
Naujausios
Žirgeliai lankoje ir dailininkės drobėje
Žagarės dvaro rūmų pagrindinėje renginių salėje žirgai skriejo laukais vaizdo ekrane ir romiai į susirinkusius žvelgė iš Satkūnuose (Joniškio r.) gyvenančios dailininkės Nijolės Žiurlytės paveikslų. Teatralizuotas koncertas „Žirgo gyvenimas tęsiasi“ buvo menininkės atsiskaitymas už Joniškio rajono savivaldybės stipendiją.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Atsiskaitymas už Savivaldybės stipendiją
Ekrane mainėsi filmuoti vaizdai: pievomis lakstė, per vandenį brido, smėlį žarstė, vienas su kitu žaidė ir glaustėsi žirgai. Vaizdus lydėjo žagariečio Kultūros centro darbuotojo Andriaus Petkausko įrašytas pasakojimas apie šio gyvūno ir žmogaus ryšį, prisijaukinimo istorija.
Suskambus Monikos Valančiauskaitės ir Kornelijaus Kievišos dainoms (vadovė Birutė Jurgaitytė) ant dvaro rūmų krėslų iš Gyčio Utakio rankų „nutūpė“ keturi žirgų – juodžio, sarčio, bėrio, širmio – portretai.
Pristatymą Justino Marcinkevičiaus eilėraščiu apie žirgą pradėjęs Ignas Ancevičius jį ir užbaigė. Tik šįkart ne eilėmis, bet tekstu – žirgo prašymu šeimininkui: kaip juo rūpintis, suprasti ir kartu būti.
Su žirgais praleido nemažai laiko
Jautrų pasakojimą papildė pati dailininkė Nijolė Žiurlytė, pastebėjusi, kad žirgai idealiai jaučia žmogų, skleidžia stiprią energetiką, kuri veikia kaip relaksacija, masažas.
Tapydama menininkė praėjusių metų vasarą su šiais gyvūnais Žagarės žirgyne praleido daug laiko. Kiekvieną reikėjo prisijaukinti, prisipratinti. Žirgas gali susidomėti, spinduliuoti ramybę, būti susierzinęs, piktas arba kupinas gyvenimo džiaugsmo ir šėlsmo. Šis gyvūnas labai jautrus balso intonacijai, kvapams.
Pasak dailininkės, žirgai nemėgsta ne tik išgėrusių bei rūkančių, bet ir išsikvėpinusių žmonių. Kvapai blaško dėmesį, jiems reikia suvokti naują gaunamą informaciją.
Nijolė Žiurlytė daugiausia tapė pirštais, tik foną ir karčius – teptuku. Taip jautė kontaktą, šilumą, kurią, gavusi iš žirgo, pirštų galais perkėlė į dažus.
Autorės nuotr.
ĮNEŠIMAS: Po Monikos Valančiauskaitės ir Kornelijaus Kievišos dainų vieną iš žirgų portretų įneša Gytis Utakis.
PAJAUTA: Menininkė Nijolė Žiurlytė pasakojo, kad kiekvieną žirgą reikėjo prisijaukinti, jį pažinti, kad galėtum tapyti.