
Naujausios
Paprotinė bitininkystė: kiekvienam vaikui – savas avilys
Kelmės rajone, Vašilėnų kaime, gyvenančios Janinos Garbenienės sode rikiuojasi keliolika avilių. Bitėms pats pavasario darbymetis. Bitininkauja Garbenių šeima senoviškai. Kiekvienas šeimos narys turi savo avilį. Jį prižiūri, iš jo kopia medų. Gimus kūdikiui, atsiranda naujas avilys. Bičių šeima, kol vaikas paaugs, rūpinasi tėvai. Išeidamas iš namų, sūnus ar dukra išsineša ir savo avilį.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Prieš šešiasdešimt metų ponia Janina į Vašilėnus parsivežė savo avilį su bičių šeima. Kadangi ištekėjo ir išėjo iš savo tėvų namų, išsinešė ir savo biteles. Tokio papročio laikėsi Šilalės rajone gyvenę jos proseneliai Šetkai, kurių bitininkavimas prasidėjo kelminiuose aviliuose, seneliai Milašiai ir tėvai Arlauskai. Tai buvo natūrali jų šeimos ir giminės gyvensena, ėjusi iš kartos į kartą. Ar taip elgiasi ir kitos žemaičių šeimos, ponia Janina nežino.
Ir iš jų šeimos sako tik ji viena išsinešusi savo avilį. Kiti trys vaikai įsikūrė miestuose. Bičių šeimos liko pas tėvus. Tačiau sugrįžę tėviškėn savo bitelėmis kiekvienas pasirūpindavo. Bitininkystės paprotį perdavė savo vaikams. Brolio sūnus šalia Vilniaus įkūrė bityną, pats daro ir avilius.
Janinos Garbenienės sodyboje ne tik jos, bet ir drauge su ja gyvenančio sūnaus Juozo, marčios, jų vaikų aviliai. Čia palikę ir miestuose gyvenančių ponios Janinos dukros, žento, sūnų ir jų vaikų bičių šeimos. Į avilį bitelių suneštas medus atiduodamas tam šeimos nariui, kuriam priklauso bičių šeima.
„Bitininkystė mūsų šeimai nėra verslas, – pasakoja J. Garbenienė. – Tai tik paprotys, savotiška bičiulystė. Kai buvau 30–40 metų, laikiau daugiau šeimų. Dabar pavasarį bitelių nė nemaitiname. Turi išgyventi pačios. Tik rudenį vienam aviliui palieku apie 10 kilogramų medaus.“
Kai Garbenių šeimoje moteris pradeda lauktis, jos aviliu rūpinasi vyras. Kai pagimdo, kol kūdikiui sueis vieneri metai, tėvas būtinai turi padaryti jam avilį ir į jį įleisti bičių spiečių, kad vaikas jau turėtų savo bičių šeimą. Kol jis paauga, bitėmis rūpinasi tėvai. Kai šiek tiek paauga, parodomas jo avilys. Vaikas kartu su tėvais eina prie savo avilio ir mokosi rūpintis bitėmis. Jo poreikiams skiriamas ir iš jo avilio išimtas medus.
„Taip vaikas nuo mažens mokosi amato ir atsakomybės. Jam atsiranda savininkiškumo jausmas. Pavyzdžiui, pardavęs į jo avilį suneštą medų, vaikas nusiperka kuprinę ar kokį kitą reikalingą daiktą, – apie paprotinės bitininkystės naudą kalba ponia Janina. – Iš anūkų labiausiai bitininkyste domisi mažasis Dominykas. Pernai jo bičių šeima prinešė visą kibirą medaus. Kiekvienais metais jo bitės pasirodo kaip stipriausios ir darbščiausios. Jos nė karto nežuvo.“
Ponia Janina aiškina, jog bitelės ir jų šeimininkas dažniausiai turi sąryšį. Antai ji pati silpna, žiemą sirgo – ir jos bičių šeima prinešė tik tris litrus medaus. O anūkas Dominykas – darbštus, judrus. Ir jo bitės tokios pat. Sakoma, jeigu bitės nepiktos, jų šeimininkas – geras žmogus, jeigu prineša daug medaus – ir šeimininkas – darbštuolis.
Ne visi šeimos nariai gali užsiiminėti bitininkyste. Pavyzdžiui, ponios Janinos dukra ir toje pačioje sodyboje gyvenanti marti ir vienas sūnų – alergiški bitėms. Todėl medų iš avilių dažniausiai išima pati Janina, sėdėdama neįgaliojo vežimėlyje, nes sunkiai vaikšto. Atveža iki kiemo – tolesnį darbą perima marti. Ji suka medų. Bet šiame procese dalyvauja ir kiti šeimos nariai.
Jeigu reikia sugauti bičių spiečių, J. Garbenienė kviečia savo sūnų Algį, gyvenantį už kelių kilometrų, Karklėnuose. Jis – nealergiškas bičių įgėlimui. O spiečius praverčia naujam šeimos nariui arba sušalusioms ar kenkėjų išgalabytoms bičių šeimoms atkurti.
Vienais metais per žiemą žuvo net dvidešimt bičių šeimų. „Pavasarį nuėjau į sodą. Tyla – lyg per šermenis, – prisimena J. Garbenienė. – O, būdavo, sėdžiu ant suolelio ir klausausi jų dūzgesio tarsi vargonų gaudesio. Man bitelės teikia daug džiaugsmo, be jų negalėčiau gyventi. Po truputį atkūriau šeimas iš spiečių. Pirmiausia vaikams, paskui anūkams, galiausiai sau...“
Gyvenvietėje nelengva bitininkauti. Garbeniai baiminasi, kad bitės neįgeltų kaimynams. Stengiasi jų neįerzinti. Kai prasideda darbai bityne, nuolat klausosi oro prognozių. Jei kelios dienos iš eilės giedros, kuria dūmus ir eina į bityną. Tuomet darbštuolės negelia.
Ponios Janinos mama turėjo senovinių lietuviškų bičių. Kai pradėjo lauktis vaikų, baiminosi, kad nepakenktų piktų bičių įgėlimai. Nuėjo pasitarti pas Požerės kunigą Antaną Kinderį, pagarsėjusį bitininką ir žolininką. Šis davė vieną avilį nepiktų atsivežtinių bičių, patarė sugauti jų spiečius ir taip plėsti šeimas. Gal dėl bitelių rūšies ir taikaus charakterio kol kas pavyko išvengti kaimynų nepasitenkinimo.
Prieš keletą metų į palyginti atkampų Vašilėnų kaimą užklydo humanitarinių mokslų daktaras profesorius Vykintas Vaitkevičius. Jis ieškojo Alkupio ištakų, o buvusi bibliotekininkė ir kraštotyrininkė Janina Garbenienė, parašiusi porą knygų apie Karklėnus, galėjo mokslininkui padėti. Tuomet ir išsikalbėjo apie paprotinę savo šeimos bitininkystę.
Profesorius tuo labai susidomėjo. Pristatė J. Garbenienę kaip paprotinės bitininkystės puoselėtoją Kultūros ministerijai. Praėjusių metų pabaigoje jai paskirta premija ir diplomas už tradicinės kultūros puoselėjimą ir sklaidą.
Autorės nuotr.
PAPROTYS: Janinos Garbenienės proseneliai, seneliai, tėvai ir jos šeima laikosi paprotinės bitininkystės.
BITININKYSTĖ: Janinos Garbenienės sode – jos, keturių jos vaikų, septynių anūkų ir vieno proanūkio aviliai. Bitininkė prognozuoja, jog šiemet daugiausiai medaus prineš anūkų Dominyko ir Modesto bitės, nes šios šeimos – stipriausios.
DARBYMETIS: Garbenių šeimos bitelės ruošiasi į darbą.
PAMAINA: Janinos Garbenienės anūkas Dominykas domisi bitininkyste ir myli bites. Močiutė viliasi, jog jis tęs šeimos tradiciją.