
Naujausios
Šiauliuose paaiškėjo stipriausi Lietuvos orientacininkai
Savaitgalį Šiaulių Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare ir jo prieigose lenktyniavo daugiau kaip 500 orientacininkų iš visos Lietuvos. Paaiškėjo Lietuvos orientavimosi sporto sprinto ir estafečių čempionai bei prizininkai. Šeštadienio vakarą buvo pristatyta profesionali šalies orientavimosi sporto komanda „Igtisa“.
Čempionu tapo trečius metus iš eilės
Šeštadienį orientacininkai varžėsi sprinto trasoje. Pirmą kartą Lietuvos orientavimosi sporto čempionatų istorijoje varžybos buvo tiesiogiai transliuojamos interneto televizijoje. Ekrane prie Kaštonų alėjos varžybas galėjo stebėti ir miestiečiai.
Vyrai turėjo įveikti 3,7 kilometro su 18 kontrolinių punktų, o moterys – 3,4 kilometro su 16 kontrolinių punktų trasą.
Kaip ir pernai, pagrindinė kova dėl pirmosios vietos vyko tarp 2015 metų pasaulio jaunimo čempionato bronzos medalio sprinto trasoje laimėtojo Algirdo Bartkevičiaus (Prienų „Šilas“, Kauno sporto mokykla „Gaja") ir pajėgiausio Lietuvos orientacininko Jono Vytauto Gvildžio (Kauno „Medeina“, Kauno sporto mokykla „Gaja"), šiuo metu pasaulio sprinto rungties reitinge užimančio 12 vietą.
Labiau patyręs J. V. Gvildys jau pirmajame trasos trečdalyje įgavo pranašumą, kurio neiššvaistė iki pat finišo, ir trečius metus iš eilės tapo Lietuvos čempionu sprinto trasoje. Čempionas trasą įveikė per 13 minučių 9 sekundes. Sidabro medalis atiteko A. Bartkevičiui, atsilikusiam 17 sekundžių. Trečiojoje vietoje liko Vytautas Beliūnas (Prienų „Šilas"), čempionui nusileidęs 1 minutę 13 sekundžių.
„Trasoje nedariau didesnių klaidų. Tik į vieną kontrolinį punktą pasirinkau ne patį trumpiausią variantą, kur pralošiau varžovams 10–12 sekundžių. Trasa šįkart buvo pakankamai greita. Prie didesnio greičio prisidėjo ir nauja bekontaktė pasižymėjimo sistema, nes nereikėjo stabtelėti prie punktų žymėtis. Bet sugebėjau prisitaikyti ir, skirtingai nei varžovai, išvengiau šiurkštesnių klaidų. Čempionu tapau trečius metus, tad esu patenkintas rezultatu“, – sakė J. V. Gvildys.
Moterų elito grupėje čempione tapo Teklė Emilija Gvildytė (Kauno „Medeina"), trasą įveikusi per 14 minučių 37 sekundes. Atsilikusi 1 minute 42 sekundes antrąją vietą užėmė Vesta Ambrazaitė (Šiaulių „Sakas"), o trečiąją – Milda Radzivonaitė (Prienų „Šilas“, Kauno sporto mokykla „Gaja"), čempionei pralaimėjusi 2 minutes 29 sekundes.
Sekmadienį čempionate vyko sprinto estafečių varžybos. Ši rungtis į Pasaulio čempionato programą buvo įtraukta prieš dvejus metus, o dėl Lietuvos čempionato medalių šioje rungtyje buvo varžomasi pirmą kartą.
Trijų etapų estafetėse startavo 34 komandos, sudarytos iš moters ir dviejų vyrų. Moterys turėjo įveikti 2,4 kilometro su 18 kontrolinių punktų, vyrai – 2,5 kilometro su 19 kontrolinių punktų trasą.
Nugalėjo viena iš favorite laikytų komandų – Kauno „Medeina“, kuriai atstovavo T. E. Gvildytė, Justas Misiūnas ir J. V. Gvildys. Trasoje užtrukę 43 minutes 33 sekundes, čempionai 1 minute aplenkė antroje vietoje likusią Prienų „Šilo“ komandą – Mildą Radzivonaitę, Vytautą Beliūną ir Algirdą Bartkevičių.
Bronzos apdovanojimai atiteko Krekenavos „Arboro“ klubo atstovams – Vilijai Revaitei, Giedriui Valantinui ir Agniui Čiapui, nuo nugalėtojų atsilikusiems 1 minute 42 sekundėmis.
Kitas Lietuvos orientavimosi sporto čempionato etapas vyks birželio 5 dieną Gražutės regioniniame parke (Zarasų r.), kur bus išdalinti medaliai vidutinėje trasoje.
Komandoje – stipriausi
Šeštadienio vakarą surengtoje spaudos konferencijoje prisistatė pirmoji profesionali Lietuvos orientacininkų komanda „Igtisa“.
Jai atstovauja stipriausi šalies orientacininkai Vilius Aleliūnas (pasaulio žaidynėse Kolumbijoje 2013 metais iškovota 3 vieta), Jonas Vytautas Gvildys (pasaulio čempionate Prancūzijoje – 5 vieta), Martynas Tirlikas (pasaulio jaunimo čempionate 2014 metais – 12 vieta), Donatas Stulgys (pasaulio jaunimo čempionate 2003 metais – 7 vieta), Vytautas Beliūnas (pasaulio jaunimo čempionate 2006 metais – 5 vieta), Giedrius Sabaliauskas (Lietuvos čempionas naktinėje trasoje 2014 metais), Henrikas Paužas (pasaulio čempionate – 21 vieta) ir du Latvijos sportininkai Arturs Paulins (Europos čempionate Portugalijoje 2014 metais – 7 vieta) ir Andris Jubelis (pasaulio jaunimo čempionate 2006 metais – 6 vieta).
Komanda norėtų prisivilioti ir labai stiprų orientacininką Simoną Krėpštą, bet jis jau 15 metų atstovauja švedų klubui. Tačiau tikimasi, kad kitais metais sportininkas prisijungs.
„Igtisa“ dalyvauja didžiausiose tarptautinėse orientavimosi sporto estafečių varžybose „Tiomila“ Švedijoje ir „Jukola“ Suomijoje. Pirmosiose varžybose komandai atstovauja 10 sportininkų, antrosiose – 7. Pasak vieno iš komandos narių V. Aleliūno, šios varžybos įdomios tuo, kad startuoja 23 valandą ir trunka visą naktį, finišas – 8 valandą ryto.
„Mūsų komanda išskirtinė, nes beveik visą ją sudaro lietuviai. Turime du latvius. Visi mūsų sportininkai yra rinktinių nariai. Šie žmonės atsisakė pelningų kontraktų su Švedijos klubais ir atstovauja lietuviškai komandai, norėdami matyti lietuvišką trispalvę tarp kitų šalių vėliavų“, – sakė V. Aleliūnas.
Geriausias rezultatas – 21 vieta 2011 metais „Jukola“ varžybose, kuriose dalyvavo 1 750 komandų iš viso pasaulio.
Komandos sportininkai viso sezono metu startuoja įvairiose tarptautinėse varžybose ir renka WRE taškus tam, kad pasaulio bei Europos čempionatuose galėtų startuoti geresnėje pozicijoje.
2016 metais gegužės mėnesį komanda startuos „Tiomila“ varžybose, o birželį – „Jukola“.
Komanda susibūrė prieš aštuonerius metus. Pirmaisiais metais tai tebuvo mėgėjų orientacininkų komanda, tačiau jau antraisiais metais prisijungė stipriausi orientacininkai, ir „Igtisa“ tapo stipriausia komanda, atvykusia ne iš Skandinavijos.
„Mūsų komandos nariai aukoja savo asmeninį ir darbo laiką, o už tai negauna beveik jokio piniginio atlygio, šiek tiek dengiame stovyklų, kelionių išlaidas. Rėmėjų turime nedaug, todėl norime parodyti visuomenei, kad yra tokia komanda, kad atstovauja Lietuvai, kad egzistuoja toks sportas ir jis įdomus“, – sakė V. Aleliūnas.
Gegužės 11 dieną, trečiadienį, visame pasaulyje bus švenčiama Pasaulinė orientavimosi diena, kurios metu Gineso rekordo – didžiausio jaunų žmonių skaičiaus vienu metu įveikiančių orientavimosi trasą – sieks ir Lietuva.
Renginio dalyviai galės ne tik įveikti nesudėtingą, pramoginę orientavimosi trasą, bet ir iš arčiau susipažinti su šia sporto šaka, sudalyvauti pamokėlėse naujokams, gauti informaciją apie orientavimosi treniruotes vaikams ir suaugusiesiems bei laimėti prizų.
Renginiai vyks devyniuose Lietuvos miestuose, tarp jų – ir Šiauliuose.
Orienteering.lt, „Šiaulių krašto“ inf.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SUSIDOMĖJIMAS: Lietuvos orientavimosi sporto čempionatas vyko Šiaulių Vilniaus gatvės bulvare, tad žiūrovai buvo šalia.
ČEMPIONAS: Sprinto čempionu tapusį Joną Vytautą Gvildį į finišą lydėjo bėgiojantis šuo.
ČEMPIONĖ: Jono Vytauto Gvildžio sesuo Teklė Emilija Gvildytė neatsiliko nuo brolio čempiono ir pati tapo čempione tarp moterų sprinto trasoje.
PUNKTAS: Parodomasis kontrolinis punktas buvo įrengtas prie „Motinystės“ fontano. Čia pasižymėti atbėgusius sportininkus audringai palaikė sirgaliai.
VICEČEMPIONAS: Algirdui Bartkevičiui iki sprinto čempiono titulo pritrūko tik 17 sekundžių.
PAIEŠKA: Miesto centre ieškoti kontrolinių punktų ne lengviau nei miške, nes bėgi sprinto trasa ir šalia gali būti dublis – svetimas punktas.