Muziejus pakvietė į sovietinį bufetą

Muziejus pakvietė į sovietinį bufetą

Mu­zie­jus pa­kvie­tė į so­vie­ti­nį bu­fe­tą

Penk­ta­die­nį tarp­tau­ti­nę ak­ci­ją „Mu­zie­jų nak­tis“ Jo­niš­kio is­to­ri­jos ir kul­tū­ros mu­zie­jus pa­mi­nė­jo itin ne­tra­di­ciš­kai, pa­kvies­da­mas į so­vie­ti­nių lai­kų bu­fe­tą, ku­ria­me atei­nan­čius pa­si­ti­ko bu­fe­ti­nin­kė su tra­di­ciš­kai tą laik­me­tį at­spin­din­čia rūš­ka­na mi­na. No­rin­tie­ji ga­lė­jo pa­ra­gau­ti so­ve­ti­nių lai­kų mais­to, pa­var­ty­ti lei­di­nius skai­tyk­lo­je ar­ba ant sa­vo kai­lio pa­tir­ti tar­dy­mo „ma­lo­nu­mą“. Va­ka­re su­grįž­ta į šian­die­nos tik­ro­vę, Bal­to­jo­je si­na­go­go­je vy­ko kon­cer­tai, parodos–performansai.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Deš­re­lės su gars­ty­čio­mis

So­vie­ti­nių lai­kų bu­fe­tas mu­zie­ju­je du­ris at­vė­rė iš­syk po pie­tų. Che­mi­niu su­šu­ka­vi­mu pa­si­da­bi­nu­si, plat­for­mi­nius aukš­ta­kul­nius ap­sia­vu­si rūs­ti bu­fe­ti­nin­kė (Jo­niš­kio suau­gu­sių­jų teat­ro „Ži­bu­rys“ re­ži­sie­rė Vio­le­ta Tuo­mai­tė) griež­tai klau­si­nė­jo ei­lu­tė­je be­si­ri­kiuo­jan­čių klien­tų, ko šie no­rin­tys, o grei­tai neat­sa­kius, už­rėk­da­vo ir smar­kiau ar­ba pa­duo­da­vo mais­to sa­vo nuo­žiū­ra.

Jai tal­ki­no vi­rė­ja (Vie­tos veik­los gru­pės vie­šų­jų ry­šių spe­cia­lis­tė Da­lia Mo­tik) ir in­dų plo­vė­ja, sa­lės dar­bi­nin­kė (mu­zie­ji­nin­kė Vi­ta Vit­kaus­kie­nė).

Me­niu pui­ka­vo­si vir­tos deš­re­lės su gars­ty­čio­mis, su­muš­ti­nis su sū­riu, ar­ba­ta, pie­no kok­tei­lis su uo­go­mis, kiau­ši­nio pu­se­lė su ma­jo­ne­zu ir ke­liais žir­ne­liais, tra­di­ci­nė varš­kė su grie­ti­nės pa­gar­du ir cuk­ru­mi, o įno­rin­giau­siems pa­siū­ly­ti le­dai su vyš­nių uo­gie­ne.

Ant sie­nos pui­ka­vo­si už­ra­šas, kad dėl de­fi­ci­to ga­li­ma pirk­ti tik vie­ną po­rci­ją mais­to, ant pre­kys­ta­lio – se­nos svars­tyk­lės ir me­di­niai skai­čiuo­tu­vai. Čia pat se­nas me­lo­di­jas gro­jo pa­te­fo­nas iš mu­zie­jaus fon­dų.

Bu­fe­tą puo­šė se­ni ra­kan­dai: ru­siš­kas vir­du­lys, bu­te­liai, puo­de­liai, me­ta­li­niai du­be­nys. Vi­sur ka­bė­jo so­vie­ti­nių lai­kų nuo­trau­kos iš Jo­niš­kio.

Po KGB tar­dy­mų – į skai­tyk­lą

Ne­pa­ten­kin­tie­ji mais­tu ar ap­tar­na­vi­mu bu­vo grei­tai ve­da­mi į at­ski­rą tam­sų ka­bi­ne­tą, ku­ria­me KGB agen­tas (suau­gu­sių­jų teat­ro „Ži­bu­rys“ ak­to­rius Man­tas Ur­mo­nas) tar­dė be pa­si­ga­lė­ji­mo. Skam­bė­jo griež­ti klau­si­mai: „Ko­dėl bu­vo­te iš­vy­kęs į už­sie­nį?“, „Ko­dėl at­si­skai­tė­te ne­tin­ka­ma va­liu­ta?“, „Ko­kiai or­ga­ni­za­ci­jai pri­klau­so­te, kam at­sto­vau­ja­te?“ ar­ba kal­ti­ni­mai: „Esa­te kal­ti­na­ma ne­le­ga­lia pre­ky­ba, pro­sti­tu­ci­ja!“.

Po šio iš­ban­dy­mo jau bu­vo ga­li­ma at­si­kvėp­ti skai­tyk­lo­je, kur ant sie­nų ka­bo­jo kraš­tie­čio, Jo­niš­kio ra­jo­no Gar­bės pi­lie­čio, folk­lo­ro teat­ro įkū­rė­jo, re­ži­sie­riaus Po­vi­lo Ma­tai­čio ka­dai­se reng­tų spek­tak­lių afi­šos, ke­lių de­šimt­me­čių se­nu­mo sie­ni­niai ka­len­do­riai, skaist­gi­rie­tės, emig­ra­vu­sios į Či­ka­gą ir ten Ana­pi­lin iš­ke­lia­vu­sios Liu­ci­jos Vidūnaitės–Tijūnėlienės iš gam­tos me­džia­gų kur­ti pa­veiks­lai.

So­vie­ti­nio pa­so neiš­me­tė

Ant sta­lų bu­vo su­dė­ti so­vie­ti­nio laik­me­čio lei­di­niai – laik­raš­čiai ir žur­na­lai. Prie jų su­sė­du­sios Re­gi­na Dzin­dza­lie­tie­nė ir Gra­ži­na Bra­žins­kie­nė pri­si­mi­nė jau­nys­tė­je la­bai daug lei­di­nių pre­nu­me­ra­vu­sios. Skai­ty­da­vo „Jau­ni­mo gre­tas“, „Šluo­tą“, „Moks­lą ir tech­ni­ką“, „Ne­mu­ną“ ir ki­tus.

O štai bu­vu­si Jau­ni­mo ir suau­gu­sių­jų mo­kyk­los di­rek­to­rė Ste­fa­ni­ja Gri­ga­liū­nie­nė į ren­gi­nį at­si­ne­šė so­vie­ti­nių lai­kų, 1980-ai­siais jai iš­duo­tą pa­są, ku­ris iš­lai­ky­tas kaip nau­jas.

„Pri­rei­kė anuo­met va­žiuo­ti į Ni­dą, o pa­sie­ny­je bu­vo pri­va­lo­ma tu­rė­ti pa­są. Ap­si­žiū­rė­jau, kad nie­kur jo ne­ran­du ir iš­siė­miau nau­ją. O šis li­ko ne­su­ga­din­tas at­min­čiai,“ – ro­dė ne­be­ga­lio­jan­tį as­mens do­ku­men­tą S. Gri­ga­liū­nie­nė.

Va­ka­re Is­to­ri­jos ir kul­tū­ros mu­zie­jus su­grį­žo į šių die­nų epo­chą ir pa­kvie­tė į nau­jos kar­tos ren­gi­nius Bal­to­jo­je si­na­go­go­je.

Tarp­dis­cip­li­ni­nio me­no kū­rė­ja Joa­na Ge­la­žy­tė su­ren­gė parodą–performansą „M-E-M-O-I-R“, ku­ria­me, ana­li­zuo­jant au­to­rei ko­lek­ty­vi­nę at­min­tį, per­si­py­nė skir­tin­gų žmo­nių įsi­min­ti­niau­si, svar­biau­si gy­ve­ni­mo pri­si­mi­ni­mai.

Vė­liau skam­bė­jo jo­niš­kie­tės Gin­ta­rės Rim­džiū­tės ir gru­pės „Hot Pan­da“ kon­cer­tas, ku­rį kei­tė taip pat kraš­tie­čio, ak­to­riaus Min­dau­go An­ce­vi­čiaus ir gru­pės pa­si­ro­dy­mas.

Au­to­rės nuo­tr.

ME­NIU: Me­niu pui­ka­vo­si su­muš­ti­nis su sū­riu, ar­ba­ta, pie­no kok­tei­lis su uo­go­mis, kiau­ši­nio pu­se­lė su ma­jo­ne­zu ir ke­liais žir­ne­liais, tra­di­ci­nė varš­kė su grie­ti­nės pa­gar­du ir cuk­ru­mi.

BU­FE­TI­NIN­KĖ: Bu­fe­ti­nin­kė su klien­tu bu­vo ga­na rūs­ti.

DAR­BUO­TO­JOS: So­vie­ti­nio bu­fe­to dar­buo­to­jos – (iš kai­rės) Da­lia Mo­tik, Vio­le­ta Tuo­mai­tė, Vi­ta Vit­kaus­kie­nė – ati­ti­ko laik­me­čio dva­sią.

PA­TE­FO­NAS: Mu­zi­ka skli­do iš so­vie­ti­nio pa­te­fo­no.

TAR­DY­MAI: Ne­pa­ten­kin­tie­ji mais­tu ar ap­tar­na­vi­mu bu­vo grei­tai ve­da­mi į at­ski­rą tam­sų ka­bi­ne­tą, ku­ria­me KGB agen­tas (suau­gu­sių­jų teat­ro „Ži­bu­rys“ ak­to­rius Man­tas Ur­mo­nas (kai­rė­je)) tar­dė be pa­si­ga­lė­ji­mo.

KA­LEN­DO­RIAI: So­vie­ti­niai sie­ni­niai ka­le­do­riai.

PA­SAS: Toks pe­da­go­gės Ste­fa­ni­jos Gri­ga­liū­nie­nės iš­sau­go­tas pa­sas – jau is­to­ri­ja.

SKAI­TY­TO­JOS: Prie so­vie­ti­niais lai­kais leis­tų žur­na­lų ir laik­raš­čių su­sė­du­sios Re­gi­na Dzin­dza­lie­tie­nė (kai­rė­je) ir Gra­ži­na Bra­žins­kie­nė pri­si­mi­nė jau­nys­tė­je la­bai daug lei­di­nių pre­nu­me­ra­vu­sios.