Ar žmogus yra skundikas, jei praneša apie girtą vairuotoją, baimindamasis, kad jis nepartrenktų žmogaus arba pats neužsimuštų?
Vytauto RUŠKIO nuotr.
ATSAKOMYBĖ: Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus specialistas 42 metų Piotras Gerasimovas mano, kad pilietiškumo ir atsakomybės pamatas turi būti padėtas šeimoje.