
Naujausios
Kam viščiukų ar vištaičių?
Vėlyvas pavasaris gadino ne tik nuotaiką – nepalankūs orai mažina pajamas naminiais paukščiais prekiaujantiems verslininkams. Radviliškio rajone viščiukus, ančiukus ir kitus paukščius pardavinėjantis plungiškis ūkininkas Gintautas Trakumas sako, jog jam šiųmetis pavasaris labai sumaišė verslo kortas.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Prekiautojų rajone – ne vienas
Radviliškio rajone naminių paukščių jaunikliai – gana paklausi prekė. Ir prekiaujančių ne vienas – rajoninis laikraštis „Mūsų kraštas“ mirgėte mirga šių prekiautojų skelbimų: kada ir kur sustos jų automobiliai su cypsinčiomis ir kudakuojančiomis prekėmis.
Prekiautojai važiuoja per seniūnijas ir siūlo įsigyti viščiukų, vištų, vištaičių, ančiukų, žąsiukų.
Savo kelionę prekiautojai pradeda nuo pat ryto. Štai Šniūraičių kaime vienas iš jų pasirodo 8.40 val. Bet žmonės pradeda rinktis anksčiau.
Šniūraitiškė Rima sako daug metų viščiukus perkanti tik iš plungiškio Gintauto. Esą jo parduodami viščiukai keliais centais gal ir brangesni, tačiau prekė – patikima.
„Aš geriau sumokėsiu daugiau, bet žinosiu, kad man jie neišlapsės parsinešti namo“, – sakė moteris. Ji iš plungiškio ūkininko jau pirko 70 viščiukų, o dabar atėjo nusipirkti lesalo.
Eugenija irgi gyrė ūkininko iš Žemaitijos prekę – esą jo viščiukai yra paskiepyti, todėl atsparesni ligoms ir pasikeitusioms laikymo sąlygoms. Ji perka pusšimtį viščiukų – vienai tiek nereiktų, bet juk ir vaikams skanios mėsos užaugina. Viščiukai užauga per gerus tris mėnesius. Svėrė dviejų užaugusių skerdieną – du svėrė 9 kilogramus.
Rima sakė ilgokai dvejojusi pirkti viščiukų ar dar palaukti – šalta lauke, mažyliai gali sušalti ("Laikau juos viralinėje, nes viščiukai labai bijo šalčio, skersvėjų").
Gyvenimas ant ratų
Raudonas Plungės rajone, Pakerų kaime ūkininkaujančio Gintauto Trakumo autobusiukas pasirodė beveik tiksliai nurodytu laiku. Vyras neturi laiko daugžodžiauti, nes jo grafikas yra labai suspaustas – tuoj pat tenka važiuoti į kitą kaimą.
Kam viščiukų, kam lesalo maišą, o kam dar ir lesyklą.
„Mano gyvenimas – kiekviena diena ant ratų. Net sekmadieniai yra užimti. Per daugelį metų pažįstu žmones, žinau, ko jiems reikia. Geriausia prekyba būna rytą. Kur atvažiuoji po pietų, pirkimas ne toks sėkmingas kaip ryte – žmonės galvoja, kad į vakarą paukštukai bus jau išvargę, nutąsyti. Nors mano mašina yra pritaikyta tokiems vežiojimams – įrengtas temperatūros reguliatorius, ventiliacija. Į paprastą automobilį tokios prekės nepasikrausi, jei nori, kad ji būtų kokybiška“, – sako ūkininkas, viščiukų atsivežantis iš Vilniuje esančio paukštyno.
Užtat ančiukų ir žąsiukų turi vežtis iš Lenkijos, nes, anot G. Trakumo, pas mus reikiamo kiekio ūkininkai neužaugina.
Vietoj karvių – broileriai
Pakerų ūkį įregistravęs ūkininkas sako prekiaujantis visoje Žemaitijoje, taip pat Radviliškio, Pasvalio, Panevėžio ir Kėdainių rajonuose. Ūkis turi nuolatinių klientų ir iš kaimyninės Latvijos.
Su AB Vilniaus paukštynu bendradarbiaujantis žemaitis su tiekėjais metines sutartis pasirašo sausio mėnesį, o produkciją pradeda vežioti kovo viduryje ir vežioja maždaug iki liepos mėnesio. Tik šiemet sezono pradžia susivėlino, nes žmonės bijojo pirkti viščiukus, kai naktimis dar vis šaltukas atkeliauja.
Ūkininkas prekiauja ir vienadieniais, ir kelių dienų mėsiniais viščiukais (iki mėnesio amžiaus), apie trijų mėnesių vištaitėmis, kurios perkamos dėl kiaušinių, pusmečio vištomis.
„Dabar daugiausia žmonės nori didesnių viščiukų, maždaug dešimties dienų ir didesnių. Per dieną šiandien pardaviau apie 300 mėsinių viščiukų. Būtų orai geresni, gal prekyba būtų sėkmingesnė“, – sakė ūkininkas.
Anot G. Trakimo, kaimo žmonės pastaruoju metu persiorientuoja vietoj karvių auginti viščiukus, nes kritusios pieno supirkimo kainos jiems neša vien nuostolius.
„Šiandien vienas žmogus nusipirko 100 broilerių. Kitą savaitę sakė vėl pirksiąs, kad jie nebūtų vieno amžiaus. Jis viščiukus augins vietoj laikytų karvių“, – pasakojo G. Trakumas.
Ūkininkas sakė darbo dieną pradedantis pusę penkių ryto – susigaudantis reikiamą kiekį viščiukų, vištų ir išriedantis į kelionę, o grįžtantis jau vakare.
Anot G. Trakumo, jo parduodamų paukščių kaina, įvedus eurą, nepabrango, o kombinuotieji lesalai netgi šiek tiek atpigo.
Viščiukų kaina yra nuo 0,90 iki 2 eurų, ančiukų – nuo 1,50 iki 3, žąsiukai pardavinėjami nuo 4,50 iki 6 eurų.
Autorės nuotr.
PREKYBA: Prekybos Šniūraičių kaime nesutrukdė net darganotas oras.
VIŠČIUKAI: Viščiukai parduodami ir vienadieniai, ir kelių dienų ar savaičių.
UŽSIENIEČIAI: Ančiukai ir žąsiukai vežami iš Lenkijos.
VIŠTOS: Paaugusios vištaitės ir vištos perkamos dėl kiaušinių.
LESYKLA: Ūkininkas kaimo žmonėms pasiūlo ne tik paukščių, bet ir lesalo ar lesyklų.