
Naujausios
Per gyvenimą – viena šalia kitos
Mankiškių kaime gyvenančios draugės Elena Šegždienė ir Genovaitė Červinskienė rytoj sulauks išskirtinio vaikų ir anūkų dėmesio. Jo daugiavaikėms mamoms netrūksta ir kitomis dienomis, ne tik Motinos dieną.
Prezidentės apdovanojimus garbioje vietoje saugančios moterys džiaugiasi – nors jų gyvenime buvo ir sunkesnių periodų, viską atpirko gerais žmonėmis užaugę vaikai.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Apdovanojimai – iš Prezidentės rankų
Kai pernai abiem mankiškietėms buvo pranešta, kad joms teks vykti į Prezidentūrą atsiimti apdovanojimų, skiriamų gerus vaikus užauginusioms daugiavaikėms motinoms, abi ir suglumo, ir apsidžiaugė.
„Nežinojome, kaip ten viskas vyksta, ką reikės daryti, ką apsirengti. Gerai, kad važiavome kartu – vis drąsiau“, – praėjusių metų Motinos dienos išvakares prisiminė moterys.
Kartu su mamomis važiavo ir vaikai. Ne visi, žinoma. Kur ten susitalpintų, jei kiekviena apdovanotoji atvyktų su savo gausiomis šeimomis.
O po apdovanojimų abi šeimos kartu ir atšventė – juk ne kasdien ir ne kiekviena daugiavaikė motina gauna valstybinį apdovanojimą. E. Šegždienei, pagimdžiusiai 9, išauginusiai ir gerai išauklėjusiai 8 vaikus, ir G. Červinskienei, išauginusiai 7 vaikus, įteikti ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliai.
Šiandien abi sako nesitikėjusios sulaukti tokio įvertinimo – ir ordino medalius, ir fotonuotraukas, kuriose jos nufotografuotos su Prezidente Dalia Grybauskaite, abi saugo lyg didžiausias relikvijas.
Bet ne šie apdovanojimai į būrį suvedė abi mankiškietes – moterys draugauja jau ne vienerius metus, dar nuo tų laikų, kai abi dirbo kolūkio fermoje.
Ateina viena pas kitą arbatos atsigerti, apie vaikus pasišnekėti, kartu vyko į sanatoriją (vienos dukra nuvežė, kitos sūnus parvežė), važiuoja į vietos bendruomenės organizuojamas ekskursijas, dalyvauja renginiuose. Todėl gerai žino ne tik viena kitos, bet ir vaikų gyvenimus, tad jei viena ką primiršta, kita tuoj pat draugę papildo.
Abi juokauja, kad viena esanti aršesnė, kita ramesnė, užtat ir sutinka.
Abi nuo pradžios iki paskutinės eilutės perskaito mėgstamus laikraščius, o Genovaitė yra dar ir didelė knygų mėgėja – jau daugybę jų yra perskaičiusi.
Vaikų klegesys netrukdo
Kartu su sūnaus Vaido šeima gyvenanti ponia Elena sako geriausiai besijaučianti tada, kai būna apsupta saviškių, todėl jai nė kiek netrukdo nuolatinis vaikų klegesys.
Kartu su močiute būnančiai pustrečių metukų anūkėlei Kamilei dažnai pavydi vyresnė jos sesutė, kad ir ji negali likti „močiutės darželyje“, kad turi eiti į įprastą. Močiutei irgi smagu, kad ir sulaukusi 72-ejų dar gali pagelbėti savo vaikams.
Ištekėjusi, tauragiškė E. Šegždienė su vyru persikėlė į Pakruojo rajoną ir čia susilaukė pirmosios atžalos. Vėliau šeima persikėlė gyventi į Joniškio, po to – į Radviliškio rajoną ir labai džiaugėsi butą daugiabutyje iškeitę į nuosavą namą.
Nuosavame kieme buvo kur kas geriau broliams Sauliui, Virginijui, Rimui, Jonui ir Vaidui bei sesėms Linai, Aušrai ir Ingridai (dvynė Ingridos sesutė mirė kūdikystėje).
Atsikėlusi į Mankiškius, ponia Elena kurį laiką iš vietos gyventojų surinkinėdavo pieną, o vėliau įsidarbino fermoje.
Prieš keliolika metų palaidojusi vyrą, ponia Elena nėra vieniša: Mankiškiuose gyvena sūnus Virginijus ir dukra Lina. Ingrida – irgi netoliese, Jankūnuose. Šiauliuose gyvena Saulius ir Aušra, Tauragėje ūkininkauja Rimantas, Jonas su šeima jau kuris laikas gyvena ir dirba Norvegijoje, o ji pati dienas leidžia su sūnaus Vaido šeima.
„Vaikai visada aplink mane sukasi – vienas rytą užsuka, kitas per pietus ar vakare. Susitinkam, susiskambinam. Vaikai tarpusavy irgi bendrauja, visi yra aplankę brolį Norvegijoje.
Močiutę džiugina ir 18 anūkų bei du proanūkiai. Dvi anūkės – jau ištekėjusios.
Vaikai augino vienas kitą
„Kiek Dievas davė, tiek ir gimdžiau, bet man niekada nebuvo sunku – vaikai vienas kitą augino“, – sako 77 metų G. Červinskienė.
Ponios Genovaitės visi vaikai gyvena Lietuvoje – sūnūs Gintautas, Kęstutis, Petras, Zigmas ir Edmundas bei dukra Laimutė. Jauniausias sūnus Vaidas mirė būdamas 25-erių – jaunuolį palaužė onkologinė liga.
G. Červinskienė ištekėjo dar neturėdama 22-ejų. Su vyru iš Jonaitiškio atsikėlė į Kutiškius, čia gimė vyriausia dukra Laimutė.
Dirbo parduotuvėje, nors tebuvo baigusi 4 skyrius. „Mergaitei kilimą patiesiu, žaislų pridedu – ji žaidžia, o aš dirbu“, – pasakoja.
Vėliau moteris fermoje melžė karves, šėrė kiaules, apie 10 metų dirbo fermos vedėja.
„Metai taip greitai bėgo – net nepajutau, kaip vaikai užaugo, pradėjo skirstytis. Buvo gyvenime visko, bet sunkumai pasimiršta, o atmintyje palieka tik geri dalykai. Vyras nemušdavo – į kailį nesu nuo jo gavusi, bulvienę virdavo dar skanesnę nei aš – ko daugiau norėti“, – juokauja G. Červinskienė.
Dabar močiutės dienas praskaidrina aštuoni anūkai ir du proanūkiai.
„Reikia daugiau kantrybės“
Abi moterys vieningos – anksčiau auginti vaikus buvo paprasčiau negu dabar. Nors ir nebuvo sauskelnių, o vystyklai kalnais gulėdavo.
„Vaikai buvo kitokie, ne tokie išrankūs kaip dabar. Mokykloje buvo uniformos. Viena iš jos išaugdavo, likdavo kitai, po to – trečiai. Išvalai valykloje, suplisuoji ir gerai. Jokių pykčių nebuvo.
Televizorius vienas buvo. Pažiūri vaikai „Labanakt,vaikučiai“ ir eina gult. Telefonų, planšečių nebuvo, nebuvo lenktynių vienas prieš kitą. Dabar sunkiau – daug norų, pageidavimų yra“, – lygina moterys.
„Ir jaunos šeimos dabar kitokios, ne tokios kantrios ir pakančios. Dabar kad kiek, tuoj čir-čir ir skiriasi. Gal laikmetis toks. Anksčiau nebuvo kur bėgti – apsipyksti, išeini iki gyvulių, grįžti – jau viskas gerai“, – sako abi ir palinki jaunoms šeimoms turėti daugiau kantrybės ir neužsiplieksti be reikalo.
Autorės nuotr.
MOTINOS: Elena Šegždienė (kairėje) ir Genovaitė Červinskienė pernai Motinos dienos proga buvo apdovanotos ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliais. Šį apdovanojimą abi saugo it brangiausią relikviją, nes tai – jų motiniško rūpesčio įvertinimas. Viduryje – ponios Elenos anūkėlė Kamilė.
DOVANA: Brangi dovana močiutei Elenai jubiliejaus proga – visų jos anūkų nuotraukos.